کندوی کف باز

سوالات در مورد ادوات و تجهيزات زنبورداري

مدیر انجمن: mellifera

قفل شده قفل شده
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

کندوی کف باز

پست توسط AKBAR2 »

سلام..از دوستایی که با سیستم کف باز کار کردن خواهش میکنم نظرشونو بگن

نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

Re: کندوی کف باز

پست توسط ilam »

ولا من که استفاده نکردم ولی دوستان میگن ک خیلی از کندو های معمولی بهترند
هم برای تابستون هم برای زمستون
چون تو تابستون ها زیرشون بازه و داخل کندو خیلی خنکه
و تو زمستون این سرما نیست ک زنبور رو از پا در میاره !رطوبته
که تو این کندوها اصلا رطوبتی دیده نمیشه تصویر
محمد امین کوشا
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

AKBAR2 نوشته شده:سلام..از دوستایی که با سیستم کف باز کار کردن خواهش میکنم نظرشونو بگن
سلام
خودم کار نکردنم ولی تو شرکت تلقیح مصنوعی الوند دیدم بد نیس و مشکلی که داره میزان جمعیت موجود در داخل کندو (زنبورهای چرا گر) نسبت به بیرون بیشتره برای دفاع از کندو و حس نامنی و استرسی که به دلیل کف باز بودن کندو زنبور حس میکنه البته فکر کنم این مسئله به مرور زمان حل بشه اینم بگم میزان کف این کندوها به طور کامل باز بود و یه طوری کف کندو رو کامل گرفته بود که فکر کنم اندازه اش اگه کم باشه این مورد حل بشه /
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

سلام اینطور که پیداس دوستان اعتقاد زیادی به این قضیه ندارن فقط میگن دیدیم خوبه.منم اولین بار 4سال پیش زنبورستان اقای عطاییان بااین سیستم اشنا شدم..این سیستم جواب خودشو داده میتونه خیلی از مشکلات زنبورداری مارو در مورد بیماری ها برطرف کنه.برای شمالی ها وجنوبی ها خیلی خوبه..شمالی ها از نوزما وکفک زدن قابها راحت میشن جنوبی ها بهار فصل عسل گیری به دلیل گرمای زیاد میتونن محصول بیشتری برداشت کنن.چون گرمترین ساعت روز بیشترین شهد از گل ازاد میشه بجای اینکه زنبورا 70درصدشون برن دنبال اب روی گل کار میکنن
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

AKBAR2 نوشته شده:سلام اینطور که پیداس دوستان اعتقاد زیادی به این قضیه ندارن فقط میگن دیدیم خوبه.منم اولین بار 4سال پیش زنبورستان اقای عطاییان بااین سیستم اشنا شدم..این سیستم جواب خودشو داده میتونه خیلی از مشکلات زنبورداری مارو در مورد بیماری ها برطرف کنه.برای شمالی ها وجنوبی ها خیلی خوبه..شمالی ها از نوزما وکفک زدن قابها راحت میشن جنوبی ها بهار فصل عسل گیری به دلیل گرمای زیاد میتونن محصول بیشتری برداشت کنن.چون گرمترین ساعت روز بیشترین شهد از گل ازاد میشه بجای اینکه زنبورا 70درصدشون برن دنبال اب روی گل کار میکنن
در مورد بیماریها بله بسیاری ازمشکلات رو حل میکنه/ اما در مورد عسل دهی به دلیل بالا بودن زنبور داخل کندو (زنبورهای چرا گر) و حس نا امنی که از کف باز بودن ایجاد میشه، احتمالا باعث کاهش میزان عسل دهی هم بشه/ کل کف کندوهایه اقای عطالئیان باز بود که البته به نظر من با کاهش اندازه توری کف کندو برای فصول مختلف سال (حالت کشوی) این کارو میشه انجام داد / البته خود ایشون مقاله ای در این مورد نوشته بودن و مقایسه کرده بودن کندوهای کف باز رو با معمولی و به نتیجه هم رسیده بودن ولی بررسیهای بیشتری رو این قضیه می طلبه چون احتمالا نژاد زنبورهم تو این قضیه دخالات داره/ و همچنین در نقاط مختلف کشور با اب و هوای مختلف این قضیه متفاوت جواب میده/
آخرین ويرايش توسط 2 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

با سلام خدمت دوستان
یه نکته ای که در کندو های کف باز وجود داره و اکثرا بهش توجه نمی کنند مسیر حرک هوای گرم هست
از اونجایی که هوای گرم همیشه به سمت بالا حرکت می کنه اگر در روز های خیلی سرد درب کندو رو برداریم در کندوهای معمولی تنش حرارتی کمی بوجود میاد که با گذاشتن درب کندو دوباره زنبور ها می تونن با مصرف مقدار کمی عسل وضعیت رو به شکل قبل برگردونن
اما در کندو های کف باز با برداشتن درب کندو به نوعی کمک به تهویه هوای گرم از داخل کندو می کنیم و این باعث ایجاد یک تنش شدید در کلنی میشه
این سرما معایبی داره که تقریبا همه دوستان معایب وجود سرما در کندو رو میدونن
به همین دلیل به این کندو ها نمیشه در طول زمستان رسیدگی چندانی کرد
اما در فصول گرم سال بهترین شیوه برای تهویه کندو هست و راندمان محصول و جمعیت رو بالا میبرهتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پردیس تهران
تشکر کرده: 348 دفعه
تماس:

پست توسط daryush »

سلام
عذر خواهی میکنم من متوجه نشدم چرا باید در فصول سرد سال درب کندو را باز کنیم؟نمیشه از زیر کندو با توجه به کفه باز بودن وضعیت را بررسی کنیم ؟اگر منظورتون شربت دادن هست میشه حرکت دیگه ای کرد. ممنون میشم بیشتر توضیح دهید.تصویر
زنبورداری طبیعی بلیط ورود به تئاتر طبیعت می باشد
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

اکثر زنبورداران که به صورت سنتی کار می کنن عقیده شون بر این هست که باید تا هوا گرم بشه صبر کنیم بعد درب کندو رو باز کنیم و کم کم شرایط کندو رو بررسی کنیم
در حالی که زمانی که هوا رو به گرمی میزاره در واقع دوره 40 روزه خیلی وقته شروع شده و مطمئنا زنبور از عسل بهاره عقب می افته
برای همین اکثر زنبورداران حرفه ای و خوب سعی می کنن زودتر از گرمی هوا به کلنی رسیدگی کنن تا در شرایط جوی مناسب بشینن و عسلشون رو برداشت کنن
با این توصیف نیاز هست که گاهی در فصول سرد سال مثلا بهمن ماه و بیشتر در اسفند ماه درب کندو ها برداشته بشه و زنبور ها کاملا بازدید بشن و همینطور تغذیه تحریکی به صورت هفتگی یا روزانه و ...
اینجوری اگر از کندو های کفه باز بخواهیم استفاده کنیم یا باید دائما زنبور ها رو در نقاط گرم نگه داریم یا اینکه درب کندو رو باز نکنیم
که با شرایط فعلی زنبورداری ما اصلا جور در نمیادتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

ممنون از پاسختون

پس با این حساب اگر دریچه پایین کشویی باشه میشه دریچه رو بست و درب کندو را باز کرد و اقداماتی که فرمودید انجام داد و بعد از یه مدت کوتاه که هوای کندو متعادل شد دریچه کف کندو را باز کرد و از شوک حرارتی جلوگیری کرد. به نظر شما عملی هست؟دوستان دیگه هم لطف کنند نظر بدن.تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان
من سال 92 تعداد بیست کندو را کفه باز ساختم البته در دو طرف کفه شیار مخصوص زدم که با وسیله ای شبیه سه لایی یا پلاستیم مخصوص چند لایه بتوان کفه را بست در منطقه ییلاقی امسال کنه ها کولاک کردند و بسیاری از کندوها را از بین بردند من بعد از گذاشتن نوار و اسید فورمیک کفه زیر را بستم روز بعد وقتی کفه را برداشتم کنه زیادی ریخته بود با این روش میشه با کنه ها مبارزه خوبی کرد برای تابستان خیلی خوبه اما در زمستان برای کندوهای ضعیف و زیر پنج قاب مناسب نیست پس کندو شما باید قوی باشد من برای زنبورهای پنج قابی تست کردم اما جواب نداد ملکه و زنبورها کندو را ترک کردند اما تونستم آنه را برگردانکم با بستن کفه دیگه اقدام به ترک نکردند اما اینکه گفته میشه اینگونه کندوها به کنه کمتر آلوده میشود برای من که ثابت نشد
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

اقا جمشید اینطوریه که وقتی نوار کنه رو در کندو میزاری دیگه کنه هایی که بی حال میشن دیگه میفتن زمین و دوباره به کندو وروی زنبورا برنمیگردن
و اینطوری کم کم کنه ها از بین میرن تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
daryush
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط daryush »

سلام جناب جمشید خان

شما فرمودید کفه کندوها کشویی بود یعنی میشه اندازه دریچه کفه را متغیر کرد وطبق فرمایش شما که کندوی کفه باز برای جمعیت ضعیف مناسب نیست حالا سوال من اینه که اگر متناسب با جمعیت دریچه کفه را متغیر کرد باز هم این نامناسب بودن برای جمعیتهای ضعیف اتفاق می افته ؟شما دریچه های متغیر رو برای جمعیتهای مختلف امتحان کردید؟ممنون از پاسختونتصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

[CENTER]ادرس اصلي اين مبحث:

post117.html#p117