نگهداری شاخون در قفس تا تولد ملکه

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

نگهداری شاخون در قفس تا تولد ملکه

پست توسط rata »

با عرض سلام خدمت دوستان

سئوال من اینه که آیا به محض اینکه شاخون سرش بسته شد می توانیم بلافاصله آن را توی قفس شاخون بزاریم تا ملکه توش متولد بشه یا اینکه باید چند روز بگذره و زنبورها روی شاخون سربسته کار کنند؟

نمایه کاربر
dylman
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

Re: نگهداری شاخون در قفس تا تولد ملکه

پست توسط dylman »

سلام دوست عزیز من یکبار به محض بسته شدن شاخون رفتم که با چاقو ببرم پاره شد دفعه بعد که به شاخون بسته شده احتیاجی نداشتم فقط 2تا3روز میخواست ملکه بیرون بیاد رفتم سرشرو باز کنم دیدم خیلی سخت باز میشه پس نتیجه میگیریم که چند رو ز مانده تا تولد به دلیل تنیدن پیله به دور شفیره ملکه بهترین موقع برای جدا کردن از روی قاب هست
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

rata نوشته شده:با عرض سلام خدمت دوستان

سئوال من اینه که آیا به محض اینکه شاخون سرش بسته شد می توانیم بلافاصله آن را توی قفس شاخون بزاریم تا ملکه توش متولد بشه یا اینکه باید چند روز بگذره و زنبورها روی شاخون سربسته کار کنند؟

بايد يكي دو روز قبل از تولد ملكه اين كار رو انجام بدين چون زنبورا دماي شاخون رو تنظيم ميكنن با اين كار تنظيم دمايي از بين ميره.
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

با سلام ، نمونه هایی از قفسهای مخصوص نگهداری شاخون وملکه که دوستان خودشان ساخته ان ،اگه عکس یا توضیحاتشو تو این قسمت بزارن ممنون میشم تصویر
m3130
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط m3130 »

1
yones1986 نوشته شده:با سلام ، نمونه هایی از قفسهای مخصوص نگهداری شاخون وملکه که دوستان خودشان ساخته ان ،اگه عکس یا توضیحاتشو تو این قسمت بزارن ممنون میشم تصویر

قفس های نگهداری شاخون در ایران ساخته می شود یک عیب بزرگ دارد که من از چندین زنبوردار حرفه ای شنیدم اینکه ته ان گرد و کوچک است در صورتی که ته ان باید بزرگتر باشه چون زمانی که ملکه متولد شد و می خواهد ازادانه در ان حرکت کند به ته قفس که رسید نمی تواند بچرخد و به عقب برگرد و حداقل30تلفات شما در این نوع قفس ها دارید پس سعی کنید که شاخون را در زمان مناسب تا قبل از تولد به کندوی جفتگیری انتقال دهید.
پیوست ها
222.PNG
222.PNG (12.48 کیلو بایت) مشاهده 11471 مرتبه
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

m3130 نوشته شده:1
yones1986 نوشته شده:با سلام ، نمونه هایی از قفسهای مخصوص نگهداری شاخون وملکه که دوستان خودشان ساخته ان ،اگه عکس یا توضیحاتشو تو این قسمت بزارن ممنون میشم تصویر

قفس های نگهداری شاخون در ایران ساخته می شود یک عیب بزرگ دارد که من از چندین زنبوردار حرفه ای شنیدم اینکه ته ان گرد و کوچک است در صورتی که ته ان باید بزرگتر باشه چون زمانی که ملکه متولد شد و می خواهد ازادانه در ان حرکت کند به ته قفس که رسید نمی تواند بچرخد و به عقب برگرد و حداقل30تلفات شما در این نوع قفس ها دارید پس سعی کنید که شاخون را در زمان مناسب تا قبل از تولد به کندوی جفتگیری انتقال دهید.

اگه دوستان بازم نمونه های دیگه معرفی کنند ممنون میشم تصویرمخصوصا"نمونه هایی که شبیه قفس معرفی ملکه است .دری که شاخون رو از اونجا تو قفس میزارن چه شکلیه؟
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

البته مدت زمان زیادی ملکه تو این قفس استوانه ای نمیمونه و فقط برای احتیاط هست که سریع قفس را با قفس مستطیلی پلاستیکی تعویض میکنیم اگر دقت کنید .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

محافظ شاخون ملكه زنبورعسل

محافظ شاخون براي حفاظت ملكه ها قبل از تولد و به منظور جلوگيري از خراب كردن شاخون توسط ملكه هاي ديگر به كار مي رود.محافظ شاخون عموما از جنس پلاستيك وبا توري اي فلزي با شماره مش 8 مي باشد.اين محافظ ها استوانه اي شكل و به طول 5-4سانتي متر و به قطر 6/0سانتي متر و از سر مسدود و از انتها باز است.شاخون را از انتها داخل محافظ مي نمايند سپس شاخونها را داخل انكوباتور يا كلني هاي انكوباتور تا روز تولد ملكه ها قرار مي دهند.
[CENTER] تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

[CENTER]تصویر

تصویر
[/CENTER]
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام خدمت کارشناسان زنبورداری و دوستان

اگر بخواهیم از این قفس های شاخون ساخت کشور استفاده کنیم و قسمت ته ان را یک سانت اسفنج یا پنبه ویا خمیر شیرین قرار بدیم که قسمت ته تنگ پرشود ایا باز هم ملکه در ان اذیت میشود و تلف شده ؟ ویا با قرار دادم خمیر در ته قفس باعث شده ایم که ملکه در ته گیر نکند و تلف نشود ؟

با تشکر از مدیر سایت ودوستان تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام اگه پر باشه و مانعی برای حرکت ملکه نباشه ایرادی نداره.
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام دوستان
تقریبا یک روز قبل از دراومدن ملکه، کارگرها انتهای شاخون رو به صورت محسوسی میجوند و اون رو آماده باز شدن میکنند. من خودم دوبار تاحالا قبل از این مرحله شاخون رو از روی قاب جدا کردم و تو قفس گذاشتم هر دوبار ملکه دیگه در نیومده. وقتی شاخون رو باز کردم دیدم ملکه از شفیره خارج شده و داخل شاخون چرخیده و بعد مرده. شاید به دلیل نازک نشدن لایه انتهای شاخون بوده که وظیفه کارگراست و من نگذاشتم به اون مرحله برسه. نظر شما راجع به این موضوع چیه؟
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad123 »

hamed_gwd نوشته شده:سلام دوستان
تقریبا یک روز قبل از دراومدن ملکه، کارگرها انتهای شاخون رو به صورت محسوسی میجوند و اون رو آماده باز شدن میکنند. من خودم دوبار تاحالا قبل از این مرحله شاخون رو از روی قاب جدا کردم و تو قفس گذاشتم هر دوبار ملکه دیگه در نیومده. وقتی شاخون رو باز کردم دیدم ملکه از شفیره خارج شده و داخل شاخون چرخیده و بعد مرده. شاید به دلیل نازک نشدن لایه انتهای شاخون بوده که وظیفه کارگراست و من نگذاشتم به اون مرحله برسه. نظر شما راجع به این موضوع چیه؟

سلام پاسخ
لازمه هنگام قرار دادن شاخون درقفس تعدادی زنبور کارگر حتما در قفس شاخون قرار دهید در این حالت هم کارگرها شاخون را گرم میکنند وهم اگر نیاز به جویدن انتهای شاخون برای اسان شدن خروج ملکه از شاخون باشد این کار را انجام خواهند داد .
سعی کنید هیچ وقت شاخون را با وسیله نقلیه انتقال ندهید که باعث اسیب میشود و چرخیدن لاروها میشود .
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

سلام دوستان اصلا احتیاج نیست که برای گرم کردن شاخون در محافظ چند عدد زنبور داخل ان بگذارید این کار مشکلی را حل نمیکنه..باید کندوی فنیشری که تشکیل میدید قوی باشه تا بتونه شاخون رو داخل فقس گرم کنه..در ضمن از محافظ های استاندارد باید استفاده کنید..اندازه ته محافش باید بزرگتر از سر ان باشد..این راه کارها درست نیست باید ببینید کجای کار اشکال داره که این اتفاق میوفته و اون رو بر طرف کنید
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 9 مهمان