همزمانی بیرون آمدن ملکه جفت خورده از قفس و پره دادن

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

همزمانی بیرون آمدن ملکه جفت خورده از قفس و پره دادن

پست توسط rata »

با سلام

من هفته پیش از یک کندوم که خیلی هم نیش زن بود دو تا بچه مصنوعی جدا کردم و روز سه شنبه هم به دو تا از آنها ملکه جفت خورده داخل قفس که مسیر خروج با خمیر شیرین مسدود شده بود دادم و آنها را به منطقه ییلاقی انتقال دادم. روز جمعه به من خبر دادند که یکی از کندوهای بجه مصنوعی من بچه طبیعی داده و از آنجایی که روز جمعه مصادف بود با روز انمام خوردن خمیر شیرین و ازاد شده ملکه، میخواستم بدانم که این امر چه دلیلی داره؟

آیا در بچه مصنوعی که جدا کردم ملکه باکره ای وجود داشته که از چشم من دور مانده و زمان آزاد شدن ملکه جفت خورده آن ملکه با تعدادی از جمعیت رفته؟

ضمنا بچه طبیعی بیرون آمده را دوستم از درخت گرفت ولی تا من برسم از کندو فرار کرد و نتونستم ملکه اش را ببینم. حالا نگران هستم که سر ملکه اصلاح شده و جفت خورده ای که به کندو معرفی کردم چه بلایی امده . در بازدیدی که کردم ملکه ای ندیدیم. البته نمی توانم با اطمینان صد در صد بگم چون بعضی وقتها ملکه را سخت میشه پیدا کرد. حالا ماندم سه چهار روز دیگه برم بازدید کنم اگه تخم روز ببینم که خیالم راحت میشه.

نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

Re: همزمانی بیرون آمدن ملکه جفت خورده از قفس و پره دادن

پست توسط reza63 »

من برا راهکاری ندارم
ولی یه پیشنهاد دارم
بیایم ملکه هامونو علامت بزنیم
حیوانات خدا که شکل همند
ولی اگه شماره یا علامت داشتید الان مشکل تحلیلش راحتتر بود
امید وارم تونسته باشم کمکی کرده باشم
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

کندو اگر بی ملکه باشه صدای ویز ویز گریه زنبورا مدام شنیده میشه و میتونی ببینی که کندو های ملکه دار بی صدا هستن یه توصیه برای راحت شناختن ملکه باکره ملکه باکره از کمر تا دم به شکل مثلث هست و زایده مشکی روی کمرش بی کرک بوده و بزرگتر از کارگرا و لی کارگر ا دمشون بیضی شکله
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باعرض سلام واحترام به نظرات دوستان محترم در مرد بچه دادن طبیعی کندوی بچه مصنوعی میتوان گفت که وقتی ملکه ای تازه متولد میشود در همان سال اول خیلی نادر است که تولید بچه کند واز کندوخارج شود واین برمیگردد به ملکه جفت رفته داخل قفس که در هنگام تولید بچه مصنوعی به کندو معرفی شده است چون ملکه تولیدشده از سال قبل بود وسن بیشتری داشته تولید بچه طبیعی کرده واز کندو خارج شده است اگر به این صورت بوده باشد حتما در کندو ملکه با کره ای وجود دارد که تولیدپیش بچه نموده است .
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: Kerman
تماس:

پست توسط Hobbyist-Apiarist »

با سلام آقای عطایی
دوست عزیز دو دلیل برای این بچه دهی بچه مصنوعی وجود داره 1- پس از معرفی ملکه پس از 24 ساعت، کلنی چندین لازو را انتخاب کرده و شروع به تولید چندین شاخون می کنه که پس از آزاد شدن ملکه، ملکه جفت خورده بلافاصله شروع به جویدن شاخون ها میکنه که متاسفانه بعضی نژادها مانند ملکه های ایرانی تعدادی شاخون را دست نخورده باقی می ذارن که معمولا دو رو مونده به تولد ملکه باکره، بچه بدبخت مجبور به دادن یک بچه طبیعی می شه که معمولا پس از 13-14 روز پس از بچ گیری اتفاق میفته که در اینجا شما بایستی در حین بازدید پس از معرفی ملکه جهت موفقیت معرفی، تمامی شاخون ها را از بین ببرید. 2- احتمال وجود شاخون در هنگام بچه گیری بر روی قاب شفیره وجود داشته که می تونه مربوط به شاخون های تعویض ملکه باشه یا بجه دهی
حالا که ملکه جفت خورده رو از دست دادی مشکلی نداره، منتظر تخم گذاری ملکه باکره باش که معمولا این نوع ملکه ها اگر شرائط گرده و عسل بچه کندو مناسب بوده از کیفیت خوبی برخوردارن، فقط چون بسیار ضعیف شده پس از تخم گذاری و وجود لارو ملکه جدید، به تناسب با یک یا دوقاب شفیره کمکش کنید. ثانیا روش معرفی ملکه رو عوض کنید و پس از 24 ساعت از بچ گیری ملکه رو با قفس به کلنی بدون باز کردن مسیر دسترسی خمیر شیرین معرفی کنید و با مقدار متناسب شربت 1:1 تغذیه کنید و دیگر به کندو کار نداشته باشید و مجددا پس از 3 روز مسیر دسترسی به خمیر شیرین را باز کنید و پس از یک بازدید 4-5 ساعته موفقیت معرفی را بررسی کنید که اگه ملکه مورد قبول کلنی باشد به راحتی بر روی قاب حرکت می کند و مشغول شاخون تراشی است و گرنه یک گوله زنبور روی قاب خواهید دید که مشغول کباب کردن ملکه بیچاره هستند که در این حالت سریع ملکه رو گرفته و در قفس گذاشته و 24 ساعت دیگر اونو آزاد می کنی و شرائط قبولی ملکه رو بررسی می کنی و پس از یک روز از آزاد شدن ملکه قاب ها رو مورد بررسی قرار ده و تمامی شاخون ها رو خراب کن و البته ژله رویالشون رو هم استخراج کن. موفق باشی
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

ببخشید امکان داره که ملکه باکره ای در کندو وجود داشته باشه ( البته من در چند نوبتی که قبل از دادن ملکه جفت خورده بازدید کردم ندیدم) و از چشم من دور مانده باشه و در حین آزاد شدن ملکه جفت خورده آن ملکه باکره با تعدادی زنبور بیرون زده باشه؟چون در زمان دادن ملکه جفت خورده لاروی در کندو وجود نداشت چون من از تقریبا دو هفته قبل این بچه را جدا کرده بودم و فقط یه شاخون باقی گذاشته بودم که آن را هم 3 روز قیل از معرفی ملکه جفت خورده تراشیدم.

راستی بر اساس فرموده شما اگه بعد از سه روز بودن ملکه در کندو دسترسی به خمیر شیرین را باز کنیم سه روز هم طول می کشه تا مسیر باز بشه با این حساب 6 روز ماندن ملکه توی قفس طول میکشه(البته تعدادی زنبور هم با ملکه توی قفس هستند) آیا این شش روز به ملکه آسیب نمی رسانه؟
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

با سلام مجدد
در حین بچ گیری حتما باید توجه داشت که ملکه منتقل نشه و ملکه ای دیگر در صورتی که کندو قصد تعویض ملکه رو داشته باشته احتمال وجودش هست که چون شما شاخون در کندو دیدید این احتمال وجود ندارد ولی به نظر من شما یک یا حتی چند شاخون رو ندیدید و با دقت بازدید نکردید. در مورد زمان برداشتن مانع دسترسی زنبورها به خمیر شیرین معمولا زمان 3 روز کافیه و طبق تجربه من زنبوران کندو در زمان 3-4 ساعت با توجه به مقدار باقیمانده خمیر شیرین (مقدار زیادی از آن توسط زنبوران همراه و ملکه خورده می شه)چه در قفس های پلاستیکی یا چوبی آن را مصرف کرده و ملکه رو آزاد می کنن، بنابراین گر در لجظه معرفی ملکه مسیر دسترسی رو باز کنید حداکثر پس از 24 ساعت ملکه آزاد می شه و چون هنوز فرمون آن به طور کامل در کندو پخش نشده احتمال کشتن ملکه بسیار زیاده (من خودم هنوز موفق به معرفی ملکه حتی در روز دوم پس از چندین بار تلاش نشدم ) بنابراین از این روش گفتم استفاده کن تا ملکه جفت خورده رو از دست ندی چون کندویی رو که می تونه برات عسل بیاره و حتی طبق بخوره رو به راحتی از دست خواهی داد. به عنوان مثال من 22 فروردین چند بچ 2 قاب گرفتم و یک قاب شفیره هم بهشون کمک کردم که الان با اجازت فقط یکیشون 10 قاب تخت زنبور داره که فردا باید طبق بدم و بقیشون هفته پیش طبق خوردن در صورتی که هنوز بعضی از کندوهای مادری پتانسیل طبق خوردنو ندارن که اینجا باید از دوستم که این نژاد ملکه رو با این کیفیت پروش داده تشکر کنم.
Hobbyist-Apiarist
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

در مورد محبوس بودن ملکه در قفس هم باید گفت اگر به ملکه جفت خورده در کندوچه جفتگیری اجازه تخم ریزی کافی داده بشه تا فشار تخمدوناش کم بشه معمولا میشه ملکه رو بیرون از کندو در قفس به شرط مراقبت مناسب (همراه بودن زنبوران جوان، دمای مناسب 22-30 درجه، غذای کافی همراه و دادن روزانه 2 بار آب در حد چند قطره) ملکه رو به مدت 10-14 روز نگهداری کرد ولی مسلما هر چه زودتر ملکه تخم گذاری مجدد رو شروع کنه عملکرد آینده اون بهتر خواهد بود ولی هنگامیکه ملکه به کندو معرفی میشه شرائط نگهداریش توسط زنبورای جوان کندو ایده آل و اگر دیده باشی ملکه پس از آزاد شدن به علت تعذیه از ژله رویال که در حین حبس به اون دادن بسیار درشتتر شده. بنابراین حتی به فرض محال اگه 6 روز هم در قفس داحل کندو در قفس محبوس باشه مشکل خاصی پیش نمیاد ولی باید تمام هم و غم رو داشته باشی که سریعترین زمان ممکن تخم ریزی رو شروع کنه. یک نکته دیگه اینکه همیشه قفس رو طوری بین دو قاب شفیره قرار بده که خمیر شیرین به سمت پایین باشه که اگه احیانا در صورت وجود گرمای کندو حالت روان پیدا کرد باعث کشتن ملکه نشه.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان