شك به بيماري لوك اروپايي و كنه واروا

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

Re: شك به بيماري لوك اروپايي و كنه واروا

پست توسط ehsanklop »

با سلام
جمشید جان با عرض شرمندگی میتونی بیماری bald brood رو سرچ کنی اگه بجز تعویض ملکه راه دیگه ای جایی دیدی ازت ممنون میشم ما رو هم تو جریان بزاری

سامان جان در مورد مقاومت زنبور به تتراسیکلین یه مطلبی دیدم که ظاهرا همچین چیزی ممکنه و اخیرا زیاد هم شایع شده . ظاهرا اکسی تتراسیکلین سیستم دفاعی بدن زنبور رو ضعیف میکنه . برات کپی میکنم

[LEFT]The researchers, led by David Hawthorne of University of Maryland, pre-treated healthy honey bees with the antibiotic oxytetracycline, and then exposed the bees to two pesticides that are commonly used in bee hives to control parasitic varroa mites. In both cases, the pre-treated bees were much more sensitive to pesticide exposure than were bees that had not been treated.

The team suspected that oxytetracycline may interact with specific bee proteins called multiple drug resistance (MDR) transporters, making them less effective and therefore rendering the bee more at risk to the pesticides. To test this hypothesis, they pre-treated the bees with another drug, verapamil, which is known to inhibit a particular MDR transporter. These insects showed increased sensitivity to five different pesticides, supporting the group's theory that MDR transporters, and specific combinations of independently safe chemicals, may play an important role in CCD.
[/LEFT]

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام و تشکر از راهنمایی شما حتما تحقیق و بررسی بیشتری انجام میدم تا از نظر علمی بتونم به نتیجه برسم در اینترنت چیزی عایدم نشد لذا به بررسی بیشتری نیاز دارم انشاءالله در آینده سعی میکنم نتیجه حاصله را ذکر کنم با تشکر مجدد از شما.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت آقا احسان
برام يه سوال پيش اومده که اگه با تعويض ملکه اين مشکل bald brood رفع بشه پس چرا اواخر خرداد پس از رفع مشکل bald broodدر عرض يک ماه اکثر کندوهام به حد عالي شدن رسيدن در حالي که ملکه هيچ کدام تعويض نکرده بودم(اگه ملکه هام مشکل داشتن پس چرا اوضاع تغير کرد)دوساله اين مشکل براي من پيش مياد اونم فقط تو دو ماه فروردين و ارديبهشت به نظر من هرچي مشکلي هست بيشتر مختص اين دو ماهه.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
سامان جان من یه زنبور پارسال داشتم تو اردیبهشت و خرداد همین مشکل رو داشت تو تیر ملکه اش رو تعویض کردم مشکلش برطرف شد . اما اینکه شما بدون تعویض ملکه مشکلتون حل شده احتمالا چیزی باعث شده که عامل بیماری حذف بشه ( مثلا کاهش تخم ریزی )

شاید هم حق با جمشید عزیز باشه و مشکل کمبود گرده باشه( البته شاید هم مسمومیت باشه با سموم یا گرده الوده ) یا یه عامل میکروبی ناشناخته یا هر چیز دیگه ای

به هر حال من اون عکسی رو که تو اینترنت دیده بودم گذاشتم . علتش رو هم 2 تا بود کرم مومخوار و مشکل داشتن ملکه (من نقل قول کردم راست و دروغش گردن اینترنت ) تجربه خودم رو هم که گفتم
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان عزیز من بعد از بررسی مجدد و فرستادن عکس به کانادا و نظر خواهی ار دوستم در آنجا ایشان هم جواب دادند این عکس نشانگر آنست که یا مشکل گرده هست یا پروانه موم خوار اگه در فروردین هم مشکل اینگونه باشه مربوط به قبل هست و در برج دو و سه یواش یواش این مشکل با فراوانی گرده حل میشه .

اما اگه مشکل پروانه موم خوار باشه طبیعتا تشخیصش راحتره و هر زنبورداری میتونه با چشم خودش متوجه شود .
ضمنا آقا احسان من در اینترنت خیلی بررسی کردم ولی نتیجه ای نگرفتم .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا جمشيد
تومطلب بالا به اهميت گرده براي زنبورا اشاره فرمودين سوالم من اين بود که اگه تو فصل فراواني گرده از کندوهاي قويمون با استفاده از تله گرده گير براي پاييز و زمستان گرده جمع آوري کنيم چطور ميتونيم از گرده جمع آوري شده محافظت کنيم که فاسد نشه يا اصلا امکان نگهداري گرده براي مدت طولاني وجود داره؟(چون اي گرده وارداتي اولا تو گرده بودنش شک هستش و دوما احتمال آلودگيش وجود داره)ممنون ميشم راهنمايي کنيد.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
اقا سامان شما میتوانید در فصل فراوانی گرده از تله گرده استفاده نمایید بعد از برداشت حتما آنرا خشک کنید دستگاه مخصوص گرده خشک کنی هست ولی شما میتوانید گرده را در ظرفی مانند سینی قرار داده روی بخاری گذاشته تا با شعله کم آرام آرام خشک شود بعد از خشک شدن میتوانید آنرا در ظرف در بسته قرار داده در یخچال نکهداری کنید هیچ مشکلی پیش نمی آید برای حل کردن میتوانید از آب جوش استفاده کنید اگه آفتاب مناسب داشته باشید میتوانید گرده را با آفتاب خشک کنید
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من امروز از کندوهام بازديد کردم و يکي از کندوهاي ممتازم دوباره رو يکي از کادرهاش که تخم ريزي سربسته وجود داشت مثل عکس بالا سر چند تا از لاروهاش بازش شده بود راستش خيلي حالم گرفت بنظر دوستان احتمال فراگيرشدنش تو زنبورهام مثل پارسال هستش؟توپست بالا اقا احسان نوشتن بيماري ميکروبي نيست آيامن اون کندو رو از بقيه زنبورهام جداکنم؟يا واگير نيستش؟خلاصه راهنمايي کنيد خيلي حالم گرفتس
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام بعضي مواقع در صورتي كه تعداد تخمريزي زياد باشه وزنبوران جوان در كندوكم باشه هم اين اطفاق ميوفته.الان چند روزه كه اين سلولها در كندوتون وجود دارن.دو يا سه روز صبر كنين ببينين همين سلولها سر بسته ميشن يا نه.احتمالا تازه ميخوان تبديل به شفيره بشن وزنبورا يكم ديگه در سلولها رو ببندن.الاناين به جواب شما بستگي داره كه ايا اين سلولها كه شما ديدين چند روزه اينطوريباز مونده يا تازه ديدين. تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اقا سامان اگه بتونی عکس بگیری خیلی خوبه . اما فعلا این چند نکته رو تحقیق کن : 1 ایا رنگ لاروها از سفید شیری و کاملا براق تغییر کرده 2 سلولی که مشکل داره داخلش لارو چه وضعی داره . چند روزه است . 3 ایا با چوب کبریت که بهش بزنی لارو یه حالت یکپارچه داره یا از هم میپاشه 4 خود کندو فشرده شده یا زنبور پراکنده هست 5 ایا تلفات زنبور بالغ هم داره یا فقط مشکل لارو هست ؟
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا احسان
در جواب سوال اولتون رنگ لارو متمايل به سياه شده بود و سفيد شيري نبودسوال دوم لاروهايي که سرشون باز شده بود کاملا شکل زنبور گرفته بودن يعني همه اجزاي بدنشون شکل گرفته بوداحتمالا 15 روزيابيشترسنشون بود3باچوب کبريتم زدم بهشون لارو حالت يکپارچه داشت 4 کندو از وضعيت عالي و انسجام خيلي خوبي برخورداره وضعيت گرده و شهد داخل کندو عاليه بطوريکه يه قاب گرده ذخيره دارن. در جواب سوال اخر هم فقطمشکل تو لاروها هستش تو زنبوربالغ هيچ مشکلي نداشتن پارسالم فقط تو لارو مشکل بود ممنون ميشم راهنمايي کنيد
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام آقا احسان
در جواب سوال اولتون رنگ لارو متمايل به سياه شده بود و سفيد شيري نبودسوال دوم لاروهايي که سرشون باز شده بود کاملا شکل زنبور گرفته بودن يعني همه اجزاي بدنشون شکل گرفته بوداحتمالا 15 روزيابيشترسنشون بود3باچوب کبريتم زدم بهشون لارو حالت يکپارچه داشت 4 کندو از وضعيت عالي و انسجام خيلي خوبي برخورداره وضعيت گرده و شهد داخل کندو عاليه بطوريکه يه قاب گرده ذخيره دارن. در جواب سوال اخر هم فقطمشکل تو لاروها هستش تو زنبوربالغ هيچ مشکلي نداشتن پارسالم فقط تو لارو مشکل بود ممنون ميشم راهنمايي کنيد

با سلام شكل لاروها به شكل تصاوير زيز بورده اقا سامان اگه باشن زنبورا سالما

[CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

مباحثي در مورد بيماري لوك اروپائي و امريكائي:

viewtopic.php?t=376

http://www.mellifera.ir/490-%D9%BE%D8%B ... %A7%D9%86/

http://www.mellifera.ir/modules.php?nam ... nt&sid=194
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

saman نوشته شده:سلام آقا احسان

سلام
سن لاروی که سیاه شده چند روزه هست . ایا فقط لارو مسن 14 15 روزه مشکل داره یا لاروهای جوون هم هستن . راستی حالا که با چوب کبریت لارو بیمار از هم نپاشیده خبر خیلی خوبیه . معنیش اینه که زیاد خطرناک نیست . ولی باید درمان بشه . البته اگه مثل عکسی که امین عزیز گذاشته باشه که دیگه سالمه .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت آقا امين و آقا احسان عزيز
مشکل زنبورهاي من دقيقا مثل عکس دومي که آقا امين گذاشتن تمام اجزاي بدن لاروها شکل گرفته و متمايل به تيره هستن ولي به اندازه لاروهاي عکس تيره نشدن.فقط لاروها تو اين سن مبتلا ميشن لاروهاي جوانتر نديدم که سر سلول هاشون باز بشه و آقا احسان هم درمورد نحوه درمان نوشتن ميشه بيشتر راهنمايي بفرمايند ممنون
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
خيلي اظطراب دارم ميترسم مثل پارسال تو همه کندوهام لاروها به اين شکل از بين برن و امسالم زحمتي که کشيدم هدر بره.البته براي زنبورهام حدود 12 روز پيش نوار آپيستان گذاشتم کنه داشتن چون کنه هاي زيادي افتاده بودن رو روزنامه کف کندو. اين احتمال رو ميدم که چون اين کندوم قوي بوده شايد قبل گذاشتن نوار کنه رفته داخل سلول و رشد کرده بنظر دوستان کنه ميتونه اينجوري باعث باز شدن سر سلول بشه؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اقا سامان در مورد کنه اطلاع دقیقی ندارم . اما با توجه به مطالبی که گفتی فکر نمیکنم بیماری عفونی باشه . و قطعا دارو هم نیاز نیست .

اقای جهانی عزیز میشه توضیح بدین 2 عکسی که گذاشته شده مربوط به چه مبحثی هست . و چرا تصویر اول لاروها سالمن؟
نمایه کاربر
mahdi200453
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: پاکدشت ورامین (روستای کریم آباد)
تماس:

پست توسط mahdi200453 »

[JUSTIFY]با سلام
من بهترین روش مبارزه با لوک را بشرح زیر تجربه دارم:
بهترین راه پیشگیری است.
در اواخر اسفند ماه که هنوز شهد گلها بوجود نیامده است، جلوی در کندو مخلوط پودر شکر و کپسول تتراسایکلین مخلوط شده را با قاشق ریخته و زنبورها سریع نسبت به آن واکنش نشان میدهند و در صدد تمیز کردن و باز نمودن مانع جلو در کندو می کنند.
این امر باعث میشه این مخلوط را که بصورت پودر است مصرف کرده و داخل کندو ببرند و خودبخود کندو آنتی بیوتیک را مصرف نموده است.
نکته دیگر اینکه وقتی زنبورهای مزرعه هم وارد کندو میشوند خودبخود از روی این پودر (شکر+تتراسایکلین) عبور نموده و به بدنشان میچسبد. لذا درون کندو (بخاطر پودر شکر که به بدنشان چسبیده ) توسط زنبورهای دیگر جذب میشود.
توجه مهم: از دادن بتتراسایکلین با شربت خودداری شود چون بعد از یک روز شربت ترشیده و بخاطر بوی بدش توسط زنبورها مصرف نمیشود.
با تشکر - مهدی طاهری از ورامین
[/JUSTIFY]
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت آقاي جهاني
فرمودين اگه شکل لاروهاي زنبورهام به صورت عکسايي باشه که شما گذاشتين زنبورهام سالم هستن ميشه يه کم بيشتر در اين مورد توضيح بدين.زماني که يک کادر تخم ريزي دو طرفش اينجوري بشه اين چه جور سالم بودنيه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام راجب تصاوير اگه دقت كرده باشين لاروها در چند روز تخمريزي شده و رنگ هم با يكديگه فرق داره.اين تصاوير مراحل تغير رنگ لاروها رونشون ميده.

اقا سامان توضيح ندادن كه همون لاروها الان به چه شكلي در اومدن.بيشتر توضيح ندادين.در صورتي كه روشونوپوشوندن ديگه مشكلي نيست.زماني كه شما اين لاروها رو مشاهده كردين چند روزه بودن اقا سامان عزيز.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
خيلي اظطراب دارم ميترسم مثل پارسال تو همه کندوهام لاروها به اين شکل از بين برن و امسالم زحمتي که کشيدم هدر بره.البته براي زنبورهام حدود 12 روز پيش نوار آپيستان گذاشتم کنه داشتن چون کنه هاي زيادي افتاده بودن رو روزنامه کف کندو. اين احتمال رو ميدم که چون اين کندوم قوي بوده شايد قبل گذاشتن نوار کنه رفته داخل سلول و رشد کرده بنظر دوستان کنه ميتونه اينجوري باعث باز شدن سر سلول بشه؟

راجب اين دارو بعضي مواقع زنبورا وقتي به سلولي شك ميكنن در سلول رو باز ميكنن تا ببينن مشكلي هست يا نه.اون هم مشخصه سلولي كه نيمه كاره درست شده و روشوپوشوندن با سلولي كه توسط زنبورا باز بشه.ايا سلولها باز شدن يا نيمه كاره رها شدن اقا سامان.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقاي جهاني
4 روز پيش که لاروهارو نگاکردم مثل تصوير پايينيه بودن که رنگ لاروها تيره شده از اون موقه هوا بد بود ديگه بازيديد نکردم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام آقاي جهاني
4 روز پيش که لاروهارو نگاکردم مثل تصوير پايينيه بودن که رنگ لاروها تيره شده از اون موقه هوا بد بود ديگه بازيديد نکردم

پس سانان عزيز در اولين فرصت كندوهاتونو بازديد كنين و همون قسمتي كه لاروها اون مشكل رو دارن يه نيگا بندازين.

اقا سامان لطفا شهرتون رو هم بزارين تو بخش مشخصاتتون.امروز اموزشش رو هم گذاشتم تو تالار.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اقا سامان من مشابه چیزی که شما مطرح کردید هیچ جا نتونستم پیدا کنم . اما برای اطمینان به یک یا دو کندو ازمایشی اکسی تتراسیکلین بده ببین چطور میشه . حتما با پودر شکر باشه چون هوا سرده . برای حدقل دو هفته باید دارو داشته باشن . اگه تمومش کردن دوباره براشون بزار .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
به نظر دوستان اگه تتراساکلين رو با پودر شکر بپاشم تو سلول ها وقتي زنبورها داخل سلول ها رو پاک کنن مصرف کنن بهتره يا به قول آقامهدي بريزم تو در ورودي که بخاطرپاک کردنش فوري باهاش ارتباط برقرارکنن يا دوستان راه بهتري رو سراغ دارن.(چون با پودر شکر پاشيدم رو قاب ها اصلا نزديکشم نميرفتن)
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تماس:

پست توسط 3357 »

به نظر دوستان اگه تتراساکلين رو با پودر شکر بپاشم تو سلول ها وقتي زنبورها داخل سلول ها رو پاک کنن مصرف کنن بهتره يا به قول آقامهدي بريزم تو در ورودي که بخاطرپاک کردنش فوري باهاش ارتباط برقرارکنن يا دوستان راه بهتري رو سراغ دارن.(چون با پودر شکر پاشيدم رو قاب ها اصلا نزديکشم نميرفتن)
باسلام من از دامپزشکی پودر تتراسیکلین بسته ای 100گرمی تهیه و طبق دستور 3گرم با 30گرم پودر شکرمخلوط و جلو درب 3عدد از کندوهام دوبار ریخته خیلی خوب استقبال کرده و همه را بداخل بردند خیلی هم شاد بودند جلو درب کندو جشن هم گرفته بودند فقط میخواستم بدانم چند نوبت استفاده کنم ؟ضمنا پودر مولتی ویتامین هم تهیه کردم در این زمان که دما روز بین 10تا15 درجه در نوسان است و شبها بین 5تا 3درجه زیر صفر در نوسان است به چه طریقی و چه مقدار استفاده کنم یا نگهدارم بعداز عید استفاده کنم تصویر تصویر
چندتا عکس هم از وضعیت استفاده دارو توسط زنبوران میزارم
mojtaba besharati
نمایه کاربر
3357
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تماس:

پست توسط 3357 »

چندتا عکس از مصرف تتراسیکلین با پودر شکر توسط زنبوران بنده در همین امروز
پیوست ها
Photo-0030.jpg
Photo-0028.jpg
Photo-0027.jpg
Photo-0024.jpg
mojtaba besharati
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
اقا سامان مواظب باش تتراسیکلین رو بدن لارو ها نریزه چون باعث مرگ لارو میشه
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من امروز از کندوهام بازديد کردم اون کندويي که لاروهاش به شکل عکس بالا شده بودن اثري ازشون نبود ولي تو دوتا کندوي ديگه همچي چيزي رو ديدم اگه در حد کم باشه هم زنبورها از عهده پاک کردن سلول ها برميان و هم فراگير نميشه خدا کنه بلاي پارسال سر زنبورهام نياد.در ضمن روي کادرها و ورودي کندو رو پودر تتراساکلين ريختم و براشون شربت گذاشتم چون تقريبا هواي اينجا پايداريش بدست اورده و اکثر شبا 4 درجه بالاي صفره. اگه دوستان کم و کاستي تو کارم ميبينن راهنمايي کنن ممنون ميشم
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من ديروز تو يکي از کندوهام يه زنبور ديدم که بال نداشت پرسيدم گفتن نشانه وجود کنه تو کندوهاته(گفتن به محض روئيت زنبور بدون بال 25 درصد کندوها مبتلا هستن) اولا آيا اين درسته و ثانيا من که نوار آپيستان همزمان با شروع تخم ريزي به کندوهام دادم کنه هاي زيادي هم کشته بود احتمالش هست مال تخم ريزي قبل از نوار بوده باشه يا اقدام ديگه اي براي جلوگيري از انتشار وجود داره؟ممنون از زحمات همه دوستان
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان