از بین رفتن کندوها در سرما

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

از بین رفتن کندوها در سرما

پست توسط fara »

سلام هفته پیش که هوا خیلی سرد شد چند تا از کندو های من از بین رفتند آیا شما هم با این مشکل روبرو شدید و یا برای روبرو نشدن با این مشکل از بین نرفتن کندو بر اثر سرما چه تدبیری می اندیدیشید البته من هم کندو را تنگ تر کردم و فضای خالی را با روزنامه پر کردم .

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

سلام در اثر سرما که از بین نمیره به ندرت از بین میره(اگه ذخیره داشته باشه).احتمالا در معرض باد بودن و یا اینکه مقدار ذخیره کندو کم بوده.باید بیشتر توضیح بدی فرامرز عزیز.از علائم کندو و جمعیت ان.
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

جمعیت کندو ها ضعیف بوده البته همه ی کندوهام ضعیف هستند تغذیه ی کافی داشته بودند هم ذخیره عسلشان خوب بود هم خمیر شیرین داشتند .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ajen
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: پیرانشهر
تماس:

مردن کلنی ها درزمستان

پست توسط ajen »

از بین رفتن کنلی هادرزمستان درسال1389به چندعلت می باشد.
  • کمبودذخیره زمستانی
    2.نبودتخمریزی ملکه درپاییزگذشته وجمعیت کم
    3.دوهوایی منطقه ای که کلنی هادرآنجازمستان گذرانی میکنند :lol:
نمایه کاربر
malake
محل اقامت: آذربایجان غربی
تماس:

پست توسط malake »

سلا دوست عزیر من بهت پیشنهاد میکنم از کندوی نسل جدید استفاده کن تا دبگه این مشکل برات پیش نیاد میتونی برای کسب اطلاعات بیشتر دو مورد این کندوها تو تالار یا تو فروشگاه بخونی با اگه مایل بودی برات اطلاعات بیشتری ایمیل کنم
نمایه کاربر
setare
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساری
تماس:

پست توسط setare »

salam hamon jamiyat zaif bode va dar zemn makani ke zanbor hat ro gozashti ta zemestan gozarani kone ham hast . bishtar tozi bede az jat bego badgir hast ?
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

تلفات کندوها

پست توسط mellifera »

سلام فرامرز عزیز نترس مال من هم دیروز دوتاش از بین رفتن اون هم ملوم بود تو یه مسیر بودن باد از بین بره مال من رو.
یه غفلت باعث این کار شد.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

Re: از بین رفتن کندوها در سرما

پست توسط saman »

سلام بنظر شما در صورت وجود تغذيه کافي در کندو سرماي هوا تا چند درجه زير صفر ميتونه زنبورها رو ازبين ببره؟يا اصلا سرما باعث مرگ زنبورها نميشه؟(من که زنبورهام تا 9درجه زير صفر رو بيشتر رو نداشتن و از بين هم نرفتن)
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام

آقا سامان دمای زیر صفر دلیل از بین رفتن کلنی نمیشه اگه قرار باشه در دمای زیر صفر زنبورها از بین بروند این فاجعه است در ایران مناطقی داریم که دما تا منفی سی درجه میرسد در اروپا و کانادا هم اینگونه هست اما زنبورهایی که بر اثر سرما از بین میروند مشکل جمعیت دارند چون جمعیت قوی کاملا سرمای زمستان را تحمل میکنند البته غذای کافی هم باید داشته باشند.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
يه کندوي در حد دوقاب داشتم که ديروز عصري بهش سر زدم کاملا سرحال بود يه مقدار شربت همراه با عسل براش گذاشتم که خيلي خوب ازش استقبال کردن شب هوا حدود 5 درجه زير صفر رفت امروز صب که بهش سر زدم ديدم يک قاب کامل از زنبورها از بين رفتن بنظر دوستان علتش چي ميتونه باشه؟(يه چيزي شبيه مدفوع آبکي زرد رنگ ريخته بودن داخل کندو بعضي هاشونم يه مقداري شکمشون باد کرده بود ونصفه جون بودن و 20تايي هم جلوي سوراخ عقب کندو خشک شده بودن)
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
يه کندوي در حد دوقاب داشتم که ديروز عصري بهش سر زدم کاملا سرحال بود يه مقدار شربت همراه با عسل براش گذاشتم که خيلي خوب ازش استقبال کردن شب هوا حدود 5 درجه زير صفر رفت امروز صب که بهش سر زدم ديدم يک قاب کامل از زنبورها از بين رفتن بنظر دوستان علتش چي ميتونه باشه؟(يه چيزي شبيه مدفوع آبکي زرد رنگ ريخته بودن داخل کندو بعضي هاشونم يه مقداري شکمشون باد کرده بود ونصفه جون بودن و 20تايي هم جلوي سوراخ عقب کندو خشک شده بودن)

با سلام سيستمشونو به هم زدي شربت نبايد ميدادي .الان تو اين موقعيت كه هوا سرد هستش نبايد موجب استرس به كندوها شد.2 تا شان تا الان دواماوردن خيلي خوبه.4 تا شانومنخودم نگه داشته بودم.دو تا روديگه نه. تصویر تصویر
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام
بنظر دوستان استفاده از خمیر شیرین دراین فصل که هوا یه کم سرده باز کردن درکندو برازنبورها مشکلی ایجاد نمیکنه ؟ وایا خمیرشیرین موجب تحریک نخمگذاری نمیشه اگه گرده نداشته باشه؟
آخرین ويرايش توسط 1 on hony, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من نگران بروز بيماري و سرايتش به بقيه کندوها بودم اگه علت شربت نابهنگام يا استرس بوده مهم نيست خودتون ميدونيد که يه اشتبا هر چند کوچک تو زنبورداري ميتونه کار رو خراب کنه
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
به نظرمن الان بهترين موقه براي دادن خمير شيرين هستش من از 20 روز پيش بهشون دادم و اخراي مصرف کردنشونه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

hony نوشته شده:سلام
بنظر دوستان استفاده از خمیر شیرین دراین فصل که هوا یه کم سرده باز کردن درکندو برازنبورها مشکلی ایجاد نمیکنه ؟ وایا خمیرشیرین موجب تحریک نخمگذاری نمیشه اگه گرده نداشته باشه؟

تو اين مطلب توضيح داده شده:

post3815.html#p3815
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

به نظرمن الان بهترين موقه براي دادن خمير شيرين هستش من از 20 روز پيش بهشون دادم و اخراي مصرف کردنشونه

با سلام بله كارتون درست بوده توضيحات بيشتر رو جمشيد عزيز تو اين تايپك دادن:

post3815.html#p3815
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
ما هم دقیقا همین رو می خوایم . اینکه قبل از شروع گرده طبیعی زنبور تخم بریزه . و گرنه اگه صبر کنیم تا گرده شروع بشه که دیگه کاری نکردیم .
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

ehsanklop نوشته شده:

سلام
ما هم دقیقا همین رو می خوایم . اینکه قبل از شروع گرده طبیعی زنبور تخم بریزه . و گرنه اگه صبر کنیم تا گرده شروع بشه که دیگه کاری نکردیم .

سلام

اقا جمشید گفته که خمیر شیرین در تخم ریزی ملکه تاثیری نداره وباید گرده داشته باشه نظر شما هم همینطوره ؟
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
البته گفته ایشون درست هست . اگه زنبور با گرده تغذیه بشه تو هر فصلی از سال شروع به تخمریزی میکنه . شاید من منظورم رو درست بیان نکردم . به هر حال اصلاح میکنم :

ما میخوایم زنبور زودتر تخم بریزه . چون به نفعمونه . حالا هر جوری شده با شربت تحریکی یا گرده یا خمیر شیرین یا جابجایی یا بازدید روزانه . هر کدوم این روشها خوبه . اگه با گرده تغذیه بشه تاثیرش خیلی بیشتره
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
ديشب منطقه ما 60سانتي برف اومده که کاملا بي سابقه بوده باتوجه بالابودن دماي هوا امروز صب چندتا از کندوهام زنبورهاشون ميامدن بيرون و چون برف زياد بود تو برف ميموندن و از بين ميرفتن بخاطر جلوگيري از تلفات، فوري در همه کندوها رو بستم بنظر دوستان بسته شدن در کندوها تو شب باوجود سوراخ هاي کوچک تو ورودي احتمال از بين رفتن کندو وجود نداره(تعجبم چطور زنبورها باوجود اين همه برف ميامدن بيرون. آفتاب که بيرون اومد اگه در کندوها رو نبسته بودم از هر کندو يه قاب شايد بيشتر تلف ميشدن)
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت دوستان:
يادم رفت اين سوالم بپرسم اين برفي که باريده حداقل تا دو روزه اينده کاملا رو زمين هستش آيا به نظر دوستان تا دو روزه ديگه در کندوهامو باز نکنم؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ديشب منطقه ما 60سانتي برف اومده که کاملا بي سابقه بوده باتوجه بالابودن دماي هوا امروز صب چندتا از کندوهام زنبورهاشون ميامدن بيرون و چون برف زياد بود تو برف ميموندن و از بين ميرفتن بخاطر جلوگيري از تلفات، فوري در همه کندوها رو بستم بنظر دوستان بسته شدن در کندوها تو شب باوجود سوراخ هاي کوچک تو ورودي احتمال از بين رفتن کندو وجود نداره(تعجبم چطور زنبورها باوجود اين همه برف ميامدن بيرون. آفتاب که بيرون اومد اگه در کندوها رو نبسته بودم از هر کندو يه قاب شايد بيشتر تلف ميشدن)

با سلام بعضي مواقع زماني كه هوا گرمه زنبوران به هواي گرمي هوا ميان بيرون.ايا در زماني كه برف ميومد بعد از قطع شدن برف هوا افتابي وگرم بوده.در اين مواقع زنبوران ميان بيرون به دليل افتاب بودن هوا اما هواي بيرون چونسرده بي حس ميشن وديگه ازبين ميرن.در كندوها رو بهتره نبندي اگه بستي بهتره ديگه شبا باز كني تا زنبورانبتونن تهويه رو انجامبدن.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام من سه روزه بعلت وجود برف زياد و هواي آفتابي (چون زنبورها تو هواي آفتابي گول خورده و بيرون ميان و رو برف ها از بين ميرن)درکندوهاموب ستم بنظر دوستان بسته شدن در کندو سه روز به زنبورها آسيب نميزنه؟
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تماس:

پست توسط 3357 »

saman نوشته شده:سلام من سه روزه بعلت وجود برف زياد و هواي آفتابي (چون زنبورها تو هواي آفتابي گول خورده و بيرون ميان و رو برف ها از بين ميرن)درکندوهاموب ستم بنظر دوستان بسته شدن در کندو سه روز به زنبورها آسيب نميزنه؟

جناب آقای سامان
همانطور که جناب جهانی در پست بالا قید نمودند که حداقل شبها برا تهویه درب را باز کنید خوب است در اینجا بنظر من شما اگر جلو کندو را تمیز کنید که زنبوران روی برف ننشینند
زیاد صدمه نخواهند دید چون در برف که هوا افتابی هست انها خودشان متوجه هستند زیاد رفت وامد ندارند و ان تعداد که رفت و امد میکنند یکی برای تهویه داخل و یکی برای دفع مدفوع است و کشتار نباید زیاد باشد چون من خودم در همان وضعیت هیچ اقدامی در بستن درب کندو نکرده فقط جلو کندو را تمیز و خشک میکردم و یک روزنامه جلو درب پهن میکردم کشتار هم نداشتم مگر در حد انگشتان دست که آنهم عادی است تصویر تصویر
mojtaba besharati
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

من خودم بارها كندوها رو بازديد كردم زماني كه هوا سرده و افتاب تازه در اومده يكي دو تا از زنبورا ميان بيرون و نزديك كندو پرواز ميكنن و زود ميرن داخل كندو.به نظر من اين زنبورا هوا و دما رو بررسي ميكنن و به كندو منتقل ميكنن وضعيت هوا و دما رو.

اما بعضيمواقع كه هوا چند روز پشت سر هم گرمه زنبوران ديگه دما و هوا رو چك نميكنن و بيشتر زنبوراني كه مدفوع دارن ميان بيرون و اگه برفي بباره و هوا سرد بشه اون اتفاقي كه نبايد بيفته ميفته.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

پست هارو خوندم.من 3 کندوی 2 قاب دارم که زنده موندن حتی یکیشون هم جکعیتش به 4 قاب افزایش پیدا کرد.اما یکی از بهترین کندوهای من کاهش جمعیت داشت طوری که یه 2 قاب زنبور رسید.جالب اینه که همه ی ذنبور های کندوهای دیگه گرده میبرن داخل کندو ، اما همون بهترین کندوی من اصلا گرده ای داخا کندو نمیبرن.فکر میکنم ملکه ی عزیزم به رحمت ایزدی پیوسته باشه . در کل به نظر من جوون بودن ملکه و تغزیه و محل کندو تاثیر زیادی تو زنده موندن زنبورا داره . جمعیت زیاد یا کم تاثیر کمتری داره.
با توجه به باز شدن گل های هلو و آلو دیگه به زنبورام خمیر شیرین نمیدم.آخرین باری که خمیر شیرین دادم 3 هفته پیش بود.دوستان بهار اومد.ایشالا سال پر عسلی داشته باشید.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام دوستان
امروز آزمايشي در يه کندو رو باز کردم از صدتا زنبوري که بيرون اومدن 90تاشون رو برفاي اطراف موندن و نتونستن به کندو برگردن دوربرکندو هم تميز کردم نميدوم چرا شايد زنبورهاي من اي کيوشون پايينه.درضمن فاصله تا زنبورهام دوره نميتونم شبادرشون بازکنم و صب زودببندم.براي تهويه هم مادامي که در ورودي زنبورهامشبک و سوراخ هاي کوچيک زيادي داره فکر نکنم مشکل تهويه براشون پيش بياد.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام دوستان
امروز آزمايشي در يه کندو رو باز کردم از صدتا زنبوري که بيرون اومدن 90تاشون رو برفاي اطراف موندن و نتونستن به کندو برگردن دوربرکندو هم تميز کردم نميدوم چرا شايد زنبورهاي من اي کيوشون پايينه.درضمن فاصله تا زنبورهام دوره نميتونم شبادرشون بازکنم و صب زودببندم.براي تهويه هم مادامي که در ورودي زنبورهامشبک و سوراخ هاي کوچيک زيادي داره فکر نکنم مشکل تهويه براشون پيش بياد.

اقا سامان در كندوها رو نبندين ((ايا دريچه پروازها رو از اول كامل باز كردين وتنظيم در ورودي روبه عهده زنبورا گذاشتين))يه چنتا تصوير بندازين ضميمه كنين تا بيشتر راهنماييتون كنيم.از محل كندوها.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
بنظرمن اين هجوم زنبورها به بيرون علتش اينه که ازسه هفته پيش تخم ريزي زنبورها شروع شده و علتشم از نيازشديدشون به گرده هستش
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

بنظرمن اين هجوم زنبورها به بيرون علتش اينه که ازسه هفته پيش تخم ريزي زنبورها شروع شده و علتشم از نيازشديدشون به گرده هستش

پس منطقه شما گرده داره مياد به كندو واسه همونه.من امروز كندوها رو ديدم و يه دفه ديدم كه گرده زرد رنگي دارن مارن به داخل كندو دو روز قبلش 25 سانت برف اومد امروز كه افتابه زنبورا اومدن بيرون و گرده هم دارن ميارن.به مقدار كم.خدا كنه هوا سرد نشه والا بلايي كه سر زنبوراي شما اومده سر زنبوراي منم مياد.با تشكر از راهنماييتون. تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان