چطور نسبت زنبور چراگر را افزایش دهیم.

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

چطور نسبت زنبور چراگر را افزایش دهیم.

پست توسط barbod-beee »

سلام دوستان

من تابستان گذشته نکته را دیدم که خیلی جالب بود برام.

یکی از کندو ها که 8 قاب زنبور داشت ملکه اش را در اثر اشتباهی که من مرتکب شدم از دست. مدتی طول کشید تا ملکه جدید متولد و شروع به تخم ریزی کنه. حدودا 30 روز تخم ریزی وجود نداشت.

نکته جالب چی بود : ذخیره عسل کندو به شدت افزایش پیدا کرد. و بیشترین عسل را به من داد. هر 8 قاب پر عسل شد و 2 قاب جدید هم بافتن. به نظر می رسه علت آن هم کاهش تعداد زنبورهای پرستار و تبدیل شدن آنها به زنبورهای چراگر بود.

البته می دونم که کندو (در دراز مدت) به این ترتیب ضعیف خواهد شد. اما چطور می شه این نسبت را بدون برداشتن ملکه بهم زد. یعنی تعداد پرستار را در کندو کم و تعداد چراگر را افزایش داد؟

[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

Re: چطور نسبت زنبور چراگر را افزایش دهیم.

پست توسط yones1986 »

barbod-beee نوشته شده:سلام دوستان

یکی از کندو ها که 8 قاب زنبور داشت ملکه اش را در اثر اشتباهی که من مرتکب شدم از دست. مدتی طول کشید تا ملکه جدید متولد و شروع به تخم ریزی کنه. حدودا 30 روز تخم ریزی وجود نداشت.

نکته جالب چی بود : ذخیره عسل کندو به شدت افزایش پیدا کرد. و بیشترین عسل را به من داد. هر 8 قاب پر عسل شد و 2 قاب جدید هم بافتن. به نظر می رسه علت آن هم کاهش تعداد زنبورهای پرستار و تبدیل شدن آنها به زنبورهای چراگر بود.

البته می دونم که کندو (در دراز مدت) به این ترتیب ضعیف خواهد شد. اما چطور می شه این نسبت را بدون برداشتن ملکه بهم زد. یعنی تعداد پرستار را در کندو کم و تعداد چراگر را افزایش داد؟

منم وضعیت شما برام پیش اومده.دلیلشم اینه که وقتی ملکه نباشه تخم و لارو م نیست اونوقت اون شهدی که زنبورا باید برای تغذیه ای لاروا استفاده کنند ذخیره میکنندو بدون نبود تخم ریزی فضای کافی برای ذخیره ام دارن.در حالت عادی زنبورای جوان پرستاری رو به عهده میگیرن و تا زمان مشخصی قادر به پرواز نیستن و نمیتونن کار جمع آوری شهد رو به عهده بگیرن واین نمیتونه دلیل افزایش ذخیره ی عسل باشه.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

من فکر می کنم بهتره ملکه در همون طبق اول محدود بشه. تخم زیزی بیش از حد هم مفید نخواهد بود.

خیلی ها در فصل شهد طبق می زارن بدون شبکه.
بهتره از شبکه مانغ برای کنترل تخم زیزی ملکه استفاده کرد.

منتظر راهکارهای شما هستم. نظر بدید.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi1 »

barbod-beee نوشته شده:سلام دوستان

با سلام
چند سوال
1.کندوهای که دارای ملکه بودن چند قاب عسل دادند؟
2.قبل از جریان شهد ایا تغذیه کرده بودید ؟علت این سوال این هست که خوب اگر قابهاییکه تخم و لارو دارند در اطراف قاب عسل تغذیه ای ذخیره کردن و علت افزایش عسل این هست این نوع عسل هم قابل برداشت شده
3.جمعیت زمان برداشت عسل چند قاب شدند
4.جریان شهد منطقه شما چند روز هست
5.به چه مقدار گرده ذخیره کردن در هنگام اکستراکتور مشکل نداشتید
باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

سلام...دوست من این که واضحه وقتی کندو تخم ریزی نداره و لاروی توی کندو موجود نیست پس مصرف عسل وگرده کم میشه وبیشتر ذخیره میشه..اگر بخوای این کارو بکنی میتونی کندو رو با جداکننده به دو قسمت تقسیم بکنی مثلا یک کندوی 10قاب رو 3قاب با ملکه یک طرف وبقیه با جمعیت طرف دیگه طوری که ملکه به اون سمت دست رسی نداشته باشه ولی زنبورها راحت رفت وامد کنن..یا میتونی از این ایزولاتورهای شرکت زرین ترنج بگیری ملکه با 3قاب توش حبس میشه بقیه قابها میشه عسل..یلفات ملکه توی عسل گیری هم به صفر میرسه چون ملکه حبسه
نمایه کاربر
dylman
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط dylman »

سلام خدمت دوستان راجب استفاده از شبکه ملکه خواستم بگم بهتر اصلا استفاده نشه چون هم میزان جمعیت کم میشه بعدش زمان بستن پولک سلولهای ذخیر عسل به دلیل کبود جمعیت و پیر دیربسته میشه وهم برای کسانی که مسل بنده میخواد تعدادکندوهاش زیاد کنه دوچاره مشکل میشه یعنی اگه شبکه نداشته باشه چمعیت باتغذیه کمکی ازاوسط اسفند تااخر فروردین وبعدش فراوانی شهد جمعت امکان داره از ۴طبق هم بگذره وبعد برداشت عسل راحت میشه ۳تا۴تا اژ کندو بچه ۸تا۱۰قاب بگیریم
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mahdi1 »

dylman نوشته شده:سلام خدمت دوستان راجب استفاده از شبکه ملکه خواستم بگم بهتر اصلا استفاده نشه چون هم میزان جمعیت کم میشه بعدش زمان بستن پولک سلولهای ذخیر عسل به دلیل کبود جمعیت و پیر دیربسته میشه وهم برای کسانی که مسل بنده میخواد تعدادکندوهاش زیاد کنه دوچاره مشکل میشه یعنی اگه شبکه نداشته باشه چمعیت باتغذیه کمکی ازاوسط اسفند تااخر فروردین وبعدش فراوانی شهد جمعت امکان داره از ۴طبق هم بگذره وبعد برداشت عسل راحت میشه ۳تا۴تا اژ کندو بچه ۸تا۱۰قاب بگیریم
با سلام
اقا میشه یه عکس از زنبورستان و جمعیت کندوها بزارید.خیلی جالب 40قاب جمعیت خیلی عالی
خواه با فرزندی خوب ...

و اینکه بدانی ...
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

AKBAR2 نوشته شده:سلام...دوست من این که واضحه وقتی کندو تخم ریزی نداره و لاروی توی کندو موجود نیست پس مصرف عسل وگرده کم میشه وبیشتر ذخیره میشه..اگر بخوای این کارو بکنی میتونی کندو رو با جداکننده به دو قسمت تقسیم بکنی مثلا یک کندوی 10قاب رو 3قاب با ملکه یک طرف وبقیه با جمعیت طرف دیگه طوری که ملکه به اون سمت دست رسی نداشته باشه ولی زنبورها راحت رفت وامد کنن..یا میتونی از این ایزولاتورهای شرکت زرین ترنج بگیری ملکه با 3قاب توش حبس میشه بقیه قابها میشه عسل..یلفات ملکه توی عسل گیری هم به صفر میرسه چون ملکه حبسه

من از ایزویلاتورهای شرکت زرین ترنج گرفتم. بقدری استفاده ازش سخت هست که بیخیالش شدم. یعنی باز و بسته کردن درب آن خیلی وقت گیر هست. و بعلت وقت زیادی که می گیره زنبورها عصبی شده و حمله می کنند و عملا شما نمی تونید ادامه بدید.

از طرفی محدود کردن ملکه روی 3 قاب فکر نکنم درست باشه. بهتره روی 10 قاب محدود بشه و از شبکه برای اینکار استفاده کرد. یعنی نتونه بیاد بالا و تخم ریزی کنه. به این ترتیب جمعیت خیلی کم نمی شه و تخم ریزی بیش از حد نمی شه.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

dylman نوشته شده:سلام خدمت دوستان راجب استفاده از شبکه ملکه خواستم بگم بهتر اصلا استفاده نشه چون هم میزان جمعیت کم میشه بعدش زمان بستن پولک سلولهای ذخیر عسل به دلیل کبود جمعیت و پیر دیربسته میشه وهم برای کسانی که مسل بنده میخواد تعدادکندوهاش زیاد کنه دوچاره مشکل میشه یعنی اگه شبکه نداشته باشه چمعیت باتغذیه کمکی ازاوسط اسفند تااخر فروردین وبعدش فراوانی شهد جمعت امکان داره از ۴طبق هم بگذره وبعد برداشت عسل راحت میشه ۳تا۴تا اژ کندو بچه ۸تا۱۰قاب بگیریم

عزیز ما قراره عسل تولید کنیم نه زنبور. هر چند تخم ریزی ملکه کمک می کنه به قدرت کندو اما تخم ریزی بیش از حد هم جلوی ذخیره عسل را می گیرد. بجای 4 طبقه که همش زنبور هست و بدون تغذیه مصنوعی هم نمی شه 4 طبق کرد(البته معمولا) بهتره بدون تغذیه دو طبق داشت که یک طبق اش کامل عسل باشه.

من فکرم اینه که جمعیت را قبل از جریان شهد به وسیله تغدیه مصنوعی به حد نرمال برسانم ولی بلافاصله بعد از شروع جریان شهد تخم ریزی ملکه را محدود کنم در حدی که فقط جمعیت کنونی حفظ شود(افزایش نیابد) به اینصورت تمرکز کندو بیشتر صرف ذخیره عسل می شه نه افزایش جمعیت.

دقت کنید افزایش بیش از حد جمعیت اغلب منجر به بچه دهی می شود و عملا چیزی عاید زنبور دار نخواهد شد.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

mohammadgolpa نوشته شده:سلام

چند وقت پیش جناب آقای سلیمانی مدیر عامل محترم شرکت هفت گوهر یه چیزه جالبی نقل کردن که یکی از زنبوردار های با تجربه نزدیک زمان جمع آوری عسل کلیه ملکه ها رو از بین میبره و به این ترتیب جمعیتها رو وادار به شهد آوری میکنه بعد از برداشت عسل بلافاصله ملکه های جدید رو به کندو ها معرفی میکنن و به شمال کشور کوچ میدن و حسابی به کندو میرسن تا جبران افت جمعیت تو مدتی که کندو ملکه نداشته بشه! (بنده تأیید یا رد نمیکنم)!!

اما اگه دوستان دقت داشته باشن تو کندوها، فصل جمع آوری عسل ملکه ها کمترین میزان تخم ریزی رو دارن و اگه شهد تو طبیعت خوب باشه عملا مکله ها حتی جایی برای تخم ریزی پیدا نمیکنن بنابراین خود بخود زنبورهای چراکننده در این زمان زیاد میشن پس جای نگرانی نیست!

جمعیتها را به حداکثر قدرتشان برسانید وسعی کنید مدتها (هرچه طویلتر بهتر) آنها را در همین وضع نگهدارید.

یکی از فواید جانبی برداشتن ملکه از کندو شکستن چرخه تولید مثلی کنه می باشد. به نحوی که یکی از روشهای طبیعی مبارزه زنبورها با کنه همین است. اگر تعداد کنه از یک حدی بیشتر بشود. کندو به صورت بچه طبیعی کندو را ترک می کند و همه نوزادان و لارو ها را در کندو رها می کند.
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

barbod-beee نوشته شده:
AKBAR2 نوشته شده:سلام...دوست من این که واضحه وقتی کندو تخم ریزی نداره و لاروی توی کندو موجود نیست پس مصرف عسل وگرده کم میشه وبیشتر ذخیره میشه..اگر بخوای این کارو بکنی میتونی کندو رو با جداکننده به دو قسمت تقسیم بکنی مثلا یک کندوی 10قاب رو 3قاب با ملکه یک طرف وبقیه با جمعیت طرف دیگه طوری که ملکه به اون سمت دست رسی نداشته باشه ولی زنبورها راحت رفت وامد کنن..یا میتونی از این ایزولاتورهای شرکت زرین ترنج بگیری ملکه با 3قاب توش حبس میشه بقیه قابها میشه عسل..یلفات ملکه توی عسل گیری هم به صفر میرسه چون ملکه حبسه

من از ایزویلاتورهای شرکت زرین ترنج گرفتم. بقدری استفاده ازش سخت هست که بیخیالش شدم. یعنی باز و بسته کردن درب آن خیلی وقت گیر هست. و بعلت وقت زیادی که می گیره زنبورها عصبی شده و حمله می کنند و عملا شما نمی تونید ادامه بدید.

از طرفی محدود کردن ملکه روی 3 قاب فکر نکنم درست باشه. بهتره روی 10 قاب محدود بشه و از شبکه برای اینکار استفاده کرد. یعنی نتونه بیاد بالا و تخم ریزی کنه. به این ترتیب جمعیت خیلی کم نمی شه و تخم ریزی بیش از حد نمی شه.

حالا نمیدونم شما چطور استفاده کردی که میگی سخته..با یک دم باریک خیلی راحت می تونی به هم وصلش کنی..5قطعه رو اماده کن زنبور رو انتقال بده بعد قطعه بالا رو وصل کن..این وسیله برادی زنبور های 10قاب استفاده میشه نه برای طبق دار..اتفاقا محدود کردن ملکه در فصل وفور شهد خیلی بهتره تا اینکه ازاد باشه..وقتی محدوده باشه خیلی بهتر تخم ریزی میکنه..مهمتر از همه تلفات ملکه در موقع عسل گیری به صفر میرسه چون طرف دیگه ای هست و کاری باهاش نداریم
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

AKBAR2 نوشته شده:
barbod-beee نوشته شده:

حالا نمیدونم شما چطور استفاده کردی که میگی سخته..با یک دم باریک خیلی راحت می تونی به هم وصلش کنی..5قطعه رو اماده کن زنبور رو انتقال بده بعد قطعه بالا رو وصل کن..این وسیله برادی زنبور های 10قاب استفاده میشه نه برای طبق دار..اتفاقا محدود کردن ملکه در فصل وفور شهد خیلی بهتره تا اینکه ازاد باشه..وقتی محدوده باشه خیلی بهتر تخم ریزی میکنه..مهمتر از همه تلفات ملکه در موقع عسل گیری به صفر میرسه چون طرف دیگه ای هست و کاری باهاش نداریم

منظورم باز و بسته کردنش هست. شما می خوای ملکه و تخم ریزی اش را بازدید کنی. خوب باید سرش باز بشه. وقت گیر هست. البته اگه مطمئن باشی مثلا برای 2 ماه نیازی به بازدید نیست خوبه.
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

نه دوست من اشتباه نشه قرار نیست شما از اول فصل تا اخر فصل ملکه رو حبس بکنی..این وسیله برای اینکه شما برداشت یکنواخت و بدونه دردسری داشیه باشی وتلفات رو به حداقل برسونی..تقریبا 20روز قبل از شروع صحرا یعنی اوج شهد شما باید این کار رو بکنی وبعد از عسل گیری سریع ملکه رو ازاد بکنی وشروع کنی به تغذیه تا دوباره به سازمان اولیه خودش برگرده..این کاری که شما میکنی که پدر زنبور رو در میاره..تازه میتونی 4روز بعد از حبس ملکه ژله هم برداشت کنی چون شاخون میزنه
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mahdi1 »

AKBAR2 نوشته شده:نه دوست من اشتباه نشه قرار نیست شما از اول فصل تا اخر فصل ملکه رو حبس بکنی..این وسیله برای اینکه شما برداشت یکنواخت و بدونه دردسری داشیه باشی وتلفات رو به حداقل برسونی..تقریبا 20روز قبل از شروع صحرا یعنی اوج شهد شما باید این کار رو بکنی وبعد از عسل گیری سریع ملکه رو ازاد بکنی وشروع کنی به تغذیه تا دوباره به سازمان اولیه خودش برگرده..این کاری که شما میکنی که پدر زنبور رو در میاره..تازه میتونی 4روز بعد از حبس ملکه ژله هم برداشت کنی چون شاخون میزنه
با سلام
علت شاخون زدن زنبورها این هست که ملکه در کنار کندو گذاشته میشه یا چیز دیگه ای هست
و سوال دوم بانک ملکه که همه ملکه ها داخل قفس هستن ایا باز شروع میکنن برای ساختن شاخون
خواه با فرزندی خوب ...

و اینکه بدانی ...
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

mahdi1 نوشته شده:
AKBAR2 نوشته شده:نه دوست من اشتباه نشه قرار نیست شما از اول فصل تا اخر فصل ملکه رو حبس بکنی..این وسیله برای اینکه شما برداشت یکنواخت و بدونه دردسری داشیه باشی وتلفات رو به حداقل برسونی..تقریبا 20روز قبل از شروع صحرا یعنی اوج شهد شما باید این کار رو بکنی وبعد از عسل گیری سریع ملکه رو ازاد بکنی وشروع کنی به تغذیه تا دوباره به سازمان اولیه خودش برگرده..این کاری که شما میکنی که پدر زنبور رو در میاره..تازه میتونی 4روز بعد از حبس ملکه ژله هم برداشت کنی چون شاخون میزنه
با سلام
علت شاخون زدن زنبورها این هست که ملکه در کنار کندو گذاشته میشه یا چیز دیگه ای هست
و سوال دوم بانک ملکه که همه ملکه ها داخل قفس هستن ایا باز شروع میکنن برای ساختن شاخون

هیچ فرقی نمیکنه لارو داشته باشه شاخون میزنه چون ملکه حبسه وبه همه جای کندو دست رسی نداره باعث میشه قدرت فرمون کم بشه وزنبور شاخون بزنه..الان شما یه زنبور دو طبقه رو پنجره ملکه بزن بالا رو یه قاب لارو جوان بزار شاخون میزنه..ما تو پرورش ملکه از کندوی طبق دار با ملکه استفاده میکنیم واز اون به عنوان فنیشر ااستفاده میکنیم.خیلی هم خوب روی شاخون کار میکنه
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mahdi1 »

AKBAR2 نوشته شده:
mahdi1 نوشته شده:
با سلام

هیچ فرقی نمیکنه لارو داشته باشه شاخون میزنه چون ملکه حبسه وبه همه جای کندو دست رسی نداره باعث میشه قدرت فرمون کم بشه وزنبور شاخون بزنه..الان شما یه زنبور دو طبقه رو پنجره ملکه بزن بالا رو یه قاب لارو جوان بزار شاخون میزنه..ما تو پرورش ملکه از کندوی طبق دار با ملکه استفاده میکنیم واز اون به عنوان فنیشر ااستفاده میکنیم.خیلی هم خوب روی شاخون کار میکنه
با سلام
چند مشکل داریم یک. زمان جریان شهد بازدید کردن کندو باعث تاخیر در جمع اوری شهد میشه چه برسه یک بار چیدن قاب برای تخمگذاری ملکه و سه روز بعد شاخون تراشی و درباره کندوی فنیشر بیشتر توضیح بدید که بین طبقه شبکه ملکه میزارید یا ورق یا از ایزالاتور استفاده می کنید
خواه با فرزندی خوب ...

و اینکه بدانی ...
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

mahdi1 نوشته شده:
AKBAR2 نوشته شده:
mahdi1 نوشته شده:
با سلام

با سلام
چند مشکل داریم یک. زمان جریان شهد بازدید کردن کندو باعث تاخیر در جمع اوری شهد میشه چه برسه یک بار چیدن قاب برای تخمگذاری ملکه و سه روز بعد شاخون تراشی و درباره کندوی فنیشر بیشتر توضیح بدید که بین طبقه شبکه ملکه میزارید یا ورق یا از ایزالاتور استفاده می کنید

نه دوست من حبس ملکه 20روز قبل از جریان شهد باید انجام بشه پس هیچ تداخلی ایجاد نمیکنه..درباره فنیشر من همیشه 10الی15زنبور 20قاب رو انتخاب میکنم شبکه مانع ملکه میزنم..قبل از این کار باید کندو رو ارایش بدی بالا رو روی 6قاب محدود کنی 2قاب لارو جوان از پائین به بالا انتقال بده وپائین رو با برگه موم پر کن 24ساعت بعدمیتونی شاخون رو از کندوی استارتر به فنیشر انتقال بدی ودوباره پیوند جدید به استارتر بدی..12ساعت پیوند در استارتر باشه کافی هست ژله اولیه که داده بشه بقیه کار با فنیشر هست..شاخون های درشت وسالم تحویل میگیری.تغذیه رو فراموش نکن هم استارتر هم فنیشر
پیوست ها
DSC01996.jpg
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mahdi1 »

AKBAR2 نوشته شده:
mahdi1 نوشته شده:
AKBAR2 نوشته شده:
mahdi1 نوشته شده:
با سلام

با سلام

نه دوست من حبس ملکه 20روز قبل از جریان شهد باید انجام بشه پس هیچ تداخلی ایجاد نمیکنه..درباره فنیشر من همیشه 10الی15زنبور 20قاب رو انتخاب میکنم شبکه مانع ملکه میزنم..قبل از این کار باید کندو رو ارایش بدی بالا رو روی 6قاب محدود کنی 2قاب لارو جوان از پائین به بالا انتقال بده وپائین رو با برگه موم پر کن 24ساعت بعدمیتونی شاخون رو از کندوی استارتر به فنیشر انتقال بدی ودوباره پیوند جدید به استارتر بدی..12ساعت پیوند در استارتر باشه کافی هست ژله اولیه که داده بشه بقیه کار با فنیشر هست..شاخون های درشت وسالم تحویل میگیری.تغذیه رو فراموش نکن هم استارتر هم فنیشر
با سلام
عسل تغذیه ای که در ابرویی قاب ذخیره شده و به علت نبود لارو قابل برداشت هست کیفیت عسل میاره پایین شما با این موضوع چکار می کنید
خواه با فرزندی خوب ...

و اینکه بدانی ...
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

اگه با حبس ملکه از هر کندو 10قابی 10کیلو عسل بگیری اون عسل حاشیه اصلا به چشم نمیاد..این کار رو هم بیشتر موقع ییلاق انجام میدن..مگه با تعداد زنبور زیاد میشه شکر استفاده نکرد ..این فکرها رو نکنید..اگه شکر رو به زنبور بدی که بهت عسل بده مشکلی نداره فقط ازنظر خواص کمی ضعیفتر از عسل طبیعی هست..هرچی باشه زنبور روش کار کرده
نمایه کاربر
dylman
تماس:

پست توسط dylman »

سلام خدمت کابرakber۲برای عکس باید تو همین سائت قسمت تصاویر زنبور عسل مراجعه کنی اونجا هست درضمن بگم اکثر اینکندوها فقط 3قاب زنبور دارن وبچه های گرفته شده از ۲کندوی ۳طبق هستندکه با۲کندوکه پارسال گرفتم امسال رسید به ۱۲کندو که از شانس بدما بیماری سی سی دی گرفتن و۴تا کندو ازبین رفتن وحالا ۸تا واسم باقی مونده
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

dylman نوشته شده:
سلام خدمت کابرakber۲برای عکس باید تو همین سائت قسمت تصاویر زنبور عسل مراجعه کنی اونجا هست درضمن بگم اکثر اینکندوها فقط 3قاب زنبور دارن وبچه های گرفته شده از ۲کندوی ۳طبق هستندکه با۲کندوکه پارسال گرفتم امسال رسید به ۱۲کندو که از شانس بدما بیماری سی سی دی گرفتن و۴تا کندو ازبین رفتن وحالا ۸تا واسم باقی مونده

نفهمیدم. چه ربطی به بحث ما داشت!!!؟؟؟
نمایه کاربر
dylman
تماس:

پست توسط dylman »

سلام اول خدمت کابر akbar2عرض کنم که درباره بیماری ccd علامش توسایت نوشته بود مطابقت مکرد بعدش کل منطقه ما رو دربر گرفته وبسیاری از زنبورداران کندوهاشون از دست دادن من باطرح سوال تو این سایت وسایت ایران بی بعضی از کابران نظردادن که عاملش کنه ونوزما هست من هم که داروی کنه داده بودم پودر فوماژلین هم گرفتم الان هم پودرو همراه خمیر میدم خداشکر ازبیماری جلوگیری کرده
خدمت کاربری هم که گفته بود چه ربطی داره بایدبگم که بحث راجب کذاشتن شبکه ملکه بود کهطبق تجربه شخصی نظر دادم و دوستان سوال کردن جواب دادم
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

dylman نوشته شده:سلام اول خدمت کابر akbar2عرض کنم که درباره بیماری ccd علامش توسایت نوشته بود مطابقت مکرد بعدش کل منطقه ما رو دربر گرفته وبسیاری از زنبورداران کندوهاشون از دست دادن من باطرح سوال تو این سایت وسایت ایران بی بعضی از کابران نظردادن که عاملش کنه ونوزما هست من هم که داروی کنه داده بودم پودر فوماژلین هم گرفتم الان هم پودرو همراه خمیر میدم خداشکر ازبیماری جلوگیری کرده
خدمت کاربری هم که گفته بود چه ربطی داره بایدبگم که بحث راجب کذاشتن شبکه ملکه بود کهطبق تجربه شخصی نظر دادم و دوستان سوال کردن جواب دادم

سلام دوست عزیز..اینکه میگی ccd شاید درست باشه که واضح ترین واشکارترین نشونش ترک کندو هست..اما کنه هم باعث ترک کندو میشه وقتی بیماری درون کندو پراکنده میشه زنبور تصمیم به ترک کندو میگیره همه داشته هاشو هم میذاره ومیره..علائمش خیلی شبیه ccdهست...این بیماری مثل یک رگه از امریکا واروپا وارد شد وخسارت زیادی زد واز سمت دیگه ای از کشور خارج شده شاید هنوز علائمی داشته باشه ولی نمیشه مطمئن گفت که هر ترکندویی رو ccdنامید...داروهای کنه ای که در بازار هست اصلا بدرد نمیخوره کنه داره بیداد میکنه
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام
به نظر میرسه که اگر فرضا از نوار اپیستان فرانسوی استفاده میکنیم من یه تجربه دارم که اگر نوار رو از قسمت طولی به دونیم با قیچی قسمت کنیم در دو مرحله میتونیم نوار بدیم مثلا 20 اذر و بعدش 20 بهمن ماه وتاثیر بهتری در کشتن کنه داره اینم که میگن نوار رو بعد از 40 روز بردارین تا کنه مقاوم نشه صحت داره ولی اگه از یه نوع نوار یا کنه کش متفاوت نسبت به اولی استفاده کنیم نتیجه عالی داره در ضمن نسل کنه در طول یکسال نسبت به یک دارو مقاوم نمیشه و میشه هر سال نوع دارو رو تغیر بدیم
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

AKBAR2 نوشته شده:
dylman نوشته شده:سلام اول خدمت کابر akbar2عرض کنم که درباره بیماری ccd علامش توسایت نوشته بود مطابقت مکرد بعدش کل منطقه ما رو دربر گرفته وبسیاری از زنبورداران کندوهاشون از دست دادن من باطرح سوال تو این سایت وسایت ایران بی بعضی از کابران نظردادن که عاملش کنه ونوزما هست من هم که داروی کنه داده بودم پودر فوماژلین هم گرفتم الان هم پودرو همراه خمیر میدم خداشکر ازبیماری جلوگیری کرده

سلام دوست عزیز..اینکه میگی ccd شاید درست باشه که واضح ترین واشکارترین نشونش ترک کندو هست..اما کنه هم باعث ترک کندو میشه وقتی بیماری درون کندو پراکنده میشه زنبور تصمیم به ترک کندو میگیره همه داشته هاشو هم میذاره ومیره..علائمش خیلی شبیه ccdهست...این بیماری مثل یک رگه از امریکا واروپا وارد شد وخسارت زیادی زد واز سمت دیگه ای از کشور خارج شده شاید هنوز علائمی داشته باشه ولی نمیشه مطمئن گفت که هر ترکندویی رو ccdنامید...داروهای کنه ای که در بازار هست اصلا بدرد نمیخوره کنه داره بیداد میکنه
سلام، ربطی به مبحث نداره ولی تو سی سی دی جمعیت قصد ترک کندو رو نداره بلکه زنبورهای چراگر بعد از خروج از کندو دیگه به کندو برنمیگردن و کم کم کندو خالی میشه و ملکه میمونه با تعداد کمی زنبور جوان که نشانه این بیماریه.
دوری و دوستی
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

سلام نه دوست من در بیماری ccdجمعیت کندو به یک باره ناپدید میشه..امروز یه کندو رو بازدید میکنی به نظر بدونه مشکل هست ولی فردا میبینی هیچ زنبوری توش نیست..دو سال پیش شبکه 4یه برنامه از شیوع این بیماری توی امریکا گذاشت یه زنبور دار 11هزار زنبور داشت که توی یه شب 600کلنی رو از دست داد یعنی صبح که اومد همه خالی بودن..همه هم 20قاب به بالا
نمایه کاربر
chia
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط chia »

ایزی لاتورو از کجا گیر بیاریم لطفا ادرس بدین
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

[JUSTIFY]باسلام برای افزایش دادن نسبت زنبوران مزرعه رو وچراگر میتوان گفت که با برداشتن قاب حاوی شفیره زنبورهایی که به زودی متولد میشوند از کندوهای خیلی قوی وقراردادن درکندوهای ضعیف باعث افزایش تعدادجمعیت زنبورهای کندو شده وبعدازگذشت مدت زمانی زنبورهای مزرعه رویی که به دلیل کم بودن جمعیت پرستار لاروها در کندو وظیفه پرستاری از زنبوران تازه متولد شده را برعهده گرفته اند به بیرون از کندو پرواز کرده ومشغول جمع آوری شهد وگرده به کندو می شوند وجمعیت متولد شده از قابها تبدیل به جمعیت پرستار گردیده و ازلاروهایی که تازه متولد میشوند مراقبت میکنند.
درکلنیهای خیلی قوی که دارای شرایط مطلوب ومناسبی هستند وبه خوبی تغذیه میشوند همیشه نسبت زنبوران پرستار ومزرعه رو در بیشترین تعدادمشغول فعالیت می باشند وبه نظر بنده نباید هیچ وقت این نسبت را به هم زد زیرا یک کلنی وقتی فاقد لارو وتخم روز شود تعدادی از زنبوران خود را که باید در فواصل زمانی تعیین شده به وجود آورد را از دست می دهد شاید درآن موقع جمعیت زنبوران مزرعه رو افزایش یابد ومحصول زیادی نصیب زنبوردار گردد ولی با نزدیک شدن به فصل زمستان وسرد شدن هوا وکاهش شهد وگرده درطبیعت و ازبین رفتن تعداد زیادی زنبور به دلیل فعالیت زیادتر ومتولد نشدن به موقع زنبور قسمت اعظم قابهای کندو خالی میشود وچنین کندویی نمیتواند جمعیت خود را به حدی برساند که تمام قابها را پوشش دهد زیرا تولد چندین نسل از زنبور را از دست داده که جبران آن خیلی سخت می باشد .
درمورد بیماری ccd میتوان گفت که باعث ناپدید شدن جمعیت زنبورهای کندو میگردد ودارای عوامل متعددی می باشد که عبارتنداز:
1)مایتهای کنه واروا
2)بیماری لوک اروپایی
3)استرس
4)نوعی باکتری
5)کمبود شهد وگرده در طبیعت
6)امواج الکترومغناطیس تلفنهای همراه و وای فای
7)تغییرژنتیکی در ژنوم زنبور
که به طور یقین نمیتوان این عوامل را در بروز بیماری ccdقلمداد کرددر صورت مشاهده علائم بیماری ccd باید کندوی آلوده را نابود کرده ودرآتش سوزاند تا به سایر زنبورداری ها سرایت نکندوبرای درمان کلنیهایی که جمعیت درآنها وجود دارد از داروی فوماژیلین استفاده نمود برای پیشگیری از سرایت بیماری ccd شیوع یافتن آن در زنبورستان باید به محض مشاهده بیماری نوزما وکنه واروا سریع نسبت به درمان دارویی آنها اقدام نمود تا زمینه ایجاد بیماری ccd فراهم نشود.[/JUSTIFY]
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قم- استان اصفهان شهرستان نطنز
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط k1230032215 »

سلام این سوالی که دوسته ما در ابتدای بحث مترح کردند باعث شد تا سیستم دو ملکه ای بوجود بی اید .
در واقع در سیستم دو ملکه ای زمانی که یکی از ملکه ها حذف می شوند چون ناگهان تخم ریزی وپرورش نوزاد به نصف کاهش می یابد واز طرفی جمعیت کلنی نیز اکثرا جمعیت پروازی می شوند تولید عسل در کلنی زیاد میشود و درزمن چون هنوز یک ملکه وجود دارد از کاهش بیش از حد جمعیت وضعیف شدن ونابودی کلنی نیز جلو گیری می شود. این راز دو ملکه ای است که با جمعیت دو برابر یک کلنی معمولی تولید سه برابر را دارد. البته در این سیستم نباید دنبال افزایش تعداد کلنی ها بود بلکه با برداشت عسل باید کسب روزی کرد.
[CENTER][U][B][FONT=Comic Sans MS][HIGHLIGHT=#92d050]skkkzd[/HIGHLIGHT][/FONT][/B][/U][/CENTER]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 24 مهمان