سئوال در مورد بازدید از کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

سئوال در مورد بازدید از کندو

پست توسط rata »

از دوستان گرامی میخواستم بپرسم آیا بازدید از کندو از نظر ساعت بازدید آیا زمان خاصی داره. راستش من امروز برای بازدید از دو کندوم به منطقه ییلاقی ماسوله در استان گیلان رفتم و البته یه مقدار دود هم به کندو دادم ولی وقتی درب کندو رو برداشتم و پارچه رو از روی کندو برداشتم تا بخوام قابها رو کمی به چپ و راست بکشانم تا قاب کنار رو بردارم یک دفعه حدود 30 یا 40 تا زنبور به من حمله کردند البته خوشبختانه کلاه توری داشتم ولی چون از دستکش استفاده نمی کنم شش یا هفت تا نیش خوردم و بیچاره خانمم چون باهام همراه بود زنبورها به آن بنده خدا هم حمله کردند که به سختی از معرکه خارج شدیم. حالا این سئوالات برام مطرحه

1- ساعت بازدید من حدود 11 صبح بود و هوا هم آفتابی بود البته هنوز آفتاب رو کندو را نگرفته بود آیا اگه آفتاب به کندو بتابه درب آن را برداریم باعث عصبانی شدن آنها میشه و بهتره که غروب که آفتاب رفته بازدید انجام بشه؟

2- آیا چون من یک دفعه پارچه رو از روی کندو برداشتم باعث عصبانی شدن آنها شده؟

3- آیا دود کم دادم

یا اینکه در این موقع که شهد کمه کندوم عصبانی بود

خلاصه اینکه تجربه بدی بود و من در همین شرایط قبلا کندو را بازدید می کردم و مشکلی نبود و حداکثر یکی یا دو تا زنبور دور کلام حالت تهاجمی داشتند.

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: سئوال در مورد بازدید از کندو

پست توسط fara »

rata نوشته شده:از دوستان گرامی میخواستم بپرسم آیا بازدید از کندو از نظر ساعت بازدید آیا زمان خاصی داره. راستش من امروز برای بازدید از دو کندوم به منطقه ییلاقی ماسوله در استان گیلان رفتم و البته یه مقدار دود هم به کندو دادم ولی وقتی درب کندو رو برداشتم و پارچه رو از روی کندو برداشتم تا بخوام قابها رو کمی به چپ و راست بکشانم تا قاب کنار رو بردارم یک دفعه حدود 30 یا 40 تا زنبور به من حمله کردند البته خوشبختانه کلاه توری داشتم ولی چون از دستکش استفاده نمی کنم شش یا هفت تا نیش خوردم و بیچاره خانمم چون باهام همراه بود زنبورها به آن بنده خدا هم حمله کردند که به سختی از معرکه خارج شدیم. حالا این سئوالات برام مطرحه

1- ساعت بازدید من حدود 11 صبح بود و هوا هم آفتابی بود البته هنوز آفتاب رو کندو را نگرفته بود آیا اگه آفتاب به کندو بتابه درب آن را برداریم باعث عصبانی شدن آنها میشه و بهتره که غروب که آفتاب رفته بازدید انجام بشه؟

2- آیا چون من یک دفعه پارچه رو از روی کندو برداشتم باعث عصبانی شدن آنها شده؟

3- آیا دود کم دادم

یا اینکه در این موقع که شهد کمه کندوم عصبانی بود

خلاصه اینکه تجربه بدی بود و من در همین شرایط قبلا کندو را بازدید می کردم و مشکلی نبود و حداکثر یکی یا دو تا زنبور دور کلام حالت تهاجمی داشتند.

دوست عزیز شما خودتان به مواردی که می تواند به عصبانیت کندو منجر شود اشاره کرده اید
در هنگام غروب که زنبور های پروازی برگشتند بازدید از کندو سخت تر میشه .
دود هم باید به اندازه و ملایم باشه زیاد دود دادن هم باعث عصبانیت کندو می گردد
برداشتن سریع پارچه هم می تواند به کلنی استرس وارد کند. در برداشتن قاب ها هم باید به ارامی ان ها را برداریم
کم بودن شهد هم در کندو و منطقه به شدت زنبورها را عصبانی می کند
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

سلام من خودم قبل از بازدید یه مقدار دود از دریچه پرواز میدم داخل کندو چند لحظه صبر میکنم بعد در کندو رو به ارومی بر میدارم و اروم یه دود ملایم میدم اینجوری زنبورا خیلی آرومن
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
ساعت بازدید باید نه صبح زود باشه و نه دم غروب چون اکثر زنبورها صبح ها تو کندو هستن و دم غروب برگشتن و برای دود دادن سعی کن از شان تخم مرغ استفاده کن چون دودش خیلی عالیه هم زیاد و هم دیر تمام میشه اما دود زیاد هم باعث عصبانی شدن زنبورها میشه.به نظر من تو این فصل زنبورها نیازی به پارچه ندارن که بکشی روشون.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

ببخشیدمیخواستم بدونم اگه آفتاب داخل کندو بتابه وقتی که درش را بر می داریم باعث عصبانیت زنبورها میشه.

ضمنا میشه بفرمائید مقدار ملایم دود مثلا چند بار دودی را میفشارید که دود ازش خارج بشه هم برای داخل شدن دود از درب هم برای بالای قابها . البته منم از جای تخم مرغ استفاده می کنم.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من که بنظر خودم آفتاب باعث عصبانیت زنبورها نمیشه تازه بهتر هم هست چون باعث نرم تر شدن موم بین قاب ها میشه و وقت جدا کردن آن ها راحت تر هستش.اولش سه بار دودی رو رو قاب ها فشار بده و اگه دیدی بعد یه مدت زنبورها دارن بازم میان رو قاب ها یه بار دیگه دود بزن تا بازم برن پایین و بازدیدت تموم شه
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام همگی ،مطالب جالب در مورد بازدید توسط دوستان گفته شد این را هم اضافه کنم که برای کاهش استرس وحمله زنبور ها بهتر است که قبل از باز کردن در یک تا دو ضربه کوچک مانند در زدن خانه روی در کندو بزنید تا نوعی آمادگی برای زنبور درست شود معمولا با این کار حمله کمتری صورت می گیرد در مورد زمان بازدید هم بگم که در ماههای اردیبهشت وخردادوکلا وقتی ملکه ها ی جوان جفت نرفته در کندو داریم نباید بین ساعت های 1 تا دور وبر 3کندوهارا بازدید کنیم.تصویرتصویرتصویر
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

منظور من از دود ملایم اینه که با شدت دود رو داخل کندو ندیم و به آرومی این کار رو بکنیم
نمایه کاربر
mohammadfath
محل اقامت: قم
تشکر کرده: 98 دفعه
تماس:

پست توسط mohammadfath »

سلام

من در طول مدت زنبورداریم که حدود 5 سال می باشد فقط در سال اول از دودی استفاده کردم و هیچوقت از دود استفاده نمی کنم مگر برای شرایط خاص و در برداشتن قابها خیلی محتاط عمل می کنم معمولا اگر شرایط مناسب بازدید باشه دودی نیاز نیست وزنبورها اروم هستند شرایط مناسب نباشه دود هم به کندو بدهیم به ما حمله می کنن( البته خو کمتر )تصویرمطلب مهم این هستش که معمولا بعضی از کندوها هستن که جنسیتن خیلی حمله می کنن من هر بار اون کندوهایی که حمله کننده هستن رو یادداشت می کنم وچنین کندوهایی رو تعویض ملکه می کنم در بین کندوهای من یک چنین کندویی بود که انرا در اخر بازدید می کردم چون می دانستم حمله می کنند و نمی گذارند کارم را انجام دهم و 5 یا 6 ساعت بدون مشکل با کندوها کار می کردم و 10 دقیقه اخر از این یک کندو کلی نیش می خوردم که بالا خره هفته گذشته ملکه انرا عوض کردم
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
دوستان امروز موقع بازدید از کندو دیدم جلود دریچه پرواز یکی از کندوهامو خود زنبورا با یه چیزی شبیه بره موم بسته بودند .
دلیلش چی میتونه باشه .
جمعیت کندو از 10 قاب به 8 تا رسیده بود و شربتی هم که هفته پیش گذاشته بودم واسشون دست نخورده بود و کمی هم کپک زده بود .
ممنون از راهنماییتون . تصویر
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

manoto_mr نوشته شده:با سلام .
دوستان امروز موقع بازدید از کندو دیدم جلود دریچه پرواز یکی از کندوهامو خود زنبورا با یه چیزی شبیه بره موم بسته بودند .
دلیلش چی میتونه باشه .
جمعیت کندو از 10 قاب به 8 تا رسیده بود و شربتی هم که هفته پیش گذاشته بودم واسشون دست نخورده بود و کمی هم کپک زده بود .
ممنون از راهنماییتون . تصویر

درود بر شما خود زنبور ها با سرد شدن هوا با بره موم دریچه پرواز را تنگ می کنند و امری طبیعی هست و حتی سعی می کنند سایر منافذ رو هم بگیرند
با سرد شدن هوا تمایل زنبورها به شربت کم می شود
کاهش جمعیت هم در این موقع سال چیزی غیر طبیعی نیست و 8 قاب هم جمعیت خیلی خوبی برای زمستان گذرانی هست.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

سلام من کندوهامو از داخل با پارچه ورروزنامه پوشاندم ودارو وکلیه اقدامات ایمنی برای زمستان گزرانی را انجام دادم وامروز انها را با نایلون پوشاندم وقصد دارم تا اوایل اسفند بازدیدشون نکنم چون هوا سرد شده ایا بازدید در این ایام دوباره لازم است یانه با تشکر تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

yasna نوشته شده:سلام من کندوهامو از داخل با پارچه ورروزنامه پوشاندم ودارو وکلیه اقدامات ایمنی برای زمستان گزرانی را انجام دادم وامروز انها را با نایلون پوشاندم وقصد دارم تا اوایل اسفند بازدیدشون نکنم چون هوا سرد شده ایا بازدید در این ایام دوباره لازم است یانه با تشکر تصویر

با سلام در صورتي كه هوا سرد شده و اقدامات لازم را انجام دادين ديگه نگراني نداره و ميتونين كندو را بازديد نكنين.چون باعث استرس به كندو در اثر سرما ميشه.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

yasna نوشته شده:سلام من کندوهامو از داخل با پارچه ورروزنامه پوشاندم ودارو وکلیه اقدامات ایمنی برای زمستان گزرانی را انجام دادم وامروز انها را با نایلون پوشاندم وقصد دارم تا اوایل اسفند بازدیدشون نکنم چون هوا سرد شده ایا بازدید در این ایام دوباره لازم است یانه با تشکر تصویر

اگر از تغذیه او نها مطمئن هستید نه لازم نیست.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

پوشاندن كندوها با پلاستيك كه هنگام وزيدن باد صدا ميده آيا باعث وارد شدن استرس به كندوها نمي شود؟
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

سلام ، زنبورها در پاییز وزمستان نیاز به آرامش دارند گرچه در هنگام باد خود صدای باد وجوددارد ولی پلاستیک علاوه بر صدایی که دارد ضربه هم به کندو می زند(دوتا مزاحم)یا باید طوری پلاستیک را گذاشت که مزاحم نباشد ویا از چیز دیگری (شاید بنرهای تاریخ مصزف گذشته که این روزها در همه جا است بهتر باشد ). اگر شما کندو را با کمی شیب روبه جلو بگذارید وداخل را هم خیلی خوب چیده باشید نیازی به این کارها نیست در نظر بگیرید که شما 500 یا 2000 کندو دارید ایا باز هم پلاستیک می کشید.
نمایه کاربر
mohammadian
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خدابنده
تماس:

پست توسط mohammadian »

سلام به همگی :
من برای زنبورام طبقه گذاشتم ولی چون هیچکدام از طبقه ها در رفت و آمد نداره و زنبورا زیادن و تو رفت و آمد مشکل دارن من سوراخ تهویه پشت طبقه رو توراشو پاره کردم و زنبورا از اونجا هم رفت و آمد میکنن میخواستم بدونم که کار اشتباهی کردم یا نه؟
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
محل اقامت: یزد
تشکر کرده: 16 دفعه
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

با سلام دوست عزیز
اگر که جمعیت کندوی شما زیاد هست و به سختی رفت و امد میکنند باز کردن سوراخ تهویه عقب مشکلی ندارد.ولی به شرط اینکه از انجا رفت و امد بشود.تصویر
نمایه کاربر
Ebrahim64
محل اقامت: آذربایجانشرقی
تشکر کرده: 74 دفعه
تماس:

پست توسط Ebrahim64 »

سلام،بنظرم ایجاد راه آمدوشد جدید کار درستی نباشه بخاطر اینکه اگر این کار علمی و درست بود دکترین وباتجربه های این امر از قبل سفارشهایی برای ساخت این مدل طبقه ها رو میدادن. نظر اساتید بهتر میتونه باشه.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام بهتره از طبقه هاي دريچه دار استفده كنين.زماني بايد اين كار رو كرد كه جمعيت كندو توان مقابله با زنبوران غريبه رو داشته باشه به عبارتي بتونن از كندو محافظت كنن.به نظر من اگه زنبورا توري رو باز كرده بو.دن براي تهويه كندو مشكلي نداره اما اگه بسته بوده و شما بازش كردين بايد ببندين چون هواي داخل كندو فوري تغير پيدا ميكنه.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با عرض سلام حمله زنبورها بیشتر به خاطر کمبود ذخیره غذایی کندو وتغذیه نشدن صورت می گیرد به طوری که در صورت تغذیه کلنی به میزان خیلی زیاد کمترین حالت عصبانیت را از خودنشان می دهند وآرام وملایم هستند.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من امروز چند تا از کندوهامو مختصر بازدیدی کردم من رو قابها تا سقف کندو رو با لباس کهنه یا روزنامه پوشونوم تو دو تا از کندوهام رو پارچه ای که رو قاب ها کشیدم چیز سیاه رنگی به مقدار زیاد شبیه دسشویی موش بودسیاه رنگ و کوچک. سوراخ پرواز اندازه رفت و آمد یک زنبور بازه و کندو هیچ درزی نداشت بنظر دوستان چی میتونه وارد کندو شده باشه و چطور؟
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

saman نوشته شده:سلام
من امروز چند تا از کندوهامو مختصر بازدیدی کردم من رو قابها تا سقف کندو رو با لباس کهنه یا روزنامه پوشونوم تو دو تا از کندوهام رو پارچه ای که رو قاب ها کشیدم چیز سیاه رنگی به مقدار زیاد شبیه دسشویی موش بودسیاه رنگ و کوچک. سوراخ پرواز اندازه رفت و آمد یک زنبور بازه و کندو هیچ درزی نداشت بنظر دوستان چی میتونه وارد کندو شده باشه و چطور؟
سلام ، مدفوع لارو حشرات و کرم موم خوار هم شبیه مدفوع موشه.
دوری و دوستی
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان