نگهداری کندو در بالکن آپارتمان

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Shepol
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: کردستان
تشکر کرده: 10 دفعه
تماس:

نگهداری کندو در بالکن آپارتمان

پست توسط Shepol »

سلام به دوستان عزیز و عسل دوست

چند وقتی میشه که به فکر داشتن یک یا دو کندو برای مصرف شخصی افتادم ولی مقداری متفاوت! تصمیم بر این هست که کندو ها توی بالکن آپارتمان نگهداری بشه البته هنوز جا و مکان معلوم نیست چون در جایی که فعلا مستقر هستیم امکان نگهداری وجود ندارد. بنابراین نمیشه وارد جزئیات شد و عکس ارایه داد ولی احتمال داره که بالکن دور تا دور شیشه بشه که البته چون چند تیکه هستن میشه شیشه ها رو خیلی راحت کنار زد و دریچه بزرگی برای عبور و مرور درست کرد

تصویر

ایا امکان موفقیت در گرفتن عسل طبیعی با توجه به شرایط وجود داره؟
زنبورها توان ادامه فعالیت طبیعی رو خواهند داشت؟
قصد استفاده از کندوهای پلاستیکی "زاکروس کندو" رو دارم ( و یا نمونه های مشابه ) ایا انتخاب مناسبی هست؟ یا کندو های چوبی انتخاب بهتری است؟
آیا تا به حال کسی موفق به انجام چنین طرحی و گرفتن نتیجه مطلوب بوده است؟

ممنون میشم اگر دانسته های خود را با من به اشتراک بگزارید
آخرین ويرايش توسط 2 on Shepol, ويرايش شده در 0.

نمایه کاربر
Hassannozarpour

Re: نگهداری کندو در بالکن آپارتمان

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام ایده خیلی خوبی است حتما جواب میده چرا که نه ولی باید هروز قبل از طلوع آفتاب شیشه های اطراف کندو را کنار زد تا زنبورها در هنگام جهت یابی داخل محوطه شیشه ای جمع نشوند وسریع از محل کندو دور شوند وبعد اینکه باید فاصله نمای آپارتمان مذکور با سایر آپارتمانهای اطراف زیاد باشد تادر هنگام غروب که زنبورها به کندو برمیگردند وتاریک است به سمت نور چراغهای پنجره های همسایگان جلب نشوند یه راهکار بهتر اینکه برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی میتوان از همان روزی که کندوها را مستقر میکنیم میتوان تمام دیواره های شیشه ای اطراف کندو را با پرده پوشاند وتنها دیواره شیشه ای جلویی سوراخ پرواز را باز گذاشت وکندو را تاحدامکان به دیواره شیشه ای نزدیک کرد تا رفت وآمد زنبورها تسهیل گردد ودر اینصورت بستن سایر دیواره های شیشه ای اطراف کندو در صورت گذاشتن یک تهویه کوچک در داخل محوطه آن برای جلوگیری از گرم شدن محیط داخل در اثر نورآفتاب وآسیب دیدن زنبورها ایرادی ندارد.
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

با سلام دوست عزیز امکانش هست من شما رو راهنمایی میکنم ولی قبل از توضیحات میخوام بدونم چرا در پشت بام اقدام به نگهداری زنبور نمیکنید ؟ اونجا که بهتره تازه برای شما هم فرق نداره طبقه اخر هستید و راحتید
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
heidarolad
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: كرج
تشکر کرده: 14 دفعه
تماس:

پست توسط heidarolad »

سلام.دوست عزیز فراموش نکن چیزی که برای زنبور لازمه شهد و گرده گلها میباشد.آیا در شهر به میزان کافی گل وجود دارد؟
آیا به فکر اعتراض همسایه ها هستید؟ما که زنبورهامون بیرون شهر که چه عرض کنم بیرون روستا است باز با اعتراض اهالی مواجه هستیم.
آیا فکری برای نورهای زیاد در شب کرده اید؟و.......
نمایه کاربر
amirmeisam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قزوین
تشکر کرده: 14 دفعه
تماس:

پست توسط amirmeisam »

بهترین راه اینه که تو پشت بام نگهداری کنی.
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام دوست خوب
شعاع مفید فعالیت زنبور 4 کیلومتر و نهایی 10 کیلومتر(در شهر نزدیک بودن به جاهای پرگل مثل پارک یا پارک جنگلی ) به نظر من میتونی کندوهاتو یا در پشت بام بزاری یا اینکه به یک دشت و جایی انتقال بدی که ازش مواظبت کنند ولی هم میتونی روی بالکن بزاری بهترین جا برای کندو دشت و کوهپایه ومزارع صیفی جات است ودر صورت نبود شهد زنبور شیره درخت را به عسل تبدیل میکند .
نمایه کاربر
Shepol
محل اقامت: کردستان
تشکر کرده: 10 دفعه
تماس:

پست توسط Shepol »

Hassannozarpour
فاصله با ساختمان های اطراف حداقل باید چقدر باشه؟ پوشاندن دیواره های شیشه ای از چه لحاظ به زنبورها کمک میکند؟ چه نژادی از مسیر یابی بهتری برخوردار هست که کمتر در محیط شهری با مشکل روبه‌رو بشه؟ مطالب وبلاگتون هم خیلی مفید بود ممنون.

avrinasal
ممنون , عکس گذاشته شده از اینترنت گرفته شده فقط جهت نشان دادن محل احتمالی قرارگیری کندو در بالکن شیشه ای. حقیقتا فعلا فقط جهت جمع‌آوری اطلاعات و شکل دهی به ایده و احتمالا موانع پیش‌رو از دوستان خوبم درخواست کمک کردم چون در مکانی که فعلا هستیم امکان استقرار کندو وجود نداره ولی در اینده نزدیک بعلت تغیر مکان این امکان فراهم خواهد شد.به هر حال در پشت‌بام به این علت که شاید دیگر ساکنان دیش و .. بگذارن و هم این که نسبت به بالکن جنبه ی عمومی‌تری داره شاید ممکن نباشد . طرح و ایده مد نظر من در تصویر زیر بطور تقریبی مشخص شده

تصویر

heidarolad
منطقه ما کوهستانی هست اطراف شهر کوه های فراوانی وجود داره فکر نمیکنم برای من که حداکثر ۳ کندو خواهم گذاشت فکر نمیکنم مشکل چندانی باشه. نمیدنم میزان سروصدای کندوها در محیط بسته بالکن چطوری بشه ولی تصمیم دارم قسمتی که کندو ها هست رو شیشه مات استفاده بکنم تا دید به داخل بالکن محدود بشه . در مورد نور های مزاحم خیر نمیدونم باید چکار کرد ممنون میشم اگر ایده ای دارید مطرح کنید چون شخصا از خصوصیات رفتاری زنبوها بی‌اطلاع هستم و فعلا فقط در حد مطالعه هست و عملی هیچ تجربه ای ندارم.

mohammad123
متاسفانه امکان انتقال کندو ها برام مهیا نیست بعلاوه این که ترجیح میدم کندو ها دم‌دست باشند. آب و هوای اینجا زمستان خیلی سرد گاهی زیر ۴۰ درجه و تابستان هم گاهی بالای ۴۰ درجه ولی معمولا از فروردین تا تیر هوا خیلی خوب هست به هر حال فکر نمیکنم برای گرفتن ۷-۸ کیلو عسل طبیعی در سال مشکل چندانی پیش رو باشه.

از همه دوستانی که با تایپیک توجه داشتن تشکر میکنم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام بهترين كار قرار دادن يك كندو و يا دو كندو در بالكن ميتونه خوب باشه.بايد حتما اب در كنار كندوهاتون قرار بدين.اگه روبروي زنبورها جام بالكن وجود داره و شيشه جام بالكن شفافه متاسفانه مانع رفت امد زنبورا ميشه و باعث تلفات به زنبورا ميشه بايد مسير رفت امد زنبورا كاملا باز باشه و شيشه روبرو و يا كنار زنبور وجود نداشته باشه.شبا نبايد نور چراغ خونه باعث جذب زنبورا به خونه بشه و كاملا بايد مانع خروج نور از خونه بشين .
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

اصلا فکرشم نکن
مگه پشت بوم زیر یه سایه بان+ یه ظرف اب
دو روز اول پدر همسایه رو ....
روزی یه لیوان شربت هم استاد کن
تا راه بیفته
پشت به باد بزاریش
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

با سلام دوست عزیز شما میتونید یک کلنی زنبور عسل تهیه کنید و اون رو پشت شیشه مستقر کنید مسیر ورودی کندو رو توسط یه لوله مثل لوله پلاستیکی زانو دار مثل لوله 63به بیرون از شیشه هدایت کنی تا زنبورها بتونند از این طریق وارد کندو بشند و همچنین خارج بشند لوله نباید خیلی داراز باشه حدود 40 الی 50 سانت کافیه و حتما 90 درجه باشه که زنبورا نو رو زیاد احساس نکنند کافیه که یه سوراخ به اندازه خود لوله در کنار شیشه به طرف دیوار بالکن ایجاد کنیدتا از بالکن و نور چراغ در شب کمی دور تر باشد مطمئن باشید این روش خیلی بهتره ولی سعی کنید به کسی نگید که من در بالکن خونم زنبور نگه میدارم چون اگه همسایتون رو یک پشه هم نیش بزنه اولین کسی که ازش شاکی میشند شما خواهی بود به فکر اب و تغذیه هم نباشید چون خود زنبور منبعش رو پیدا میکنه اگر دوست داشتید و زنبورتون نیاز تغذیه دستی داشت میتونید تغذیه بدید ولی در این روش نباید زیاد درب کندو رو باز و بسته کنید چون باعث خروج به دام افتادن و تلفات زنبوران در پشت شیشه خواهد شد اگر کمک دیگه ای هم خواستید میتونید تماس بگیرید تا راهنمایی کنم موفق باشید
آخرین ويرايش توسط 1 on avrinasal, ويرايش شده در 0.
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

avrinasal نوشته شده:با سلام دوست عزیز شما میتونید یک کلنی زنبور عسل تهیه کنید و اون رو پشت شیشه مستقر کنید مسیر ورودی کنور رو توسط یه لوله مثل لوله پلاستیکی زانو دار مثل لوله 63به بیرون از شیشه هدایت کنی تا زنبورها بتونند از این طریق وارد کندو بشند و همچنین خارج بشند لوله نباید خیلی داراز باشه حدود 40 الی 50 سانت کافیه و حتما 90 درجه باشه که زنبورا نو رو زیاد احساس نکنند کافیه که یه سوراخ به اندازه خود لوله در کنار شیشه به طرف دیوار بالکن ایجاد کنیدتا از بالکن و نور چراغ در شب کمی دور تر باشد مطمئن باشید این روش خیلی بهتره ولی سعی کنید به کسی نگید که من در بالکن خونم زنبور نگه میدارم چون اگه همسایتون رو یک پشه هم نیش بزنه اولین کسی که ازش شاکی میشند شما خواهی بود به فکر ابو تغذیه هم نباشید چون خود زنبور منبعش رو پیدا میکنه اگر دوست داشتید و زنبورتون نیاز تغذیه دستی داشت میتونید تغذیه بدید ولی در این روش نباید زیاد درب کندو رو باز و بسته کنید چون باعث خروج به دام افتادن و تلفات زنبوران در پشت شیشه خواهد شد اگر کمک دیگه ای هم خواستید میتونید تماس بگیرید تا راهنمایی کنم موفق باشید

برای نگهداری در شهر حتما به آبشخور نیاز هست. چون ممکنه زنبورا به منازل مردم جهت تهیه آب مراجعه کنند که این باعث وحشت آنها خواهد شد. حتما آبشخور مناسب در نظر بگیرید.

ولی با بقیه حرفای شما موافق هستم. اینطوری دیگه مشکل پیدا کردن راه ورود ندارن
آخرین ويرايش توسط 1 on barbod-beee, ويرايش شده در 0.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

‌‌وقتی میگیم فکرشم نکن
دلیل دارم نبات
چندوقت پیش یه احضاریه دریافت کردم
محکمه که حاضر شدم تازه دوزاریم افتاد
قضیه چیه
یه نفر بچه شو زنبور کنده باد کرده گوش به گوش رسیده
اون کوچه یه زنبور داره
اومده ادعا دیه میکرد
اقا داستانی شد که بیاو ببین
بعد تو دادگاه رو به بچه اش کردم گفتم عمو اون زنبوره تورو زد چه رنگیه یه نگاه به مامانش کرد گفت زرد بود
قاضی خندش گرفت
گفتم بابا کندوهای من تو باغ نه رو بوم
بعدم زنبور عسل که زرد نیس
گفت شاید تو زنبور زرد پرورش میدی
خلاصه بد بختی کشیدم
تازه تعهد دادم
خونه باز دید شد
کلی فحش ناله نفرین شدم
میگف تو میری اونجا زنبورا میرن تو جیبت بعد باخود میاریشون شهر

هنوز دادگاهی دارم
طرف دیه بگیره
امان از مردم ایندوره زمانه
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

برای یه کیلو عسل
به کلانتری. دادگاه پاسگاه پزشک قانونی رفتن نمیرزه بابا
کلی الاف مرخصی رفته
مامور در خونه اومده
میگه یک تومن بده ولت کنم
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
نمایه کاربر
nargmosa
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

اگر در اپارتمان هستی تو بالکن یه کمی سخته بخاطر نزدیک بودن بالکن خونه ها به هم و وارد شدن زنبورها به خونه همسایه ها باعث اعتراض آنها میشود رو پشت بام بهتره
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط reza63 »

تویه باغ که مال دوستان یا اشنایان بزار
به همین. بهانه. جمعه ها. به. اتفاق. بچه ها برو هم تفریح هم باز دید کلی هم پوزشو جلو خونواده بده
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 15 مهمان