تکثیر مصنوعی وشاخونها

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
110022
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

تکثیر مصنوعی وشاخونها

پست توسط 110022 »

سلام خدمت دوستان و مدیرت سایت که تمامی تجربه زنبور داری خودم رو تو مدت یک سال گذشته از این سایت برداشت کردم من سال گذشته از یک کندو شروع و العان هشت کندوی مصنوعی تکثیر کردم بعد از 5روزسراغ شاخون رفتم تا شاخونهای اضافه رو حذف کنم و لی متاسفانه به علت بی تجربگی شاخون و لارو نر رو اشتباه میگیرم و نمیدانم دقیقا شاخون چطوریه یک سری سرشون باز بود و یک سری بسته داخل بعضی از کندو ها فقط 2تا بود وبعضی5و6 و حصابی گیج شدم و نتونستم کاری بکنم لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم به حال خودشون ولشون کنم یا نه تصویر
با تشکر

نمایه کاربر
silvar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: همدان
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

Re: تکثیر مصنوعی وشاخونها

پست توسط silvar »

با سلام
1.شاخون ملکه همیشه از سلول نر بزرگتر میباشد و برخلاف سلول نر شکل گنبدی شکل ندارد
2. شاخون همیشه در اطراف قاب ایجاد میشود البته گاهی اوقات در وسط قاب نیز مشاهده میشود.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

110022 نوشته شده:سلام خدمت دوستان و مدیرت سایت که تمامی تجربه زنبور داری خودم رو تو مدت یک سال گذشته از این سایت برداشت کردم من سال گذشته از یک کندو شروع و العان هشت کندوی مصنوعی تکثیر کردم بعد از 5روزسراغ شاخون رفتم تا شاخونهای اضافه رو حذف کنم و لی متاسفانه به علت بی تجربگی شاخون و لارو نر رو اشتباه میگیرم و نمیدانم دقیقا شاخون چطوریه یک سری سرشون باز بود و یک سری بسته داخل بعضی از کندو ها فقط 2تا بود وبعضی5و6 و حصابی گیج شدم و نتونستم کاری بکنم لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم به حال خودشون ولشون کنم یا نه تصویر
با تشکر

[CENTER]با تشكر بهترين كار نا كردن به تصاوير هستش:

تصویر

سلول ملكه يا شاخون ملكه

تصویر

فنجانك سر باز ملكه زنبورعسل

تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
110022
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 110022 »

با تشکر از محبت دوستان متوجه نکته دیگری هم شدم و اینکه جلوی 3تا از کندوهام مدفوع زنیور به رنگ قهوای پاشیده شده که بسیار باعث نگرانی من شده است آیا دلیلش نوزماست امروز موقعی که زنبور طبق معمول جلوی سوراخ پرواز بود این اتفاق افتاد تعدادی جلوی کندو نشستن و بعد از رفتن داخل متوجه مدفوع قهوی رنگ شدم دیروز وقتی یک زنبور نر رو کف دستم گذاشتم متوجه خارج شدن مدفوع شیری رنگ رو دستم شدم و دوباره امتحان کردم همین اتفاق افتادهمیشه تعداد کمی زنیور گارگر جلوی سوراخ پرواز افتاده که از نظر من عادی اومد بعد از تکثیر مصنوعی جلوی کندو تقریبا پر شده از زنبور نر که اون هم به دلیل تکثیر مصنوعی زیاد توجه نکردم آیا مشکل خاصی دارد که من متوجه نشدم
نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

پست توسط hamed »

اگر زنبورای نر مرده تو بچه کندو هاست نگران نباشید چون بچه کندو برای اینکه جمعیتش کم شده و نگران بیغذاییه اقدام به نر کشی کرده اما در مورد لکه های زرد رنگ اگر تو چند روز گذشته هوا سردو بارونی بوده طوری که زنبورا نمیتونستن بیرون برن اون لکه ها مدفوع زنبوراس که بازم جای نگرانی نیست
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

110022 نوشته شده:با تشکر از محبت دوستان متوجه نکته دیگری هم شدم و اینکه جلوی 3تا از کندوهام مدفوع زنیور به رنگ قهوای پاشیده شده که بسیار باعث نگرانی من شده است آیا دلیلش نوزماست امروز موقعی که زنبور طبق معمول جلوی سوراخ پرواز بود این اتفاق افتاد تعدادی جلوی کندو نشستن و بعد از رفتن داخل متوجه مدفوع قهوی رنگ شدم دیروز وقتی یک زنبور نر رو کف دستم گذاشتم متوجه خارج شدن مدفوع شیری رنگ رو دستم شدم و دوباره امتحان کردم همین اتفاق افتادهمیشه تعداد کمی زنیور گارگر جلوی سوراخ پرواز افتاده که از نظر من عادی اومد بعد از تکثیر مصنوعی جلوی کندو تقریبا پر شده از زنبور نر که اون هم به دلیل تکثیر مصنوعی زیاد توجه نکردم آیا مشکل خاصی دارد که من متوجه نشدم

با سلام مشكلي نداره فقط زنبور روي زمين خيز نره.اون هم مدفوع زنبور نر هستش واسه ترسوندن دشمن اينطوري ادم چندشش ميشه و زنبور رو ول ميكنه .در ضمن اگه زنبور نر بالغ شده باشه كلا از شكمش مواد و اعضاع بديني خارج ميشه اگه شكمش رو فشار بديم.اگه زنبور نر وارد كندو ميشه واسه اين هستش كه كندوتون ملكه باكره داره .اگخ ميكشنشون نشون از اينه كه ميزان شهد و عسلشون كمه و بايد تغذيشون كنين.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

110022 نوشته شده:سلام خدمت دوستان و مدیرت سایت که تمامی تجربه زنبور داری خودم رو تو مدت یک سال گذشته از این سایت برداشت کردم من سال گذشته از یک کندو شروع و العان هشت کندوی مصنوعی تکثیر کردم بعد از 5روزسراغ شاخون رفتم تا شاخونهای اضافه رو حذف کنم و لی متاسفانه به علت بی تجربگی شاخون و لارو نر رو اشتباه میگیرم و نمیدانم دقیقا شاخون چطوریه یک سری سرشون باز بود و یک سری بسته داخل بعضی از کندو ها فقط 2تا بود وبعضی5و6 و حصابی گیج شدم و نتونستم کاری بکنم لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم به حال خودشون ولشون کنم یا نه تصویر
با تشکر

سلام شاخون می شود گفت که شکل بادام خاکی است
اقای یزدانی ایا از یک کندو 8 تا بچه مصنوعی گرفتید؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
jafarzadeh20
محل اقامت: قهدریجان اصفهان
تشکر کرده: 82 دفعه
تماس:

پست توسط jafarzadeh20 »

با تشکر
با تشكر فراوان
و اوحی ربک الی النحل ان اتخذی من الجبال بیوتا و من الشجر و مما یعرشون
نمایه کاربر
Ebrahim64
محل اقامت: آذربایجانشرقی
تشکر کرده: 74 دفعه
تماس:

پست توسط Ebrahim64 »

باسلام برای دیدن شاخونها باید تک تک قابهارو فاصله داد و نگاه کرد؟ تصویر
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
بله باید همه قاب ها رو نگا کرد من روی هر قاب هم تعداد شاخوناشو یاداشت می کنم تا دو روز قبل از تولد اولین ملکه از بقیه شاخون ها برای بچ هایی که دو روز قبل جدا کردم استفاده کنم
نمایه کاربر
110022
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط 110022 »

سلام آقا فرامرز
من از دو تا کندو 6تا بچه مصنوعی گرفتم از هر کدام 3 تا من مرتکب چند اشتباه شدم به علت بی تجربگی یکی نزدیگ گذاشتن کند ها کنار هم که باعث شد تا کندوی مادری دوباره قوی شده دوم ظهر تکثیر رو انجام دادم فکر کنم بعد از ظهر بهتر بود سوم من با استفاده از تجربیات سایت تونستم شاخونها رو بکنم و فقط یکی بذارم فقط توی یکی از کندو هام دو تا شاخون گذاشتم و اونم امروز بچه ضعیفی داد که همسایه اونو جمع کرد و به خودم نداد و العان منتظر جفت خوردن ملکه هستم
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

بهترین راه این بود یکی یا دوتا بچه میگرفتی دو سه روز مونده شاخوناش در بیان بدی به بچه هایی که دو روز یتیم بودن. این جوری مطمئنا کندوی مادرت دوباره به اندازه قبل میرسید و زمان هدر نمیرفت.
تو زنبور داری زمان خیلی مهمه

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام زنبوران کارگردر قابهایی که حاوی لارو سربسته هستند همیشه بیشتر شاخون برای تخمگذاری ملکه درست می کنند زیرا زنبوران کارگری که تازه متولد می شوند به وسیله غده های شیری خود ملکه راتغذیه می کنند که ماده ای به نام ژله رویال که بسیار مقوی است ترشح می کنند ومرتب ملکه توسط زنبوران کارگر تغذیه می گردد تا بتواند برتعدادتخمهایی که می گذارد بیفزاید.
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi1 »

با سلام
کسی از دوستان تجربه ای درباره بهترین تعداد شاخون در کندو باقی بماند بهتر دارد.اگر بیشتر از دوتا باشد احتمال بچه دادن را دارد.
باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

mahdi1 نوشته شده:با سلام
کسی از دوستان تجربه ای درباره بهترین تعداد شاخون در کندو باقی بماند بهتر دارد.اگر بیشتر از دوتا باشد احتمال بچه دادن را دارد.
سلام
دوتا در یک طرف قاب ، تقریباً در وسط قاب ونزدیک هم/
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

اگه بخواهیم که از محافظ شاخون استفاده کنیم باز هم باید دو تا را بزایم بماند؟ آیا مکله اولی که متولد میشه از داخل محافظ شاخون می تواند ان یکی را از بین ببره؟
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

rata نوشته شده:اگه بخواهیم که از محافظ شاخون استفاده کنیم باز هم باید دو تا را بزایم بماند؟ آیا مکله اولی که متولد میشه از داخل محافظ شاخون می تواند ان یکی را از بین ببره؟
سلام آقا رحیم
اگر محافظ شاخون استفاده کنید بیشتر از دوتا هم میتونید استفاده کنید/ منظور از گذاشتن دوشاخون در یک طرف قاب در زمان تکثیر کلنی بدون اسفاده از محافظ شاخون بیشتر به خاطر این هستش که اگر یکی از شاخونها زودتر از دیگری متولد شد امکان دست رسی به شاخون دیگری براش سریع بشه و بتونه اونو قبل از متولد شدن در داخل شاخون نیش بزنه این کار جلوی متولد شدن ملکه دومی رو گرفته و تا حدی جلوی بچه دهی دوباره رو میگیره/ و بعضی مواقع دو شاخون همزمان متولد میشه که باز در این مواقع به علت سریعتر پیدا کردن دوملکه هم دیگر رو (اگر مقدار جمعیت تکثیر شده بیشتر نباشد) یکی کشته شده و جلوگیری از تقسیم مجدد میشود/ ولی اگر یه شاخون در یه قاب و شاخون دیگری در قاب دیگه باشه ملکه تازه متولد شده همه قابها رو سریع کنترل نمیکنه و تا پیدا کردن ملکه دومی احتمال بچه دهی دوباره هستش/ در قسمت آخر سوالتون خوب محافظ شاخون اسمش روش هستش دیگه از داخل محافظ نمیتونه به ملکه دیگری آسیب بزنه/ با تشکر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان