بهار واقعی و بهار زنبورداری

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

Re: بهار واقعی و بهار زنبورداری

پست توسط yasna »

اینو فهمیدم یعنی الان باید شربت بدم همراه اکسی چند به چند بدم اگه هوا سرد بشه وزیر صفر بره مشکلی پیش نمیاد ایا خمیر شیرین که مقداری گرده دران بریزیم بهتر نیست که ظاهراان رابهتر میخورن منطقه الان در ارتفاعات برف داره وامکان این که دوباره برف بیاد زیاده وتاخر بهمن گلها رشد نمیکنن مار گزیده از ریسمان سیاه سفید میترسه

blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

hosein552 نوشته شده:
blackbil نوشته شده:
Mahdi نوشته شده:
yasna نوشته شده:این گفته شما مورد تایید است احسان جان دیروز چن تا گل بابونه رو دیدم که بالا اومده وباز شده بودن که تا حالا تو منطقه سابقه نداشته اما مشکل سرمای دوبارس که باعث شک به زنبورا میشه مثل پارسال که دوبار خودم ضربه خوردم اینه که ما رو از کارمنصرف میکنه تا متحمل ضرر نشیم ایا برای این راه حلی دارن دوستان تصویر

با شربت اکسی بدین، ان شاالله مشکلی پیش نمیاد.

فکر کنم اکسی تترا سایکلین با پودر شکر تو این موقع از سال بهتر از محلول اون تو شربت هستش.
با سلام
دوستان میدونید که زنبور برا مصرف پودر شکر نیاز زیادی به آب داره؟من فکر کنم همون شربت بهتر باشه البته این نظر منهتصویرتصویر

درسته ولی تو این موقع از سال من هیچ وقت از شربت استفاده نکرده ام. چون هر روز یا شب امکان سرد شدن ناگهانی هوا و باریدن برف هستش و اینکه زنبورها به خوشه برن. البته من اکسی تترا سایکلین را با خمیر شیرین نیز به خورد زنبورها داده ام.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

امروز 10 تا از کندوهامو باز دید کردم 7 تاشون به اندازه کف دست در 2شان تخم ولارو شفیره داشتن که سابقه نداشته پار سال تا 12اسفند در منطقه ما ودرزنبورستان من از این خبرا نبود وبعضی از کندوها را میدیدم که مقدار کمی گرده می اوردن این نشان از چند چیز دارد 1. استفاده از تجربیات دوستان واقعا جواب داد از اینجا روی ماه همتونو میبوسم 2.ملکه جوان یکی از رمزهای پیروزیست3.بهار حد اقل در منطقه ما 25 روز جلو افتاده4. خود ستایی نباشه مدیریت صحیح و تنگ کردن کندوها و گرم نگه داشتن انها البته با استفاده از دانش تمام کاربران5. حالا بسیار خوشحالم اما بسیار استرس دارم که دوباره برف زیاد بیاد وهوا زیر صفر بره و ضربه بخورم 6. حالا بیش از پیش به دانش و تجربیات شما در این مورد نیاز مندم که چه کارهای باید انجام بدم چون 1ما ه کار جلو افتاده با تشکر همتونو میبوسم تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

چند روزی هست که مدام حواسم به زنبور هاست
3 تا از کندوهام 8 قاب هستن و حدود 2 قاب کامل تخم دارن
درسته 1 ماه زودتر بهار رسیده ولی همیشه سرمای ناگهانی هم یکی از دغدغه هاست
اما بهتره به آمار های هواشناسی یه نگاهی بندازیم
بعضی سایت ها حتی دمای روزانه رو هم تا 10 روز آینده به راحتی و به درستی اعلام می کنن
امسال هیچ چیز قابل پیش بینی نیست
اما من دارم ریسک می کنم و همین حالا تمام توان کندوهام رو دارم خرج می کنم
( نهایتش بر اثر سرمای شدید ناچار بشم کندوها رو دستی گرم کنم )
امیدوارم هوا درست پیش بره
موفق باشیدتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
darvishi
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان فارس - شهرستان بوانات
تشکر کرده: 58 دفعه
تماس:

پست توسط darvishi »

سلام دوستانتصویر
این چند روزه هوا منطقه ما کاملا بهاری شده و امروز دیدم که به پای بعضی از زنبور ها گرده هست حالا از کجا پیدا آوردنش بماند!!! اما نمیدونم لازم برا تحریک بیشتر تخم ریزی ملکه کندو ها رو تغذیه کنم؟؟؟؟ میشه از شربت 2 به 1 استفاده کرد؟؟؟ از کیک گرده چی؟؟؟تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
هفته اینده بارندگی هست و هوا کمی سرد میشه . بهتره قبل از هر کاری وضعیت پیش بینی هوای منطقه تون رو تو سایت هواشناسی چک کنین .
نمایه کاربر
darvishi
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان فارس - شهرستان بوانات
تشکر کرده: 58 دفعه
تماس:

پست توسط darvishi »

ehsanklop نوشته شده:سلام
هفته اینده بارندگی هست و هوا کمی سرد میشه . بهتره قبل از هر کاری وضعیت پیش بینی هوای منطقه تون رو تو سایت هواشناسی چک کنین .

به سایت هواشناسی یر زدم چند روز آینده هم بارندگی داریم و هم اینکه هوا یه مفدار سرد میشه اما دوباره گرم میشه . حالا تکلیف چیه؟؟
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

امیدوارم هوا مثل پارسال نباشه که شب عید برف اومد. سرد شدن ناگهانی هوا مثل هفته آخر اسفند پارسال چنانچه ادامه دار باشه میتونه فاجعه بار باشه.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

darvishi نوشته شده:

به سایت هواشناسی یر زدم چند روز آینده هم بارندگی داریم و هم اینکه هوا یه مفدار سرد میشه اما دوباره گرم میشه . حالا تکلیف چیه؟؟

سلام
خوب وقتی بارندگی هست و هوا هم سرد میشه دیگه واسه چی میخاین شربت بدین . البته کیک و حلوا و از این چیزا میشه داد بخورن . خوب هم هست . ولی شربت رو من که شخصا الان به زنبورم نمیدم
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

دوستان الان ابتدای بهمنه. کو تا بهار.

از الان کندو رو راه انداختن خیلی ریسک بزرگیه.اگه زنبورا یه سرما بخوره رو تخمها نمیتونن گرم کنن.
گرم نکردن کندو هماناا و فاسد شدن تخم ها همانا.
این اشتباه رو نکنید که پشیمون میشید. من که مازندرانم و قائمشهر این اشتباه ( ریسک 99 در 1 ) رو نمیکنم و هیچ کسی که با سابقه باشه این کارو نمیکنه. ابتدای اسفند به بعد بهترین موقع راه انداختن کندو هست.

الان همونطور که احسان اقا گفتن به کیک اونم در حد نه چندان زیاد ( در حد نیاز عادی خود زنبورا) میشه داد به کندو نه شربت و فعال کردن جهت تخم ریزی ملکه....

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

دوستان تمامی حرفاتون درسته
اما یه نکته ای که از یکی از اساتید زنبورداری یاد اگرفتم اینه که سرما زمانی می تونی به زنبور آسیب بزنه که چند مدت پشت سرم هم باشه
یعنی 5 یا 6 روز به بالا هوا بارندگی باشه حالا میخواد خیلی سرد بشه یا نشه
در هر صورت چون در طول این مدت لارو زنبور نیاز به غذا داره کندو در تامین غذای لارو به مشکل می خوره و تلف میشه
در واقع سرما هم می تونه به لارو ها آسیب بزنه ولی لاروی که خارج از خوشه باشه

( به نظر شما تو این چند روز ملکه انقدر تخم ریزی کرده که از خوشه زده باشه بیرون ؟ )

در هر صورت به نظرم باید دائما به پیش بینی هوا دقت داشته باشیم تا دچار روز های بارندگی پشت سر هم نشیم
پارسال 16 بهمن زنبور هام رو تحریک کردم و سرما هم تاثیر آن چنانی در افزایش جمعیت نداشتهتصویر
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

apis نوشته شده:دوستان تمامی حرفاتون درسته
اما یه نکته ای که از یکی از اساتید زنبورداری یاد اگرفتم اینه که سرما زمانی می تونی به زنبور آسیب بزنه که چند مدت پشت سرم هم باشه
یعنی 5 یا 6 روز به بالا هوا بارندگی باشه حالا میخواد خیلی سرد بشه یا نشه
در هر صورت چون در طول این مدت لارو زنبور نیاز به غذا داره کندو در تامین غذای لارو به مشکل می خوره و تلف میشه
در واقع سرما هم می تونه به لارو ها آسیب بزنه ولی لاروی که خارج از خوشه باشه

( به نظر شما تو این چند روز ملکه انقدر تخم ریزی کرده که از خوشه زده باشه بیرون ؟ )

در هر صورت به نظرم باید دائما به پیش بینی هوا دقت داشته باشیم تا دچار روز های بارندگی پشت سر هم نشیم
پارسال 16 بهمن زنبور هام رو تحریک کردم و سرما هم تاثیر آن چنانی در افزایش جمعیت نداشتهتصویر

دقت و توجه به پیش بینی هوا لازمه زنبورداریه ولی دوست عزیز اطلاعات هواشناسی تو بهترین سایتها هم حداکثر تا 10 روز دیگه وجود داره. چنانچه سرما ادامه پیدا کنه تکلیف چیه؟ من با اینکه به کاری که انجام میدم اطمینان دارم ولی امروز از چند نفر از زنبورداران قدیمی منطقه در خصوص شروع تغذیه با شربت در اوایل بهمن پرسیدم ، گفتند بستگی به آب و هوای هر منطقه داره و با توجه به تجربه ای که دارند پیشنهاد میکنند در منطقه تالش و گیلان شروع تغذیه با شربت از اسفند باشه و تو بهمن از خمیر شیرین یا کیک گرده استفاده بشه.

پیشنهاد میکنم با توجه به سوابق آب و هوای منطقه ای که زندگی می کنید این کار رو انجام بدین و از تجربیات زنبورداران قدیمی منطقه بهره بگیرین.

پیش بینی من با توجه به زمستان آفتابی و نسبتاً خشکی که داشته ایم بارش برف و باران در اواخر اسفند و اوایل بهار است؛ که البته امیدوارم کاملاً غلط از آب دربیاید.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

با سلام كندوهاي من در تهران هستن و من هم تابحال تحريك نكردم ولي امروز ديدم كه لارو و شفيره داره به اين معناست كه تخم ريزي رو يك هفته پيش شروع كردن حالا تكليف چيه

؟؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
دوستان من شخصا واسه خودم معیاری دارم و اون اینه که شربت رو فقط زمانی به کندو میدم که ماکزیمم درجه حرارت به 20 درجه رسیده باشه .
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

دوستان من شخصا واسه خودم معیاری دارم و اون اینه که شربت رو فقط زمانی به کندو میدم که ماکزیمم درجه حرارت به 20 درجه رسیده باشه .

سلام ، دلیلش؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

koohi نوشته شده:

سلام ، دلیلش؟

سلام
عرض کردم یه معیار شخصی هست . بر حسب تجربه دیدم که تو دمای پایین تر زنبورها تمایل کمتری به شربت نشون دادن . دلیل خاصی نداره .
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

درود. من هم تجربه مشابه ای دارم و در دادن شربت مساله دمای هوا را در نظر میگیرم.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

واقعیتش من هر وقت شربت دادم زنبورهام بردن
چه دمای هوا زیر 10 بود و چه بالای 10
در واقع تنها زمانی که زنبورها تمایل به بردن شربت نشون ندادن فقط موقع جریان شهد بود که خب دلیل اصلیش وفور شهد در طبیعت بوده
کما اینکه همین الان تو هوای بین 7 تا 12 درجه به زنبورها شربت دادم و بردن
تصویر
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

پست توسط Mahdi »

از زمانی که ملکه ها شروع به تخم ریزی میکنن، میشه به زنبورا شربت داد. هیچ چیز مث شربت زنبور رو تحریک نمیکنه، راه حل سرما زدگی، ندادن شربت نیس.
مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
با تشکر از دوستان اقا مهدی و اقا هادی اگه میشه توضیح بدین چرا تو هوای سرد زنبورا تو شربت میافتن و غرق میشن ؟ و شما چیکار میکنین که این اتفاق نمی افته ؟ و راه حل سرما زدگی چی هست ؟
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

معمولا به سه دلیل زنبور ها تو شربت غرق میشن
1 - بعد از یه مدت زمان نسبتا طولانی به یکباره شربت داده بشه ( در اصطلاح زنبور ها هل می شن و تو شربت غرق می شن )
2 - شربت زیاد باشه و زنبور ها نتونن همه رو ببرین که بعد از مدتی شربت ترش می شه و زنبور ضعیف میشه و زنبور به ظاهر در شربت غرق میشه
3 - شربت حاوی سم باشه که البته دیگه همه زنبورا غرق میشنتصویر
( یه نکته ای رو خواستم تو پرانتز بگم اینکه تجربه شخصی خودم می گه اگه زنبوری تو شربت غرق بشه یه حالتی تو شربت ایجاد میشه که باعث میشه زنبور های دیگه هم توش غرق بشن یه حالتی شبیه چسبی شدن شربت )
برای جلوگیری از این اتفاق ها باید همیشه در ابتدای شربت دهی با مقدار کم شروع کنیم تا زنبور ها به جریان شربت عادت کنن
تو ظرف شربت خوری ( اگه از شربت خوری های مدرن استفاده نمیشه ) مقداری چوب یا یه شبکه توری بزاریم تا زنبور ها توی شربت نیفتن و غرق نشن
کاری که به شخصه خودم می کنم اینه که همیشه مقداری شربت روی قاب ها میریزم تا همه زنبور ها با هم بیکباره به ظرف غذاخوری هجوم نیارن
تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

apis نوشته شده:معمولا به سه دلیل زنبور ها تو شربت غرق میشن
1 - بعد از یه مدت زمان نسبتا طولانی به یکباره شربت داده بشه ( در اصطلاح زنبور ها هل می شن و تو شربت غرق می شن )
2 - شربت زیاد باشه و زنبور ها نتونن همه رو ببرین که بعد از مدتی شربت ترش می شه و زنبور ضعیف میشه و زنبور به ظاهر در شربت غرق میشه
( یه نکته ای رو خواستم تو پرانتز بگم اینکه تجربه شخصی خودم می گه اگه زنبوری تو شربت غرق بشه یه حالتی تو شربت ایجاد میشه که باعث میشه زنبور های دیگه هم توش غرق بشن یه حالتی شبیه چسبی شدن شربت )
برای جلوگیری از این اتفاق ها باید همیشه در ابتدای شربت دهی با مقدار کم شروع کنیم تا زنبور ها به جریان شربت عادت کنن
تو ظرف شربت خوری ( اگه از شربت خوری های مدرن استفاده نمیشه ) مقداری چوب یا یه شبکه توری بزاریم تا زنبور ها توی شربت نیفتن و غرق نشن
کاری که به شخصه خودم می کنم اینه که همیشه مقداری شربت روی قاب ها میریزم تا همه زنبور ها با هم بیکباره به ظرف غذاخوری هجوم نیارن
تصویر

با تشكر به نظر من بهترين كار براي جلوگيري از غرق شدن زنبورا استفاده از شربت خوري مناسب هستش.چرا تو شربت خوري بردمن اصلا تلفات زنبور نداريم؟
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

apis نوشته شده:معمولا به سه دلیل زنبور ها تو شربت غرق میشن
تصویر
یکی دیگه از دلایل ، صاف و لغزنده بودن ظرفهای شربت خوری است.
دوری و دوستی
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

متاسفانه برای همه زنبوردار ها صرفه اقتصادی نداره که از شربت خوری های مدرن استفاده کنند
به شخصه خودم ترجیح می دم یه ظرف غذا خوری عمومی داشته باشم و زنبور هام در بیرون از کندو به خوردن شربت روی بیارن
اینجوری حتی در صورت سرما زدگی خیالم جمع هست که باعث مرگ در کلنی ها نمیشه
اما خب معایبی هم داره
از جمله افزایش غارت گری ، ورود زنبور های بیگانه و انتشار بیماری و معمولا درگیری زنبور ها هنگام بردن شربت و کند بودن روند بردن شربت و ...
البته تمایل افراد متفاوته
دوستان صاحب نظرنتصویر
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

من ترجیح می دهم از شربت خوری داخل کندو استفاده کنم چون غارت گری خودش می تواند اسیب جدی به کندو ها وارد کند.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

بهار به ظاهر با گرمای چند روز قبل شمال شروع شده ولی متاسفانه سرمای دو سه روز قبل و با توجه هوای سردی که برا چند روز بعد اخبار پیش بینی کرده دارن از بین میرن. درخت ها شکوفه هاشون نصفو نیمه زد بیرون مثل الوچه ولی امروز دیدم خیلی هاشون خراب شدن به دلیل سرما...

امید وارم خراب کاری نشه امسال چه برا زنبور دار ها چه کشاورزها...

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

yasmangola_love نوشته شده:بهار به ظاهر با گرمای چند روز قبل شمال شروع شده ولی متاسفانه سرمای دو سه روز قبل و با توجه هوای سردی که برا چند روز بعد اخبار پیش بینی کرده دارن از بین میرن. درخت ها شکوفه هاشون نصفو نیمه زد بیرون مثل الوچه ولی امروز دیدم خیلی هاشون خراب شدن به دلیل سرما...

سلام
شرایط تو جنوب کاملا متفاوت هست . هوا گرم شده و زنبورها حسابی فعال شدن . هوای اینجا الان مثل اردیبهشت و خرداد تو مناطق کوهستانی هست . چند روز پیش نگاه میکردم زنبورا شفیره نر داشتن
نمایه کاربر
apis
تماس:

پست توسط apis »

درسته هوا سرد شده اما با مدیریت صحیح کندو ها میشه این بحران رو پشت سر گذاشت
روز های آفتابی اما سرد هم در راه هستند
همین حالا تو کندو هام شاید چیزی حدود 20 الی 25 تا لارو نر پیدا بشه
امسال فعالیت ها خیلی زود شروع شده و ظاهرا بهار هم خیلی زودتر اومده
در هر صورت دیدن این تعداد لارو نر تو کندو با این آب و هوا تو شمال عادیه
با این اوضاعی شکوفه های بی موقع ، امسال حدس میزنم برداشت عسل بهاره خیلی سخت باشه اما در عوض تا دلتون بخواد زنبور ها میل به بچه دهی پیدا می کنن
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط blackbil »

yasmangola_love نوشته شده:بهار به ظاهر با گرمای چند روز قبل شمال شروع شده ولی متاسفانه سرمای دو سه روز قبل و با توجه هوای سردی که برا چند روز بعد اخبار پیش بینی کرده دارن از بین میرن. درخت ها شکوفه هاشون نصفو نیمه زد بیرون مثل الوچه ولی امروز دیدم خیلی هاشون خراب شدن به دلیل سرما...

کاملاً درسته. امیدوارم امسال هوا روال طبیعی خودشو داشته باشه و دیگه شاهد سرد شدن این چنینی نباشیم.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
منطقه ما هم امسال زودتر از موقه فصل کاری زنبورها شروع شده و اگه چند روز هوا سرد بشه (مثل پارسال 14 اسفند)می تونه آسیب جدی به زنبورها وارد کنه.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 12 مهمان