مقابله با غارت کندو

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

مقابله با غارت کندو

پست توسط hamed_gwd »

سلام دوستان
آیا استفاده از دودی برای راندن زنبورهای غارتگر هم مفیده؟

راستش کندوی من چند وقته دچار غارت شده به شکلی که دیگه زنبورهای غارتگر به صورت عادت به سراغ کندو میاند و حتی خیلی از اونا موقعی که برای بردن عسل میاند گرده به پاشون دارند. هر روز به شکل وسیع تا دوبار حمله میکنند و گذشته از اون در طول تمام روز هم زنبورها به کندو سر میزنند و بدون مقاومت از طرف زنبورهای خودم وارد کندو میشند. خواستم بدونم راه درست برای جلوگیری از غارت اونم به این شکل چیه؟ تصویر

راجع به غارت مطالب زیادی خوندم ولی فایده ای نداشته اگه ممکنه راهنمایی کنید. چون این کندو به هیچ عنوان جون نگرفته تصویر

ممنون...

فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
sun
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایران
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

Re: مقابله با غارت کندو

پست توسط sun »

سلام داداش اول کلیه راهای اضافی بجز دریچه ورود راببند تانگهباها شکل سازمانی بگیرن اگه کندوتون ضعیفه اززنبورستان خارجش کنین بعدشهم ببین عامل غارت کردن زنبورهاتو پیدا کنی شایدازنزاد یاتغذیه ناصحیح باشه
ما ز یاران چشم یاری...
نمایه کاربر
110022
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 110022 »

منم دو روز پيش به يكي از كندو هاي ضعيفم حمله شده بود هيچ راهي جواب نداد تا اينكه شب و مطمن شدم غارت گر ها همه اومدن بيرون تا دوباره محل كندو جديد رو پيدا نكنن اونو جابه جا كردم فكر ميكنم علت غارت بي نظمي بود كه كندو بعد از بچه دادن براش پيش اومده بود و مدتي بود شاخون داشت العان كه ملكه داره آروم تر شدن البته 3روز قبل هوا باروني بود و تغذيه هم نداشتن نظر منه شايد دليل ديگه اي داشته باشه بهر حال فكر ميكنم بهترين راه همون جابه جايه
نمایه کاربر
sun
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایران
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط sun »

110022 نوشته شده:منم دو روز پيش به يكي از كندو هاي ضعيفم حمله شده بود هيچ راهي جواب نداد تا اينكه شب و مطمن شدم غارت گر ها همه اومدن بيرون تا دوباره محل كندو جديد رو پيدا نكنن اونو جابه جا كردم فكر ميكنم علت غارت بي نظمي بود كه كندو بعد از بچه دادن براش پيش اومده بود و مدتي بود شاخون داشت العان كه ملكه داره آروم تر شدن البته 3روز قبل هوا باروني بود و تغذيه هم نداشتن نظر منه شايد دليل ديگه اي داشته باشه بهر حال فكر ميكنم بهترين راه همون جابه جايه

سلام داداش تصویرمنظورم یکی نداشتن وروش ناصحیح خوراک دادنه :یه راه دیگه هم میشه زنبور رابپوشانی تصویر
ما ز یاران چشم یاری...
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

hamed_gwd نوشته شده:سلام دوستان
آیا استفاده از دودی برای راندن زنبورهای غارتگر هم مفیده؟

راستش کندوی من چند وقته دچار غارت شده به شکلی که دیگه زنبورهای غارتگر به صورت عادت به سراغ کندو میاند و حتی خیلی از اونا موقعی که برای بردن عسل میاند گرده به پاشون دارند. هر روز به شکل وسیع تا دوبار حمله میکنند و گذشته از اون در طول تمام روز هم زنبورها به کندو سر میزنند و بدون مقاومت از طرف زنبورهای خودم وارد کندو میشند. خواستم بدونم راه درست برای جلوگیری از غارت اونم به این شکل چیه؟ تصویر

راجع به غارت مطالب زیادی خوندم ولی فایده ای نداشته اگه ممکنه راهنمایی کنید. چون این کندو به هیچ عنوان جون نگرفته تصویر

ممنون...
سلام اقا حامد اگر نتونستی بهتره که شب کندو را جابجا کنی و به جاش یک کندوی خالی همراه با یک شان که مقدار کمی عسل داشته باشه بذاری تا بعد از خوردن اون مطمئن بشوند که دیگه خبری از عسل نیست و بی خیال بشوند و دست از غارتگری بردارند.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
hamed_gwd
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

سلام دوستان
ممنون از همگی
آقا فرامرز این راهی که گفتید امتحان شده هست؟
یعنی اگه عسل تموم بشه دیگه بر نمیگردند؟ ولی اونا همیشه برای جمع آوری عسل و گرده در محیط پراکنده هستند و فکر میکنم بازم بیاند سراغش.
والا من خودم برداشتم اینه که الان خدمتتون عرض میکنم:
یکی از کندوهای من امسال بچه داد و رفت که رفت. بعد از اون این غارت شروع شد. به نظر من این غارتگرها همون زنبورهای خودم بودند که همون حوالی لانه کرده بودند و به عادت همیشگی میامدند سراغ کندو و بدون مزاحمت وارد میشدند. و دلیل اونم همخونی و همبویی بود. اگه اشتباه نکنم.
خلاصه کار به جایی کشید که یه روز کاسه صبرم لبریز شد. قبل از روشن شدن هوا رفتم دریچه پرواز رو بستم و گذاشتم ساعت هشت و نه که همه غارتگرا درو کندو جمع شدند به شیوه ی بی رحمانه ای به خدمت همگی رسیدم. تصویر
یکی دو بار این کارو تکرار کردم و بعد هم ملکه اصلاح شده که سفارش داده بودم رو گرفتم و به کندو معرفی کردم. الان خیلی کمتر شده. ولی امروز که خونه بودم بازم یه نشونه هایی ازشون دیدم. انگار بازم باید دست به کار بشم.
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
aliakbar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نوشهر
تشکر کرده: 41 دفعه
تماس:

پست توسط aliakbar »

با سلام
زنبورهاي من ب شدت به فكر غارت هستن مخصوصا بعد از شربت دادنم. شربت رو هم سعي ميكنم غروب بدم. ميخوام بدونم دليل اصلي ميل به غارت به اين شدت چيه ؟ نظر خودم كمبود غذاست ولي 50 كيلو شكر به 25 تا كندو دادم ولي هنوز اروم نشدن. اگه مشكل ذخيره عسلشون رو برطرف كنم قضيه حله ؟
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

به طور طبیعی در این فصل زنبور ها میل به غارتگری دارند
عوامل زیادی داره که یکیش کمبود شهد در محیط هست
برای جلوگیری از غارت بهترین راهکار قوی نگه داشتن کندوهاست
تنگ کردن دریچه پرواز ، کاهش تعداد بازدید ها ، موکول کردن زمان دادن شربت به حوالی غروب آفتاب ، گذاشتن یک ظرف حاوی شربت در بیرون از زنبورستان ، تعیین نوع نژاد زنبوران ، پوشاندن کندوهای ضعیف ، گرفتن درز های کندو و ... هر کدوم یک راهکار برای کم کردن غارت هستند
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

hamed_gwd نوشته شده:سلام دوستان
ممنون از همگی
آقا فرامرز این راهی که گفتید امتحان شده هست؟
یعنی اگه عسل تموم بشه دیگه بر نمیگردند؟ ولی اونا همیشه برای جمع آوری عسل و گرده در محیط پراکنده هستند و فکر میکنم بازم بیاند سراغش.
والا من خودم برداشتم اینه که الان خدمتتون عرض میکنم:
یکی از کندوهای من امسال بچه داد و رفت که رفت. بعد از اون این غارت شروع شد. به نظر من این غارتگرها همون زنبورهای خودم بودند که همون حوالی لانه کرده بودند و به عادت همیشگی میامدند سراغ کندو و بدون مزاحمت وارد میشدند. و دلیل اونم همخونی و همبویی بود. اگه اشتباه نکنم.
خلاصه کار به جایی کشید که یه روز کاسه صبرم لبریز شد. قبل از روشن شدن هوا رفتم دریچه پرواز رو بستم و گذاشتم ساعت هشت و نه که همه غارتگرا درو کندو جمع شدند به شیوه ی بی رحمانه ای به خدمت همگی رسیدم. تصویر
یکی دو بار این کارو تکرار کردم و بعد هم ملکه اصلاح شده که سفارش داده بودم رو گرفتم و به کندو معرفی کردم. الان خیلی کمتر شده. ولی امروز که خونه بودم بازم یه نشونه هایی ازشون دیدم. انگار بازم باید دست به کار بشم.

بله اقا حامد این روش امتحان شده است.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان