زیاد بودن زنبوران نر در داخل کندو و همچنین عسل

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

زیاد بودن زنبوران نر در داخل کندو و همچنین عسل

پست توسط rata »

با سلام خدمت دوستان

من در خصوص وضعیت کندوم (فقط یک کندو دارم) کمی نگران هستم . در شرایط کنونی کندوم 18 قاب داره و امروز کندو را بازدید کردم.

1- اولا هم در کندوی اصلی و هم در طبقه، دو قاب کناری را در هر طرف(طرف راست و چپ) به عسل اختصاص داده اند و در آنها عسل ریخته اند البته به مقدار نصف سلولها و هنوز پولک نشده است.
2- در بیشتر قابها شفیره نر هم وجود داره . البته شفیره کارگر هم هست ولی تعداد نرها به نظرم زیاده حالا نمی دانم که آن سلولهای روی پوکه چون از قبل ویژه نر درست شده ملکه توشان تخم نر گذاشته یا اینکه سلول کارگر را هم تبدیل به سلول نر می کنند؟ نمی دانم
3- شفیره کارگر به طوری که تماما یه قاب را دربر گرفته باشه زیاد ندارم و فکر کنم که درصد هم خونی هم کمی بالا باشه.

حالا با این شرایط باید چکار کنم ؟ راستی این را یادم رفت که زیر شربت خوری هم هرزه بافی کرده بودن و از طبقه تا پائین ادامه داشت و توش شفیره نر و عسل بود که من از شربت خوری جداش کردم و از کندو خارج کردم.
نمی دانم که زیاد آوردن شهد باعث این موضوع شده یا اینکه شدت تخم ریزی ملکه کم هست. البته جای خالی هم در قابها وجود نداره و تا الان هم 8 تا برگه موم آجدار دادم که توی دو تا از آنها عسل ریختند و دو تا هم در حال بافت می باشد. البته بخاطر اینکه برای عسل استفاده نشه تقریبا انها را در وسط کندو میزارم

لطفا راهنمایی بفرمایید.
ضمنا در 25 اردیبهشت قرار که ملکه جنس خوب بگیرم آیا فکر می کنید که این ملکه را هم تعویض کنم(ملکه 1 سال از سنش می گذره)

یه سئوال دیگه هم دارم چرا زنبورها قابهای کناری را پولک نمی کنند تا کارش به اتمام برسه و بعد در قاب مجاور آن عسل بریزن؟

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: زیاد بودن زنبوران نر در داخل کندو و همچنین عسل

پست توسط ehsanklop »

سلام
دوست عزیز کندوی شما داره اماده بچه دادن میشه و بزودی شاخون میزنن ( بچه دادن یا تعویض ملکه ) . به نظر من ازش بچه بگیرید
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

با سلام دوست عزیز از نظر من یک کندوی 18 قاب آماده گرفتن بچه است شما میتونید 8 قاب از کندو جدا کنید و ملکه ای که به دستتون میرسه رو بهش معرفی کنید.درباره عسل هم باید بگم زنبور ها هر وقت تشخیص بدن غلظت عسل به حد مناسبی رسیده شان ها رو پلمپ میکنن
من فکر میکنم چون شما یک کندو دارید حساسید و شاید زیاد بازدید میکنید که این خوب نیست البته این حدس من هست
و سوالی که دارم به کندوتون هر چند روز یک بار شربت میدید؟نسبت شکر و آب چقدره؟
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

شربت یک به یک را از دهم فروردین تا الان هر شب به اندازه دو استکان می دهم. ضمنا ملکه را قرار که بیستم به من بده پس گرفتن بچه مصنوعی را باید اجبارا تا آن تاریخ به عقب بندازم درسته؟
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ehsanklop نوشته شده:سلام
دوست عزیز کندوی شما داره اماده بچه دادن میشه و بزودی شاخون میزنن ( بچه دادن یا تعویض ملکه ) . به نظر من ازش بچه بگیرید

دوست عزیز میشه بفرمائید که به چه دلیل به این مطلب پی بردید که کندو داره آماده بچه دادن میشه؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

rata نوشته شده:
ehsanklop نوشته شده:سلام

دوست عزیز میشه بفرمائید که به چه دلیل به این مطلب پی بردید که کندو داره آماده بچه دادن میشه؟

خوب فکر میکنید برای چی اینهمه زنبور نر تولید میکنن ؟ ملکه هم که نمیرسه تو همه قابها تخمریزی کنه . احتمالا حوالی 10 تا 20 اردیبهشت شاخونها ظاهر میشن تصویر
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنونم از جواب شما ببخشید که سئوال دیگه ای را می پرسم اینکه فرمودید ملکه نمیرسه تو همه قابها تخمریزی کنه برام مبهم هست میشه توضیح بیشتری بفرمایید.
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

یعنی هر وقت
نر ها زیاد شدن کندو بچه میده
که
تو فصل
اتفاق
میفته
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام اقای عطایی
ببینید کندوی شما 18 قاب داره که حدود 12 قابش محل پرورش نوزاد هست . هر قاب بیشتر از 5000 سلول داره . ملکه تو بهار میتونه 1500 تا 2000 تخم بزاره . برای اینکه یه قاب رو کاملا پر کنه 3 روز زمان میبره .
برای اینکه 10 قاب رو پر کنه 30 روز طول میکشه . در حالی که تولد کارگرها 21 روزه . بنابراین نوزادها متولد میشن ولی ملکه هنوز فرصت نکرده جای خالیشون رو تخم بریزه . اینجوری کارگرها میبینن قابها خلی مونده و پرستارها بیکار هستن میان شاخون میسازن تا پرستارها از بیکاری بیرون بیان .
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

فرمایش شما درست بود

امروز که کندو را بازدید کردم دیدم که داخل زنگوله های ایجادشده لارو هست البته سر شاخونها هنوز بسته نشده بود.

حالا من یک کندوی طبق دار دارم با 19 قاب و ملکه جفت خورده هم قراره که حدود 25 اردیبهشت به دست من برسه. خوب حالا چکار کنم؟ آیا یه مصنوعی 8 قابه بکشم خوبه؟ بعد که مکله به دستم رسید از این جمعیت یه مصنوعی دیگه بکشم و ملکه جدید را بهش بدم و بعد تقویتش کنم؟ یا اینکه بعدش می توانم ملکه جدید را مستقیما به این بچه بدم و جایگزین ملکه های متولد شده بکنم؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Bing [Bot], Google [Bot] و 16 مهمان