میزان شهد آوری

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

میزان شهد آوری

پست توسط rata »

میخواستم بدانم آیا معیاری برای کنترل میزان شهد آوری کندو وجود دارد مثلا اگه میزان رفت و آمد زنبورها بداخل کندو زیاد باشه دلیل بر شهد آوری بیشتره ؟ آیا معیاری برای کنترل آن غیر از وزن کردن وجود داره ؟ ممنون میشم اگه راهنمائی بفرمائید. بطور مثال جائی خواندم اگه در دقیقه 10 تا زنبور با گرده وارد کندو بشه میزان گرده خوبه آیا این صحیح است.

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: میزان شهد آوری

پست توسط mellifera »

rata نوشته شده:میخواستم بدانم آیا معیاری برای کنترل میزان شهد آوری کندو وجود دارد مثلا اگه میزان رفت و آمد زنبورها بداخل کندو زیاد باشه دلیل بر شهد آوری بیشتره ؟ آیا معیاری برای کنترل آن غیر از وزن کردن وجود داره ؟ ممنون میشم اگه راهنمائی بفرمائید. بطور مثال جائی خواندم اگه در دقیقه 10 تا زنبور با گرده وارد کندو بشه میزان گرده خوبه آیا این صحیح است.

با سلام نميشه اين كا رو انجام داد بستگي به تعداد گلها .جمعيت كندو.گارگران چراگر.زمان.مسافت و...... داره
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
گفتن زمان شهدآوری باید شربتو قطع کنی تا عسلت با شربت قاطی نشه .معمولا شهداوری در کندو از چه زمانی شروع میشه ؟
از کجا میشه فهمید این دوره شروع شده ؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
دوست عزیز این کار خیلی ساده است هر کسی موقعیت منطقه خودش را میدونه مثلا در شمال کشور وقتی مرکبات به گل نشستند دیگه شربت قطع میشه در مناطق کوهستانی شمال کشور وقتی درختان میوه شروع به گلدهی نمودند شربت قطع میشه چون بعد از میوه گلهای وحشی پشت سر هم شروع به گلدهی کرده و تا اواخر تیر ماه ادامه داره

معمولا وقتی درختان میوه در منطقه شما گل دادند بعد از آن هم سایر گیاهان گل میدهند لذا شربت را از زمان گلدهی میوهها قطع کنید بهتر است از زنبورداران منطقه خودتان سوال کنید که آشنایی بیشتری به این مهم دارند.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

manoto_mr نوشته شده:با سلام .
گفتن زمان شهدآوری باید شربتو قطع کنی تا عسلت با شربت قاطی نشه .معمولا شهداوری در کندو از چه زمانی شروع میشه ؟
از کجا میشه فهمید این دوره شروع شده ؟

با سلام تو اين لينك مشخصه: زماني كه سفيدك يا حوزك زدن زنبورا:

viewtopic.php?f=22&t=426
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان محترم و زحمتکش زنبوردار
میخواستم سوال کنم دوستان در آغاز سال نود تا بیستم اردیبهشت چه میزان عسل برداشت کردند
در شمال کشور امسال بعد از چند سال که عسل خالص از مرکبات برداشت نداشتیم ولی امسال با توجه به مساعد بودن هوا زنبورداران این منطقه عسل خالص از مرکبات برداشت کردند عسل مرکبات یکی از بهترین و معطرترین عسل در دنیا میباشد
برای آنکه زنبورداران بتوانند عسل بیشتری برداشت نمایند قبل از دادن بدنه یا طبق کندو را کامل تغذیه کنند تا زمانی که زمان شهد فرا رسید دیگه زنبورها مجبور نشوند اول کندو را پر کرده بعد بفکر طبق باشند با این کار میشه عسل خوبی برداشت کرد.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

jamshid نوشته شده:سلام دوستان محترم و زحمتکش زنبوردار
میخواستم سوال کنم دوستان در آغاز سال نود تا بیستم اردیبهشت چه میزان عسل برداشت کردند
در شمال کشور امسال بعد از چند سال که عسل خالص از مرکبات برداشت نداشتیم ولی امسال با توجه به مساعد بودن هوا زنبورداران این منطقه عسل خالص از مرکبات برداشت کردند عسل مرکبات یکی از بهترین و معطرترین عسل در دنیا میباشد
برای آنکه زنبورداران بتوانند عسل بیشتری برداشت نمایند قبل از دادن بدنه یا طبق کندو را کامل تغذیه کنند تا زمانی که زمان شهد فرا رسید دیگه زنبورها مجبور نشوند اول کندو را پر کرده بعد بفکر طبق باشند با این کار میشه عسل خوبی برداشت کرد.

سلام
اقا جمشید هیچی . صفر . اونقدر منطقه شلوغ بود که مجبور شدم زنبور رو تغذیه کنم تا از گرسنگی از بین نره . تو یه منطقه الان واسه حدود 50 هکتار شبدر حدود 2000 کندو زنبور شمردم که اطراف مزرعه ساکن شدن . تازه زنبوردارایی تو باغهای اطراف رو هم اگه حساب کنیم شاید دو برابر این مقدار بشه . بقیه مناطق دزفول هم همین وضعیت هست
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
آقا احسان این برای زنبور دار فاجعه است شما باید بفکر جای مناسب برای زنبورتون باشید من مقداری عسل برداشت کردم کندویی دارم بیش از سی کیلو عسل داره ولی مقداری تخم قاطی بوده لذا برداشت نکردم اول خرداد به منطقه کوهستانی کندلوس میبرم و با گذاشتن مانع ملکه عسل را برداشت میکنم البته در آغاز شهد مرکبات مانع نگذاشتم تا جمعیت زیاد شود و برای برداشت دوم مناسب باشه
من امسال چند کندو به یکی از علاقه مندان به زنبورداری دادم وقتی دید خیلی جمعیت قوی شده به من سفارش کرده براش زمین بخرم ولی شما اگه تمایل داشته باشید در شمال کشور در فصل گل مرکبات جا برای نگهداری میتونم براتون جور کنم.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
تشکر از لطف شما اقا جمشید . من هم به محض اینکه دیدم شلوغ هست از خیرش گذشتم و زنبورهام رو امشب جابجا میکنم .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 5 مهمان