1000نکته در مورد زنبور داری .اشتباه ها وتجربیات درس گرفته در

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
tag
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دامغان
تشکر کرده: 115 دفعه
تماس:

Re: 1000نکته در مورد زنبور داری .اشتباه ها وتجربیات درس گرفت

پست توسط tag »

23-در سالهای پیش که زنبورام نزدیک ساحل که گرم تره در شمال گذاشتم

در این منطقه همیشه گلهای وحشی کم وبیش یافت میشود در ان سال

زمستان ملایمی بود وتخم ریزی زنبورا قطع نشد ولی بعد یک توده هوای سرد

اومد وزنبورا خوشه رفتن وتخم ولار محدودی که داشتند از بین رفت.

من این اخطارو در کتاب دکتر شهرستانی خونده بودم ولی جدی نگرفتم وگفتم

اجازه بدم جمعیتم قویتر بشه!

وباید زنبورهامو به طبق دوم میبردم ودوقاب خالی برای حرکت زنبورا ازجلوی در

به بالا میگذاشتم.بااینکار دمای کندو پایین میماند وتخم ریزی قطع میشد

ورطوبت کندو هم پایین میامد.دراین موقع هم زنبورا از شهد وگرده استفاده

میکنند وهم در بروز سرما خوشه میرند لاروی هم تلف نمیشه ذخیره عسل هم

جهت گرم نگه داشتن لاروها مصرف نمیشه استرس هم به ملکه وزنبور ها

با سرما وارد نمیشه....

درس مهم

همیشه به نکات ودستورها وتوصیه هادر کتابها و تجربه زنبور داران مجرب

عمل کنم

هر سال من زنبورامو اینطوری از شک سرما در شمال حفظ میکنم.
تصویر

نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

tag نوشته شده:23-در سالهای پیش که زنبورام نزدیک ساحل که گرم تره در شمال گذاشتم

با سرما وارد نمیشه....

درس مهم

عمل کنم

تصویر

با سلام . آيا در طبق قابها رو تنگ كرده و فضاي خالي را با روزنامه يا ..... پر مي كنين؟
نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

1-23-در منطقه ساری معمولا در زمستان کم و بیش دما به 10 - 15 درجه می رسه
و زنبور ها فرصت بیرون رفتن دارند
یکی از نکات جالب مناطق شمال اینه که در هر موقع از سال زنبور بتونه از کندو خارج بشه حتما مقداری همراه خودش گرده به داخل کندو میاره
در تجربه ای که طی این چند سال داشتم تخم ریزی ملکه در مناطق شمال از عوامل خوب هست و باعث میشه همون جمعیتی رو که در ابتدای فصل زمستان داشتید ، در ابتدای فصل بهار هم داشته باشید
تنها مشکلی که در شمال باعث آسیب جدی به زنبور ها میشه سوز سرمایی هست که بوسیله باد منتقل میشه
که فکر می کنم با یه خورده پوشش خوب کندو قابل حل باشه
چند سال پیش کندویی داشتم که شاید حداکثر زنبور های داخلش از 1000 تا تجاوز نمی کرد
اما همین کندو بعد از عبور از زمستان حدود 200 تا زنبور به اضافه یه ملکه سالم داشت که با توجه به شرایط و تقویت اون در اردیبهشت تبدیل به یک کندوی 10 قاب شد
به نظر من در زنبورداری حس ششم یک زنبوردار یک عامل موفقیت هست
تصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
tag
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tag »

turkmansahra نوشته شده:
tag نوشته شده:23-در سالهای پیش که زنبورام نزدیک ساحل که گرم تره در شمال گذاشتم

با سرما وارد نمیشه....

درس مهم

عمل کنم

تصویر

با سلام . آيا در طبق قابها رو تنگ كرده و فضاي خالي را با روزنامه يا ..... پر مي كنين؟

2-23در طبقه بالا ابتدا یک کیسه روی قاباها میکشم وبه قاب اخر که رسیدم انتهای کیسه رو به پایین

ادامه میدم تا قسمت افقی قاب اخر پوشیده شود ولی نیازی نیست تا طبقه پایین ادامه یابد فضای خالی هم

چیزی نمیزارم چون ساری اغلب نسبتا گرم است واگه این کارو کنم جلوی دست وپارو میگیره وهدف ماهم

سردتر کردن کندو وجلوگیری از تخم ریزی ملکه است وگرنه همون طبقه اول نگه میداشتم............. تصویر
نمایه کاربر
gomnam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گناباد_کاخک
تشکر کرده: 119 دفعه
تماس:

پست توسط gomnam »

سلام
24-من امسال یک اشتباه دیگه انجام دادم ، این اشتباه این بود که در زمانی که زنبور نر در منطقه نبود (اوایل اردیبهشت )،اومدم تکثیر کردم ، در منطقه ما تا اواسط اردیبهشت زنبور نر وجود ندارد ، واین باعث تلف شدن ملکه باکره می شود ، من نمی دونم چطور می شود کندو را در بهمن ماه و اسفندماه بدون تلقیح مصنوعی تکثیر می شود، مگه اینکه کندویی نرزا شده باشد>>>.... تصویر تصویر؟؟؟؟
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

25- این هم تجربه یکی از دوستان که برایم تعریف کرد: اوایل استفاده از نوارهای مبارزه با کنه واروا مثل آپیستان و بای وارول، یکی از دوستان نوراهای مصرف شده را نگه میداشت و آنها را از بین نمی برد. گاهی این نوارهای استفاده شده را تا 2 سال (4 دوره با احتساب یک بار استفاده در بهار و یک بار در پاییز) مورد استفاده قرار میداد. بعد از 2 سال بیش از نیم از کندوهاش به خاطر واروا از بین رفت. خودش متوجه این موضوع نشد و پش از اینکه ماوقع را برای یکی از زنبورداران با تجربه گفت، وی متوجه شد که استفاده مکرر از نوارهای مصرف شده قدیمی موجب از بین رفتن اثر ماده موثر نوارها و مقاومت کنه نسبت به نوارها شده است.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

gomnam نوشته شده:سلام
24-من امسال یک اشتباه دیگه انجام دادم ، این اشتباه این بود که در زمانی که زنبور نر در منطقه نبود (اوایل اردیبهشت )،اومدم تکثیر کردم ، در منطقه ما تا اواسط اردیبهشت زنبور نر وجود ندارد ، واین باعث تلف شدن ملکه باکره می شود ، من نمی دونم چطور می شود کندو را در بهمن ماه و اسفندماه بدون تلقیح مصنوعی تکثیر می شود، مگه اینکه کندویی نرزا شده باشد>>>.... تصویر تصویر؟؟؟؟

24-1 -کاری که من برای پیش موعد کردن تولید ملکه می کنم وچندین بار هم انجام داده ام این است که تعدادی کندوی خوب را در تابستان معین می کنم ودر پاییز به حیاط منزل می برم آنها با استفاده گلهای اطراف تخم ریزی را ادامه داده ومن هم تغذیه کمکی میدهم از زمانیکه هوا سرد می شود شبها آنها را درون هال منزل گذاشته تصویروحتی روزهای سرد نیز بیرون نمی برم(جلوگیری از تنش سرمایی) و در اواسط دی ماه آنها را تحریک می کنم تا تخم ریزی را افزایش داده و وقتی که جمعیت پرستار قابل توجه شد ملکه را درون قفس بزرگ وروی قاب مخصوص نرریزی حبس می کنم ونتیجه اینکه بوده که در نیمه اسفند ملکه جوان داشته ام وجفت گیری کرده ونتیجه نسبتا خوب بوده است امسال هم همین کار را کرده ام واگر همه چیز مرتب پیش رود در 20 اسفندانشااله ملکه جوان دارم .
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

koohi نوشته شده:

24-1 -کاری که من برای پیش موعد کردن تولید ملکه می کنم وچندین بار هم انجام داده ام این است که تعدادی کندوی خوب را در تابستان معین می کنم ودر پاییز به حیاط منزل می برم آنها با استفاده گلهای اطراف تخم ریزی را ادامه داده ومن هم تغذیه کمکی میدهم از زمانیکه هوا سرد می شود شبها آنها را درون هال منزل گذاشته تصویروحتی روزهای سرد نیز بیرون نمی برم(جلوگیری از تنش سرمایی) و در اواسط دی ماه آنها را تحریک می کنم تا تخم ریزی را افزایش داده و وقتی که جمعیت پرستار قابل توجه شد ملکه را درون قفس بزرگ وروی قاب مخصوص نرریزی حبس می کنم ونتیجه اینکه بوده که در نیمه اسفند ملکه جوان داشته ام وجفت گیری کرده ونتیجه نسبتا خوب بوده است امسال هم همین کار را کرده ام واگر همه چیز مرتب پیش رود در 20 اسفندانشااله ملکه جوان دارم .

سلام
واقعا کندوها رو میزاری تو هال ؟ یا شوخی کردین ؟ خوب بجای این همه زحمت به من بگین 20 اسفند واستون دو سه کیلو نر میریزم تو پاکت با پست میفرستم .
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام ،بله ،همین حالا هم توی هال هستن ،خوب دیر نشده امسال ،بسم الله،از لطف شما سپاسگزارم تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

26.از اشتباهاتی که انجام میدادم این بود که هر روزبه زنبورا مولتی ویتامین وتتراسایکلین میدادم که دادن بیش از اندازه معلوم واستاندارد داروهای فوق تخم ریزی ملکه را تا حد نابودی کاهش میده پس همیشه داروها را به اندازه وبه موقع بدهید وبا یک دامپزشک یا فرد مجرب مشورت کنید واول ان را فقط روی یک کلنی ازمایش کنید تا زیر وبم کار دستتان بیاد چون هر اشتباهی در این ضمینه ضرر قابل توجهی را ببار میاره تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
Bazmara
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قوچان- خراسان رضوی
تشکر کرده: 52 دفعه
تماس:

پست توسط Bazmara »

با سلام
تا اونجا که من میدونم نرهایی که از تخم ملکه بکرزا متولد میشوند عقیم هستند و توانایی جفتگیری با ملکه و بارور کردن اونو ندارند.
نمایه کاربر
Taherkhani
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

سلام
این موضوع نمیتونه صحت داشته باشه. چون ملکه جفت خوره که خیلی هم خوب باشه موقع گذاشتن تخم نر فقط اون رو با اسپرم تلقیح نمیکنه . بنابراین هیچ فرقی بین ملکه ای که عمدا تخم نر گذاشته و اونو بارور نکرده با ملکه ای که اسپرم واسه تلقیح نداشته، نیست.
----
حتی زنبورای کارگر هم وقتی نرزا میشن، با وجودی که نرهای کوچکتر و ضعیفتری تولید میکنن ولی بازهم این نرها قابلیت جفت گیری دارن.تصویر

ملکه باکره نرزا که از زنبور کارگر نرزا کمتر نیست.تصویر
نمایه کاربر
aliasali
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: اراک
تماس:

پست توسط aliasali »

با سلام وخسته نباشید به تمام عزیزان .
نمایه کاربر
aliasali
محل اقامت: اراک
تماس:

پست توسط aliasali »

دوستان عزیزی که تازه زنبوزداری را شروع کرده اید یا به قولی زنبوردار هستید . هر چند کندو که دارید چه یکی چه صد تا سعی کنید جمعیت را در حد بسیا قوی نگه دارید . چون زنبور قوی بیمار نمیشود وعسل زیادتری تولید میکند و ........ بنا به نقل قول مهندسی زنبوردار از ژاپن به بنده ( ما زنبوردارهای ایران علاقه شدید به ازدیاد کندوهای خود داریم. -بطور عرضی - بچه گیری زیاد و عشق در کنار هم چیدن ) در صورتی که زنبوردار موفق کسی است که زنبورهایش را بصورت طولی ( طبقه دادن ) ازدیاد کند .
نمایه کاربر
hosein552
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: چ وب
تشکر کرده: 17 دفعه
تماس:

پست توسط hosein552 »

با سلام
پارسال یکی از کندو هام پاییز چند تا شاخون زد در صورتی که بهار به اون کندو ملکه باکره دادم و بعد از جفت گیری تخم گذاری مرتبی داشت. چون ملکه جوان بود همه شاخون ها را خراب کردم با این حال دوباره شاخون زد ومن دوباره آنها را خراب کردم.با تغذیه خوب وارد زمستان شد ولی بعد از دو ماه کندو ملکه را کشت وبیرون انداخت آن موقع بود که فهمیدم کندو قصد تعویض ملکه را به هر دلیلی داشت ولی من مانع شده بودم.به ناچار در بهار کندو را ارغام کردم
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

aliasali نوشته شده:دوستان عزیزی که تازه زنبوزداری را شروع کرده اید یا به قولی زنبوردار هستید . هر چند کندو که دارید چه یکی چه صد تا سعی کنید جمعیت را در حد بسیا قوی نگه دارید . چون زنبور قوی بیمار نمیشود وعسل زیادتری تولید میکند و ........ بنا به نقل قول مهندسی زنبوردار از ژاپن به بنده ( ما زنبوردارهای ایران علاقه شدید به ازدیاد کندوهای خود داریم. -بطور عرضی - بچه گیری زیاد و عشق در کنار هم چیدن ) در صورتی که زنبوردار موفق کسی است که زنبورهایش را بصورت طولی ( طبقه دادن ) ازدیاد کند .

سلام
به شرط اینکه بچه نده .
نمایه کاربر
hosein552
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosein552 »

27-یه نکته در باره نحوه قرار گرفتن دریچه پرواز
به دوستان توصیه میکنم دریچه کندو های خودشون را همیشه رو به قبله قرار بدن. چون مورچه ها هم برای جلوگیری از ورود بادهای شدید همیشه> همیشه درب لانه خودشون را روبه قبله میسازن .واگر دقت کرده باشید هنگامی که دریچه پرواز رو به قبله باشدبیشتر روز آفتاب به دریچه میتابد که این عمل چند حسن دارد 1 .از بین رفتن میکروبها وقارچها وباکتری هایی که قصد ورود از دریچه به کندو را دارند 2.در زمستان آفتاب بیشتری روی کندو وسوراخ پرواز میتابد که باز محاسن خودش را دارد 3. در فصل کار زنبور اول وقت از کندو خارج شده وتا آخرین دقایق روز مشغول فعالیت خواهد بود.4.لاشه زنبور هایی که دم سوراخ پرواز ریخته میشون با تابش همیشگی آفتاب بر روی آنها سریعتر از بین میروند واگر آلودگی در خود داشته باشند هرچه زودتر در زنبورستتان از بین خواهند رفت .و...
نظر شما چیه؟؟؟؟؟تصویر
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

hosein552 نوشته شده:یه نکته در باره نحوه قرار گرفتن دریچه پرواز
به دوستان توصیه میکنم دریچه کندو های خودشون را همیشه رو به قبله قرار بدن. چون مورچه ها هم برای جلوگیری از ورود بادهای شدید همیشه> همیشه درب لانه خودشون را روبه قبله میسازن .واگر دقت کرده باشید هنگامی که دریچه پرواز رو به قبله باشدبیشتر روز آفتاب به دریچه میتابد که این عمل چند حسن دارد 1 .از بین رفتن میکروبها وقارچها وباکتری هایی که قصد ورود از دریچه به کندو را دارند 2.در زمستان آفتاب بیشتری روی کندو وسوراخ پرواز میتابد که باز محاسن خودش را دارد 3. در فصل کار زنبور اول وقت از کندو خارج شده وتا آخرین دقایق روز مشغول فعالیت خواهد بود.4.لاشه زنبور هایی که دم سوراخ پرواز ریخته میشون با تابش همیشگی آفتاب بر روی آنها سریعتر از بین میروند واگر آلودگی در خود داشته باشند هرچه زودتر در زنبورستتان از بین خواهند رفت .و...
نظر شما چیه؟؟؟؟؟تصویر

در بیشتر موارد درسته، به جز بعضی از دره ها که بادهایی در جهت جنوب به شمال دارن.
آخرین ويرايش توسط 1 on Mahdi, ويرايش شده در 0.
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
MOGTABA
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران شهرستان نور
تماس:

پست توسط MOGTABA »

با سلام

خدمت اقای جهانی و mohamad-571

28-من به پیشنهاد یکی از هم کلاسی دانشگاه سال گذشته 20 مهر ماه عسل ذخیره همه کندوهارو خالی کردیم با این براورد که تا یک ماه دیگه هوا افتابیه و گرده میاد با شربت دادن زنبورا برای زمستان خود غذا ذخیره می کنند. عسل خوبی هم استراکتور کردیم و بعداز دومین شربت هوا بارندگی شد پشتش برف زود هنگام پاییزی اومد چون هوا سرد بود دیگه شربت رو نمی بردن از 90 کندو فقط 5 کلنی زنده موندن .
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

نکته خیلی خوبی رو دوستمون اشاره کردن.

هیچ وقت رس کندو رو نباید کشید

زنبورا هم مثل ادما دل دلگرمی دارن. گرمیشون به همون عسل داخل کلنی هست.یهو نباید اونو خالی کرد. پارسال در اخرین شربت دهی زنبورا دیگه مصرف نداشتن و تا ابتدای فصل گرما تو کلنیشون موند.
29-
در شروع فصل گرما به طور مصنوعی به غیر گرده هم میشه طنبورا رو فعال کرد.یه چیزی که خودم بهش برخوردم این بود که کلنی تا درشون باز نشد و شونه ها در فصل بهار چک نشدن فعالیت قوی ای از خودشون نشون ندادن.انگار نیازه برا بهار کلنی یه تکون بخوره تا موتور ملکه و کارگرا راه بیافته. البته این تجربه منه.همون موقع یعنی ابتدای فصل گرما بعد زمستون و حتی یه هفته قبل( با توجه به پیش بینی هواشناسی) زمان خوبی برای تغذیه تحریکی هست تا برای گل های ابتدای فصل گرما جمعیت خوب باشه و سریعتر کلنی به جمعیت دلخواه برسه

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

باید عسل شان خریداری می کردین و به زنبورا می دادین.
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
hosein552
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosein552 »

با سلام

30- یه نکته در باره رنگ کندوهای زمستان گذران

به دوستان توصیه میکن در انتخاب رنگ کندوهایی که در زمستان در مناطق سردسیر زمستان گذرانی میکنند از رنگهای تیره تر استفاده کنند چون رنگ های تیره خود باعث جذب بهتر نور خورشید شده و اگر رطوبتی در زمان بارندگی وارد کندو شده باشد زودتر از بین خواهد رفت (به دلیل جذب بهتر نور خورشید)واین یکی از راههای طبیعی گرم نگه داشتن کلنی ها میباشد بنده به شخصه این مورد را در سالهای پیش تجربه کرده ام .کندوهای با رنگ تیره در زمستان از تلفات کمتری برخوردار بوده اند و در اولین باز دید بعد از زمستان نیز حتی شاهد شفیره در این کندوها بوده ام.تصویرتصویرتصویرنظر دوستان در این مورد چیه؟تصویر
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

30-1 اقا حسین عزیز حرفتون کاملا درسته.همراه با رنگ کندو تو زمستون به شدت باید حواسمون سر افتاب گیر بودن کندو در کل روز ( رو به جنوب)و نیز جهت باد منطقه بود

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
AsaleReyhan
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: لواسان
تماس:

پست توسط AsaleReyhan »

31
سلام خدمت همه رفقای زنبوردار
در رابطه با بچه مصنوعی گرفتن بنده همه روشهای تجربی و علمی را آزمودم و از اهل فن پرسیدم و خواندم و به نتایج زیر رسیدم
-1اولا زنبوردار موفق به قول عرفا که میگویند صوفی ابن الوقت است باید استاد بهروی از زمان باشد . زمان مناسب برای بچه زنبور یک ماه بعد از زمان شروع فعالیت زنبورها در بهار و یا بعد از برداشت عسل تابستان به شرط داشتن زمان مورد نیاز برای رشد سریع کلنی قبل از رسیدن سرما

2-شرط دوم داشتن کلنیهای مادری قوی در زنبورستان برای گرفتن بچه مصنوعی و گرفتن قاب کمکی برای تقویت بچه زنبور

3-داشتن ملکه جفت خورده و یا از قبل سفارش داده شده چونکه زمان را از دست ندهیم (اگر برای تولید ملکه برای بچه زنبور از تخم روز و یا شاخون کلنی های دیگه بخواهیم استفاده کنیم احتمال تولید نشدن ملکه و یا جفت نخوردن ویا از بین رفتن ملکه زمان خروج از کندو برای جفت گیری وجود دارد که در این صورت زمان از دست رفته هرگز جبران نخواهد شد.

4-رسیدگی مکرر و دادن خوراک مناسب و قاب حاوی گرده برای جبران کردن کمی زنبورهای کارگر در بچه زنبور و تشویق ملکه به تخم ریزی

5-گرفتن قابهای حاوی شفیره های در حال تولد از کلنی های قوی و دادن به کلنی بچه زنبور زیرا این شفیره های در حال تولد کلا وظیفه پرستاری و جمع کردن تخم های ملکه را بعهده می گیرند و تلفات تخم و لاروها به حداقل می رسد.

بنده خودم شخصا در تاریخ پانزدهم شهریور ماه یه بچه زنبور مصنوعی سه قابی گرفتم و سه روز بعد ملکه جفت خورده اصلاح نژاد شده را معرفی کردم و تازه قاب کمکی هم ندادم با رسیدگی های لازم کلنی در تاریخ پانزدهم آبان ماه حدود هشت قاب جمعیت داشت.
نمایه کاربر
hosein552
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosein552 »

AsaleReyhan نوشته شده:31
در رابطه با بچه مصنوعی گرفتن بنده همه روشهای تجربی و علمی را آزمودم و از اهل فن پرسیدم و خواندم و به نتایج زیر رسیدم
-1اولا زنبوردار موفق به قول عرفا که میگویند صوفی ابن الوقت است باید استاد بهروی از زمان باشد . زمان مناسب برای بچه زنبور یک ماه بعد از زمان شروع فعالیت زنبورها در بهار و یا بعد از برداشت عسل تابستان به شرط داشتن زمان مورد نیاز برای رشد سریع کلنی قبل از رسیدن سرما

2-شرط دوم داشتن کلنیهای مادری قوی در زنبورستان برای گرفتن بچه مصنوعی و گرفتن قاب کمکی برای تقویت بچه زنبور

3-داشتن ملکه جفت خورده و یا از قبل سفارش داده شده چونکه زمان را از دست ندهیم (اگر برای تولید ملکه برای بچه زنبور از تخم روز و یا شاخون کلنی های دیگه بخواهیم استفاده کنیم احتمال تولید نشدن ملکه و یا جفت نخوردن ویا از بین رفتن ملکه زمان خروج از کندو برای جفت گیری وجود دارد که در این صورت زمان از دست رفته هرگز جبران نخواهد شد.

4-رسیدگی مکرر و دادن خوراک مناسب و قاب حاوی گرده برای جبران کردن کمی زنبورهای کارگر در بچه زنبور و تشویق ملکه به تخم ریزی

5-گرفتن قابهای حاوی شفیره های در حال تولد از کلنی های قوی و دادن به کلنی بچه زنبور زیرا این شفیره های در حال تولد کلا وظیفه پرستاری و جمع کردن تخم های ملکه را بعهده می گیرند و تلفات تخم و لاروها به حداقل می رسد.

بنده خودم شخصا در تاریخ پانزدهم شهریور ماه یه بچه زنبور مصنوعی سه قابی گرفتم و سه روز بعد ملکه جفت خورده اصلاح نژاد شده را معرفی کردم و تازه قاب کمکی هم ندادم با رسیدگی های لازم کلنی در تاریخ پانزدهم آبان ماه حدود هشت قاب جمعیت داشت.

سلام دوست عزیز
به شما توصیه میکنم گرفتن بچه طبیعی را هم تجربه کن و بچه طبیعی گرفته شده را با بچه مصنوعی هایی که میگیری مقایسه کن میبینی که (از هر نظر)بچه طبیعی ده تاست که مصنوعی یکی هم نیست. به نظر بنده اگه زنبورداری که بخواد ملکه 40 -50 تومنی بخره باید زنبورداری را ببوسه بذار کنار.زنبوردار باید خودش از بهترین کندوهاش ملکه تولید کنه.
موفق باشی
نمایه کاربر
AsaleReyhan
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: لواسان
تماس:

پست توسط AsaleReyhan »

hosein552 نوشته شده:
AsaleReyhan نوشته شده:31

سلام دوست عزیز
به شما توصیه میکنم گرفتن بچه طبیعی را هم تجربه کن و بچه طبیعی گرفته شده را با بچه مصنوعی هایی که میگیری مقایسه کن میبینی که (از هر نظر)بچه طبیعی ده تاست که مصنوعی یکی هم نیست. به نظر بنده اگه زنبورداری که بخواد ملکه 40 -50 تومنی بخره باید زنبورداری را ببوسه بذار کنار.زنبوردار باید خودش از بهترین کندوهاش ملکه تولید کنه.
موفق باشی

1-31
سلام دوست زنبوردار
در رابطه با جواب توصیه شما باید عرض کنم که ما توی این انجمن عضو شدیم که اطلاعات زنبورداریمون را به روز کرده و ارتقا بدیم و از فنون خوب و جدید و تجربه شده یکدیگر بهره
ببریم نه تکرار مکررات سنتی و پر هزینه و کم درآمد و با ریسک بالا؟ بچه زنبور مصنوعی در کنترل و اختیار شما از نظر انتخاب کلنی مولد و مقدار جمعیت می باشد ولی در بچه طبیعی
شما انتخاب نداری و در مورد قیمت ملکه باید عرض کنم فعلا قیمت 35000تومانه نه بیشتر و در ضمن پول یه ملکه آیا بیشتر از پول 2کیلو عسل . و با روش من در بالا شما در بهار
مالک یک کلنی قوی با نژاد خوب و تولید محصول بالا در همان سال خواهید بود که پول خرید 10 تا ملکه دیگه را هم ساپورت میکنه اگر اشتباه میگم دوستان با تجربه قضاوت کنن و
نظرشون را بدن تا همگی استفاده کنیم با تشکر .
نمایه کاربر
tag
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tag »

با تشکر از اشتیاق شما در شر کت در مبحث تجربیات

در زنبورداری کوچک ومتوسط تفریحی میتوان طبیعی و خود

ملکه تولید کرد. وبچه طبیعی هم ریسک بزرگی است ودر شرایط غیره کنترلی بوجود می اید

ولی برای زنبور داری حرفه ای جور دیگریست.

درسته وقت خیلی مهم است.و باید در زنبور داری تقسیم کار و

تخصصی شدن پیش بیاید .

پرورش ملکه دارای اصول بسیاری است مثل علم ژنتیک وغیره

که ممکنه خیلی از ما تخصصی نداشته باشیم.

همیشه یک ملکه خوب یک ملکه خوب نمیزاد......

ولی در ایران کمتر جایی دیدم که بر اساس کامل علم ژنتیک نژاد شناسی

بومی تلقیح مصنویی رکورد گیری وتحقیق وبالا بردن کیفی نژاد بومی کار کند

پس پولی که برای یک ملکه میدیم باید برای این خدمات باشد وتفاوت معنی داری

بین ان وملکه های تولید خود ومعمولی داشته باشد.تانه تنها هزینه خرید ملکه را

جبران کند بلکه تحلوی بزرگ در پیشرفت کلنی وزنبورستان ایجاد کند.

پس یک زنبور دار حرفه ای باید ملکه تلقیح مصنویی استاندارد متناسب با محل زنبورستان

از مراکز با صلاحیت خریداری کند ودر تولید ان نیز نظارت و بازرسی کند.

مگر اینکه خود وقت واطلاعات فنی وتجربی وتجهیزات و.....را داشته باشد.
نمایه کاربر
salman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط salman »

32- سلام دوستان امسال یکی از کندوهایم به علت عدم توجه در گرمه سیر غارت شد و تمام زنبورهایش از بین رفت هنگامی که دقت کردم دیدم توری سوراخ تهویه پشت کندو به علت حرکت قابها هنگام بازدیدها پاره شده بود که همین نقص جزیی باعث از بین رفتن کندو شده بود
33- معمولا بعد از چند سال استفاده از کندو ها درب ویا تخته بیرونی زیر درب کندو تاب برداشته و در کندو ها کاملا جفت نمیشود که در هنگام جابهجایی کندوها زنبورها از آنها بیرون میان
ویا هنگام زمستان هوا و باد از این درز ها وارد کندوها شده و کندوها را از بین میبرد به تمامی دوستان پیشنهاد میکنم یک دستگاه رنده دستی نجاری از نوع بغل دوراهی خریداری کنند و لبه های دربها را مانند نجارها تاب گیری کنند تا در کندوها کاملا جفت شودتصویر
راهکار دیگی که باعث میشود کندوهایمان عمری بیشتر داشته باشد این است که حتما کندوهای نو خریداری شده را حتما با روغن جلای مخصوص چوب آغشته کرده و بعد ار خشک شدن مبادرت به رنگ آمیزی آنها کرد تا چوب کندوها رطوبت را به خود نگیرد و دیرتر پوسیده شود و برای عدم نفوذ موریانه از زیر حتما پایه ها روغن جلا و رنگ بخورد و یا پایه ها در روغن سوخته قرار بگیرد
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

34-سال اول زنبورداریم برای تجربه 4 تا کندو خریدم و حسابی بهشون رسیدم جوری که بهار همشون 10 قاب بودن و پر از شفیره و لارو تازه نر هم داشت منم که تجربه نداشتم به جای گرفتن بچه طبق زدم و جمعیت به 20 قاب تو هفته اول فروردین رسید همون سال منو رفیقم 30 تا کندو خریدیم و همه چیز عالی پیش میرفت تا اینکه تصمیم به مهاجرت زنبورا گرفتیم هر چی بقیه گفتن هنوز زوده وهوا سرده ما گوش ندادیم و زنبورا رو بردیم آوج حدود 13 فروردین چشتون روز بد نبینه حدود 40 روز زنبورا پدرشون درومد رشد که نکردن هیچ کم هم شدن از اون به بعد یاد گرفتم خودسر نباشم و از تجربه دیگران حتما استفاده کنم.
نمایه کاربر
Mousavi
محل اقامت: Hamedan
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط Mousavi »

35-منم یه اشتباه تو شروع زنبورداری کردم!
یک کلنی آخرای شهریور گرفتم(اواسط تابستان) 4 قاب زنبور داشت ولی دیدم خوب رشد نمیکنه تا اواسط پاییز کلآ یک شان اضافه کرده بود، به یه زنبوردار باتجربه گفتم اومد نگاش کرد گفت ملکت پیره باید عوضش کنی منم کندو رو یتیم کردم و تخم روز داخل کندو گذاشتم بعد زنبورا شاخون زدن منم چند روز مونده به تولد ملکه رفتم کندو رو نگاه کردم ملکه رو پیدا نکردم ولی دیدم چندتا شاخون خراب شده و ملکه توشون نیست و فقط یک شاخون تو کندو وجود داره فکر کردم ملکه دراومده و شاخونارو خراب کرده و فقط اون یدونه شاخون که تو یه شانه دیگه بود نرفته به اون شان که اونم خراب کنه گفتم کار ملکه رو راحت کنم و خودم اون شاخون رو خراب کنم این کارو کردم و بعد چند روز دیدم باز کندوهام شاخون زدن فهمیدم که ملکه تو شاخون بوده و از اونجا به کارگرا گفته که شاخونهای دیگه رو خراب کنن من اینو نمیدونستم و اینکارم باعث شد تا کندوم خیلی ضعیف بشه ولی دفعه بعد که تخم روز گذاشتم دیگه به شاخونا دست نزدم تا ملکه در بیاد و نتیجه گرفتم که تو کار زنبورا دخالت نکنم.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان