فرم و روش بازدید در کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

فرم و روش بازدید در کندو

پست توسط mellifera »

باسلام.دوستان عزیز ممنون میشم فرم و روش بازدید در کندوهای خودشون را در این موضوع قرار بدن تا دوستان هم استفاده کنن.

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

Re: فرم و روش بازدید در کندو

پست توسط mellifera »

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

[COLOR=#NaNNaNNaN]سوال:[/COLOR]با سلام لطفا بفرماييد بازديد از كندو بايستي به چه صورت باشد وزماني كه بازديد كردن كندوها ضروري بوده ولي شرايط هوا مساعد نيست چه روشي را پيشنهاد مي فرماييد.با تشكر

[COLOR=#NaNNaNNaN]جواب :[/COLOR]امکان بازدید وجود نداره دوست عزیز چون لطمه زیادی به جمعیت وارد میشه مخصوصا زمانی که هوا سرد و بادی باشه (در بازدید طولانی)اما در هوای گرم میتوان از سایه بان استفاده کرد.زمانی میتونین بازدید کنین که از محافظ استفاده کنین مثل توریهای محافظ کننده از غارت منتها به جای تور باید از نایلون وپلاستیک استفاده کنین.اما اگه بازدیدتون سریع باشه و بدونین دنبال چه کاری هستین میتونین سریع کارتون رو انجام بدین.بستگی به شما داره که در چه موقع و چه زمانی کار بازدید رو انجام بدین.اگه مجبورین روکش کندو رو کم کم باز کنین یعنی کامل باز نکنین.یکی یکی بعد نگاه کردن دیگر شانها.اگه شانی رو هم در بیرون میزارین تا به دیگر شانها نگاه کنین شان را در داخل طبقه یا کندوی خالی بزارین تا باد یا سرما اذیت نکنه.
نمایه کاربر
beekeeper2011
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

پست توسط beekeeper2011 »

بازدید کندو رو برای بررسی وجود ملکه و وضعیت تخم ریزی چند روز یکبار بهتره انجام داد؟در هوای ابری هم میشه بازدید کرد؟و زمان بازدید چه موقعی میباشد؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

beekeeper2011 نوشته شده:بازدید کندو رو برای بررسی وجود ملکه و وضعیت تخم ریزی چند روز یکبار بهتره انجام داد؟در هوای ابری هم میشه بازدید کرد؟و زمان بازدید چه موقعی میباشد؟

بازدید کندو برای دیدین ملکه رو بهتره هر 4 یا 5 روز انجام داد.یا اگه وقت نمیکنین هفته ای یک بار.ملکه هم ندیدین کافیه تخم روز روببینین.بله در این موقع از سال که تابستانه و هوا هم کرمه بهترین موقع در هوای ابری هست منتها بادی نباشه. زمان بازدید روباید سعی کنین زمانی که هوا گرم هست در این موقع از سال انجام ندین تا زنبورا اذیت نشن.بهتره نزدیکای غروب زمانی که هوا معتدل هست برای بازدید کندو انتخاب کنین. تصویر
نمایه کاربر
ghasedack
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط ghasedack »

با سلام
با توجه به اینکه رفتار زنبورهای قابل پیش بینی نبوده و هر از چند گاهی در بازدید دیده میشه که برخی از کندوها جدا از زمان بچه دهی کهگاهی اقدام به شاخون زدن میکنند (با وجود اینکه ملکه سالم و سایر وضعیتها هم نرمال به نظر میرسه) و معمولا هم یک شاخون بلند در گوشه شانها در کندو پیدا میشه دلیلش چی میتونه باشه... من با توجه به تجربه شخصی ام بعدا از گذشت بیش از یک ماه از زمان بچه دهی کندوها از هر 25 کندو یک مورد اینچنین روبرو شدم... حال بااین وضعیت دلیل این مورد چی میتونه باشه؟ و آیا برای جلوگیری از بچه دهی ناخواسته بازدید یک؟ و یا دو ؟ هفته ای اختلالی در نظام کلنی ایجاد نمیکنه؟ تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ghasedack نوشته شده:با سلام
با توجه به اینکه رفتار زنبورهای قابل پیش بینی نبوده و هر از چند گاهی در بازدید دیده میشه که برخی از کندوها جدا از زمان بچه دهی کهگاهی اقدام به شاخون زدن میکنند (با وجود اینکه ملکه سالم و سایر وضعیتها هم نرمال به نظر میرسه) و معمولا هم یک شاخون بلند در گوشه شانها در کندو پیدا میشه دلیلش چی میتونه باشه... من با توجه به تجربه شخصی ام بعدا از گذشت بیش از یک ماه از زمان بچه دهی کندوها از هر 25 کندو یک مورد اینچنین روبرو شدم... حال بااین وضعیت دلیل این مورد چی میتونه باشه؟ و آیا برای جلوگیری از بچه دهی ناخواسته بازدید یک؟ و یا دو ؟ هفته ای اختلالی در نظام کلنی ایجاد نمیکنه؟ تصویر

با سلامقاصدک عزیز.به نظر من بعضی وقتا زمانی که کندودر وضعیت ایده ال باشه یعنی جمعیت خوبی داشته باشه این کار صورت میگیره.مثلا به نظر من شاید این کندوهای شما یک مقدار با کندوهای دیگه فاصله زمانی داشتند از نظررشد جمعیت.که شاید به دلیل جمعیت کم این کندوها در بعد از زمستان گذرانی باشه و بعد از یکمدتی خودشونو به جمعیت ایده الا از نظر بچه دهی رشوندن و یا دلایل دیگه. تصویر
نمایه کاربر
ghasedack
تماس:

پست توسط ghasedack »

با سلامقاصدک عزیز.به نظر من بعضی وقتا زمانی که کندودر وضعیت ایده ال باشه یعنی جمعیت خوبی داشته باشه این کار صورت میگیره.مثلا به نظر من شاید این کندوهای شما یک مقدار با کندوهای دیگه فاصله زمانی داشتند از نظررشد جمعیت.که شاید به دلیل جمعیت کم این کندوها در بعد از زمستان گذرانی باشه و بعد از یکمدتی خودشونو به جمعیت ایده الا از نظر بچه دهی رشوندن و یا دلایل دیگه. تصویر[/quote]

ممنون از پاسخ شما: اما گفتم که این کندو ها در مقایسه با دیگر دارای شرایطی کاملا نرمال هستند یعنی مثل بقیه کندوها در زمان بچه دهی بصورت طبیعی یا مصنوعی بچه دادن، چیزی که جلب توجه میکنه اینه که معمولاً فقط یک شاخون بزرگ در کندو پیدا میشه... البته چیزی هم که به نظر خودم رسید تا حدودی مشابه با نظر شماست یعنی طبق برنامه ریزی که در این کندو ها صورت میگیره و اینکه مقدار عسلی که به کندو میاد خیلی زیاد نیست که بتونه جلوی تخم ریزی ملکه رو بگیره پیش بینی میکنن که جمعیت در آینده به حد بالایی افزایش یافته و کمبود جا مواجه بشن... در نتیجه سعی میکنن یک ملکه ایده ال برای روبرو شدن با چنین مواقعی تولید کنن. تصویر
راستی در مورد تکرار بازدیدها بعد از بچه دهی کندو ها و موقع جمع آوری عسل هر چند وقت با شه بهتره؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام.امکان داره بعضی از کندوها یک تعداد شاخون رو همینطوری تولید کنن و نگه دارن تا در صورتی که مشکلی برای ملکه پیش اومد اون رو جایگزین کنن و در زمانی که نیازی نباشه اون ملکه رو از بین ببرن و یک ملکه جدید رو باز از نو ایجاد کنن.ایا شاخونها تبدیل به ملکه شدن یا نه و یا دیدین این شاخونها را از بین ببن و باز از نو بسازن.؟؟

بازدید بچه کندو بهتره مدام صورت بگیره تا وضعیت بچه کندو بررسی بشه بهتره 2 یا 3 روز یک بار بازدید بشه.تغذیه سوا از بازدید کندو هستش.

برای برداشت عسل هم نیازی نیست مدام به مندو سرکشی کنیم.همون بازدید معمول کافیه و زمانی که روی عسل هارو پشوندن دیگه موقع برداشت فرارسیده.
نمایه کاربر
ghasedack
تماس:

پست توسط ghasedack »

واقعیتش چون دیدم که وضعیت ملکه و کندو مناسب بود شاخونها رو خراب کردم و دیگه تکرار نکردن! تصویر
vahid_m
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی - هریس
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط vahid_m »

با سلام
من تازه دو تا کندو گرفتم نمیدونم در زمان بازدید از کندو چیکار می کنند چند تا کتاب خوندم اما وقتی در کندو رو باز میکنم میمونم که چیکار کنم بعضا روی قابها رو که بافتند تمیز میکنم و در کندو رو میبندم میشه لطفا راهنمایی کنید
و اینکه یکی از کندوها ظهر ها میریزند بیرون و جلوی کندو خیلی شلوغ میشه احتمال میدم از گرما باشه آیا این خوبه یا نه
و اگه بده چیکار کنم؟
vahid_m
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی - هریس
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط vahid_m »

یه جا نوشته بود زنبوردارهای حرفه ای سالانه حدودا 10 بار به کندو سر میزنند تصویر
من تو حدودا سی روزی که کندو رو گرفتم 20 بار بیشتر درشو باز کردم تصویر
به نظرتون به طور متوسط چند روز یه بار به کندو سر بزنم و قاب ها رو وارسی کنم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

vahid_m نوشته شده:یه جا نوشته بود زنبوردارهای حرفه ای سالانه حدودا 10 بار به کندو سر میزنند تصویر
من تو حدودا سی روزی که کندو رو گرفتم 20 بار بیشتر درشو باز کردم تصویر
به نظرتون به طور متوسط چند روز یه بار به کندو سر بزنم و قاب ها رو وارسی کنم

هر هفته يك بار كافيه و يا دو بار بيشتر از اين به ضرر كندو مي باشد.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 18 مهمان