بهترين زمان براي طبق دادن و دادن فضا

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

بهترين زمان براي طبق دادن و دادن فضا

پست توسط mellifera »

بهترين زمان براي طبق دادن و دادن فضا به كندو چه موقع است/بيشتر كندوهام فقط دو قاب اول وآخر رو گرده و عسل زدن بقيه لارو و شفيرست بعضي هام سلول ملكه تازه تخمريزه شده دارن/
(ارسال شده توسط زنبوردار)

نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

Re: بهترين زمان براي طبق دادن و دادن فضا

پست توسط Mahdi »

وقتی ۱۰ قاب از زنبور پر بشه و تعداد شفیره ها هم از ۷-۸ تا بگذره . ۸ قاب شفیره وقتی بدنیا بیان راحت ۶-۷ قاب رو میپوشونن و طبق رو پر میکنن .
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام کندوهایی که طبق دارند و دارای جمعیت زیاد و حدود 15و 17 قاب که روی همه زنبور است ملکه هم سال دوم با تخمریزی عالی آیا امکان شاخون زدن و بچه دادن هست .اگه طبق هم تکمیل بشه طبق سوم را بدیم بهتره یا ازش بچه مصنوعی بگیریم بهتره.؟ تصویر
mojtaba besharati
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

3357 نوشته شده:باسلام کندوهایی که طبق دارند و دارای جمعیت زیاد و حدود 15و 17 قاب که روی همه زنبور است ملکه هم سال دوم با تخمریزی عالی آیا امکان شاخون زدن و بچه دادن هست .اگه طبق هم تکمیل بشه طبق سوم را بدیم بهتره یا ازش بچه مصنوعی بگیریم بهتره.؟

با سلام چرا كه نه در صورتي كه جا نباشه و جمعيت ويا نژادش بچه ده باشن شاخونمميزنن.واسه همينه كه بايد لاقل هفته اي يك بار يك كندو رو كامل نيگا كرد تا اگه شاخون زده باشه بتونيم خرابش كنيم. به نظر من حيفه جنين كندويي رو تكثير كنيم چون جمعيت ايده الي داره و ميتونن در صورتي كه گل خوبي در اختيارش باشه عسل عاليي برداشت كنن.
اينديگه بستگي به خودمون داره كه بخوايم كندوهامونو افزايش بديمو يا عسل خوبي برداشت كنيم.
نمایه کاربر
3357
تماس:

پست توسط 3357 »

باتشکروسلام خدمت استادخوبم آقا امین نظر خودمن بیشتر عسل است ولی بشرطی مارا خانم ملکه قال نذاره و بره چون یکی از زنبورداران مسن که حدود 50سال زنبوردار است میگه یک کندوی قوی با تعداد شان بالا بیشتر از 2و3کندو عسل میده .
mojtaba besharati
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

3357 نوشته شده:باتشکروسلام خدمت استادخوبم آقا امین نظر خودمن بیشتر عسل است ولی بشرطی مارا خانم ملکه قال نذاره و بره چون یکی از زنبورداران مسن که حدود 50سال زنبوردار است میگه یک کندوی قوی با تعداد شان بالا بیشتر از 2و3کندو عسل میده .

خواهش ميكنم نظر لطفتونه.من در حد اطلاعاتي كه دارم و از دستم بر مياد كمك ميكنم. صد در صد حرف ايشون درست و بجاست و توش شكي نيست.اين ديگه دست خودتونه كه به دقت ملككه روزير نظر بگيرين تا قالتون نظاره تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
چیدن بال ملکه تا حدودی مشکل رو حل میکنه . راه دیگه تعویض ملکه دو کندو با همدیگه هست . ملکه جوانی که امسال جفت رفته و معمولا جمعیت کندوش هم کم هست رو میتونی با ملکه مسن تعویض کنی . و ملکه مسن رو اگه خواستی نگه داری تو کندویی که ملکه اش رو برداشتی بزاری
راستی دوست من اگه به ملکه محبت کنی قالت نمیزاره . محبت به ملکه هم اینه که فضای کافی جهت تخم ریزی در اختیار ملکه قرار بدی .
نمایه کاربر
123789456
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران
تشکر کرده: 7 دفعه
تماس:

پست توسط 123789456 »

به نظر من میتونی از روش دیماری استفاده کنی و یه طبقه دیگه هم به اون طبقه اش اضافه کنی تا کندو3 طبقه بشه . ملکه و 8تا قاب پوکه خالی و 2 قاب زنبور رو طبقه اصلی بزار بموننو بعد یه پنجره ملکه روش بزار تا ملکه با خیال راحت تخم ریزی کنه .
نمایه کاربر
3357
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام امروز من در بازدید کندوها مشاهده کردم در چندروز قبل بیکی از کندوها که طبق داره از شانهای شفیره دار طبق پایین با بازدید کامل به بالا انتقال دادم حالا بعداز چندروز که بازدید میکردم در طبق بالا تخم روز مشاهده کردم تعجب کردم در بازدید کامل ملکه عالی و قدکشیده مشکی دیدم لذا سریع طبقه پایین را بازدید کرده ملکه ای ندیده و فقط یک شاخون درشت خودنمایی میکرد چون ترسیدم بچه بده از آن یک بچه گرفتم ملکه را در کندوی جدیدی انتقال دادم .حالا سوال اگر بچه نمیگرفتم چه اتفاقی میافتاد چون بین کندووطبق طوری ملکه داره و امکان بیرون رفتن ملکه نبود و فقط ملکه جدید میتوانست بیرون برود آیا امکان جفت گیری ملکه جدید و بازگشتش به کندو وجودداشت که دوملکه در یک کندو با طبق باشند یکی در پایین و یکی در بالا.
mojtaba besharati
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

3357 نوشته شده:باسلام امروز من در بازدید کندوها مشاهده کردم در چندروز قبل بیکی از کندوها که طبق داره از شانهای شفیره دار طبق پایین با بازدید کامل به بالا انتقال دادم حالا بعداز چندروز که بازدید میکردم در طبق بالا تخم روز مشاهده کردم تعجب کردم در بازدید کامل ملکه عالی و قدکشیده مشکی دیدم لذا سریع طبقه پایین را بازدید کرده ملکه ای ندیده و فقط یک شاخون درشت خودنمایی میکرد چون ترسیدم بچه بده از آن یک بچه گرفتم ملکه را در کندوی جدیدی انتقال دادم .حالا سوال اگر بچه نمیگرفتم چه اتفاقی میافتاد چون بین کندووطبق طوری ملکه داره و امکان بیرون رفتن ملکه نبود و فقط ملکه جدید میتوانست بیرون برود آیا امکان جفت گیری ملکه جدید و بازگشتش به کندو وجودداشت که دوملکه در یک کندو با طبق باشند یکی در پایین و یکی در بالا.

احتمال داره اما احتمال اينكه پس بچه بده زياده .ملكه باكره هم ميتونه بره بيرون كندو و جمعيت رو نصف كنه.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

بنده خودم یه بچه طبیعی گرفتم که مال من نبود.ملکه اش باکره بود و حدودا 4 قاب زنبور بود.به نظر من باید شاخون رو خراب میکردی و بچه نمیگرفتی چون ملکه جوون بود و میتونست راحت 2 طبق رو جواب بده
نمایه کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گلستان-شهرستان بندرترکمن
تشکر کرده: 59 دفعه
تماس:

پست توسط turkman »

به نظر من ملکه اصلی برای خروج از کندو سعی میکنه از پنجره رد بشه و گیر ویکنه و میمیره . برای یکی از ملکه های من اتفاق افتاد.
نمایه کاربر
3357
تماس:

پست توسط 3357 »

hosseinkhan نوشته شده:بنده خودم یه بچه طبیعی گرفتم که مال من نبود.ملکه اش باکره بود و حدودا 4 قاب زنبور بود.به نظر من باید شاخون رو خراب میکردی و بچه نمیگرفتی چون ملکه جوون بود و میتونست راحت 2 طبق رو جواب بده

البته الان که بچه گرفتم هر کندو دارای 8شان پر زنبور هست چون کندوی طبق دار م 16 قاب داشت .
پیوست ها
ملکه موجوددر طبق بالا
ملکه موجوددر طبق بالا
CAUCASIAN QUEEN.JPG (31.32 کیلو بایت) مشاهده 25865 مرتبه
mojtaba besharati
نمایه کاربر
3357
تماس:

پست توسط 3357 »

3357 نوشته شده:
hosseinkhan نوشته شده:بنده خودم یه بچه طبیعی گرفتم که مال من نبود.ملکه اش باکره بود و حدودا 4 قاب زنبور بود.به نظر من باید شاخون رو خراب میکردی و بچه نمیگرفتی چون ملکه جوون بود و میتونست راحت 2 طبق رو جواب بده

البته الان که بچه گرفتم هر کندو دارای 8شان پر زنبور هست چون کندوی طبق دار م 16 قاب داشت .

باسلام و تبریک روز ولادت مولا و روز پدر دیروز در بازدید از کندوها مجدد به این پدیده برخوردم و در یک کندوی طبق دار دیگه به یک ملکه باکره برخوردم بااین تفاوت که در کندوی قبلی ملکه مادر در بالاوشاخون در پایین بود و در این کندو ملکه مادر در پایین و ملکه باکره در بالا که مشخص شد باین کندو هم تخم روز داده و شاخون وسپس ملکه شده که باتوجه به تعداد شانهای کندو یک بچه دیگه گرفتم با جمعیت عالی شاخون هم مقدارزیاد خورده شده بود که مشخص بود روز قبل ملکه خارج شده حالا چطور کندو بچه نداده من فکر میکنم بین دو طبق توری جداکننده بوده و از طرفی کندو به بوی هر دو ملکه عادت کرده حالا نظر دوستان چیه؟
mojtaba besharati
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام چون شبكه گذاشتين واسه همين ملكه نتونسته خارج بشه.احتمال زياد ملكه در بالا قرار گرفته جون اولويت با ملكه مادر هست واسه خروج از كندو بعد پس بچه ها. اگه دو ملكه كندوتون داشته باشه بعد از مدتي كه وضعيت گل بد بشه يكي از ملكه ها روميكشن زنبورا.تا يه مدتي ملكه ها با هم سازش نشون ميدن اما بعد از يك مدت با هم درگيرميشن.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

3357 نوشته شده:
3357 نوشته شده:

باسلام و تبریک روز ولادت مولا و روز پدر دیروز در بازدید از کندوها مجدد به این پدیده برخوردم و در یک کندوی طبق دار دیگه به یک ملکه باکره برخوردم بااین تفاوت که در کندوی قبلی ملکه مادر در بالاوشاخون در پایین بود و در این کندو ملکه مادر در پایین و ملکه باکره در بالا که مشخص شد باین کندو هم تخم روز داده و شاخون وسپس ملکه شده که باتوجه به تعداد شانهای کندو یک بچه دیگه گرفتم با جمعیت عالی شاخون هم مقدارزیاد خورده شده بود که مشخص بود روز قبل ملکه خارج شده حالا چطور کندو بچه نداده من فکر میکنم بین دو طبق توری جداکننده بوده و از طرفی کندو به بوی هر دو ملکه عادت کرده حالا نظر دوستان چیه؟

من هم توی یکی از کندو هام در طبقه ی پایین یه شاخون تازه باز شده دیدم که ملکه هم دورو ور همون شاخون راه میرفت.یه ملکه ی باکره . در صورتی که مطمئن بودم کندو بچه نداده.دم غروب بود و هر چقدر گشتم ملکه ی مادر رو پیدا نکردم.گذاشتمش به امون خدا.گفتم الان که شب شده بچه نمیده.شایدم ملکه ی مادر مرده .یا شایدم به تعداد کم بچه سبک داده که به چشم نمیاد.خلاصه ملکه ی باکره رو نکشتم.بعد از 3 روز دوباره بازدید کردم دیدم از ملکه ی جدید خبری نیست و ملکه ی مادر تو کندو هست.فکر میکنم ملکه ی باکره رو زنبورا کشتن.
نمایه کاربر
naragh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نراق
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط naragh »

با سلام
وقتی که تمام دو طرف قاب ها پر از زنبور باشد بهترین زمان میباشد و شما برای جلوگیری از شاخون زدن کندو یک برگه تازه به کندو بدهید .
و وقتی قاب های پر از شفیره را به طبقه بالا بردید از پنجره ملکه استفاده کنید خیلی بهتر است چون ملکه بعد از کذاشتن طبق سریع به بالا میرود و پایین تخم نمیگذارد ودر فصلی که ازبیرون شهد میاید به طبقه بالا میرود و پنجره از آمدن نرها و خوردن عسلها جلوگیری می کند.
bee
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام
صحبت های زیادی در مورد شبکه ملکه شده .با هر زنبوردار شهرمون که در این مورد صحبت میکنم اعتقادی به این کار ندارن .
میشه افراد با تجربه یه نظری بدن وبگن که بالاخره استفاده از شبکه ملکه بهتره یا نه ؟
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

استفاده از پنجره ملکه خیلی خوبه.اونم زمانی که پوکه داری و شهد خیلی خوب به کندو میاد.این دیگه تجربه نمیخواد. البته اگه پنجره ملکه گذاشتی بهتره هر 3 روز کل کندو رو بازرسی کنی و تخم های سربسته رو بدی بالا که واسه ملکه جا کم نیاد.یکی از کندوهام تو 1 هفته همه ی 10 قاب پایین رو پر تخم کرد.حتی 1 سلول گرده یا شهد نبود .هر 1 قاب تخم.و روز بعدش ملکه کندو رو ترک کرد.تازه فهمیدم چه بلایی سر این کندوی فوق العاده ام آوردم.اگه زودتر 3 4 قاب میذاشتم رو طبق و بهش برگه یا پوکه میدادم آلن اینقدر اذیت نمیشدم.
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام
آقا حسین ممنونم میشه اصلا بگین ملکه چه زمانهایی کندورو ترک میکنه ؟
راستش من فکر میکردم اگه فقط شاخونارو خراب کنم دیگه هیچوقت ملکه کندورو ترک نمیکنه . ولی همین چند روز پیش اولین بچه مصنوعی که گرفته بودم که تازه تخمریزی ملکشم شروع شده بود یهو با کل زنبورا فرار کردن که به گفته اقا فرامرز احتمال وجود کنه دلیلش بوده .
نمایه کاربر
majid64
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: کازرون استان فارس
تماس:

پست توسط majid64 »

با سلام خدمت دوستای عزیزم
من یک ماهه زنبور داری رو با 4کندو شروع کردم و اطلاعات زیادی ندارم. دوتا از کندوها قوی هستند (8قاب) و دوتاشون ضعیف(3قاب). امروز یه قاب کامل شفیره سر بسته از یکی از کندوهای قوی برداشتم و بدون زنبور داخل کندوی ضعیف گذاشتم. می خواستم راهنماییم کنید که آیا با این کار کندو قوی میشه؟ و آیا راهی هست که کندوهای ضعیف تا اواخر شهریور به 10 قاب برسه؟
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تماس:

پست توسط saman »

سلام
دوست عزیز تو این زمان از سال به کندوی 8 قاب کندوی قوی نمیگن به نظر من شما دو تا کندوی متوسط با دو تا کندوی خیلی ضعیف دارین که اگه از شفیره های کندوهای متوسط زیاد برای کندوهای ضعیفت استفاده کنی کندوهای متوسط هم جمعیتشون کم میشه. تو اواسط خردادکندوی قوی به کندوی حدود 12 قاب به بالا میگن که اگه از یکی یا دوتا از قاب های پر از شفیره اش برای سایر کندوها استفاده کنی کندوی مادر آسیب نبینه.به کندوهای ضعیفت پوکه و شربت بده تا شاید تونستن خودشونو جم و جور کنن.(در ضمن خرداد اوج تخم ریزی ملکه هستش در ماههای بعد تخم ریزی ملکه کمتر میشه.
نمایه کاربر
majid64
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: کازرون استان فارس
تماس:

پست توسط majid64 »

به نظر شما اگه کندوی ضعیف رو با کندوی قوی یکی کنم بهتره؟ و شربت چه مقدار و در چه فواصل زمانی بدم؟ بازم ممنونم
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

بستگي به شما داره كه بخواي تعداد كندو هات رو زياد كني يا بخواي عسل برداشت كني . شربت 1 به 1 الان خوبه
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام
راستش من فکر میکردم اگه فقط شاخونارو خراب کنم دیگه هیچوقت ملکه کندورو ترک نمیکنه . ولی همین چند روز پیش اولین بچه مصنوعی که گرفته بودم که تازه تخمریزی ملکشم شروع شده بود یهو با کل زنبورا فرار کردن که به گفته اقا فرامرز احتمال وجود کنه دلیلش بوده .
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

دوست عزیز همونطور که خودت گفتی به خاطر کنه بوده...وگرنه هیچ وقت ملکه ی تازه به دنیا اومده ملکه رو ترک نمیکنه.
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

manoto_mr نوشته شده:با سلام

ملكه در حالت طبيعي ممكن است براي پرواز شناسايي و بعد از آن براي جفت گيري و نهايتا موقع بچه دادن كندو را ترك كند . اما در شرايط حاد مثل نبود خوراك لازم در كندو و يا وجود كنه خيلي زياد هم مي تواند منجر به ترك كندو توسط ملكه شود.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
hasan1337
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

پست توسط hasan1337 »

با عرض سام و خسته نباشيد خدمت همه دوستان

راستش منم دو ماهي ميشه دو كندو خريدم كه با كمال تعجب زنبورهاي يكي از كندوهام بي دليل مردن
اما يكي از كندوهام تازه زنبور داده و ملكه اونو با زنبوراش گرفتم و در يك كندوي جداگانه گذاشتم اما حالا اون كندويي كه زنبور داده طبقه بالا ديگه زنبوري نمونده به نظر دوستان چيكار بايد بكنم خواهش ميكنم راهنماييم كنيد با تشكر از همه
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

اینطور که من فهمیدم 2 کندو خریدی که یکیش مرد. کندوی دیگت 2 طبق بوده که بچه داده.بچه رو گرفتی و کندوی مادرت الان جمعیتش کم شده طوری که جمعیتی توی طبق نمونده.
خوب با این شرایط اول باید ببینی جمعیتی که مونده در حر چند قابه ...اگه کمتر از 10 قاب زنبور مونده پس باید طبق رو ورداری. الان این کندو یتیم شده و ملکه نداره.یا باید از بیرون ملکه بخری و به کندو معرفی کنی...یا اینکه بذاری خودشون از تخم روز ملکه ی قبلی شاخون درست کنن.و تو هم باید همه ی شاخون هارو بتراشی جز 2 شاخون کنار هم که از نظر اندازه هم بزرگتر از بقیه شاخونهاست. و صبر کنی تا ملکه ی جدید دنیا بیاد و بعدش جفت بخوره و بعدش تخم ریزی کنه. اگه تا به حال همچین تجربه ای نداشتی یا با این موضوع آگتهی کامل نداری حتما با کسی که تجربه ی این کار رو داره مشورت کن و بیار ش تا این کارو برات انجام بده تصویر
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

hasan1337 نوشته شده:با عرض سام و خسته نباشيد خدمت همه دوستان

راستش منم دو ماهي ميشه دو كندو خريدم كه با كمال تعجب زنبورهاي يكي از كندوهام بي دليل مردن
اما يكي از كندوهام تازه زنبور داده و ملكه اونو با زنبوراش گرفتم و در يك كندوي جداگانه گذاشتم اما حالا اون كندويي كه زنبور داده طبقه بالا ديگه زنبوري نمونده به نظر دوستان چيكار بايد بكنم خواهش ميكنم راهنماييم كنيد با تشكر از همه

هیچ زنبوری بی دلیل نمیمیره.حتما ببین علتش چی بوده ...اگه زنبورا داخل کندو مردن طوری که جسدشون رو به تعداد زیاد رو هم جمع شده مطمئن باش زنبورات بیمار بودن. و احتمالا اون کندوت هم بیماره. اگه زنبورات توی کندو نمردن و فقط یه روز دیدی که هیچ زنبوری توی کندو نیس این نشونه ی سی سی دی هست... که من تاحالا بهش برخورد نداشتم.
سال قبل بعد از مشغله ی زیادب که داشتم بعد از 5 6 روز به یکی از کندوهام سر زدم...دیدم جمعیت 3 4 قاب داخل کندو همه مرده هستن....داخل کندو هم کرم بزرگ پروانه موم خوار داره وول میخوره.البته غذا هم نداشتن....بعدا متوجه شدم این کندورو خیلی وقت بود بازرسی نکرده بودم و از دستم در رفته بود .
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان