جدیدترین افت زنبور

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

قفل شده قفل شده
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان(مهدیشهر)
تماس:

جدیدترین افت زنبور

پست توسط mm1352 »

تصویرتصویربه نام خدا سه سال پیش یعنی در سال 1391 در جنگل شمال زنبوری که درحال مردن بودروی گلو آن چیزی را مشاهده کردم متوجه شدم آفت جدید زنبوراست از آن به بعد پیگیر آن شدم که این حشرهبا زنبورها سروکار دارد یانه . که متوجه شدم خسارت زیادی به زنبور وارد میکند وبسیار کوچک است کهدیدن آن دشوار است .دربهارسال 1392 پی بردم این موجود گوچک در بیشتر کندوها روی بدنزنبورها بخصوص زنبور های کارگر و نوزاد بیشر شده است و آوردن عسل کمتر شده است .خرداد ماه از شمال به منطقه ییلاقی سمنان گوچ کردم در ییلاق صحرا کارنبود ولی شبها ازکندوی زنبورها صدایانجام دادن کار شنیده می شد که انگار روز قبل صحرا کار بوده است بینکندوها رفتم ومشاهده کردم زنبور های نروکارگر جلوی کندو حرکات غیر عادی انجام می دهند یکی از زنبور ها راگرفتم و روی بدن آن هاحشره ای را دیدم که متوجه شدم صدای کار کردن آن ها نبود که درواقع این حشره باعث به همریختن نظم زنبور ها شده است.چند نمونه از آن را برداشتم وصبح به دامپژکی مهدیشهر بردم کارشناستشخیص نداد که باعث فرستادن نمونه ها به دامپژکی سمنان شد روز بعد کارشناس سمنان و مهدیشهر برای نمونهبرداری به زنبورستان آمدند. که در آن زمان با دکتر فرسی تماس گرفتم که گفت دود تنباکو نتیجه دارد ولی به نتیجهای نرسیدم. نوارهای آپیستان ، بای وارول و اسید فرمیک که نتیجه درنابودی این حشرهنداشت اما کنه ی واروا را از بین بردبعد از آن به دانشگاه حشره شناسی شهمیرزاد مراجعه کردم با دکتر درویشیاین موضوع را درمیان گذاشتم که برای شناخت این حشره همکاری و کمک بسیاری به من کرد که برای نمونه برداریعکس از زنبورها وحشره مرا یاری نمود که من از آقای دکتر درویشی کمال تشکر را دارم .پس از تحقیقات متوجه شدم این آفت در کندوهای همکاران من و در جنوبایران و شمال و اردبیل مشاهده شده استسال 94 تعداد این حشره در کندوی زنبور ها بیشتر شده بود و همچنین دراردیبهشت نوزاد این آفت را در کندو روی بدن زنبور بود دیدم که آن را به اطلاع آقای درویشی رساندم نمونهای از آفت را برای آزمایش به دانشگاه شهمیرزاد فرستادم که با همکاری آقای درویشی که این حشره از نظر اودرکندو تولید مثل می شود .آفت زنبور و نوزاد آن را برای دامپژکی مهدیشهر فرستادم که تاکنونجوابی نگرفته ام.آیا اداره دام پژشکی کشورهمچین مواردی مشاهده کرده است؟ اسم این حشرهچیست ؟ ازهمولنف زنبور تغذیه میکند؟ زنبور داران محترم اگر چنینآفتی را در کندو های خود مشاهده کرده اید به دنبال راه حل آن باشید که خسارت زیادی به کندوها وارد میکند . درآینده مطالب جدیدتری راقرا میدهمصمدی از مهدیشهر

تصویر

نمایه کاربر
faraz
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: zandgan
تشکر کرده: 132 دفعه
تماس:

Re: جدیدترین افت زنبور

پست توسط faraz »

سلام. بی زحمت از جواب دامپزشکی ما را بی اطلاع نگذارید. ممنون
آخرین ويرايش توسط 1 on faraz, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
mm1352
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان(مهدیشهر)
تماس:

Re: جدیدترین افت زنبور

پست توسط mm1352 »

سلام
برای دیدن عکس های بیشتر به آدرس زیر مراجعه برفرمایید

post28040.html#p28040
نمایه کاربر