تعویض ملکه سه ساله

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ahmadreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بهبهان.خوزستان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

Re: تعویض ملکه سه ساله

پست توسط ahmadreza »

اگه بخوایم ملکه 3ساله ای رو تعویض کنیم آیا میشه بدون اینکه کندو را یتیم کنیم یک شاخون بهش بدیم؟در اینصورت زنبورها ملکه پیر رو ازبین میبرند یا ملکه پیر شاخون رو ازبین میبره؟در کل برای اضافه کردن شاخون به کندوی بچه یا بدون ملکه چند شاخون لازمه و باید کجای کندو بزاریم؟

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

برای این که ملکه به شاخون اسیبی نرساند می تونی از فنر شاخون یا چسب برق استفاده کنی .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

fara نوشته شده:برای این که ملکه به شاخون اسیبی نرساند می تونی از فنر شاخون یا چسب برق استفاده کنی .

سلام
منظور از چسب برق چیه ؟ ایا چسب رو دور شاخون بپیچیم یا منظور شما چیز دیگه ای هست؟
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

اره معمولا شاخون از کناره ها جویده می شه اگه فنر شاخون نداری کناره های شاخون رو با چسب برق بپوشون تا نتونند بجوند البته بالای شاخون رو چسب نزنی تا ملکه بتونه به دنیا بیاد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقا احسان
مطمنید که زنبورها از بالا به شاخون آسیب نمیزنن یا منظورتون اینه از کناره ها بیشتر احتمال آسیب زدن به ملکه هست؟درضمن آیا وقتی دور شاخون بسته شد به تغذیه نیاز نداره؟
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

saman نوشته شده:سلام آقا احسان
مطمنید که زنبورها از بالا به شاخون آسیب نمیزنن یا منظورتون اینه از کناره ها بیشتر احتمال آسیب زدن به ملکه هست؟درضمن آیا وقتی دور شاخون بسته شد به تغذیه نیاز نداره؟

سلام اقا سامان
نمیدونم منظورتون از بالا چی هست . یادم نمیاد همچین چیزی گفته باشم . اما چیزی که هست اغلب شاخون ها از پهلو خراب میشن . وقتی شاخونها بسته میشن تغذیه شدید با مکمل های ویتامین یا گرده لازم نیست . همون شربت معمولی که به همه کندوها میدین کافیه . در مورد شاخون یا ملکه باکره اگه میخوای دردسر نداشته باشی و زنبور ها خیلی راحت اونو بپذیرن باید تو کندو تخم یا لارو جوون نباشه . نه محافظ شاخون نیازه نه قفس واسه ملکه باکره . نکته دیگه اینکه جمعیت های ضعیف(2یا3 قاب) هر ملکه ای رو خیلی راحت و بی دردسر قبول میکنن .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
کندوهای من اکثرا 10 قاب با 5تا 7 قاب شفیره شدن و اثری از شاخون زدن توجمعیت ها دیده نمیشه میخام صبر کنم خودشون شاخون رو سربسته کنن اونوقت جداشون کنم از یه طرف هم کم کم داره دیر میشه چون اگه بالفرض بر اول خرداد ملکه متولد شه تا بیاد خودشوجم وجور کنه وجفت بره 10 خرداد میشه که متناسب با خرداد نیست بنظر دوستان منتظر شاخون زدن کندوها بمونم یا خودم ازشون مصنوعی بچه بکشم(چون بنظر من شاخونی که ده کادر جمعیت تولید کنه ملکش خیلی با کیفیت تر از 4 قاب جمعیته)ممنون میشم راهنمایی کنید. دوستان ببخشید دکمه تشکر کار نمی کنه.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
کندوهای من اکثرا 10 قاب با 5تا 7 قاب شفیره شدن و اثری از شاخون زدن توجمعیت ها دیده نمیشه میخام صبر کنم خودشون شاخون رو سربسته کنن اونوقت جداشون کنم از یه طرف هم کم کم داره دیر میشه چون اگه بالفرض بر اول خرداد ملکه متولد شه تا بیاد خودشوجم وجور کنه وجفت بره 10 خرداد میشه که متناسب با خرداد نیست بنظر دوستان منتظر شاخون زدن کندوها بمونم یا خودم ازشون مصنوعی بچه بکشم(چون بنظر من شاخونی که ده کادر جمعیت تولید کنه ملکش خیلی با کیفیت تر از 4 قاب جمعیته)ممنون میشم راهنمایی کنید. دوستان ببخشید دکمه تشکر کار نمی کنه.

با سلام.به نظر من بهتره تكثير رو خودتون انجام بدين تا سريعتر به جمعيت ايده ال برسين و حتي ميتونين از اين شاخونها در ساير كندوها نيز استفاده كنين.بله جمعيتي كه خوبه ملكشخوبه كه اين نوع جمعيتي توليد كرده سوا از ساير گزينه ها كه در افزايش جمعيت موثره.
اخر سر اين تقسيم برميكرده به خودتون اقا سامان كه كدوم روش رو استفاده كنين.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من یکی از ملکه های دو سالمو از کندو حذف کردم و به کندو شاخون مسن دادم بعد 5روز ملکه متولد شد و الان که 4روزدیگه گذشته مطمن شدم که ملکه جدید تو کندو از بین رفته امامن ملکه دو ساله رو محض احتیاط تو قفس با چند تا زنبور نگهداری کردم برای جلوگییری از نر ریزشدن کندو میخام ملکه دوساله رو دوباره به کندو بدم حالا سوالم اینه که باید تو قفس بدم تا دوباره با بوش آشنا بشن یا مشکلی نداره همینجوری رهاش کنم تو کندو و نمیکشنش.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

بعد ده روز بوي ملكه از بين رفته بهتره كه ملكه رو با قفس بدي تا مشكلي براي ملكه و كندو به وجود نياد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
با توجه به اینکه امسال منطقه ما از عسل خبری نیست خواستم ملکه 8 تا از کندوهامو که دوساله هستن و چندان از عملکردشان راضی نبودم رو تو تابستان عوض کنم که حداقل در شروع سال دیگه مجبور به تعویض نشم. خواستم نظر دوستان رو بدونم که تعويض تو تابستان مشکلی پیش نمیاره یا همون صبر کنم سال دیگه ملکه ها رو تعویض کنم(از نظر زنبور نر هم مشکلی نیست به اندازه کافی تو کندوهام هستن)
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

با توجه به اینکه امسال منطقه ما از عسل خبری نیست خواستم ملکه 8 تا از کندوهامو که دوساله هستن و چندان از عملکردشان راضی نبودم رو تو تابستان عوض کنم که حداقل در شروع سال دیگه مجبور به تعویض نشم. خواستم نظر دوستان رو بدونم که تعويض تو تابستان مشکلی پیش نمیاره یا همون صبر کنم سال دیگه ملکه ها رو تعویض کنم(از نظر زنبور نر هم مشکلی نیست به اندازه کافی تو کندوهام هستن)

بهتره همه رو هم زمان یتیم نکنی....این کارو میشه کرد و اتفاقا نتیجه ی خوبی هم میگیری. تصویر
نمایه کاربر
turkman
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گلستان-شهرستان بندرترکمن
تشکر کرده: 59 دفعه
تماس:

پست توسط turkman »

mellifera نوشته شده:
من تو اينکه ملکه سه روز تو قفس در کندو دوام بياره شک دارم مخام صب با قفس بزارمش تو کندو و دم غروب ازادش کنم به امان خدا هرچه بادا بادمن که نميتونم قاب هارو چک کنم ببينم آياملکه رو ميکشن يا نه؟نظر شماچيه؟

با سلام لاقل 24 ساعت بزارين ملكه در قفس بمونه ووسط شانها قرار بدين تا زنبورا بيشتر با ملكه تماس داشته باشن.

احتمالا زنبورای کارگر داخل قفس در همبو شدن ملکه با کندو ی جدید مشکل پیش میارن . در هنگام معرفی ملکه نباید در قفس ملکه زنبور کارگر باشه /
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 10 مهمان