بازدید کندو و طبقه گذاری

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

بازدید کندو و طبقه گذاری

پست توسط rata »

با سلام خدمت دوستان

با توجه به سرمای فروردین ماه در رشت بازدید از کندو و طبقه گذاری قدری به تاخیر افتاده است میخواستم بدانم که ایا دوستان شمالی وضعیت مشابهی دارند و آنها تا حالا به کندوهاشون طبق دادن.

راستش من جمعیت کندوم خوبه ولی به علت اینکه هوا هنوز گرم نشده سعی نکردم که کندوم را بازدید کنم. کندوم 9 قابه که با شربت خوری میشه 10 قاب و جمعیتش هم خوبه فقط چون هوا سرد شده تعدادی زنبور نر مرده جلوی درب کندو می بینم.

ronin
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان جنوبی ، بیرجند
تشکر کرده: 84 دفعه
تماس:

Re: بازدید کندو و طبقه گذاری

پست توسط ronin »

سلام
ما که در منطقه قشلاقی تر نسبت به شما هستیم بهار زنبور داری 1 ماه نسبت به سال قبل دیر تر آغاز شد بله من هم سال قبل 25 فروردین گلهای مرکبات را دیدم و زنبور به طبق رسیده بود اما امسال 10 اردیبهشت گلهای مرکبات شکوفه خواهند کرد و زنبور هنوز روی 6 تا 8 قاب است
[COLOR=#00B050]((حضرت محمد (ص))[/COLOR]
[B]خود را از سه خصلت، باز داريد: حسادت، حرص و غرور.[/B]
نمایه کاربر
mohammadtjk
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: گلستان گرگان
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadtjk »

سلام خدمت دوستان:
منطقه ما هم کلا کشاورزی حدود یک ماه عقب هست.از مرکبات هم به خاطر یخبندان امسال چیزی باقی نمانده تا گل بده و تازه دارن برگ میدن ولی به لطف باقلا و کلزا 3 تا کندو رو طبق دادم(دیروز)
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با عرض سلام امسال هوا نسبت به سال قبل سردتر است کلنی های بنده هم به اون حد رشد خود نرسیده اندتا میان روقابها پخش شوند هوا سرد میشه وحالت متراکم ونسبتا خوشه مانند به خود می گیرند.
نمایه کاربر
zanbur00
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان رضوی
تشکر کرده: 86 دفعه
تماس:

پست توسط zanbur00 »

سلام .الان مال ما توگلستانه اما به دليل سم زدن كنزا ها اكثرزنبورا مريض شدند وازكار موندن. تصویر
زنبورهاموجودات زیباوخوب

نمایه کاربر
kaktoosii
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط kaktoosii »

من تو زنجانم و بعضی چند وقتیه هوا خیلی خوبه و درختا گلهاشون وا شده ولی شبا کمی سرد میشه چند تا از کندو هام جمعیتشون خوبه یعنی بازدید نکردم ولی از روی کادر ها معلومه 8 کادر میشه و هر روز شربت رو تموم می کنن کامل حال دوستان اگه طبق بدم شبها سرما تاثیری نذاره روشون
مجله علمی پالیک Palic.ir
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام دوستان برای طبق دادن به کندو خیلی با سرما کاری نداریم فقط کافی است که زنبور خود به طبق تمایل نشان دهداینگونه : وقتی که زنبورها رشد کردند وبا کمبود جا مواجه شوند در کنار زهواره بالایی وهمچنیین روی قاب ها با موم سفید کمبود جا را نشان میدهند در این حالت کندو از زنبور پر شده و می توانید طبقه اضافه کنید وبرای اینکه کمتر سرما اسیب برساند می توانید 4 قاب را بالا آورده ودرهر دو طرف آنها یک پوکه بگذارید ودر قسمت پایین نیز یک پوکه به عنوان قاب شماره 7 قرار دهید(حتما کندوهای 2-3 طبقه را در تصاویر وفیلم ها دیده اید که در سرما وحتی برف قرار دارند اگر با زنبور ها بر طبق رشد شان رفتار کنیم ومزاحم آنها نباشیم آنها هم خوب رفتار می کنند آنها عصر یخبندان را سپری کرده وحالا هم در سیبری وغیره هستند.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

من دیروز به کندوم طبق دادم

شرایطی را که آقای کوهی فرمودند را کندوم داشت یعنی یه مقدار هرزه بافی کرده بودند که آنها را تراشیدم و دو قاب کناری را بالا آوردم و جاش برگه دادم و بین دو قاب بالائی هم برگه گذاشتم. ضمنا چون برگه برای بافتن میزاریم باید حتما تغذیه کمکی هم بهشون بدیم.
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

امسال هوا هیچ تعادلی نداره هنوز هم نمیشه گفت که دیگه هوا سرد نمیشه..به نظر من اگر الان زنبور هارو همسان کنیم خیلی بهتر هست تا اینکه طبق بدیم..با این کار زنبورهای ضعیف هم مثل قوی ها رشد میکنن وهمه باهم میرن رو طبق اینجوری راندمان بهتری هم دارن
نمایه کاربر
kaktoosii
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط kaktoosii »

دوست عزیز میشه بگید منظورتون از همسان کردن چیه ( روش شما؟)
مجله علمی پالیک Palic.ir
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

از کندوهای قوی شفیره بگیر و به کندوهای ضعیف تر بده..انقد این کارو بکن که تمام زنبورستان از نظر قاب و جمعیت به یک اندازه بشن..این کار هم زنبورهای ضعیف رو نجات میده هم راندمان زنبورستان رو بالا میبره..البته شاید مدتی طول بکشه ولی وقتی که یک جا تمام زنبورها رفتن روی طبق اون موقع قدر این کارو میدونی
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

rata نوشته شده:من دیروز به کندوم طبق دادم

شرایطی را که آقای کوهی فرمودند را کندوم داشت یعنی یه مقدار هرزه بافی کرده بودند که آنها را تراشیدم و دو قاب کناری را بالا آوردم و جاش برگه دادم و بین دو قاب بالائی هم برگه گذاشتم. ضمنا چون برگه برای بافتن میزاریم باید حتما تغذیه کمکی هم بهشون بدیم.
سلام شما طبقه خواستن را خوب تشخیص دادید ولی بهتر بود که یک برگه می دادید آن هم در بالایی(برگه اضافی کار را نامناسب می کند) بهتر است که برای خودمان استانداردی داشته باشیم مثلا:
1- تعیین سمت راست وچپ کندو:در پشت کندو می ایستیم وسمت را مشخص می کنیم .
2-اگر از شربت خوری قابی استفاده می کنیم آنرا سمت راست کندو بگذاریم واگر بشقابی در سمت راست وانتهای کندو روی قابها قرار دهیم وسپس قاب ها را بچینیم (با این روش شماوکارگر وهر کس دیگر همیشه جای شربت خوری را می دانید).
3-پوکه را همیشه در سمت چپ بگذاریم واگر می خواهیم برگه بدهیم یک برگه ویک پوکه بگذاریم تا پر شود (در کندوهای یک طبقه) .
4- برای طبقه دادن بهتر است که(در کندوهای بدون شبکه) 4قاب سمت چپ را برداشته ودر طبقه گذاشته (بدون جابجایی نسبت به حالت قبل ودرست مثل زیری)ویک پوکه را در سمت راست بگذاریم وهمین طور یک پوکه در چپ آنها ویک پوکه هم در کندو در سمت چپ اگر بخواهیم برگه بدهیم یک برگه در سمت چپ وقبل از پوکه آخری (حالا 7 قاب در بالا و7 قاب در پایین داریم وشربت خوری قابی را می توان برای راحتی تغذیه در بالا گذاشت).
5-یکی و دو پوکه ویا برگه در بالا با توجه به درخواست زنبور می دهیم با نیاز دوباره بهتر است که از برگه ویا پوکه استفاده نکنیم حالا دیگرباتوجه به اینکه ملکه در طبقه تخم ریزی می کند شفیره های پایین بدنیا آمده اند وجایشان خالی است در یک زمان مناسب جای قابهای بالا وپایین را عوض می کنیم(صرفه جویی در پوکه وبرگه وکار کمتر برای زنبور ها)اگر در این حالت قاب دادن را ادامه دهیم امکان هرزه بافی در زیر قاب وبدور از چشم ما هست همکارانی که از کندوهای چندتکه استفاده می کنند جای بدنه وطبقه را عوض مینمایندالبته اگر صحرای خوبی بوده دوقاب کناری در حال پر شدن از عسل هستند وآنها را در جای خود باقی می گذاریم.
6-باپر شدن جاهای خالی قاب (پوکه ویا برگه )میگذاریم ودر شروع شهد اصلی قابهای ذخیره عسل را در طبقه می گذاریم.
7- با این روش ویک نیم نگاه به سمت چپ از اوضاع داخلی به مقدار زیادی آگاه می شویم.
8-گرمای ساتع شده از قابهای پایین را قابهای بالا دریافت می کنند.
9-با این روش حتی می توان زنبورستانی با هزارها کندو را به راحتی مدیریت کرد.
10- در ظاهر این کندو فشرده است ولی این طور نیست شما با نیاز زنبور حرکت می کنید نه کمتر ونه بیشتر.
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

AKBAR2 نوشته شده:از کندوهای قوی شفیره بگیر و به کندوهای ضعیف تر بده..انقد این کارو بکن که تمام زنبورستان از نظر قاب و جمعیت به یک اندازه بشن..این کار هم زنبورهای ضعیف رو نجات میده هم راندمان زنبورستان رو بالا میبره..البته شاید مدتی طول بکشه ولی وقتی که یک جا تمام زنبورها رفتن روی طبق اون موقع قدر این کارو میدونی
روش خوبی است منتها دقت کنیم که :1- کندوها همگی سالم باشند 2- علت ضعیف بودن کندوهای ضعیف مسن بودن ملکه ویا بیماری نباشد که جواب خوبی نمی گیریم 3-کندوهای ضعیف توانایی گرم نگه داشتن شفیره ها را داشته باشند.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

koohi نوشته شده:سلام دوستان برای طبق دادن به کندو خیلی با سرما کاری نداریم فقط کافی است که زنبور خود به طبق تمایل نشان دهداینگونه : وقتی که زنبورها رشد کردند وبا کمبود جا مواجه شوند در کنار زهواره بالایی وهمچنیین روی قاب ها با موم سفید کمبود جا را نشان میدهند در این حالت کندو از زنبور پر شده و می توانید طبقه اضافه کنید وبرای اینکه کمتر سرما اسیب برساند می توانید 4 قاب را بالا آورده ودرهر دو طرف آنها یک پوکه بگذارید ودر قسمت پایین نیز یک پوکه به عنوان قاب شماره 7 قرار دهید(حتما کندوهای 2-3 طبقه را در تصاویر وفیلم ها دیده اید که در سرما وحتی برف قرار دارند اگر با زنبور ها بر طبق رشد شان رفتار کنیم ومزاحم آنها نباشیم آنها هم خوب رفتار می کنند آنها عصر یخبندان را سپری کرده وحالا هم در سیبری وغیره هستند.

با تشکر از مطالب مفید جناب آقای کوهی

نکته ای برای من ابهام دارد

اینکه دوستی به من گفت که در فصل بهار که زنبورها تمایل به موم بافی دارند و باید که از این قدرت زنبورها برای داشن شانهای تازه بافته شده و حذف شانهای کهنه (بعد از برداشت عسل) اقدام شود. بنابراین در بهار بهتر است که بجای دادن پوکه باید برگه موم بدهید تا از داشتن شانهای تازه بهره مند بشوید. به همین دلیل من قابهای کندوی اصلی را که بالا اوردم لابلای آنها برگه موم اج دار برای بافتن گذاشتم. آیا این عمل مورد تائید شماست؟
نمایه کاربر
nargmosa
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

با سلام نسبت به زنبورها بايد پوكه يا برگه موم داد اگر كندويي قوي وطبق دار است ميتواني بجاي پوكه از برگه موم استفاده بكني هم جلوي بچه دهي آن را ميگيري هم پوكه ها را به كندوهاي ضعيفتر ميدهي تا زودتر رشد كنند كندوي قوي برگه موم طي دوتاسه روز كامل وتميز ميبافند ولي كندوي ضعيفتر هفت تا ده روز طول ميكشد ونصفه و نيمه ميبافند تا جايي كه خوندم برگه موم را به طبق پايين ميدهند تا براي تخمريزي ببفاند اگر به طبق بالا بدي براي عسل ميبافند (نر ريز ميبافند) بيشتر از دوبرگه نميتوان همزمان داد من خودم هر پنج روز يكبار يك برگه به طبق پايين ميدهم
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

اگر بیشتر از دو برگه مثلا سه برگه بدهیم چه چیزی اتقاق میافتد؟
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

سلام آقای عطائی دوست شما درست گفته اگر برگه را درکنار قابها بگذارید زنبورها طرف داخل را خوب می بافند وطرف دیگر با زمان طولانی وآنهم خیلی خوب نمی بافندبرای همین یک پوکه را بغل آن می گذاریم وهروقت برگه جدیدی می خواهد ان را بین برگه قبلی وپوکه آخری (چپ )میگذاریم درموردگذاشتن برگه بین قابهای قبلی اگر کندو قوی باشد وهوا گرم اشکال آنچنانی نیست ولی اگر حتی کندوی قوی باشد ودرشب گذاشتن برگه ویا شب بعد هوا (مانند هوای درهم بهاری)ناگهانی سرد شود زنبورها برگه را رها کرده ودر واقع کندو به دوقسمت تقسیم می شود وخود بهتر در مورد سرنوشت این کندو می دانید واما اینکه دو سه برگه ویا بیشترقبلا گفتم که همراه با زنبور پیش روید واز آن جلو نیفتید اگر برگه اضافه باشد معمولا زنبورها آنرا از اطراف می جوند واز بین می برند.
آخرین ويرايش توسط 1 on koohi, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

nargmosa نوشته شده:با سلام نسبت به زنبورها بايد پوكه يا برگه موم داد اگر كندويي قوي وطبق دار است ميتواني بجاي پوكه از برگه موم استفاده بكني هم جلوي بچه دهي آن را ميگيري هم پوكه ها را به كندوهاي ضعيفتر ميدهي تا زودتر رشد كنند كندوي قوي برگه موم طي دوتاسه روز كامل وتميز ميبافند ولي كندوي ضعيفتر هفت تا ده روز طول ميكشد ونصفه و نيمه ميبافند تا جايي كه خوندم برگه موم را به طبق پايين ميدهند تا براي تخمريزي ببفاند اگر به طبق بالا بدي براي عسل ميبافند (نر ريز ميبافند) بيشتر از دوبرگه نميتوان همزمان داد من خودم هر پنج روز يكبار يك برگه به طبق پايين ميدهم
سلام.دوست خوب شاید در کتابی چنین نوشته ولی دقت کنید که 1- زنبور ها بافت موم را (هرزه )از روی قابها (زیر در کندو )شروع می کنندویا از بغل نه در زیر قاب یا جای دیگری .
2-در کندوهای بی شبکه (بحث مطرح شده بالا در همین مورد است )ملکه در طبقه 2 تخم ریزی می کند پس سلول های بافته شده کارگری هستند .
3- اگر برگه را روی طبقه عسل بگذارید خیلی بد می بافندنه روی کندو ودر طبقه دوم.(همیشه بهترین حالت تشخیص طبیعت زنبور است)
نمایه کاربر
nargmosa
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

استاد کوهی عزیز زیاد به دل نگیرید ما شاگرد وکوچک شما تو نوشته های من بحثی از هرزه بافی نشده منظور از تمیز بافتن وسط برگه را میبافند اطراف آن نمیبافند یه طرف را میبافند طرف دیگر را کمتر میبافند وملکه داخل آن تخمریزی نمیکند وبا گرده و ذخیره پر میکند تجربه شخصی امسال خودم یا بخاطر شرایط جوی یا از برگه موم بی کیفیت میتواند باشد (حرف شما درست با شبکه ملکه زنبور برگه را برای عسل ریزی میبافند ) انشالله که لطف اساتید محترمی مثل شما را از سر ما کم نکند
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

[quote="nargmosa"]استاد کوهی عزیز زیاد به دل نگیرید ما شاگرد وکوچک شما تو نوشته های من بحثی از هرزه بافی نشده منظور از تمیز بافتن وسط برگه را میبافند اطراف آن نمیبافند یه طرف را میبافند طرف دیگر را کمتر میبافند وملکه داخل آن تخمریزی نمیکند وبا گرده و ذخیره پر میکند تجربه شخصی امسال خودم یا بخاطر شرایط جوی یا از برگه موم بی کیفیت میتواند باشد (حرف شما درست با شبکه ملکه زنبور برگه را برای عسل ریزی میبافند ) انشالله که لطف اساتید محترمی مثل شما را از سر ما کم نکند[/q
آقای موسی . استاد نیستم وقتی که شبکه در کندو نیست ملکه در طبقه تخم می ریزد وبرگه راهم بخوبی در طبقه می بافدبد بافتن دلایل دیگری دارد.
نمایه کاربر
moji55
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساری
تماس:

پست توسط moji55 »

با سلام بنده تازه کارم و یک سال میشه کندو دارم در منطقه مازندران ، ساری کندوهای من از زنبور پر شده و میخوام طبق بدم اما یکی میگه طبق بده تا زنبورهای داخل ، شاخون نزنن و نوزادان موم بافی کرده و تا موقع شکوفه بهار مرکبات کندو اماده عسل باشد اما یکی دیگر میگوید الان هوا سرده و طبق ندهیم اما دیروز یک کندو از من گرفت امروز زنبور بچه زد بنظر شما همون طبق دادن با شرایطی که عنوان شده بهتر تیست؟
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

کاش۱روزتوایران مامشکل اموزش در این صنعت پایه بکلی حل بشه و همه بتونن ازاموزش دانشگاهی بصورت رایگان بهره ببرن
من وقتی میبینم عزیزان باعلاقه تجربیات شونو در اختیارهمه میزارن شادمیشم
وازهمین راه دور دست همتون میفشارم
من سال گذشته براگرفتن مدرک(کلاس های اموزشی) ۷/۸۰۰/۰۰۰ریال خرج کردم!!!!!
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

کاش۱روزتوایران مامشکل اموزش در این صنعت پایه بکلی حل بشه و همه بتونن ازاموزش دانشگاهی بصورت رایگان بهره ببرن
من وقتی میبینم عزیزان باعلاقه تجربیات شونو در اختیارهمه میزارن شادمیشم
وازهمین راه دور دست همتون میفشارم
من سال گذشته براگرفتن مدرک(کلاس های اموزشی) ۷/۸۰۰/۰۰۰ریال خرج کردم!!!!!
تش
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
moji55
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط moji55 »

آقای جهانی جواب میخوام ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

moji55 نوشته شده:آقای جهانی جواب میخوام ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزیز وقتی که تمام ده قابت از زنبور پر شد با اطمینان طبق بده جمعیت زنیورها که زیاد باشه از پس گرم کردن کندو بر میان ضمنا هوا دیگه سرمای آنچنانی نداره. اینطوری جلوی افزایش جمعیت را هم نمی گیری.
نمایه کاربر
moji55
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط moji55 »

okدمتون گرم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

moji55 نوشته شده:آقای جهانی جواب میخوام ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام گزينه تاييد رو زدم با اين كار حرفتون رو تاييد كردم يعني حرفتون درسته و ميتونين انجام بدين.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 24 مهمان