کندوی نر ریزی که شاخون زده

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: کندوی نر ریزی که شاخون زده

پست توسط mellifera »

m63 نوشته شده:سلام
اگر یک کندویی ملکه به هر دلیلی از بین بره و تو کندو تخم برا شاخون درست کردن نداشته باشن زنبورا پس از چند روز نرریز میشن؟اگه ملکه باکره باشه یا نباشه تو مدت تاثیری داره؟

تو دو هفته شايدم زودتر.باشه كه ديگه مشكلي ندارهبوي ملكه مهمه كه ملكه باكره هم اين بو رو داره.

نمایه کاربر
ghayum
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: آق قلا
تماس:

پست توسط ghayum »

سلام من به یکی از کندوهام که نر ریز شده بودند شاخون دادم والان ملکه از شاخون در اومده عاقبت این کندو چطور میشه.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

ghayum نوشته شده:سلام من به یکی از کندوهام که نر ریز شده بودند شاخون دادم والان ملکه از شاخون در اومده عاقبت این کندو چطور میشه.

در صورتي كه پذيرفته باشن ملكه جفت ميره و شروع به تخمريزي ميكنه و زنبوران كارگر تخم ريز كم كم از بين ميرن.اين در صورتي هست كه جمعيت كارگر تخم ريز كمتري داره.
نمایه کاربر
sss3s3h
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط sss3s3h »

[quote="ehsanklop"]با عرض معضرت از همه
یه اشتباه تایپی رخ داده :
حضور ملکه نیست بلکه منظورم حذف ملکه بوده

پس نرهای 32 کرومزومی پس از حذف ملکه شروع به تخم ریزی میکنن[/quote]

سلام
نقطه ای که اینجا به نظر من باید مشخص بشه اینه که شما چرا به اون زنبور نر میگین؟
از نظر کروموزمی که طبق معلومات ما ماده هست
آیا شما از نظر ظاهری به این زنبور نر می گویید؟

sagh ol
thanks a lot
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
چون از تخم نر بوجود اومدن . از یه تخم تلقیح نشده که توسط ملکه گزاشته شده
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با عرض سلام در مورد تولید ملکه از زنبوران نر میتوان گفت که صحبت دوستان محترم واقعیت دارد در شرایطی که یک کندو نرریز شده امکان به وجود آمدن ملکه توسط زنبوران کارگر نریز وجودارد که ممکن است در هنگام پرجمعیت بودن زنبوران کلنی گارگر نر ریز وورود تعدادی از زنبورها به کندوهای مجاور ممکن است تخم روز توسط دهان زنبوران کارگر به کندوی نرریز حمل شود وملکه واقعی از آن شکل گیرد وصحبت دوستمون در مورد اینکه از کندوی نریز ملکه ایجاد میگردد کاملا صحیح می باشد زیرا حمل تخم روز در دهان توسط زنبوران کارگر در کلنی را مشاهده کرده ام.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام
پدیده جالب توجه دیگر اینه که در بیشتر نژادها تخم های غیر بارور ملکه یا زنبور های کارگر ( دروضعیت خاص) به زنبور نر تبدیل میشه/ زنبور کارگر در حضور ملکه تخم گزاری نمیکنه ولی در نژاد کاپنسیس زنبورهای کارگر تخم های غیر باروری می گذارند که اکثر آنها به زنبور ماده( 2n کروموزومی) تبدیل می شود حتی در زمان حضور ملکه نیز کمی تخم گزاری میکنند زنبورهای کارگر این نژاد فرمون جلب کننده جنس نر( 9 آکسودسنوئیک) و تعداد زیادی تخمدان ( 15 تا 20 عدد) و یک اسپرم دان کوچک که نصف اسپرم دان ملکه هست رو دارند و هنگام نبود ملکه و حتی در حضور آن تخم های دیپلوئید تولید می کنند / این نژاد زنبور عسل قادر است ماه های متمادی بدون ملکه باقی بماند و در این مدت زنبورهای کارگر با این روش تولید مثل می کنند و بدون آن که زنبور نر تولید کنند به زندگی خود ادامه داده تا در زمان مناسب اقدام به تولید ملکه می کنند از لاروهای حاصل از زنبورهای کار گر این نژاد میتوان به طور مصنوعی ملکه پرورش داد . تولید زنبور ماده از تخم های غیر بارو در دیگر نژادها نیز مشاهده شده است ولی نسبت تولید آنها بسیار کم و در حدود 1 تا 2 درصد است/ دلیل این امر به وجود آمدن دو هستک در مرحله دوم تقسیم میوز و سپس متحد شدن آنها برای ایجاد هسته اصلی گزارش شده است/ و همچنین انتقال تخم از یک سلول به سلول دیگر توسط زنبورعسل مشاهده شده است ( در کتاب زندگی نامه زنبور عسل جلد 2 ترجمه آقای دکتر یحیی نظیری صفحه 51 به این موضوع اشاره شده ) و( اصلاح نژاد زنبور عسل، بصیری، صفحه 19،69)
آخرین ويرايش توسط 2 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

Kismar نوشته شده:
Hassannozarpour نوشته شده:با عرض سلام در مورد تولید ملکه از زنبوران نر میتوان گفت که صحبت دوستان محترم واقعیت دارد در شرایطی که یک کندو نرریز شده امکان به وجود آمدن ملکه توسط زنبوران کارگر نریز وجودارد که ممکن است در هنگام پرجمعیت بودن زنبوران کلنی گارگر نر ریز وورود تعدادی از زنبورها به کندوهای مجاور ممکن است تخم روز توسط دهان زنبوران کارگر به کندوی نرریز حمل شود وملکه واقعی از آن شکل گیرد وصحبت دوستمون در مورد اینکه از کندوی نریز ملکه ایجاد میگردد کاملا صحیح می باشد زیرا حمل تخم روز در دهان توسط زنبوران کارگر در کلنی را مشاهده کرده ام.
جناب حسنپور عزیز این مطالب که فرمودید تصورات شماست.... و بیشتر جنبه سرگرمی داره تا راهنمائی......جای دیگه این حرفها رو نزنید

سلام دوست گرامی
اینکه شما تا حالا چنین مساله ای رو مشاهده نکردین دلیل بر تایید یا رد اون نیست . همچنین این لحن صحبت کردن مناسب چنین سایتی نیست اینجا محلی برای تبادل اطلاعات بین زنبورداران هست .
پس اگه شما دلیل علمی برای رد گفته های دوستمون دارین لطفا بیان کنید
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
یه کندوی نرزا داشتم که منتظر بودم هوا خوب شه ادغامش کنم . امروز دیدم ملکه داره و ملکه اش هم داره تخمریزی میکنه . البته ندیدم که شاخونش متولد بشه . ولی یادمه که شاخون داشت . به نظرتون ممکنه از اون ملکه ها باشه . من اینو فقط تو کتابا خونده بودم و این اولین باره که به چشم میدیدم
نمایه کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قزوين
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط abbassh »

با سلام من یه کندو داشتم که بعد از چند روز بازدید متوجه شدم که ملکه نداره بعد 2 روز بخاطره اینکه شاید نر ریز شده باشه در فاصله 100 متری تکوندم و بهش ملکه تخم گذار معرفی کردم بعد از 2 3 روز ملکه تخم روز گذاشت اما بعد 1 هفته باز متوجه شدم که ملکه وجود نداره اینبار بهش تخم روز دادم و زنبورها 7 تا شاخون ساختن که 3 تاشو نگه داشتم بعد 14 روز طی بازدیدم دیدم که از 3 شاخون 2 تاشو خراب کردن کردن و یکیش از انها سوراخ شده بعد 4 روز نتونستم ملکه ای ببینم دوباره تخم روز دادم اما خبری از شاخون نبود به نظرتون چی شده باز ملکه رو از بین بردن ؟ اگه اره چکار باید بکنم؟
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

abbassh نوشته شده:با سلام من یه کندو داشتم که بعد از چند روز بازدید متوجه شدم که ملکه نداره بعد 2 روز بخاطره اینکه شاید نر ریز شده باشه در فاصله 100 متری تکوندم و بهش ملکه تخم گذار معرفی کردم بعد از 2 3 روز ملکه تخم روز گذاشت اما بعد 1 هفته باز متوجه شدم که ملکه وجود نداره اینبار بهش تخم روز دادم و زنبورها 7 تا شاخون ساختن که 3 تاشو نگه داشتم بعد 14 روز طی بازدیدم دیدم که از 3 شاخون 2 تاشو خراب کردن کردن و یکیش از انها سوراخ شده بعد 4 روز نتونستم ملکه ای ببینم دوباره تخم روز دادم اما خبری از شاخون نبود به نظرتون چی شده باز ملکه رو از بین بردن ؟ اگه اره چکار باید بکنم؟

سلام
دوست عزیز علتش این بوده که کارگرای نرزا تو کندوت موندن و اگه کارگرای نرزا بمونن تخم روز بدی اونام میرن کنار تخم روز تخم غیر بارور میزارن و در نتیجه شاخون خراب میشه بنظر من تنها راه کندوهایی که شدیدا نرزا شدن اینه تو قفس ملکه معرفی کنیم و بزاریم حدود 5 روز ملکه تو قفس بمونه تا کاملا به بوش عادت کنن و خودشون کارگرای نرزا رو از بین ببرن و بقیشونم با بوی ملکه عقیم بشن (البته هر دو روز یکبار کارگرای ملکه رو داخل قفس عوض کنیم).البته امکان داره بازم نتیجه نده
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

ehsanklop نوشته شده:سلام
یه کندوی نرزا داشتم که منتظر بودم هوا خوب شه ادغامش کنم . امروز دیدم ملکه داره و ملکه اش هم داره تخمریزی میکنه . البته ندیدم که شاخونش متولد بشه . ولی یادمه که شاخون داشت . به نظرتون ممکنه از اون ملکه ها باشه . من اینو فقط تو کتابا خونده بودم و این اولین باره که به چشم میدیدم

سلام
اقا احسان اگه قبلا تو کندو شاخون بوده مطمن باشین ملکه واقعیه چون اگه از تخم کارگران نرزا باشه عمل نمیاد و به مرحله تولد نمیرسه و در روزای آخر زنبورا خودشون خرابش میکنن
نمایه کاربر
saman656
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبریز
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط saman656 »

عزیزم بهتر که کندو رو در فاصله 1 کیلومتری بتکونی تا زنبور های که تخمدانشون فعال شده نتونند به زنبورستان برسند و بقیه قاطی زنبورها ی دیگه بشن و در ضمن کندوی که نر ریز شده شاخون ملکه قبول نمی کنه چاره جز تکندن نداره موفق باشید
نمایه کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط abbassh »

saman نوشته شده:
abbassh نوشته شده:با سلام من یه کندو داشتم که بعد از چند روز بازدید متوجه شدم که ملکه نداره بعد 2 روز بخاطره اینکه شاید نر ریز شده باشه در فاصله 100 متری تکوندم و بهش ملکه تخم گذار معرفی کردم بعد از 2 3 روز ملکه تخم روز گذاشت اما بعد 1 هفته باز متوجه شدم که ملکه وجود نداره اینبار بهش تخم روز دادم و زنبورها 7 تا شاخون ساختن که 3 تاشو نگه داشتم بعد 14 روز طی بازدیدم دیدم که از 3 شاخون 2 تاشو خراب کردن کردن و یکیش از انها سوراخ شده بعد 4 روز نتونستم ملکه ای ببینم دوباره تخم روز دادم اما خبری از شاخون نبود به نظرتون چی شده باز ملکه رو از بین بردن ؟ اگه اره چکار باید بکنم؟

سلام
دوست عزیز علتش این بوده که کارگرای نرزا تو کندوت موندن و اگه کارگرای نرزا بمونن تخم روز بدی اونام میرن کنار تخم روز تخم غیر بارور میزارن و در نتیجه شاخون خراب میشه بنظر من تنها راه کندوهایی که شدیدا نرزا شدن اینه تو قفس ملکه معرفی کنیم و بزاریم حدود 5 روز ملکه تو قفس بمونه تا کاملا به بوش عادت کنن و خودشون کارگرای نرزا رو از بین ببرن و بقیشونم با بوی ملکه عقیم بشن (البته هر دو روز یکبار کارگرای ملکه رو داخل قفس عوض کنیم).البته امکان داره بازم نتیجه نده

همین کارو انجام دادم بعد با قفس یه ملکه با قفس معرفی کردم و گذاشتم 2 روز بمونه بعد آزادش کنم وقتی بعد 2 روز رفتم سراغش دیدم ملکه و کارگرای توشو نیش زدنو کشتن فکر نکنم دیگه این کنو کندو بشه بیخیالش شدم
نمایه کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط abbassh »

یکی از بچه مصنوعی هایی که گرفتم متاسفانه 2 تا از شاخونایی که باقی گذاشته بودم یکیش پوچ بود یکیشم شفیرش مرده بود حالا نه شاخونی هست نه تخم روزی که شاخون بزنه چقدر فرصت دارم تا ملکه معرفی کنم قبل نر ریز شدن بچه کندو؟
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

هر چه زمان سپری بشه وضعیت سخت تر خواهد شد. بهتره کندو را ادقام کنی و از خیر این کندو بگذری.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

Hassannozarpour نوشته شده:با عرض سلام در مورد تولید ملکه از زنبوران نر میتوان گفت که صحبت دوستان محترم واقعیت دارد در شرایطی که یک کندو نرریز شده امکان به وجود آمدن ملکه توسط زنبوران کارگر نریز وجودارد که ممکن است در هنگام پرجمعیت بودن زنبوران کلنی گارگر نر ریز وورود تعدادی از زنبورها به کندوهای مجاور ممکن است تخم روز توسط دهان زنبوران کارگر به کندوی نرریز حمل شود وملکه واقعی از آن شکل گیرد وصحبت دوستمون در مورد اینکه از کندوی نریز ملکه ایجاد میگردد کاملا صحیح می باشد زیرا حمل تخم روز در دهان توسط زنبوران کارگر در کلنی را مشاهده کرده ام.

در موقع پیوند باید در ایجاد دما و رطوبت مناسب دقت زیادی کرد و با این حال به راحتی مورد پذیرش قرار نمی گیرد و نمی شود تخمی در دهان زنبورازکندویی به کندویی برده شود و شرایط اب و هوایی روی ان تاثیر نگذارد و باز تبدیل به ملکه شود ضمن این که زنبور کارگر مورد پذیرش دیگر کندو ها به راحتی قرار نمی گیرد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط abbassh »

barbod-beee نوشته شده:هر چه زمان سپری بشه وضعیت سخت تر خواهد شد. بهتره کندو را ادقام کنی و از خیر این کندو بگذری.

این جواب کدوم سوال بود؟
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

abbassh نوشته شده:
barbod-beee نوشته شده:هر چه زمان سپری بشه وضعیت سخت تر خواهد شد. بهتره کندو را ادقام کنی و از خیر این کندو بگذری.

این جواب کدوم سوال بود؟

جواب شما بود که گفتید در معرفی ملکه موفق نبودید. چون زمان زیادی از دست رفته و به علت نر ریز شدن بهترین راه ادقام هست. اگر هم تعداد زنبورها کم هست می تونی قابها را بیرون بتکونی و کندو را جابجا کنی تا به کندو برنگردن. زنبورهای که بی کندو شدن کم کم وارد سایر کندو ها خواهند شد.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

با احترام به تمامی نظرات دوستان باید بگم :

1- من امسال یه کندو 5 قاب که نر ریز شد رو دو قاب کردم تا خودش شاخون بزنه و نتیجه رو فقط برای تجربه خودم ببینم.البته بعد تکوندن 3 روز بعد نر ریز شدن ((( عاری شدن از کارگران تخم ریز)))
طبیعتا اونها 3 تا از تخمهارو برا شاخون زدن انتخاب و شاخون درست کردن.شاخونای درشت و کشیده!!! در روز 16هم خبری از بدنیا اومدن ملکه ای یا ... نبود. در روز 23 حدسم رو ازمایش کردم و سر شاخونارو باز کردم. چیزی نبود جز زنبور نر آماده تولد در شاخون!!!! .... تقریبا برای من واضحه که از زنبور نر ریز شاخون به وجود نمیاد.حداقل برای نژاد خودم!!!!

2- در مورد حرف یکی از دوستان که گفته بود تخم روز رو کارگرها جابجا میکنن باید عرض کنم 2 حالت این اتفاق میافته که هیچ کدوم حالت عادی نیست : 1- وقتی ملکه در حال تخم ریزی باشه و شما شان رو بالا بیارید ملکه سریعا بیرون میاد و در حین حرکت تخم رو روی شان میاندازه که کارگرا اونو با دهانشون جابجا میکن. حالا گاهی توی یه حجره میاندازن یا بیرون از کلنی 2-در مواقعی که ملکه تخم رو تازه تو حجره میزاره و زنبوردار به هر دلیل ضربه ای به شان میزنه تخم میافته و کارگرها به اون تخم ها سریعا واکنش میدن وبا دهانشون کار بالا رو تکرار میکنن
البته در مواقعی که تخم به هر دلیل مثل سرما یا وضعیت بسیار بسیار بد غذایی از بین بره هم زنبورها اونو به خارج کندو انتقال میدن یا اونو میخورن!!!!!!
تمامی این موارد رو خودم چندین بار عمدا و سهوا آزمایش کردم و نتایج بالا رو گرفتم.

3- در مورد ملکه دار شدن کلنی نر زا زود قضاوت رو سر ملکه شدن تخم های اونها نزارید.من پارسال همین اتفاق افتاد برام و در پدیده ای جالب دیدم و فیلم هم گرفتم که بچه زنبور از یه کندوی دیگه بعد خوشه زدن رو درخت بعد چند دقیقه وارد کندوی بی ملکه که نر ریز شده بود شد و خیلی به صورت اتومات زنبورهای کارگر تخم گذار از بین رفتن و بعد چند روز ملکه شروع به تخم ریزی کرد.البته این اتفاق یه اتفاق و پدیده بود که اگه خودم با چشام نمیدیدم باور نمیکردم.ولی همچین اتفاق هایی ممکن هست.
از جمله حالت های دیگه اشتباه وارد شدن ملکه به کلنی دیگه هست که امسال اوج این اتفاق در چند سال اخیر بود برای من و خیلی از همشهریهام.

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

با سلام

یه کندوی منم از تخم نرزا شاخون زده و منتظرم ملکه متولد بشه

احتمال میدم یه ملکه با خصوصیات خالص نژادی بوجود بیاد

و ضمنا دوستانی که قصد تعویض و یا دادن ملکه جدید به کندو را دارن بهتره ملکه جدید را داخل قفس روی قاب ها قرار داه و شب هنگام به آرامی درب قفس را باز کنند
تقریبا رد خور نداره (البته از قبل سوراخ قفس را طوری آماده کنین که شب راحت باز بشه)
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

یک راه من پیشنهاد می کنم. خودم آزمایش نکردم نمی دونم می شه یا نه.

1- یک قاب از کندو های دیگر شفیره نزدیک تولد به کندوی نر ریز بیارید
2- یک قفس فشاری را به قابی که بالا توضیح دادم بچسبانید و ملکه جفت خورده را داخل آن قرار دهید. در قفس فشاری ملکه می تواند تخم ریزی را شروع کند.
3- بعد از 3 روز (بعد از اینکه تعداد زیادی از شفیره های قاب بیرون آمدن) همه قابها را در فاصله بیشتر از 200 متر بتکونید. دقت کنید شفیره های تازه متولد شده که داخل قفس فشاری با ملکه هستند تکونده نشن.
4- کندو را سر جای اصلی خود قرار دهید و قبل از برگشت زنبور ها ملکه را آزاد کنید.
5- سوراخ پرواز را برای نیم ساعت ببندید. با اینکار ملکه و تعداد کمی زنبور که داخل کندو باقی ماندن فرصت دادن بوی ملکه را در کندو پخش کنن.
6- بعد از نیم ساعت سوراخ پرواز را برای چند دقیقه باز کنید تا تعدادی زنبور وارد شوند. مواظب باشید تا تعداد زیادی وارد نشوند. سپس سوراخ پرواز را مجدد ببندید.
7- بعد نیم ساعت دیگر سوراخ پرواز را کامل باز کنید.

با روش بالا فکر کنم دیگه باید ملکه را بپذیرند.
قفس فشاری را هم خودت می تونی به راحتی بسازی.
البته اگه می تونی قبل از هر چیز سعی کن کارگر تخم ریز را پیدا کنی و از بین ببری
نمایه کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط abbassh »

من از یک کندو بچه مصنوعی گرفتم بعد 16 روز 2 تا ملکه که داخل محافظ شاخون بود متولد شد که من 2 تا ملکه رو داخل قفس انداختم یکی رو به یک کندو معرفی کردم و یکی دیگه متاسفانه در اثر کمبود اکسیژن تلف شد بعد 2 3 روز ملکه بهش معرف یکردم که همون روز اول دخلشو آوردن بعد 2 روز تخم روز دادم که الان 3 تا شاخون زده شانهای دیگه رو برسی کردم دیدم توش تخم گارگر وجود داره یعنی کندو نرریز شده فورا کندو رو 100 متری تکوندم 1 ساعت بعد که زنبورا برگشتن جای اونو تغییر دادم که احیانا اگه تخمگذارا برگشتن وارد کندو نشن از کندو دیگه 3 تا قاب داخلش تکوندم به نظر دوستان این کندو کندو مشه یا نه؟ لطفا راهنمایی کنید
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

یه کندوی من هم نرزا شده بود و من این کار را کردم که قابهای این کندو را توی یه کندوی خالی گذاشتم و بردم دورتر تکاندم و بعد از تکاندن فقط قابهای حاوی عسل را توی کندو گذاشتم و بلافاصله ملکه باکره ای را توی قفس بهش دادم. بعد از اینکه دو روز از ماندن سایر قابهایی که تخم روز و شفیره نر داشت در یک کندوی خالی دیگه گذشت ( سرما باعث از بین بردن تخم ها و شفیره های نر بشه) آنها را به کندوی اصلی برگرداندم. پنج روز بعد رفتم ملکه را از قفس آزاد کردم (زنبورهای همراه ملکه در قفس مرده بودند ولی ملکه زنده بود معلوم شد که مورد تغذیه از طرف زنبورهای داخل کندو قرار گرفته) در زمان ازاد کردن ملکه هم روی زنبورها شربت اسپری کردم.

بعد از آزاد سازی ملکه فرصت بازدید برای نتیجه کار نداشتم. امیدوارم که مورد پذیرش قرار گرفته باشه.
نمایه کاربر
abbassh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط abbassh »

کسی نظری نداره؟
نمایه کاربر
sina1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بیجار
تماس:

پست توسط sina1 »

با سلام خدمت دوستان- من چند سال پیش با پایش مستمر کندوی نر ریز دیدم که ملکه پرورش داده واین ملکه بعد از جفتگیری 5 سال تخمریزی مرتب داشت که این ملکه دارای ویزگیهای عجیب بود که بعد از5سال به با این که تخمریزی بسیار ضعیفی داشت وهر دوبالش ریخته بود گارگران تمایلی به تعویض آن نداشتند به ناچار آن ملکه را از کندو جدا کردم و در داخل قفس طوری بالای سر شانهای کندوی دیگری قرار دادم که بعد از یک روز کارگران آن کندو ملکه را آزاد کردند وجلبتر اینک این ملکه به همراه ملکه موجود در آن کندو به مدت 4 ماه در کنار هم مشغول به تخم ریزی بودند وبارها دیدم که هر دو ملکه به هم رسیدند وبی تفاوت از هم به تخم ریزی مشغول بودند ود ضمن کار گرهایی که این ملکه خاص به دنیا می آورد دارای رنگ تیره بوده که من تا آن روز در زنورهای خود آن رنگ را نداشتم وجسه کارگرها قدری کوچک بودند که به ندرت نیش می زدند تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان