سوال راجع به پس بچه

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

سوال راجع به پس بچه

پست توسط hosseinkhan »

با سلام.من ساکن شهر ساری هستم.چند کندوی خالی که زنبور های آن مرده بودند و قاب های آن و موم هایش کپک داشت را به منزل آوردم و زیر پله گذاشتم.
دیروز در کمال تعجب دیدم یک بچه زنبور روی دیوار کنار پله نشسته.یک کندو را با قاب هایش ( که نصفشان کپک زده بود ) زیر بچه زنبور گذاشتم و خلاصه با آب پاشی روی آنها و جارو کردنشان به داخل کندو تونستم بچه را بگیرم.از امروز صبح تعداد 10-20 زنبور جلوی کندو پرواز میکنند و فقط یعضی از زنبور ها پرواز های دور دارند.ساعت 17 امروز در کندو را باز کردم.3.5 قاب زنبور بود.بعضی از حفره ها را با عسل پر کرده بودند.گرده ی کمی داشتند.حدودا 20 30 حفره گرده بود.3 -4 قاب که روش نشته بودن رو کاملا تمیز کرده بودن و اثری از کپک نبود.ملکه رو پیدا کردم.جفت نخورده بود.نر های زیادی هم توی کندو بود.زنبور ها بسیار آرام بودند طوری که بدون کلاه توری قاب ها را بررسی کردم.به نظر شما این ملکه که احتمالا پس بچه هست تا چند روز آینده جفت میخوره ؟ یا از کندوهای خودم تخم روز برایش بیاورم ؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: سوال راجع به پس بچه

پست توسط mellifera »

hosseinkhan نوشته شده:با سلام.من ساکن شهر ساری هستم.چند کندوی خالی که زنبور های آن مرده بودند و قاب های آن و موم هایش کپک داشت را به منزل آوردم و زیر پله گذاشتم.
دیروز در کمال تعجب دیدم یک بچه زنبور روی دیوار کنار پله نشسته.یک کندو را با قاب هایش ( که نصفشان کپک زده بود ) زیر بچه زنبور گذاشتم و خلاصه با آب پاشی روی آنها و جارو کردنشان به داخل کندو تونستم بچه را بگیرم.از امروز صبح تعداد 10-20 زنبور جلوی کندو پرواز میکنند و فقط یعضی از زنبور ها پرواز های دور دارند.ساعت 17 امروز در کندو را باز کردم.3.5 قاب زنبور بود.بعضی از حفره ها را با عسل پر کرده بودند.گرده ی کمی داشتند.حدودا 20 30 حفره گرده بود.3 -4 قاب که روش نشته بودن رو کاملا تمیز کرده بودن و اثری از کپک نبود.ملکه رو پیدا کردم.جفت نخورده بود.نر های زیادی هم توی کندو بود.زنبور ها بسیار آرام بودند طوری که بدون کلاه توری قاب ها را بررسی کردم.به نظر شما این ملکه که احتمالا پس بچه هست تا چند روز آینده جفت میخوره ؟ یا از کندوهای خودم تخم روز برایش بیاورم ؟

با سلام 3 تا 5 روز ديگه ملكه جفتگيري روانجام ميده و كم كم شروع به تخمگذاري ميكنه يعني تا 10 روز ديگه ملكه تخمگذاري ميكنه.اما بهترين كار دادن شفيره و گرده به اين نوع كندوهاست چون زنبوران جوان نيازه تا ملكه رو خوب تغذيه كنن تا بهترين تخمريزي رو داشته باشه.

يك لينك درباره اين موضوع:

http://www.mellifera.ir/modules.php?nam ... A%A9%D9%87
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

خب اگه نخوام به این بچه ، قاب با شفیره و گرده بدم باید چیکار کنم تا جبران بشه ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hosseinkhan نوشته شده:خب اگه نخوام به این بچه ، قاب با شفیره و گرده بدم باید چیکار کنم تا جبران بشه ؟

خوب هيچي شربت ميدينوبعد ميشينين تا جمعيت خودشو جمو جور كنه تصویر تصویر
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

mellifera نوشته شده:
hosseinkhan نوشته شده:خب اگه نخوام به این بچه ، قاب با شفیره و گرده بدم باید چیکار کنم تا جبران بشه ؟

تا 2 3 روز دیگه گل نارنج و مرکبات اینجا باز میشه
فقط شربت آب شکر بدم یا لازمه چیزی هم توش بریزم ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hosseinkhan نوشته شده:
mellifera نوشته شده:

تا 2 3 روز دیگه گل نارنج و مرکبات اینجا باز میشه
فقط شربت آب شکر بدم یا لازمه چیزی هم توش بریزم ؟
با سلام همون تغذيه تحريكيه حسين عزيز.تغذيه تحريكي رو انجام بدي كار حله تا گلا باز بشن. تصویر
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام جمعیت دیرتر قوی می شودومحصول کمتری تولید می کند.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 18 مهمان