بیماریهای عفونی

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

بیماریهای عفونی

پست توسط ehsanklop »

سلام
با توجه به بررسی هایی که شخصا انجام دادم به این نتیجه رسیدم که اغلب زنبورستانهای کشور به بیماری های عفونی ( که نمیدونم چیه ) مبتلا هستن و راندامان کاری اونا رو به شدت کاهش داده . از همه دوستان عزیز خواهش میکنم در این زمینه نظر بدن و همکاری کنن شاید به نتیجه مثبتی برسیم .
اگه اجازه بدین بحث رو با تلفات زمستانه و رشد بهاری کندوها شروع کنیم .
معمولا چقدر تلفات زمستانه به زنبورستانتون وارد میشه و رشد بهاری کندوها چقدره؟ منظورم اینه که از بهمن که تخمریزی شروع میشه تا اوایل تیر که اوج قدرت جمعیتها هست جمعیت کندو چند برابر میشه ؟
من خودم پارسال حدود 30 درصد تلفات زمستانه داشتم . و رشد بهاری جمعیتهام متوسط 3 برابر شدن ( 3 قاب شده 9 قاب ) (5 قاب 15 قاب شده ) البته تقریبی

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: بیماریهای عفونی

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:سلام
با توجه به بررسی هایی که شخصا انجام دادم به این نتیجه رسیدم که اغلب زنبورستانهای کشور به بیماری های عفونی ( که نمیدونم چیه ) مبتلا هستن و راندامان کاری اونا رو به شدت کاهش داده . از همه دوستان عزیز خواهش میکنم در این زمینه نظر بدن و همکاری کنن شاید به نتیجه مثبتی برسیم .
معمولا چقدر تلفات زمستانه به زنبورستانتون وارد میشه و رشد بهاری کندوها چقدره؟ منظورم اینه که از بهمن که تخمریزی شروع میشه تا اوایل تیر که اوج قدرت جمعیتها هست جمعیت کندو چند برابر میشه ؟
من خودم پارسال حدود 30 درصد تلفات زمستانه داشتم . و رشد بهاری جمعیتهام متوسط 3 برابر شدن ( 3 قاب شده 9 قاب ) (5 قاب 15 قاب شده ) البته تقریبی

با سلام تلفات زمستانه 20 درصد رشد بهاري جمعيتهام 2.5 برابر تصویر تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
با تشکر از مبحث مورد نظر من در زمستان گذشته یعنی از پاییز تا پایان زمستان کمتر از پنج درصد تلفات داشتم البته این را بگویم که تلفات فقط از بین رفتن چند ملکه بوده که با سایر زنبورهاادغام کردم در کل زنبوری بواسطه بیماری یا مسائل عفونی از بین نرفتند چون من از آغاز پاییز با محلول کاسپین و آنتی بیوتیک چند مرحله تغذیه کرده و مشکلی نداشتم در سال جدید هم به شکر خدا و با تغذیه دارویی تا کنون مشکلی نداشتم
ولی زنبورهای سه قابی زمستان گذشته در بهار سال جاری به طبق رسیدند ولی بخاطر پرورش ملکه مجبور میشدم از جمعیتشان کم کنم معمولا اگه شهد در طبیعت مناسب باشه زنبور سه قابی زمستان میتواند به عسل برسد
ronin
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان جنوبی ، بیرجند
تشکر کرده: 84 دفعه
تماس:

پست توسط ronin »

سلام و درود خدمت تمام زنبور دارهای عزیز
اگر امکان دارد آقای آزاد نام چند آنتی بیوتیک را بنویسید و همچنین طریقه خوراندن آن به زنبور را هم بنویسید
[COLOR=#00B050]((حضرت محمد (ص))[/COLOR]
[B]خود را از سه خصلت، باز داريد: حسادت، حرص و غرور.[/B]
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
من قبلا بارها در این خصوص شرح دادم شما برای دو و نیم لیتر شربت یک قاشق چایخوری محلول کاسپین یک قاشق چایخوری فوماژیلین (نوع کانادایی) داروی ایرانی را باید دو قاشق سر صاف چایخوری بریزید یک عدد کپسول آمپی سیلین یا آموکسی سیلین اوایل پاییز در دو مرحله دو ماه بعد تکرار شود مجدد در اوایل فصل کاری جدید قبل از فراوانی شهد
به محلول فوق گرده هم اضافه شود با این روش بیماری سی سی دی یا میکروبی و عفونی .... از بین رفته یا زنبور آلوده نمیشه پیشگیری میشه
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
با تشکر از همه دوستانی که تو بحث شرکت کردن و دوستانی که بعدا شرکت خواند کرد .
میخاستم از کتاب اقای شهرستانی نقل قول کنم ولی نمیدونم کتاب رو چیکار کردم . مجبورم مطلب رو خودم بنویسم البته دقیق نیست : ایشون تو کتابشون گفتن که یه کندو تو زمستان میتونه 6000 زنبور کارگر داشته باشه . همین کندو تو خرداد ماه 40000 کارگر خواهد داشت .
با یه حساب ساده میشه گفت ایشون فرض 6.5 یا 7 برابر شدن جمعیت کندو رو در نظر داشتن . اول فکر کردم شاید اغراق کردن ولی کمی که فکر کردم دیدم کاملا درست میگن . زنبورها باید چنین رشدی داشته باشن .
دلیلش تعداد تخم ها تو فروردین ماه هست . اگه زحمت بکشین و تعداد تخمهای یه کندو 10 قاب رو تو اوج تخمریزی بشمرین ( من شمردم ) شما هم به همین نتیجه میرسین . من تو یه کندو 10 قاب معمولی که قاعدتا باید 15000 کارگر داشته باشه 17500 تخم شمردم ( البته تقریبی ) که باید تا 20 روز بعد همشون به دنیا بیان .
خلاصه کنم با این روند تو یه مدت 2 ماهه باید جمعیت این کندو به 60000 زنبور کارگر برسه ( تو حالت ایده ال خیلی بیشتر میشه من تلفات زنبورها رو هم حساب کردم ) . میشه معادل 40 قاب پر از زنبور . من که همچین کندویی نداشتم .
حالا سوالی که پیش میاد اینه که چرا این رشد اتفاق نمی افته ؟
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام
تقریبا جواب این سوال در همین سایت در قسمت های مختلف وموارد مختلف داده شده،
1- یکی از اصلی ترین اشکالها کنه واروآ ونبود پیشگیری مناسب ودرمان مناسب است .
2= مسمومیت ها :1 -همجواری زنبورستان ها با مزارع که سمپاشی می شوند2-وجود سم در شهدها (مانند مرکبات که سم هایی که 30 سال گذشته استفاده شده در آنها هنوز موجود است)3- وجود سم در برگه های موم (حتی با جوشاندن موم این سمها که از طریق شهد وگرده وارد آنها شده باقی می مانند)زنبورداران باتجربه می دانند که در 7-8 سال قبل کندوها به 6-7 طبقه می رسیدند.
3-احتمالا تاثیر امواج تلفن همراه وایرانسل به مراتب بیشتر.
4وجود لوک اروپایی در خیلی از زنبورستان ها به صورت خفیف ودر مواردی ،شدید.
5-حمله پرندگان زنبور خوار در ماههای اول تخم ریزی ونبود راهکار مناسب مقابله.
6-گردو غبار های بهاری (این مورد تا جایی پیش می رود که تقریبا کندو به حالت تعطیل می رسد) .
7-در سال قبل (اوایل بهارومخصوصا اسفند )سردی هوا وباز نشدن زیاد توده های زنبور وعدم افزایش تخم ریزی.
8-پیدایش و وجود ویروس های مختلف وناشناخته .
9-خشکسالی های ادامه دار.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام اقای کوهی عزیز
خیلی خوب اشاره کردین . دقیقا من هم همین رو میخاستم بگم . منتها مورد 8 مورد تاکید من بود . و بقیه موارد رو قابل چشم پوشی میدونم . به نظر من مشکل سمپاشی یا لوک یا کنه ... نیست .من فکر میکنم مشکل یه ویروس جدید هست . حالا که بحث به اینجا رسید حدس من اینه که ویروسی از خانواده ( فلج مزمن ) البته نه خود اون ویروس عامل این مشکل هست .
خوب البته من کل زنبورستانهای کشور رو ندیدم . ولی اون تعداد محدودی رو که مشاهده کردم منو به این نتیجه گیری رسونده . از همه دوستان خواهش میکنم تو بحث شرکت کنن . واسه نتیجه گیری یه امار کلی نیاز داریم .
1 رشد بهاره زنبورها
2 تلفات زمستانه
3 ایا علایم بیماری تو زنبورهاتون داشتین و با این علایم حدس چه بیماری رو داشتین
4 ایا شکری کار میکنین یا طبیعی (خیلی مهمه حتما اینو جواب بدین )
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام آقااحسان،
کافی است فقط یک یا چند موردبالا در یک کندو موثر باشد نتیجه این می شود که داریم .ویروس های جدید براحتی شناسایی نمی شوندونیاز به تحقیقات کلینیکی می باشد وحتی آفات جدید هم داریم .من طبیعی کار می کنم و تلفات زمستانه زیر 10 درصد است وعلامت خاصی ندیدم.
نمایه کاربر
dsa
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط dsa »

با سلام
مشکل من در رشد بهاره است.علامت مشکوک که من دیده ام شفیره های قطعه قطعه شده داخل سلولها می باشدو مورد دیگه تخم ریزی محدودملکه باوجو جوانی وتغذیه مناسب .من فروردین واردیبهشت شکر می دم بقیه ماهها شهد طبیعی
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

دوستان 2 سال پیش ی کندو داشتم ک 10 قاب جمعیت پر بود .زمستان بود.
زمستان رو خوب گذراندن.
نزدیکای بهار بود ک بازدیدشون کردم .تمام زنبورا مرده بودن و داخل کندو کپک ابی زده بود .
بنظرتون مشکل از چی بوده؟
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ilam نوشته شده:دوستان 2 سال پیش ی کندو داشتم ک 10 قاب جمعیت پر بود .زمستان بود.
زمستان رو خوب گذراندن.
نزدیکای بهار بود ک بازدیدشون کردم .تمام زنبورا مرده بودن و داخل کندو کپک ابی زده بود .
بنظرتون مشکل از چی بوده؟

مشكل رطوبت و تغذيه.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

4 قاب عسل تمام پر پولک زده داشتن.
اما راست میگی رطوبت !!!!!!!!!!!!
رطوبت شد قاتلشون.
چون هیچگونه اقدامی برای خارج کندو نکرده بودم .(منظورم پوشاندن کندو با پشم شیشه و...)
حیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــف
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام واحترام به نظرات دوستان درمورد نرسیدن جمعیت به رشد زیاد که دوستمون محاسبه کرده می توان گفت عوامل زیادی وجود دارد که عبارتند از:
1)شکار شدن زنبورها در بیرون از کندو توسط حشرات وپرندگان زنبور خوار.
2)سرایت کردن بیماری وهرنوع عارضه ای درکندو که به میزان زیاد ی بر رشد جمعیت میتواند تاثیرگذارباشد.
3)تعدادی از زنبوران در هنگام بیرون رفتن از کندو ممکن است برنگردند به خاطر دلایلی مانند اینکه(جذب سایر کلنی ها شوند یا اینکه عمرشان تمام شده باشد توسط سمپاشی شدن باغات از بین رفته باشند و...).
4)به میزان تغذیه شدن آنها هم بستگی دارد.
5)قرارگرفتن کندوهادر جهت استاندارد .
6)پوشش گیاهی منطقه.
7)در دسترس داشتن منبع آب مناسب وپاکیزه.
8)نوع نژادزنبورها.
9)استفاده از مواد ویتامینی که باعث افزایش قدرت تخمگذاری ملکه ودرنهایت افزایش بیشتر جمعیت میگردد.
10)شرایط آب وهوایی اگر در طول تعدادماههای سال هوا بیشتر معتدل باشد جمعیت بیشتری متولد می شود.
11)در اختیار داشتن فضای کافی برای رشد لاروها وزنبوران موجود درکندو (در صورت دادن طبق بالطبع جمعیت بیشتر می شود).
12)تعدادکندوهای موجود در یک منطقه به نسبت پوشش گیاهی آن که برروی رشد جمعیت تاثیرمستقیم داردوخیلی از عوامل دیگر که در پستهای دوستان شرح داده شده است.
نمایه کاربر
f_tabei
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابور
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط f_tabei »

مریضیهای زنبور عسل را میشود به شرح زیر دسته بندی کرد

1 از روی عاملهای بیماری
a ویروسها b باکتریها c قارچها d تک سلولیها e کنه ها f حشرات

2 از روی تاثیراتش روی زنبور
a مثل اینکه مریضیهایی که روی تخمها تاثیر دارد (لوک آمریکایی) -b یا مریضیهایی که روی زنبوربالغ تاثیر دارد مثل (نوزما) -c یا کرم موم خوار

نوع بیماری عامل بیماری تاثیرش روی تخم یا زنبور بالغ
لوک آمریکایی باکتری تخم
لوک اروپایی باکتری تخم
لارو گچی قارچها تخم
خوردگی بالها ویروس زنبور
لارو کیسه ای ویروس تخم
واروا کنه تخم و زنبور
نوزما قارچهای تک سلولی زنبور
آموبی تک سلولی ها زنبور

به نظر من کنه واروا باعث اصلی زیان های زنبورداران میباشد و در مرحله اول مبارزه با کنه واروا باید بطور کامل و درست و بموقع انجام شود و غیر از آن مدیریت درست زنبورستان و رسیدگی به موقع و سر وقت ، نظافت و تمیزی در زنبورستان و ادوات مربوطه انتخاب مکان مناسب برای گذراندن زمستان از بهترین پیشگیریهای مریض شدن زنبورستان است .
پیوست ها
1.png
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

......بیماری فلج......امسال بیشتر تلفات بگفته زنبورداران استان خراسان شمالی بخاطر بیماری فلج زنبورها بوده.. تلفات این زنبورداران در بعضی موارد تا 90 درصد هم گزارش شده تصویر...کسی با این بیماری برخورد کرده؟ راه درمان یا پیشگیری داره؟
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
sina1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بیجار
تماس:

پست توسط sina1 »

ronin نوشته شده:سلام و درود خدمت تمام زنبور دارهای عزیز
اگر امکان دارد آقای آزاد نام چند آنتی بیوتیک را بنویسید و همچنین طریقه خوراندن آن به زنبور را هم بنویسید
بهتر آنتی بیوتیک که من ازش نتیجه گرفتم استرپتومایسین (آمپول )که به نسبت یک گرم در یک لیتر شربت.حتی میشه لوک را با اون درمان کرد
نمایه کاربر
sina1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط sina1 »

سلام دوست عزیز-تلفات من (92)10درصد بود ورشد زنبورها 8برابر(3قاب شد20تا25قاب)به لطف استفاده از آنتی بیویتک به نام استرپتومایسین که به فرم آمپولهای یک گرمی وسه گرمی در داروخانه های انسانی وحیوانی وجود داردکه به نسبت یک گرم در یک لیتر آب استفاده می کردم واین دستور العمل را از کتاب (زنبورداری عملی دکتر عراقی )یاد گرفتم.قابل ذکره که سال چند سال قبل چندتا از کندوهای من بیماری لوک داشت با همین استرپتومایسین درمان کردم(به شکل خوراکی واسپری روی زبورها)
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

sina1 نوشته شده:

سلام دوست عزیز-تلفات من (92)10درصد بود ورشد زنبورها 8برابر(3قاب شد20تا25قاب)به لطف استفاده از آنتی بیویتک به نام استرپتومایسین که به فرم آمپولهای یک گرمی وسه گرمی در داروخانه های انسانی وحیوانی وجود داردکه به نسبت یک گرم در یک لیتر آب استفاده می کردم واین دستور العمل را از کتاب (زنبورداری عملی دکتر عراقی )یاد گرفتم.قابل ذکره که سال چند سال قبل چندتا از کندوهای من بیماری لوک داشت با همین استرپتومایسین درمان کردم(به شکل خوراکی واسپری روی زبورها)

زنبوراتون لوک اروپایی گرفته بودن یا آمریکایی،نحوه ی درمانشو توضیح میدید؟
نمایه کاربر
sina1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط sina1 »

سلام دوست عزیز لوک اروپایی بود
نمایه کاربر
sina1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط sina1 »

سلام-لوک اروپایی بود -سه نوبت شربت در یک هفته به نسبت یک گرم دارو در یک لیتر شربت و دو نوبت همان یک گرم را در یک لیتر آب حل کردم و روی زنبورا اسپری کردم تصویر
نمایه کاربر
sina1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط sina1 »

سلام-لوک اروپایی بود -سه نوبت شربت در یک هفته به نسبت یک گرم دارو در یک لیتر شربت و دو نوبت همان یک گرم را در یک لیتر آب حل کردم و روی زنبورا اسپری کردم تصویر
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

sina1 نوشته شده:سلام-لوک اروپایی بود -سه نوبت شربت در یک هفته به نسبت یک گرم دارو در یک لیتر شربت و دو نوبت همان یک گرم را در یک لیتر آب حل کردم و روی زنبورا اسپری کردم تصویر

اونوقت با قاب و کندو چیکار کردی؟سوزوندی؟
نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

به نظر من چند عامل مهم وجود داره که میتونه بیماری را به حد اقل برسونه

اصلا نیازی به داروهای شیمیایی نیست

غذای سالم ( گرده تاثیر زیادی داره )

پاشیدن نمک در کف کندو و روی قاب ها