تجربه من،تجربه شما

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

تجربه من،تجربه شما

پست توسط hamed »

سلام تو این 4 سالی که زنبورداری رو شروع کردم به صورت زیر عسل برمیدارم:
قابهایی رو که آماده برداشته بر میدارم و به جاش پوکه میزارم تا ملکه توش تخم بریزه تا 3 روز پیش که رفتم سراغ یه زنبوردار دیگه ازش در مورد برداشت عسل سوال کردم اون اینجوری عمل میکرد:
به کندو های عسل دهش اصلا دست نمیزد جوری که خودش میگفت کندوی 20 قابی داره که حدود 16 قابش پر عسله و آماده برداشت اما فعلا بهش دست نمیزنه تا عسل تو کندو بپزه؟(نفهمیدم یعنی چی) ازش پرسیدم زنبورا عسل رو نمیخورن گفت زنبور به عسل پخته شده کار نداره در ضمن چون قاب نمبدم تا ملکه توش تخم بریزه پس نیاز کندو میاد پایین میگفت اگه عسل رو دیر برداری هم رنگش عالی میشه هم عطرش در مورد جمعیت بعد از برداشت عسل ازش پرسیدم گفت وقتی تمام عسلا رو برداشتم کل جمعیت رو میریزم تو کندو و به اندازه چمعیت پوکه میدم تا دوباره ملکه شروع به تخم ریزی کنه.
حالا سوال من اینه که کدوم روش بهتره؟ راستش من خودم روش دوم رو میپسندم جون عسل بیشتری میده اما نگرانیم از اینه که نکنه جمعیت اینقدر افت کنه که تو زمستون از بین بره؟

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

Re: تجربه من،تجربه شما

پست توسط saman »

سلام
منطقه ما هم اکثرا مثل اون زنبورداری که گفتی عمل میکنن صبر میکنن تا 10 روز بعد فصل عسل اونوقت شروع به برداشت میکنن مثلا اگه 15 مرداد اخر فصل عسل باشه اخرای مرداد اونوقت برداشت میکنن منم با همین تفکر موافقم و اینو انجام میدم بخاطر اینکه عسل نارس قاطی عسل نشه و زنبورها حسابی عسل رو غلیظ کنن و درصد آبشو کم کنن چون هر چه درصد آب موجود در عسل کمتر باشه دیرتر شکرک میزنه(منظور زنبوردار هم از پخته شدن عسل غلیظ شدنشه و اینکه بهترین دمار رو برای کنترل عسل زنبورها فراهم میکنن و حفظ عسل در اون دما باعث بالا رفتن کمیفیتش میشه).من خودم عسل دو تا روششم مقایسه کردم عسل یه باره برداشت شده و بعد فصل عسل کاملا از نظر کیفیت با عسل به مرور برداشت شده فرق داره وبهتره.البته زمانی که طرف 16 قاب عسل داره قطعا ملکه رو بقیه4 قاب فعالیت داره و تخم ریزی میکنه چون هر کندویی که از فرط عسل تخم ریزیشو قطع کنه برای زمستان گذرانی احتمال داره دچار مشکل بشه و باید با کوچ بعد فصل عسل به مکان های داری گرده و شربت دادن منظم تحریک به تخم ریزی بشه.اما در سال پر عسل مثل امسال من قبل از کوچ به ییلاق میانگین از هرکندو 2 کیلو عسل پولک شده برداشت کردم تا اولا جا خالی بشه برای ییلاق دوما اگه ییلاق عسل نباشه حداقل مخارج خودشونو دربیارن
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
محل اقامت: یزد
تشکر کرده: 16 دفعه
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

با سلام
دوست عزیز روش دوم روش خوبی هست ولی اگه جا برای تخم ریزی ملکه نباشه و ملکه تخم ریزی شو کم کنه حتما جمعیت افت شدیدی پیدامیکنه که این بیشتر به ضررت هست و باید در این فصل که شهد خوبی وارد کندو میشه و ملکه تخم ریزی خوبی داره بهش پوکه بدهید تا از تخم ریزیش کم نشه و جمعیت همچنان قوی بمونه.. من این روش را پیشنهاد میکنم که اگه یه کندو شما قابهاش پر از عسل هست و جا برای تخم ریزی و عسل ندارن شما هم قصد برداشت ندارید میتونید قابهای پر از عسل رو در طبقهای کندوهای دیگه که هنوز جا دارن بزارید و به کندو مورد نظر پوکه یا برگه بدهید.
نمایه کاربر
kianush
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان رضوی -مشهد
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط kianush »

makhdoomzadeh نوشته شده:با سلام
دوست عزیز روش دوم روش خوبی هست ولی اگه جا برای تخم ریزی ملکه نباشه و ملکه تخم ریزی شو کم کنه حتما جمعیت افت شدیدی پیدامیکنه که این بیشتر به ضررت هست و باید در این فصل که شهد خوبی وارد کندو میشه و ملکه تخم ریزی خوبی داره بهش پوکه بدهید تا از تخم ریزیش کم نشه و جمعیت همچنان قوی بمونه.. من این روش را پیشنهاد میکنم که اگه یه کندو شما قابهاش پر از عسل هست و جا برای تخم ریزی و عسل ندارن شما هم قصد برداشت ندارید میتونید قابهای پر از عسل رو در طبقهای کندوهای دیگه که هنوز جا دارن بزارید و به کندو مورد نظر پوکه یا برگه بدهید.
منم با نر دوستمون موافقم و همین کار رو انجام دادم
کیانوش ولی نژاد
ronin
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان جنوبی ، بیرجند
تشکر کرده: 84 دفعه
تماس:

پست توسط ronin »

تصویر
[COLOR=#00B050]((حضرت محمد (ص))[/COLOR]
[B]خود را از سه خصلت، باز داريد: حسادت، حرص و غرور.[/B]
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام دوستان ،بد نیست بدانیم که روی قابی را که زنبورها بطور کامل پوشیده اند یعنی اینکه عسل آن اماده برداشت در هر زمانی است صبح، ظهر، امروز، فردا ویا 10- 15 روز دیگر فرقی نمی کند وهمینطور بد نست بدانیم که اگر عسل آماده درون کندو برداشته شود چون زنبورها احساس کمبود عسل میکنند ،اقدام به تولید بیشتر می نمایندهمینطور اگر برداشت عسل را به بعداز تمام شدن شهد منطقه موکول کنیم ملکه خود را با شرایط تمام شده شهد وگرده همراه ساخته وحتما کاهش تخم ریزی را در پی دارد واما تغییر رنگ عسل با بودن درون قاب بدلیل این است که عسل تحت تاثیر مومهای تیره (تولیدات سالهای گذشته)قرار میگیرد ونه چیز دیگری. ودر آخر انچه مهم است حفظ وبقای حداکثری جمعیت کندو است نه چند کیلو عسل بیشتر.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

دومین روش بهتره تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام هردوروش برای برداشت عسل ازکلنی درست است وتحت هیچ شرایطی مشکلی ایجاد نمی کند با ین تفاوت که در روش اول چون ذخیره غذایی کندو تکمیل است جمعیت زنبورها زودتر از روش دوم قوی می شوند زیرا اگر سال سال آباد وپرباری باشدازنظر بارنده گی وشکوفه دادن گلها ودرختان سریعا عسل ذخیره شده سال قبل درکندورا مصرف کرده وبرای تامین انرژی برای جمع آوری شهد وگرده وتغذیه درکندو از آن استفاده می کنند زیرا زنبورها دراین موقع ازسال بیشترین وقت خود را صرف جمع آوری گرده وشهد می کنند زیرا زمان فصل شکوفایی وگلدهی کوتاه بوده وتبدیل به میوه می شوند زنبورها تا می توانند با سرعت به سمت گلها پرواز کرده وگرده را جمع آوری کرده وبه کندو حمل می کنندپس غذای آماده که همان عسل سال قبل باشد بسیار اهمیت دارد .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 20 مهمان