جابجایی کلنی

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
M_H
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: تهران
تماس:

جابجایی کلنی

پست توسط M_H »

با سلام ، خدمت دوستان، به علت مشکل مکانی مجبورم که به اندازه 1 کیلومتر زنبورها رو جابجا کنم آیا میشود چنین کار را انجام داد ؟ تصویر تصویر

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: جابجایی کلنی

پست توسط fara »

جابجایی قواعدی دارد که شما باید حتما رعایت کنید شعاع پرواز زنبور عسل 4 کیلومتر است که در جابجایی باید به یک فاصله 8 کیلومتر (جهت اطمینان بیشتر 10 کیلومتر ) زنبور ها را کوچ داد
و در فاصله ی کم می توان کندو ها را یک متر یک متر جابه جا کرد تا به جای مورد نظر رسید
اما فاصله یک کیلومتر بهتر است که ابتدا کندوها را به یک فاصله ی 10 کیلومتری ببرید و بعد از مدتی آن ها را به محل مورد نظرتان برگردانید در غیر این صورن زنبور های شما به محل اولیه بر می گردند و تلفات سنگینی خواهید داشت.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

M_H نوشته شده:با سلام ، خدمت دوستان، به علت مشکل مکانی مجبورم که به اندازه 1 کیلومتر زنبورها رو جابجا کنم آیا میشود چنین کار را انجام داد ؟ تصویر تصویر

سلام

شما میتونید زنبوراتون رو به فاصله 6 کیلومتر از منطقه اصلی جابجا کنید ومشکلی پیش نیاد فاصله یک کیلومتری کم هستش .درسته در کتابها نوشته فاصله باید چنین وچنان باشد ولی عملا اینطور نیست اگر هم زنبورها بخوان برگردن به تعداد خیلی کم اونم یکی دو روز اول .شما میتونید قبل از حمل کندوهاتون اینو امتحان کنید وبا بردن یک کندو به منطقه دیگر به فاصله 6 کیلومتر به وضوح اینو مشاهده کنید
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام شما بسته بتعداد کندو مثلا 10عدد کندو حاضر 8عدد را شبانه که هوا کاملا تاریک باشد انتقال و 2عدد را در محل قبلی گذاشته و بعداز یکی دوروز یک عدد دیگر را انتقال و 2روز بعد آخری را انتقال دهید من انجام داده ام مشکلی پیش نمیاید چون زنبوران که در بیرون هستند واحتمالا زنبورانی که به محل قبلی برگردند به کندوهای مانده برمیگردند .چون معمولا با شهد بداخل کندوها میایند کشتار در سطح خیلی پایین است
mojtaba besharati
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

3357 نوشته شده:باسلام شما بسته بتعداد کندو مثلا 10عدد کندو حاضر 8عدد را شبانه که هوا کاملا تاریک باشد انتقال و 2عدد را در محل قبلی گذاشته و بعداز یکی دوروز یک عدد دیگر را انتقال و 2روز بعد آخری را انتقال دهید من انجام داده ام مشکلی پیش نمیاید چون زنبوران که در بیرون هستند واحتمالا زنبورانی که به محل قبلی برگردند به کندوهای مانده برمیگردند .چون معمولا با شهد بداخل کندوها میایند کشتار در سطح خیلی پایین است

درسته که با این کار کشتار زیادی نداریم اما باعث به هم خوردن جمعیت زنبوران پروازی کندو ها می شویم و ویک بهم ریختگی در وضعیت طبیعی زنبور ها ایجاد می شود .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

پست توسط mansure »

دوست عزیز 1 کندوی ضغیف را بگذار تا قوی شود و بقیه را کوچ بده مشکلی خاص نیست تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
mohammadfath
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 98 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadfath »

با سلام دوست عزیز

من بیشتر کارهای این چنین رو خودم ازمایش می کنم .

به نظر من شما 2 یا سه عدد از کندوهای خود را جابه جا کنید وبه جای انها کندوی خالی ترجیحا با همان رنگ در جای انها قرار دهید فردای جابه جایی به مکان زنبورستان برگردید

وملاحظه خواهید کرد که ایا زنبورهای کندوهای ازمایشی برگشته اند ویا اگر بر گشته اند به چه میزان سپس شما می توانید تصمیم بگیرید که همه کندوها را جا به جا کنید یا نه.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
دوست عزیز بارها از طرف زنبورداران فاصله ذکر گردید در کتب مربوط به زنبورداری هم آمده چون در این فصل زنبورهای کارگر فاصله بیش از یک کیلومتری را برای شهد و گرده طی میکنند لذا فاصله یک کیلومتری خیلی کمه چون کارگران یا با قول زنبورداران صحرا رونده ها بجای اولی بر میگردند و زنبور اصلی هم اونهایی هستند که برای جمع آوری شهد بیرون میروند اگه این دسته از زنبورها برگردند برای جمع آوری شهد و گرده کلنی دچار مشکل میشوند لاقل سه یا اگه چاره ای ندارید دو کیلومتر را رعایت کنید
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

شعاع پرواز زنبور 4 کیلومتر است 2 کیلومتر هم مشکل ساز است یعنی در جابجایی باید دو تا 4 کیلومتر در نظر گرفته شود.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 69 دفعه
تماس:

پست توسط tanha »

با سلام
برای انتقال کندوها به فاصله های زیر 5 کیلومتر یک روش خیلی عالی وجود داره که من با واسطه از جناب آقای عطائیان شنیدم و اون استفاده از روش تاریک خانه است به این روش که شما سه روز کندو ها رو در یک محیط تاریک حبس می کنید البته باید تهویه خوب باشه بعد سه روز زنبور ها حافظه شون رو از دست میدن و هر کجا که بزارین دوباره شناسایی میکنن
وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ
نمایه کاربر
mohammadfath
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 98 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadfath »

tanha نوشته شده:با سلام
برای انتقال کندوها به فاصله های زیر 5 کیلومتر یک روش خیلی عالی وجود داره که من با واسطه از جناب آقای عطائیان شنیدم و اون استفاده از روش تاریک خانه است به این روش که شما سه روز کندو ها رو در یک محیط تاریک حبس می کنید البته باید تهویه خوب باشه بعد سه روز زنبور ها حافظه شون رو از دست میدن و هر کجا که بزارین دوباره شناسایی میکنن

سلام به نظر من این روش اصلا مناسب نیست چون کلی زنبورها عقب می افتند مصرف عسل بالا می ره اذیت می شن و.................
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

وقتی که شما مجبور به انتقال به فاصله زیر 5 کیلومتر هستید از این روش استفاده می کنید . در ضمن می تونید با تغذیه به زنبور کمک کنید و همچنین به نظر شما انتقال به ده کیلومتر دورتر و باز گردوندن اون پس از چند روز خیلی مقرون به صرفه است ؟ یا اینکه وقتی از روش جا به جا کردن چند مرحله ای استفاده می کنید تلفاتی که میدین و زنبورهای چراگری که به کندو های دیگه میرن و از جمعیت کندو های منتقل شده کم میشن و به احتمال زیاد توسط کندو های باقی مونده هم پذیرفته نمی شن , و باعث به هم خوردن جمعیت کندو ها شده و یک شوک به زنبور وارد میکنه !
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
در خصوص جابجایی کلنی در کتب زنبورداری فاصله تا چهار کیلومتر هم ذکر شده در خصوص زنبور نر تا ده کیلومتر ذکر شده اما این بخاطر اینست که شک و شبهه ای نباشه ولی زنبور نر مطمئن باشید تا پنج کیلومتر را طی نمیکنه من از کتب حرف نمیزنم خودم تست کردم من کلنی را بارها تا دو کیلومتری جابجا کردم هیچ زنبوری برنگشت اگه ممکنه شما کلنی را سه کیلومتر جابجا کنید اگه زنبورها برگشتند من حرفم را پس میگیرم پس عملی کار کردن بهتره تا فقط به منابع متکی بودن البته یک احتمال وجود دارد زنبور بیش از دو کیلومتر پرواز کند.
چون در منطقه ما گلها و گیاهان تقریبا در دسترس میباشند شاید زنبورها فاصله کمتری را طی کنند .
اما احتمال داره در بعضی مناطق گل و گیاه با فاصله زیادی از کلنی باشند شاید زنبورها بیش از دو کیلومتر را طی نمایند هر عزیزی که کلنی را تا مسافت سه کیلومتری جابجا کرده و برگشت زنبور داشته لطفا در همین مبحث ذکر نمایند.
با تشکر از همه دوستان و کارشناسان
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

با سلام و خسته نباشید
آقا جمشید شما در آخر بحثتون به نکته خیلی مهمی اشاره کردید و اون هم اینکه در منطقه شما گل و گیاه زیاده . زنبور همیشه سعی میکنه از نزدیکترین محل و گل و منابعی که در منطقه غالب است استفاده کنه در صورتی که در شعاع 2 کیلومتری منابع کافی در اختیار داشته باشه خیلی کمتر پیش می آید که فاصله بیشتری پرواز کنه ، من خودم با توجه به اینکه کندوهام رو تو مزرعه شخصی نگه داری می کنم زیاد جابجا نمی کنم ولی از زنبور دارای زیادی شنیدم که حتی تا 4 یا 5 کیلومتر زنبور برگشته . ولی از روش تاریکخونه برای کندوچه های جفت گیری استفاده کردم و خیلی خوب جواب گرفتم .
نمایه کاربر
reza1366
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تشکر کرده: 87 دفعه
تماس:

پست توسط reza1366 »

با سلام .
من 10 تا کندو دارم تو منطقه ای که نگه میدارم گل و گیاه خیلی زیاد بود بعد از تموم شدم گل به فاصله تقریبا 1.5 تا 2 کیلومتری شبانه کوچ دادم که هیچ مشکلی هم پیش نیومد . فکر میکنم حرف اقا جمشید درست باشه . برگشت زنبورا تا حدود زیادی بستگی به محل اولیه کندوها از نظر پوشش گیاهی داره .
نمایه کاربر
amirmeisam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قزوین
تشکر کرده: 14 دفعه
تماس:

پست توسط amirmeisam »

[HIGHLIGHT=#dfdfdf]با سلام.من کندوهامو(6 تا) به دلیل اینکه منطقه ما بادخیزه حدود 20 متر اونورتر زیر دیوار که از با در امان باشن انتقال دادم و روی هم چیدم(3تاش رو زمین 3 تاشم رو اونا).الان 10 روزی میشه که بیرون نیومدن میخواستم بدونم آیا بعد از 10 روز که هوا خوب بشه و زنبورا بیان بیرون بر میگردن جای قبلی که کندو در اونجا بود یا میان همین جایی که الان گذاشتم؟یعنی تو 10 روز حافظشون پاک میشه؟تصویر

[/HIGHLIGHT]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام من يك بار اين كار رو كردم و زنبورا به جاي قبليشون برگشتن .اگه شانس باهاتون يار باشه و هوا گرم باشه و زنبورا بتونن تو بيرون دوام بيارن كندوي اصلي رو پيدا ميكنن.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

دوست عزیز زیر 3 کیلومتر قطعی برمیگردن و هیچ شکی نیست .
من وقتی کندومو تو حیاطمون بود و اونو به زنبورستان فامیلمون که 2.5 الی 3 کیلومتر از خونمون دورتره انتقال دادام
دقیقا به مدت 4 روز نزدیک 50 زنبور میومدن تو حیاطمون وهی بالا پایین میکردن واینقدر اینکارو میکردن که از پا در میومدنو میمردن.
پس نتیجه میگیرم جابجای حداقل زیر 3 کیلومتر اشتباه. تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

درضمن بهترین کار درمورد انتقال کندوهایی که خیلی ضروریه زیر 3 کیلومتر جابجا بشن اینه که کندوهای ضعیف جابمانن ک با این کار کندوهای ضعیف یکم جون میگیرن تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام شعاع زنبورعسل هشت کیلومتر ازطریق هوایی بین دونقطه درمسیر خط راست می باشد که کمتر ااز این شعاع زنبور به محل اولیه برمی گردد متخصصین پرورش زنبورعسل برای انتقال کندوها فاصله بیش ازهشت کیلومتر را توصیه می کنند که دیگر زنبور به مبدا بر نمی گردد ودرمحل مقصد می ماند.
نمایه کاربر
amintakz
محل اقامت: نظرآباد
تماس:

پست توسط amintakz »

سلام
من میخوام مکان کندوهام رو به فاصله 50 یا 60 متر جا ب جا کنم . میخواستم بدونم از این روش میشه استفاده کرد که من کندوهارو به اون فاصله 50 یا 60 متری ببرم بعد جای قبلیشون هم یک کندو خالی بزارم که زنبور هایی که برگشتن برن داخلش و بعد این زنبور هارو ببرم با کندوی اصلیش با روش هم بو کردن ادغام کنم؟
خواهش میکنم کمک کنید چون نمیتونم کندوهارو فاصله 10 کیلومتری ببرم بعد برگردونم .اگه روش دیگه ای سراغ دارید هم بگید .؟
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

ن امکانش نیس
1 روزی نیم متر جابجا کن
یا