1000نکته در مورد زنبور داری .اشتباه ها وتجربیات درس گرفته در

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

Re: 1000نکته در مورد زنبور داری .اشتباه ها وتجربیات درس گرفت

پست توسط blackbil »

hamed نوشته شده:34-سال اول زنبورداریم برای تجربه 4 تا کندو خریدم و حسابی بهشون رسیدم جوری که بهار همشون 10 قاب بودن و پر از شفیره و لارو تازه نر هم داشت منم که تجربه نداشتم به جای گرفتن بچه طبق زدم و جمعیت به 20 قاب تو هفته اول فروردین رسید همون سال منو رفیقم 30 تا کندو خریدیم و همه چیز عالی پیش میرفت تا اینکه تصمیم به مهاجرت زنبورا گرفتیم هر چی بقیه گفتن هنوز زوده وهوا سرده ما گوش ندادیم و زنبورا رو بردیم آوج حدود 13 فروردین چشتون روز بد نبینه حدود 40 روز زنبورا پدرشون درومد رشد که نکردن هیچ کم هم شدن از اون به بعد یاد گرفتم خودسر نباشم و از تجربه دیگران حتما استفاده کنم.

متاسفانه من و تعدادی از دوستان چنین تجربه ناموفقی داشته ایم. کوچ بی موقع!!!! ممنون از توضیحات شما

Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
salman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط salman »

سلام دوستان
میخوام واقعه ای را تعریف کنم که برای خودم خیلی جالب بود و از اون درس خوبی گرفتم
36-همیشه این فکر را داشتم که باید شاخون کندوها را باید خراب کنم تا کندوهام بر ندن و جمعیتشون خوب باشه تا عسل بیشتری بدن من برای اینکه زمستون برم سر زنبورستان باید 500 کیلومتر رانندگی میکردم و همیشه کارای کندوهام را جلو جلو انجام میدادم که کمتر این مسیر را برم یکی از کندوهام که توی اسفند ماه 6 قابه شده بود و خیلی زنبور داشت چند تا شاخون زده بود که مطابق معمول شاخونا را خراب کردم و این بار به فکرم رسید که برای اولین بار (و برای آخرین بار!) بال ملکه این کندو را بچینم چون میدونستم دوباره شاخون میزنه و میخواستم ملکه اون فرار نکنه از قضا بالای ملکه را که چیدم و ملکه را روی قاب رها کردم ملکه شروع به حرکت شدیدی کرد و به 15 دقیقه نکشید که جمعیت زیادی از کندو بیرون زد و به شاخه درخت روبرو نشست من که خیالم راحت بود که ملکه نمیتونه پرواز کنه به کارم ادامه دادم و با خودم گفتم حتما جمعیت به کندو بر میگرده بعد از 1 ساعت دوباره کندو را باز کردم اکثر زنبورا برگشته بودن ولی ملکه نبود خیلی دونبالش گشتم پیداس نکردم که دیدم در کندوی کناری زنبورا روی هم جمع شدن وقتی با چوبی اونا رو کنار زدم پیکر بیجان ملکه عزیز بی بالم را پیدا کردم ملکه نگون بخت کمی پرواز کرده و دوباره برگشته بود که کندو را اشتباهی رفته بود
از اون موقع درس گرفتم کلی کار کنم تا کلنی پر جمعیت هوس نکنه شاخون بزنه و اگه زد فوری ازش بر بگیرمتصویر
تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام

37-به عنوان یه تجربه که البته اینو از پدرم یاد گرفتم و خودم هم یه بار انجام دادم :
گاهی اوقات مشاهده میشه هنگام بازدید کلنی ملکه از روی قاب پرواز میکنه ( حالا به هر علتی احساس خطر یا .... ) . زنبوردارهای با تجربه تر این مورد رو مشاهده کردن . ملکه جفتگیری کرده حتی ملکه مسن هم گاهی این کار رو انجام میده .
برای برگردوندن این ملکه ها بلافاصله یه قاب زنبور رو بیرون کندو میتکونیم . زنبورهای گارکر پرواز میکنن و بعد از مشاهده ملکه اونو تا کندو اسکورت میکنن . به خصوص اگه ملکه جای دیگه ای جفتگیری کرده باشه و راه بازگشت رو بلد نباشه .
نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

38-
در سال دوم زنبورداریم در شهریور ماه یکی از کندوهام خیلی ضعیف بود و تقریبا داشت از بین می رفت
من هم به خیال اینکه بهش کمک کنم و بیشتر بهش دسترسی داشته باشم یه قاب عسل و شفیره از یه کندو گرفتم و گذاشتم توش و آوردم خونمون تو ساری
وقتی غروب اومدم خونه دیدم حیاط خونمون سیاه شده و پر از زنبوره
خیلی تعجب کردم و با خودم گفتم که من که تو کندوم این همه زنبور نداشتم !!!
پس این زنبورا چیه ؟؟
وقتی در کندو رو باز کردم دیدم ای دل غافل یه کندو اومده و تقریبا تمام زنبور ها رو کشته و نصف عسل ها رو غارت کرده
و تقریبا کار اون کندو تمام شد ( ملکه هم مرده بود )
از اون به بعد یاد گرفتم همیشه کندوهام رو قوی نگه دارم ، دریچه پرواز رو متناسب با جمعیت باز کنم و هیچ وقت یه زنبور ضعیف رو جابجا نکنمتصویر
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
hossiny
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان رضوی نیشابور
تشکر کرده: 53 دفعه
تماس:

پست توسط hossiny »

بله
یا حق
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

39-حتما در زماني كه ميخوايم درب كندو رو براي بازديد باز كنيم اين كار رو به ارومي انجام بديم چون استرس وارده خيلي زياده و اين كار باعث كشته شدن ملكه خواهد شد.
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

mellifera نوشته شده:39-حتما در زماني كه ميخوايم درب كندو رو براي بازديد باز كنيم اين كار رو به ارومي انجام بديم چون استرس وارده خيلي زياده و اين كار باعث كشته شدن ملكه خواهد شد.

39-1سلام ،من برای کاهش این استرس قبل از باز کردن درب کندویکی دوتا ضربه کوچک با انگشت ویا اهرم برروی درب کندو می زنم زنبورها بادریافت ارتعاش مربوطه امادگی بهتری پیدا می کنند.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

40 - دوستان این کار رو امسال امتحان کردم . خیلی خوب جواب میده . تو بهار برای تعویض ملکه شاخون در استانه تولد مثلا شاخونی که تا 2 یا 3 ساعت دیگه متولد میشه یا شاخونی که ملکه در حال بریدن درپوش هست که بیرون بیاد رو داخل کندو بزارین و همون لحظه ملکه پیر رو بردارین . زنبورها راحت ملکه رو میپذرین . فرداش میتونین بیاین و ملکه رو تو کتذو مشاهده کنین .
نمایه کاربر
hamed
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

41-اوایل زنبورداریم همش دوست داشتم که کندو های قوی داشته باشم و پزشون رو بدم به همین خاطر بیشتر از جمعیت به کندو موم میدادم بعدا فهمیدم عجب اشتباهی میکردم تا زنبورا قاب اخر رو پر نکردن نباید موم داد
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

42- خريد كندو و شان استاندارد و مناسب.هر چند كه قيمت گرون باشه.چون ارزشش رو داره .چون قابي يا كندويي كه استاندارد نباشه باعث عذاب و كم حوصلگي تو بازديدا و عصبانيت زنبورا ميشه.
نمایه کاربر
reza313
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تشکر کرده: 3 دفعه
تماس:

Re: اشتباه ها وتجربیات درس گرفته درطول سابقه زنبور داری

پست توسط reza313 »

[HIGHLIGHT=#e36c09]سلام
اینکه نباید کندوی خوب را یتیم کرد کاملا قبول دارم . پیوند زدن خیلی بهتره . یا حداقل قاب تخمشو به کندوی دیگه بدیم شاخون بزنه . اما یتیم کردن رو مناسب نمیدونم
اما مورد دوم که فرمودین ملکه اظطراری و ضعیف هست . یه چیزی که خودم تجربه کردم میگم :
دو سال پیش تو اولین بازدید بهاری ام تو بهمن به کندویی برخوردم که ملکه نداشت . چون کندوها تخمریزی کافی نداشتن صبر کردم یه 10 روزی بگذره . به موازات تخمریزی ملکه ها اونا هم شروع کردن به تخم نر گزاشتن .
اوایل اسفند کندو رو تکوندم و باقیمانده زنبورهاش که موند یه قاب هم نبودن . اونم زنبورهای پیر که از پاییز قبل مونده بودن . یه قاب تخم روز دادم بهشون که 4 تا شاخون زدن و من هم طبق چیزی که تو کتابها نوشته انتظار یه ملکه بدرد نخور را داشتم .
ملکه ای که بدنیا اومد دارای جثه ای ریز بود و به نظر معیوب میومد . اما همین ملکه بعد از جفت رفتن چنان تخمریزی میکرد که خیلی زود تبدیل به یکی از بهترین کندوهام شد . جمعیت اونا بدون قاب کمکی تا پاییز به 7 قاب رسید و سال بعد طبق رو پر کردن و 20 قاب رو کامل می پوشوندن .
روزهایی بود که بازدید میکردم و همون ملکه 3 قاب تخم روز داشت . تخمریزی اش هم کاملا یه دست و عالی بود .
وضعیت طوری پیش رفت که این کندو تبدیل به پرجمعیت ترین کندوی زنبورستان شد .
به نظر من هر چقدر هم که ملکه ضعیف باشه باز هم تو 2 سال اول توان تخم ریزی کافی رو داره .[/quote]
[/HIGHLIGHT]

با سلام خدمت دوستان و خصوصا مدیریت محترم سایت که این کار خداپسندانه رو مدیریت میکنند من حقیقتش تازه با این سایت آشنا شدم و با اینکه ده ساله که زنبوردارم برخی نکاتی که اینجا مطرح میشه واقعا برام آموزنده هستش حالا یه سوال از آقا احسان داشتم که کندویی که بی ملکه شده بوده و کارگراش تخم گذار شدن این کارو باهاش کردن ؟ میشه بیشتر تویح بدین؟ ممنون
آخرین ويرايش توسط 1 on reza313, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
reza313
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط reza313 »

tag نوشته شده:با سلام وتشکر از همه کسانی که به این موضوع توجه ویژه داشتند.وفکر نمیکردم اینقدر مورد استقبال قرار بگیره !
واین نشانه شجاعت وفرهنگ بالای شما زنبور داران عزیز است.
من از همه تجربیات بالا استفاده کردم وحتی مواردی را که در17 سال زنبور داریم رانیز تجربه کرده بودم در اینجا مرور
ویاد آوری مجدد کردم واز این به بعد با تاکید بیشتر رعایت میکنم.
امید وارم زنبور داران بیشتری خود را وارد این گفتمان مفید دوجانبه کنند.
بیایید با در اختیار گذاشتن تجربیاتمان به یاری هم بپر دازیم تلخیات این شغل را دور ریخته واز زنبور داری لذت ببریمتصویر
با سلام در تایید فرمایش شما دوست بزرگوار دکتر شهرستانی در مقدمه کتابشان زنبور داری در ایران را به کیمیاگری تشبیه کردن که کیمیا گران در قدیم سعی داشتند اسرار کارشان را برای خودشان حفظ کنند و حتی اونها رو به همه فرزندانشان هم آموزش نمیدادند چه رسد با افراد دیگر واقعا این درست نیست پیامبر بزرگوار ما میفرمایند زکات علم نشر آن است پس دوستان مشارکت فرمایند و با پرداخت زکات علمشان برکت را به زنبورداری خود و همه ایرانیان عزیز هدیه کنند با تشکر از همه دوستان
آخرین ويرايش توسط 1 on reza313, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

Re: اشتباه ها وتجربیات درس گرفته درطول سابقه زنبور داری

پست توسط ehsanklop »

reza313 نوشته شده:سلام
اینکه نباید کندوی خوب را یتیم کرد کاملا قبول دارم . پیوند زدن خیلی بهتره . یا حداقل قاب تخمشو به کندوی دیگه بدیم شاخون بزنه . اما یتیم کردن رو مناسب نمیدونم
اما مورد دوم که فرمودین ملکه اظطراری و ضعیف هست . یه چیزی که خودم تجربه کردم میگم :
دو سال پیش تو اولین بازدید بهاری ام تو بهمن به کندویی برخوردم که ملکه نداشت . چون کندوها تخمریزی کافی نداشتن صبر کردم یه 10 روزی بگذره . به موازات تخمریزی ملکه ها اونا هم شروع کردن به تخم نر گزاشتن .
اوایل اسفند کندو رو تکوندم و باقیمانده زنبورهاش که موند یه قاب هم نبودن . اونم زنبورهای پیر که از پاییز قبل مونده بودن . یه قاب تخم روز دادم بهشون که 4 تا شاخون زدن و من هم طبق چیزی که تو کتابها نوشته انتظار یه ملکه بدرد نخور را داشتم .
ملکه ای که بدنیا اومد دارای جثه ای ریز بود و به نظر معیوب میومد . اما همین ملکه بعد از جفت رفتن چنان تخمریزی میکرد که خیلی زود تبدیل به یکی از بهترین کندوهام شد . جمعیت اونا بدون قاب کمکی تا پاییز به 7 قاب رسید و سال بعد طبق رو پر کردن و 20 قاب رو کامل می پوشوندن .
روزهایی بود که بازدید میکردم و همون ملکه 3 قاب تخم روز داشت . تخمریزی اش هم کاملا یه دست و عالی بود .
وضعیت طوری پیش رفت که این کندو تبدیل به پرجمعیت ترین کندوی زنبورستان شد .

به نظر من هر چقدر هم که ملکه ضعیف باشه باز هم تو 2 سال اول توان تخم ریزی کافی رو داره .
با سلام خدمت دوستان و خصوصا مدیریت محترم سایت که این کار خداپسندانه رو مدیریت میکنند من حقیقتش تازه با این سایت آشنا شدم و با اینکه ده ساله که زنبوردارم برخی نکاتی که اینجا مطرح میشه واقعا برام آموزنده هستش حالا یه سوال از آقا احسان داشتم که کندویی که بی ملکه شده بوده و کارگراش تخم گذار شدن این کارو باهاش کردن ؟ میشه بیشتر تویح بدین؟ ممنون[/quote]

سلام
یه قاب با مقداری لارو جوان و تخم روز از یه کندوی دیگه دادم تا روش شاخون بزنن
نمایه کاربر
reza313
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط reza313 »

koohi نوشته شده:سلام ،بله ،همین حالا هم توی هال هستن ،خوب دیر نشده امسال ،بسم الله،از لطف شما سپاسگزارم تصویر تصویر تصویر
با سلام چطوری میشه به همین راحتی کندو رو از یه جا به جای دیگه برد تو اولین پرواز برمیگردن سر جای اولشون نکنه تو کندو زندونی شون میکنید ؟تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

43 - استفاده از توري داخل شربت خوريها.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

44- ريختن مقدار شربت در حد نياز كندو مخصوصا در زماني كه گرده به شربت اضافه كرديم.چون زود فاسد ميشه و زنبورا ازش استفاده نميكنن.
نمایه کاربر
heidarolad
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: كرج
تشکر کرده: 14 دفعه
تماس:

پست توسط heidarolad »

سلام خدمت تمام دوستان
واقعا مبحث خوبی را شروع کردید فقط چند نکته را می خواستم بگم امیدوارم بعضی از دوستان ازم ناراحت نشوند اولا از آقای جهانی استاد خودم خواهش میکنم مبحثی ایجاد کنند در مورد بچه گرفتن چون اینطور که مشخص است دوستان علاقه شدیدی به این موضوع دارن دوما من بسیار بسیار تعجب میکنم که هنوز بعضی از دوستان خوبمان اعتقاد دارند که چرتکه (بچه طبیعی)بهتر از ماشین حساب (بچه مصنوعی)است بعد از سالها تلاش و تجربه وعلم زنبورداری جهان ما هنوز در خان اول مانده ایم فکر نکنم دیگر جای برای این بحث ها باشد الان بیشترین بحث روی اصلاح نژاد و علم ژنتیک زنبور می باشد نه بحثی که دنیا 30 سال است در موردش صحبت نمکند
مورد بعدی که بنده خودم شخصا خیلی با این قضیه برخورد دارم که در این سایت هم به کرار به آن برخوردم دوستان می گویند فلان زنبوردار قدیمی این را گفت فلان زنبوردار قدیمی آن را گفت از عزیزان خواهش میکنم قبل از مشورت گرفتن توجه کنند که وضع زنبورستان خود آن افراد چگونه است وضع گرفتن عسلش چگونه است و غیره این را می خواهم بگویم اگر کسی باشد که نتواند به درد خودش بخورد آیا بدرد ما میخورد البته منظورم همه افراد قدیمی این کار نیست به شخصه خودم با زنبوردارانی بر خوردم که هنوز اعتقاد دارن که ملکه با یک نر جفت گیری مکند یا می گویند زنبور نر فقط به کندوی خودش میرود و نمی تواند به کندوهای دیگر برود و......
آیا این افراد ارزس مشورت گرفتن را دارند؟
اما خواستم به دوستان بگویم دقت کنند که خیلی از تجربه های که برای ما به دست می آیند ثابت نیستند مثلا آب در همه جا در 100درجه به جوش می اید اما در زنبورداری اینگونه نیست که مثلا کاری که امسال انجام دادیم و نتیجه گرفتیم سال بعد هم انجام دهیم یا جای دیگری دیگری هم انجام دهیم به همان نتیجه برسیم چون اولا ما با موجدات زنده سر وکار داریم
ثانیا با گونه ها و نژادهای مختلف این را به شخصه تجربه کردم البته منظورم تمام نتیجه ها نیست
تجربه که خودم دارم در زنبورداری زمان خیلی مهم است چون اگر کارها را به موقع انجام ندهیم برایمان بسیار گران تمام میشود از اشتباهاتی که خودم بارها مرتکب شدم زمان طبق دادن بود یا زود این کار را میکردم که زنبورها برای گرم کردن طبقه بالا عسل بیشتری مصرف میکردند یا دیر این کار را میکردم که باعث میشد زنبورا شاخون بزنند به نظر من وقتی باید این کار را کرد که هر ده قاب به صورت فشرده زنبور داشته باشد و روی پارچه بالای قابها پر زنبور باشد بعد کوچ هم این کار را بکنیم بعد حتما از قابهای پایین چند قاب با لاروهای سر باز به بالا انتقال دهیم
تجربه بعدی من در مورد قوی کردن کندو است که بعد از بهار بسیار بی فایده و هزینه بر است چون تا زنبورها بیایند قوی شوند و بتوانند شهد وگرده بیاورند فصل سرما شروع شده یا اینکه باید از کندوهای دیگر کمک بگیریم که آن هم زیاد جالب نیست چون کمک گرفتن از بقیه کندوها باید مواقعی باشد که جای بحثش اینجا نیست بهترین موقع برای قوی کردن کندوها سال قبلش تقریبا از اوایل شهریور می باشد (البته بستگی به آب و هوا منطقه)که با تعذیه درست بتوانیم ملکه را وادر به تخم گذاری کنیم چون این تخم ها پس از تولد تا بهار زنده می مانند
با تشکر از تمام دوستان به خاطر پر حرفیم مرا عف کنید
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

mellifera نوشته شده:43 - استفاده از توري داخل شربت خوريها.

جناب امین تجربه خوبی هستش، اما مشکلش زنگ زدن توریها توی شربت خوری هستش. من مجدداً از چند تکه چوب خشک که روی شربت شناور می مانند استفاده می کنم.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

الان تو هر ابزار یراقی که بری تور های پلاستیکی هم می فروشن
پیشنهاد میکنم از توری پلاستیکی استفاده کنید چون در هر شرایطی روی شربت شناور میمونه و زنگ هم نمیزنه
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

blackbil نوشته شده:

جناب امین تجربه خوبی هستش، اما مشکلش زنگ زدن توریها توی شربت خوری هستش. من مجدداً از چند تکه چوب خشک که روی شربت شناور می مانند استفاده می کنم.

با سلام بله مشكل اصلي زنگ زدن اين نوع سيمها هستش.و توصيه دوستمون درسته.اما يه توريهايي هستش كه زنگ نميزنه ميتونين از اين نوع توريها استفاده كنين.از ابزارفروشها بپرسين راهنماييتون ميكنن.
نمایه کاربر
sinahashmi
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: آباده طشک
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط sinahashmi »

1170 نوشته شده:با سلام يك زنبور دار با تجربه ميگفت كه سعي كنيد از هر دو كندو يك بچه بگيريد تا كندو ها ضعيف نشوند . او ميگفت كه از هر كندو دو قاب با تمام زنبور هاش داخل كندوي جديد بگذاريد

من پرسيدم كه دو جمعيت در يك كندو همديگر رو نمي كشند ؟ گفت اگه روي قابهائيكه در كندوي جديد ميگذاري گلاب اسپري كني هم بو ميشند و همديگه رو نمي كشند . البته من

تابه حال اينو امتحان نكردم اگه كسي در اين مورد اطلاعات داره لطف كنه و در تالار مطرح كنه ممنون ميشم .

باسلام
17- من سال گذشته تعدادی بچه مصنوعی گرفتم ودر برخی موارد سه قاب با زنبور را از دو کندوی مختلف برمی داشتم وهیچ مشکلی پیش نمی آمداز گلاب یا ماده دیگری هم استفاده نکردم. دوستانی هم که زنبوردار هستند همین نظر را داشتند..چون ملکه حضور ندارد اشکالی ندارد.
نمایه کاربر
Taherkhani
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

پست توسط Taherkhani »

mellifera نوشته شده:
blackbil نوشته شده:

با سلام بله مشكل اصلي زنگ زدن اين نوع سيمها هستش.و توصيه دوستمون درسته.اما يه توريهايي هستش كه زنگ نميزنه ميتونين از اين نوع توريها استفاده كنين.از ابزارفروشها بپرسين راهنماييتون ميكنن.

با سلام
ابزار فروشیها یکسری توری پلاستیکی با سوراخهای ریز و درشت دارن. من خودم از اونا استفاده میکنم . خیلی خوب و قابل انعطاف هستن و در ضمن مشکلات زنگ زدن و ... رو ندارن.
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

Taherkhani نوشته شده:
mellifera نوشته شده:
blackbil نوشته شده:

با سلام
ابزار فروشیها یکسری توری پلاستیکی با سوراخهای ریز و درشت دارن. من خودم از اونا استفاده میکنم . خیلی خوب و قابل انعطاف هستن و در ضمن مشکلات زنگ زدن و ... رو ندارن.
به جز پلاستیکی المینیومی هم دربازار موجود هست که زنگ نمی زنه.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

hosein552 نوشته شده:با سلام

30- یه نکته در باره رنگ کندوهای زمستان گذران

به دوستان توصیه میکن در انتخاب رنگ کندوهایی که در زمستان در مناطق سردسیر زمستان گذرانی میکنند از رنگهای تیره تر استفاده کنند چون رنگ های تیره خود باعث جذب بهتر نور خورشید شده و اگر رطوبتی در زمان بارندگی وارد کندو شده باشد زودتر از بین خواهد رفت (به دلیل جذب بهتر نور خورشید)واین یکی از راههای طبیعی گرم نگه داشتن کلنی ها میباشد بنده به شخصه این مورد را در سالهای پیش تجربه کرده ام .کندوهای با رنگ تیره در زمستان از تلفات کمتری برخوردار بوده اند و در اولین باز دید بعد از زمستان نیز حتی شاهد شفیره در این کندوها بوده ام.تصویرتصویرتصویرنظر دوستان در این مورد چیه؟تصویر
یعنی در تابستون هم رنگ کندو رو دوباره به خاطر گرما عوض کرد؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
زمستان در حال شروع شدنه پس واسه کندوها غذای اضافه بزارین . شرط اینکه زنبور سرما رو بگذرونه داشتن ذخیره عسل کافی هست . بنابراین اگه هنوز امکان داره شربت رو قطع نکنید و اگه هوا سرد شده بهشون خمیر شیرین بدین .
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

45-
46-با توجه به شروع زمستون گذرونی بیشتر زنبور های کارگر هم که برای کار تو فصل شهد بودن از بین رفتن و کلنی ها قابهاشون غالبا خالی میمونه.الان وقت تنگ کردن کلنی و برداشتن قابهاب اضافیه و نکته مهم برای پوکه برداری ( و حتی قابهای با عسل کم ) برداشتن قابهای روشن و امسال بافته. بخصوص قابهایی که کمترین تخم ریزی تو اونها ریخته شده و در اواخر فصل بافت موم بافته شده.قرار داده این پوکه ها در ابتدای فصل بهار = یه قاب دلخواه ملکه برای تخم ریزی طوری که دو روزه تا اون گوشه بالاشو تخم میریزه.

حتی ملکه های ذوق زده ای دیده شدن که رو هرزبافی های روی چوب قابهای جدید تخم ریزی کردن :))
ولی قاب سیاه و خیلی قدیمی این خاصیت رو ندارن و ملکه ها در ابتدای فصل اونهارو دیرتر برای تخم ریزی قبول میکنن.

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
amosafar
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: زابل
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط amosafar »

سلام خدمت استادان و مدیران و همه ی دوستان
سال قبل بدون اینکه از نحوه پرورش زنبور عسل اطلاعاتی داشته باشم 5تا کندو خریدم . ی روز پیش یکی از زنبوردارهای منطقه رفتم 150تایی کندو داشت کمی راهنایی کرد
خلاصه سرتون رو به درد نیارم یا راهنمای یکی از دوستان بصورت تلفنی 3تا بچه طبیعی گرفتم بعد ی مشکلی پیش امد رفتم شمال و پسر دایی رو که تو اون مدت فقط بازدید و شاخون خراب کردن رو یاد داده بودم مسولیت نگهداری دادمش. وقتی برگشتم 1کندو مانده بود بقیه فرار و غارت شده بودن .حالا 2ماهی هست که با این سایت آشنا شدم و مرتب دارم بازدید میکنم. ی کندو با 3قاب تصویرنمی دونم تا سال آینده میره یا نه توکل بر خدا
تصویرتصویرتصویر
گر لقا خواهی بلا کش که مرد بی بلا مرد خدا نیست
نمایه کاربر
amosafar
محل اقامت: زابل
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط amosafar »

ی مشکل اساسی تو شهر ما بادهایی120روزه همراه با هرچی گردو غبار که دلتون بخواد هست اما چند تا زنبوردار موفق هم داره!!!!!!
گر لقا خواهی بلا کش که مرد بی بلا مرد خدا نیست
نمایه کاربر
armankhaledian
محل اقامت: کردستان
تشکر کرده: 7 دفعه
تماس:

پست توسط armankhaledian »

سلام
اینکه تو پاییز و زمستون کندو ها رو به قبله قرار بدی و کندو ها رو با پوشش کاه و نایلون گرم نگه داری امکان داره گرمای تو کنو ایچاد بشه که زنبورها در این فصول بیرون بیان و بخاطر سرما تلف بشن؟اخه من چند سال پیش این کار رو کردم که بعضی ها این رو علتی برای مرگ زنبورهام میدونستن
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

سلام درباره زندگی زنبور عسل وتجربیات کارکردن با آن می توان گفت که هرچه در زندگی این حشره خارق العاده تحقیق وتجربه می شود باز زندگی آن دارای رازورموزی است که هرچه شکافته می شود باز مطالب جدیدی درموردآن کشف می شودوگویا هیچ وقت تمامی ندارد.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 15 مهمان