پرورش زنبور از 0 تا 100 (( شروع زنبورداري از اول))

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: رشت
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

Re: پرورش زنبور از 0 تا 100 (( شروع زنبورداري از اول))

پست توسط babak1357 »

عزیزان اساتید امروز تو سایت مطلع شدم که پوکه اگه با دارو نباشه لارو پروانه که روی گل بوده وبوسیله زنبور حمل شده در ان رشد میکند.حتی اگه پوکه ها رو داخل ظرف در بسته گذاشته باشیم.این بود که کنجکاو شدم یه نگاهی به پوکه هام بندازم که چشمتان روز بد نبیند... تصویر تصویرحالا سوالم اینه که این پوکه ها پر تخم م توش...چیکار کنم ؟؟یه بشورمش کافیه؟؟؟؟ تصویر

yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

با شستن مشکل حل نمیشه.اگه در حدی هست که قابل استفاده باشه پوکه ها اونها رو تو فریزر قرار بدین تا تخم و لارو و پروانه ها از بین برن بعد اونها رو بین دو قاب پر جمعیت قرار بده + تغذیه سنگین (( البته سعی کن تو فصل پر گرده این کارو کنی))) تا زود ببافن و مثل روز اولش کنی. ترجیحا در این مواقع مقداری عسل روی شان بریز تا زودتر ببافن

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
alireza3alehi
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: شیراز
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط alireza3alehi »

سلام دوستان این اولین ارسال من تو انجمن هست
من شیرازی هستم و باغ دار هستیم توی منطقه قیر و کارزین باغ مرکبات داریم و زراعت هم کنارش داریم البته به کار زنبور عسل نمیاد فقط گندم و ذرت کشت میکنیم البته درخت کنار زیاد وجود داره که عسلش خوشمزه هست
از نطر امنیت هیچ مشکلی نیست چون همه اقوام هستیم توی اون منطقه
واسه اسفند قصد دارم کندو تهیه کنم و به نوعی امتحان کنم عسل دو خانواده رو تامین میکنه؟
توی اون منظقه زنبور دار هست که میاد کندوهاشو میزاره میره حتی الان هم که هوا سرده ندیدم بیاد پس چطور زمستون گذرانی میکنه؟
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

زنبورازاواسط زمستان کار زیادی نمیبرد باتوصیفی که شمااز منطفه تان داشتید شرایط خوبی دارید از الان تااسفند وقت دارید اطلاعات لازم را چه ازطریق اینترنت چه کتاب و یا پرسو جو از زنبورداران مجلی را به دست بیاورید.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
hosein552
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: چ وب
تشکر کرده: 17 دفعه
تماس:

پست توسط hosein552 »

alireza3alehi نوشته شده:سلام دوستان این اولین ارسال من تو انجمن هست
من شیرازی هستم و باغ دار هستیم توی منطقه قیر و کارزین باغ مرکبات داریم و زراعت هم کنارش داریم البته به کار زنبور عسل نمیاد فقط گندم و ذرت کشت میکنیم البته درخت کنار زیاد وجود داره که عسلش خوشمزه هست
واسه اسفند قصد دارم کندو تهیه کنم و به نوعی امتحان کنم عسل دو خانواده رو تامین میکنه؟
توی اون منظقه زنبور دار هست که میاد کندوهاشو میزاره میره حتی الان هم که هوا سرده ندیدم بیاد پس چطور زمستون گذرانی میکنه؟

سلام
ذرت که به درد زنبور میخوره گرده خیلی خوبی داره مرکبات هم که عالیه کنار هم که هست فقط گون کتیرایی و گون گز کم داری پرس و جو کن شاید همون نزدیکی ها باشه راستی نزدیکیاتون یونچه کشت نمیکنن ؟یونجه هم خوبه اگه باشهتصویرموفق باشی
نمایه کاربر
alireza3alehi
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط alireza3alehi »

hosein552 نوشته شده:
alireza3alehi نوشته شده:سلام دوستان این اولین ارسال من تو انجمن هست

سلام
ذرت که به درد زنبور میخوره گرده خیلی خوبی داره مرکبات هم که عالیه کنار هم که هست فقط گون کتیرایی و گون گز کم داری پرس و جو کن شاید همون نزدیکی ها باشه راستی نزدیکیاتون یونچه کشت نمیکنن ؟یونجه هم خوبه اگه باشهتصویرموفق باشی

خودمون قصد کشت داریم قبلا زیاد بود ولی به دلیل اینکه چوپان های اون منطقه نسیه میبردن دیگه کشتش ول شد چون نقد نبود واسه کشاورزا
راستش گون فکر نکنم باشه ولی کنار و ذرت و مرکبات که زیاده تصویر
نمایه کاربر
alireza3alehi
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط alireza3alehi »

یه سوال
اگه با جنتر 30 تا ملکه تولید کنیم میتونیم هر کدوم از ملکه ها رو تبدیل به یه کلنی کرد؟چجوری؟
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

alireza3alehi نوشته شده:یه سوال
اگه با جنتر 30 تا ملکه تولید کنیم میتونیم هر کدوم از ملکه ها رو تبدیل به یه کلنی کرد؟چجوری؟
بستکی به تعداد کندوها وجمعیت شما دارد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
alireza3alehi
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط alireza3alehi »

fara نوشته شده:
alireza3alehi نوشته شده:یه سوال
بستکی به تعداد کندوها وجمعیت شما دارد.
بیشتر توضیح میدین؟
اگه جمعیت خوب باشه روال کار چجوریه؟
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

[CENTER]یک نگاه به این مبحث بنداز

forum-f23/topic-t956.html
[/CENTER]
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط babak1357 »

سلام ...یه سوالی داشتم...:اخر ر بهمن که هوا سرد د و زنبورا در خوشه هستن... اگه کسی اقدام به خرید کندو کنه.. چطوری بفهمه که اوضاع ع داخل کندو چی ی...؟؟؟درست مثل ل این میمونه که بخوای یه جعبه ی در بسته رو بخری...ممنون میشم راهنمایی کنید... تصویر
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

می تونید در یک روز که هواخوبه یه بازدید سریع داشته باشید در اون موقع (آخر بهمن) زیاد پیش می یاد که هوا خوب میشه.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط babak1357 »

امکان داره درباره قیمت هم یه همفکری بدید ممنون میشم.... تصویر
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
به نظر من در روزهای سرد که همه زنبورها تو کندو هستن بهترین زمان برای بازدید خریده چون با یه بار باز کردن چند ثانیه ای کندو میشه فهمید کندو چند کادر زنبور داره اما در روزهایی که هوا گرمه جمعیت تو کندو پخش میشه و ممکنه ادم دو کادری بیشتر تصور کنه.الانم بجز طرفای جنوب فکر نکنم کسی زنبور برای فروش بزار چون دارو و تغذیه زمستانی داده و جمعیت ها هم زیاد نیستن و زنبوردار هم اجازه نمیده تو زنبورستانش گلچین کنی و ...
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
دوست عزیز بنظر من روزهای سرد بهترین زمان برای بازدید خریده چون همه زنبورها تو کندو هستن و با چند ثانیه نگا کردن زنبوردار با تجربه میفهمه کندو چند قاب زنبور داره اما در روزهایی که هوا گرمه زنبورها تو کندو پخش میشن و ممکنه ادم اشتبا کنه در ضمن الان بجز تو مناطق جنوب فکر نکنم کسی حاظر باشه کندو بفروشه چون همانطوریکه الان بهترین زمان برای خریداره بدترین زمان هم برای فروشندس و جمعیت ها هر روز کمتر میشن من که پارسال تو بهمن چند جا برای خرید مراجعه کردم با قیمت اواسط فروردین میفروختن
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط babak1357 »

سلام و خسته نباشید.. من داروی اپیستان انگلیسی (ده تاش 60 هزار تومن) در پاییز استفاده کردم...بعدش دیگه هوا سرد شد و بجز برای شربت توو این مدت کندو را باز نکردهام.. اوضاع کندو همیشه خوب به نظر می اومده تا الان ... منظورم اینه که تو این دو سه روز که اخر بهمنه و بعد از یه هفته است که در رشت دو متر برف اومد.. این چند روز که هوا گرمه دیدم که زنبورا دارن " گرده" میارن.. (خیلی دوست داشتم بدونم از کجاااا..)دیروز یه زنبور بدون بال و چروکیده ی مرده جلوی در کندو دیدم... تصویر تصویر سوالم اینه که الان اوضاع چطور میتونه باشه..؟؟یعنی هنوز کنه میتونه داشته باشه؟؟ اگه دما اومد پایین من سریع کندو رو باز کنم اگه کنه داشت چیکار کنه ؟؟ بازم نوار اپیستان بذازم..؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.. تصویر تصویر
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
اگه دیدی بازم کنه دارن نوار بزار منتها عین همون نوار انگلیسی پاییز نباشه چون امکان داره تعدادی از کنه ها بهش مقاوم شده باشن(مثلا نوار بای واروال بزار)
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط babak1357 »

با سلام...
میخواستم بپرسم برای کسانی که تازه زنبورداری رو شروع کردن..نکاتی که هنگام خرید کلنی میتونه مهم تر باشه چیا هستس؟.. (البته توی اسفند ماه..)
خوب یکی اینکه کندو جمعیت حدود 6 و 7 قاب باشه... کنه نداشته باشه( منظور اینکه زنبور چروک نداشته باشه یا حالا چند تا دونه باشه که بشه توو اسفند با درمان برطرف شه..)
ملکه خیلی پیر نباشه....: یعنی شکمش خیلی چاق نباشه و بال هاش سالم باشه و پاهاش سالم باشه .. روی شکمش خودشو نکشه... و پرزهای شکمش خیلی ریخته نشده باشه.. که این مورد حاکی از پیر بودن ملکه هست...

که حالا یه موضوعی توو ذهنمه.. اینکه احیانا خدای نکرده اگه هنگامه خرید ملکه 3 ساله به تور ر خریدار ناشی افتاد .. میتونه در اسفندماه توجه کنه به میزان تخمریزی ی ملکه .. که اگه خوب نبود برای معرفی ملکه ی جدید اقدام کنه.. و یا زمانی که تخم روز در کندو بود ملکه رو حذف کنه... تا شاخون بزنن... مورد دیگری هم هست که یه تازه کار باید موقع خرید لحاظ کنه...؟؟؟ تصویر تصویر
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
دوست عزیز اگه بخای چندتایی زنبور بخری شاید بتونی همه این خصوصیات عالی رو در کندوهایی که میخری جم کنی ولی اگه بخای مثلا 30 تا زنبور از یه زنبورستان 100 تایی بخری زنبوردار یه بار همه کلنی های خوبشو بهت نمیده و بقیشون بمونن رو دسش. فروش تو اسفند قاعده خاص خودشو داره درسته اسفند بهترین ماه برای خرید کلنی هستش بدترین ماه برای فروش هم هست چون زنبورها زمستان رو گذروندن و و تو حداقل جمعیت هستن و خریدار میخاد بهترین کلنی ها رو تو این ماه بخره مثلا از 30 تا کندو که بخای ببری حتما 5 تاش باید ملکشون پیر باشه 10 تا با جمعیت متوسط 10کلنی با جمعیت خوب و 10 کلنی عالی بهت میدن. یه بار اسفند من رفتم از یه زنبورستان 200 تایی زنبور بخرم طرف حتی حاظر نبود چند تا از کندوهای عالیش بهم بده چه برسه به اینکه بخای همه کندوها با ویژگی هایی باشن که گفتی.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

babak1357 نوشته شده:با سلام...
میخواستم بپرسم برای کسانی که تازه زنبورداری رو شروع کردن..نکاتی که هنگام خرید کلنی میتونه مهم تر باشه چیا هستس؟.. (البته توی اسفند ماه..)
خوب یکی اینکه کندو جمعیت حدود 6 و 7 قاب باشه... کنه نداشته باشه( منظور اینکه زنبور چروک نداشته باشه یا حالا چند تا دونه باشه که بشه توو اسفند با درمان برطرف شه..)
ملکه خیلی پیر نباشه....: یعنی شکمش خیلی چاق نباشه و بال هاش سالم باشه و پاهاش سالم باشه .. روی شکمش خودشو نکشه... و پرزهای شکمش خیلی ریخته نشده باشه.. که این مورد حاکی از پیر بودن ملکه هست...

که حالا یه موضوعی توو ذهنمه.. اینکه احیانا خدای نکرده اگه هنگامه خرید ملکه 3 ساله به تور ر خریدار ناشی افتاد .. میتونه در اسفندماه توجه کنه به میزان تخمریزی ی ملکه .. که اگه خوب نبود برای معرفی ملکه ی جدید اقدام کنه.. و یا زمانی که تخم روز در کندو بود ملکه رو حذف کنه... تا شاخون بزنن... مورد دیگری هم هست که یه تازه کار باید موقع خرید لحاظ کنه...؟؟؟ تصویر تصویر

برای پرورش ملکه جدید حتما باید زنبور نر تو زنبورستان داشته باشی که معمولا تو اسفند تو هر منطقه ای این امکان نیست.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط babak1357 »

سلام و خسته نباشید...
من جمعه دهم کندوم رو نگاه میکردم دیدم شاخون زده 3 یا 4 تا...که در سه تاش زل رویال هم بود و زنبورا داشتن روش کار میکردن... با توجه به نادر بودن این امر در این منطقه در این زمان...(و این که کندو را نگاه کردم دو قاب تا نصف "پلاک" کرده بود و باقی یا عسل بود یا گر ده.. و کندو 9 قاب هست و تخم بصورت لارو داشت و به نظرم امد جا برای تخمگذاری ملکه نیست...) نگران نبودن زنبور نر هستم... الان که زنبور نر نیست دیروز یه پوکه هم دادم و یه خورده شربت... با توجه به نبودن زنبور نر ... چکار کنم؟؟به فکرم اومده که بعد 10 روز شاخون را خراب کنم و اگه دوباره زد دوباره بعد 10 روز خراب کنم که زمان بخرم و طبق بدم و یا قابهای پلاک شده را بر دارم ... ولی یه بخش دیگه از مغزم بهم گفت که از سایت مشورت بگیرم که اگه راهی داشته باشه بچه بگیرم .. چون اگه بشه الان بچه گرفت زمان خوبی برای رشد داره... راهنمایی بفرمایید لطفا ممنونم... تصویر تصویر
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط babak1357 »

در ضمن در کندو یه دونه زنبور دیدم که کنه ی قرمز روش چسبیده بود و دوتا دونه دیگه زنبور دیدم که چروک بود ... هرچی دقت کردم دیگه موردی ندیدم...اگه امکان بچه گرفتن باشه ... بعد بچه گرفتن باید دارو بذارم دیگه؟؟یا اصلا چیکار کنم شاخون رو خراب کنم دارو بذارم؟؟ یا میگم چون کمه تعداد د زنبور اغشته به کنه.. بذارم موم بافی رو که شروع کردن.. یه قاب با یه خورده موم بذارم که هرزبافی کنن ..که حجره ی (سلول) "نر" ببافن و وقتی بعد د 9 روز پلاک کردن بر دارم اتش بزنم تا کنه کم بشه..؟؟ راهنمایی بفرمایید ممنون میشم ؟؟ تصویر تصویر
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
روئیت کنه در کندو بمنزله اینه که 25 درصد زنبورهای کندو به کنه مبتلا شده همین امروز نوار بزار چون رو شاخون سرباز تاثیر منفی نداره تازه خوب هم هست اگه کنه داخل شاخون سرباز باشه اونو از بین میبره.روش ارگانیک تله نر هم برای از بین بردن کنه ها مفیده.
نمایه کاربر
babak1357
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط babak1357 »

ممنونم...درباره ی زنبور ر "نر" چی؟؟؟ بعد شما رو به خدا دقیق بگید کدوم کار ؟ من سلا 92 تازه شروع کردم... نمیدونم الان نوار بخرم ...یا بچه بگیرم و بعد از روش تله استفاده کنم... هر چی هم که میگم از توو همین سایت فقط خوندم... عملی نمیدونم کدوم... تصویر از اینکه راهنمایی میکنید ممنون..
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

الان نوار بخر و در كندو بزار اگه ملكه رو ديدي و مطمئني كه زنبور نري وجود نداره از نظر من شاخونارو خراب كن
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

babak1357 نوشته شده:سلام و خسته نباشید...
من جمعه دهم کندوم رو نگاه میکردم دیدم شاخون زده 3 یا 4 تا...که در سه تاش زل رویال هم بود و زنبورا داشتن روش کار میکردن... با توجه به نادر بودن این امر در این منطقه در این زمان...(و این که کندو را نگاه کردم دو قاب تا نصف "پلاک" کرده بود و باقی یا عسل بود یا گر ده.. و کندو 9 قاب هست و تخم بصورت لارو داشت و به نظرم امد جا برای تخمگذاری ملکه نیست...) نگران نبودن زنبور نر هستم... الان که زنبور نر نیست دیروز یه پوکه هم دادم و یه خورده شربت... با توجه به نبودن زنبور نر ... چکار کنم؟؟به فکرم اومده که بعد 10 روز شاخون را خراب کنم و اگه دوباره زد دوباره بعد 10 روز خراب کنم که زمان بخرم و طبق بدم و یا قابهای پلاک شده را بر دارم ... ولی یه بخش دیگه از مغزم بهم گفت که از سایت مشورت بگیرم که اگه راهی داشته باشه بچه بگیرم .. چون اگه بشه الان بچه گرفت زمان خوبی برای رشد داره... راهنمایی بفرمایید لطفا ممنونم... تصویر تصویر

درصورتی که شاخون زدن تو این زمان به قول خودتون تو منطقه تون نادر است یک بررسی کنید که کلنی تون ملکه داشته باشد اگه شرایط طبیعی و همه چیز مرتب باشد باید مشکل نر نداشته باشید و گرنه زنبور از نظر غریزی تصمیم به بچه دادن نمی گرفت. برای کنه هم که در پست بعدی اشاره کرده اید هر چه زودتر مبارزه را شروع کنبد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

babak1357 نوشته شده:ممنونم...درباره ی زنبور ر "نر" چی؟؟؟ بعد شما رو به خدا دقیق بگید کدوم کار ؟ من سلا 92 تازه شروع کردم... نمیدونم الان نوار بخرم ...یا بچه بگیرم و بعد از روش تله استفاده کنم... هر چی هم که میگم از توو همین سایت فقط خوندم... عملی نمیدونم کدوم... تصویر از اینکه راهنمایی میکنید ممنون..

سلام
شرط اصلی برای جفت رفتن ملکه وجود زنبور نر.نوار بخر و بزار و روش تله رو هم استفاده کن ولی برای بچ گرفتن یه کم دیگه صبر کن چون فکر کنم زنبور نر 12بعد تولد آماده جفت گیری میشه الان بنظر من فقط تو مناطق جنوب اونم شاید فصل بچ گیری باشه.
honneycom
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: مرکزی -شهرستان ساوه
تشکر کرده: 14 دفعه
تماس:

پست توسط honneycom »

با سلام.
دوستان من 3 ساله زنبورداری رو شروع کردم الان بعد 3 سال فقط 18 تا زنبور دارمتصویر واقعیت امسال حدود350 کیلو شکر دادم به امید اینکه بتونم یکم عسل بیشتری ازشون بگیرم ولی با2تا کوچ فقط فقط تونستم 25 کیلو عسل برداشت کنمتصویرنمیدونم مشکل کجای کارمه

اگه امکانش هست راهنماییم کنید.باید چیکار کنم که هم جمیعت زیاد کنم هم عسل بیشتری بگیرم؟ تصویر
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
امسال باز شانس آوردی زنبورهات از بین نرفتن منم از هر کندو سه کیلو برداشت داشتم البته طبیعی.
نمایه کاربر
nandal
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
محل اقامت: آمل
تماس:

پست توسط nandal »

باسلام
من 4کندو با جمعیت نسبتاقوی دارم ویکی از دوستانم 4کندو باجمعیت خیلی ضعیف ( 2تا 3 قاب)دارد واز محل قبلی خودش کندوهایش راانتقال داد به محل کندوی من آورده است .وباتوجه به ضعیف بودن جمعیت زنبور دوست من احتمال دارد زنبورهایش بیمار باشند؟ در صورتی که خودش اذهان داره که جمعیت من در اثر گرسنگی تعدادشون کم شد .آیا خطری زنبورهای منوتهدید میکنه یا نه ؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 13 مهمان