ملکه چی شده؟

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
aboly2012
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تماس:

ملکه چی شده؟

پست توسط aboly2012 »

با سلام
کندویی 9 قاب اول اردیبهشت داشتم که ملکه ان تخمریزی مناسبی نداشت.یک ملکه باکره رو 2 روزبا قفس تو کندو گذاشتم تا هم بو بشن بعد ملکه قبلی رو کشتم وملکه جدید رو ازاد کردم حالا کندو ملکه وتخم روز نداره.یک قاب تخم روز و لارو به کندودادم تا شاخون بزنن اما الان همه تخم ها بصورت معمولی سربسته شدن و اثری از تخم روز نیست وجمعیت کندو داره کم میشه وزنبورا عسل کردن وارومن
حالا پیدا کنید پرتقال فروش را(ملکه را)
ملکه چی شده واگر ملکه ندارن چرا شاخون نزده
ممنون از راهنمایی سریع شما

نمایه کاربر
khansari
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: خوانسار
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

Re: ملکه چی شده؟

پست توسط khansari »

سوال عجیبی داره .
خب ببین باید دید که ملکه ی باکره دادی ب کندو یا ملکه ی جفت خورده.
اگه باکره بوده که باید 10 روز تقریبا صبر میکردی تا تخم بریزه .
اگرم قبل از 10 روز به کندویی که هنوز ملکش جفت نرفته تخم روز دادی ملکه رو کشته و شاخون باید بزند.
اگرم شاخون نزدند پس حتما ملکه دارند. ملکه ای ک جفت نرفته به همه جا میچسبه در کندو دیواره ها کف کندو روی چوبه ی قابها همه جاا ولی اگه جفت بخوره دیگه نمیتونه.
پس بهتره برای چند لحظه هم ک شده ی کندو یا طبق بزاری کنار دستت و هر قابی گ نگاه میکنی با دقت بزاریش توی کندو تا اگه ملکه توش بود و نبود باز نره قاطی اونای ک ندیدی .
برای من خیلی پیش اوده و واقعن خستم کرده :D تا الان ب یک تجربه ی اندکی رسیدم که با توجه به ساعت ملکه رو جاشو توی قابها حدس میزنم و با 20 درصد خطا پیداش میکنم :)) تصویرتصویر
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

aboly2012 نوشته شده:با سلام
کندویی 9 قاب اول اردیبهشت داشتم که ملکه ان تخمریزی مناسبی نداشت.یک ملکه باکره رو 2 روزبا قفس تو کندو گذاشتم تا هم بو بشن بعد ملکه قبلی رو کشتم وملکه جدید رو ازاد کردم حالا کندو ملکه وتخم روز نداره.یک قاب تخم روز و لارو به کندودادم تا شاخون بزنن اما الان همه تخم ها بصورت معمولی سربسته شدن و اثری از تخم روز نیست وجمعیت کندو داره کم میشه وزنبورا عسل کردن وارومن
حالا پیدا کنید پرتقال فروش را(ملکه را)
ملکه چی شده واگر ملکه ندارن چرا شاخون نزده
ممنون از راهنمایی سریع شما

این موارد درلت اتفاق می افته که غالبا اشتباه زنبور دار در زمان بندی انجام کارها عامل اونه.

1- شما برای اینکه ملکه جدید رو به کندو معرفی کنید باید اول ملکه قبلی رو از بین میبردین و ترجیحا 6 ساعت تا سه روز بعد اقدام به معرفی ملکه میکردین.

2- ملکه باکره تا یه مدت توانایی جفت گیری داره و الان که حدود 37 روز گذشته قطعا اگرم وجود داشته باشه دیگه توانایی تخم ریزی جفت گیری نداره.

3- چون گاها به دلایل خاصی از جمله بدی اب و هوا ملکه قادر نمیشه پرواز جفت گیری رو انجام بده دیگه خاصیت ملکه بودن خودش رو از دست میده و جسه کوچیکی پیدا میکنه و پیدا کردن اون به شدت سخت میشه و گاها دیده میشه سرشو تو حجره ها میکنه و قایم میشه.حتما با دقت بسیار بالایی بچرخین و اگه ملکه رو دیدین از بین ببرید.

4- زمان دادن تخم روز هم مهمه. شما نباید زودتر از جفت گیری ملکه بهش تخم رز بدین چون ملکه رو حتی اگه جفت گیری کرده باشه و شروع به تخم ریزی نکرده باشه از بین میبرن.

5-بهترین کار برای این کندو ادغام با کندوی دیگست چون کم کم باید نر زا شدنش رو ببینین.

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
aboly2012
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط aboly2012 »

تصویرتصویرتصویرتصویرمطلبی که گفتید درسته چون یک قاب تخم روز دادم شاخون نزد.3 تا شاخون باز و بسته دادم شاخونها از بین رفتن در نتیجه ملکخ وجود داره اما جفت نخورده وتخم نمی ریزه اجازه هم نمیده ملکه جدید بیاد.هرچی هم میگردم پیداش نمی کنم چه کنم فصل از دست رفت وما اندر خم یک کوچه ایم
تصویر
نمایه کاربر
dylman
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط dylman »

سلام دوست عزیز محال ملکه داشته باشه باشه تخم نریزه حالا فرقی نمی کنه جفت رفته باشه یانه شما نکاه کن ببین اگه داخل سلولهابیش از۲تخم بود نرزا شده کندو رو به۳۰۰متری ببر کل زنبوران رو رو زمین بتکون حتی ۱زنبور داخل کندو و روی قاب نمونه بعد دوباره ۱قاب تخم روز بده ببین چی میشه اگه ملکه نرزا هم داشته باشه با این تکوندن ازبین میره یه چیز دیکه هر وقت داری شاخون میدی امارشو نگه دار فقط۳روز دیگه میخواد متولد بشه بامحافظ بده
نمایه کاربر
aboly2012
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط aboly2012 »

کندو نرزا نشده چون اثری از تخم روز نیست حالا یکی یا چند تا
بقیه کندوهام شاخون ندارن.میشه این کندو رو با یک کندو ضعیف ادغام کرد چون ملکه نداره بعد یک هفته ازش بچه گرفت؟
نمایه کاربر
khansari
تماس:

پست توسط khansari »

میشه ولی فکر کنم دیگه دیر شده باشه و ب نر کشی بخوره .
نمایه کاربر
aboly2012
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط aboly2012 »

راه حل چیه؟
اگه ادغام کنم ملکه ای که تخم نمیریزه ممکنه اون ملکه رو بکشه؟چون پیداش نمی کنم
راه حلی که بشه اینجور ملکه ها رو پیدا کرد چیه تا ملکه رو از بین ببرم وبزارم شاخون بزنه؟
یک راهنمایی عملی و فوری می خوام
نمایه کاربر
khansari
تماس:

پست توسط khansari »

شما میتونی تک تک قابهارو وارسی کنی با دقت و هر قاب رو با دودی و گلاب ب یک کندو بدی . بعدخود کندو ی خالی هم برسی کنی ببینی هست یا نع. اونم جلوی درب یک کندوی دیگه بتکونی.شاید هم ملکت رفته جفت بخوره مسییر رو گم کرده یا ناقص بوده کشتنش یا اینکه توسط چیزی خورده شده. ب هر حال دل رو بزن ب دریا و قابهارو با وسواسی خوب بگرد و بزار توی ندو های دیگت.
موفق میشی
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان