راهنمایی در مورد قوی کردن جمعیت کندو

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hasan_edalat
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: یزد
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

راهنمایی در مورد قوی کردن جمعیت کندو

پست توسط hasan_edalat »

با سلام
من اول بهار یک کندو 10 قاب خریداری کردم که هم یک چیز جدید یاد گرفته باشم و هم بتوانم از انها عسل برداشت کنم که ازاین کندو 1 بچه گرفتم و با توجه به بی تجربگی من از کندوی دوم یه بچه به صورت طبیعی خارج شد که اون را هم به وسیله یک زنبوردار با تجربه گرفتم و به کندوی سوم منتقل کردم
با توجه به اینکه کندوی سوم من جمعیت کمی درحد 2 قاب دارد و ملکه درحال تخمگذاری و زنبورها بسیار ارام در حدی که بدون کلاه و دستکش در کندو را باز و بازدید و به انها شربت میدهم و همچنین قابها را سفید درست کرده اند. ایا می توانم این جمعیت کم را تا پاییز به یک جمعییت ایده ال برسانم و برای سال بعد اماده کنم؟>
2-کندوی دوم من بسیار عصبانی هستند و حالت تهاجمی دارند و مثل کندوی سوم .موم دوزی نمی کنند و همچنین جمعیت 5 قاب دارند . برای اینکه بتوانم این 3 جمعیت را به حداکثر برسانم تا بتوانم عسل برداشت کنم چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید و همچنین تا چه زمانی می توانم به انها شربت بدهم و به چه مقدار

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: راهنمایی در مورد قوی کردن جمعیت کندو

پست توسط fara »

سلام با توجه به اين كه از يك كندو دو بچه گرفته اي احتمالا نبايد به برداشت عسل در امسال دل ببندي سعي كن از كندوي قوي تر به كندو سوم هم كمك كنيد و شربت رو هم فعلا قطع نكن تا ملكه تخم ريزي شو كم نكند و جمعيت كندو به حالت عادي برسد.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

2 کندوی بچه رو باید ادغام کنی.ملکه ی خوب و آروم رو نگه دار. ئ ملکه ی نیش زن رو بکش و بعد ادغامشون کن. پوکخ بخر و پوکه بده.وقتی دیدی روی پوکه ی جدید نمیرن پوکه ی جدید رو با قاب اول که حتما ملکه توش تخم گذاشته عوض کن. اینجوری ملکه زود تر توش تخم میذاره.شربت رو هم قطع نکن.اصلا نباید برگه موم بدی.چون جمعیت کمه و 1 ماه طول میکشه برگه رو ببافن.پوکه بخر.شاید بتونی اینجوری 1 ی ا2 کیلو آخر تایشتون عسل شکر برداشت کنی
نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

شما میتونین ظرف 2 ماه کندوها را به حد قوی برسونید

من خودم 10 کندو با جمعیت 3 و 4 قاب خریدم و حدود 2 ماه بعد به 9 و 10 قاب رسوندمشون

اتفاقا از شون بچ گرفتم و از اول فروردین تا الان از 10 تا کندو به 18 تا رسوندمشون و 15 کندوی 10 قاب دارم و 3 تاش 5 قاب هستن

کافیه از کندوهای قوی تخم پخته بدی به ضعیفها

سریع جبران میشه

دلت نسوزه و با جرات ازمایش و خطا کن
نمایه کاربر
majid64
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: کازرون استان فارس
تماس:

پست توسط majid64 »

با سلام و عرض ادب. می خواستم بیشتر توضیح بدید که چکار کنم واسه اینکه کندوهای 2. 3 قاب رو به 10 قاب برسونم. و منظورتون از تخم پخته چیه؟ کلا راهنماییم کنید. با تشکر
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

YONES_Z نوشته شده:شما میتونین ظرف 2 ماه کندوها را به حد قوی برسونید

من خودم 10 کندو با جمعیت 3 و 4 قاب خریدم و حدود 2 ماه بعد به 9 و 10 قاب رسوندمشون

اتفاقا از شون بچ گرفتم و از اول فروردین تا الان از 10 تا کندو به 18 تا رسوندمشون و 15 کندوی 10 قاب دارم و 3 تاش 5 قاب هستن

کافیه از کندوهای قوی تخم پخته بدی به ضعیفها

سریع جبران میشه

دلت نسوزه و با جرات ازمایش و خطا کن

این در صورتی امکان پذیره که پوکه داشته باشی.وگرنه امکان نداره با برگه دادن تونسته باشه 9 10 قاب کنی.اونم تو 2 ماه.تنها در صورتی زنبورا روی برگه بافی خیلی خوب کار میکنن که شهد خیلی خوبی بیاد....البته شاید منظورت این بوده که علاوه بر اون کندو های 3 4 قاب چند کندوی 10 قاب یا بیشتر داشتی و از اونا به کندوهای ضعیفت تخم هفته میدادی.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

majid64 نوشته شده:با سلام و عرض ادب. می خواستم بیشتر توضیح بدید که چکار کنم واسه اینکه کندوهای 2. 3 قاب رو به 10 قاب برسونم. و منظورتون از تخم پخته چیه؟ کلا راهنماییم کنید. با تشکر
دوست عزیز این که میگی کلا راهنماییم کنید یکم جالب نیست . چون اینجا بیشتر برای مشورته نه آموزش...البته به شما حق میدم که دوس داشته باشین تو کمتر زمان ممکن بهترین تصمیمو بگیرید و درست ترین کار رو و انجام بدید اما باور کنید با خریدن کتاب زنبورداری دکتر شهرستانی 70 80 % به سوال هاتون جواب میدید.
کندوهای 2 3 قاب نیاز به ملکه ی جوون و تغذیه مناسب و پوکه به موقع دارند.اگه جایی هستی که هوا خیلی گرم نمیشه مثلا زیر 20 درجه هست بهتره دریچه پرواز کندوهای 2 3 قابت رو بیشتر از 2 بند انگشت باز نکنی چ.ن جمعیت کمی داره و مورد سرقت توسط زنبور های دیگه قرار میگیره.هر وقت دیدی کل قاب هات پر تخم شد یه پوکه دیگه بده و پوکه رو بین 2 قابی که ملکه توش تخم گذاشته بذار.
نمایه کاربر
majid64
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: کازرون استان فارس
تماس:

پست توسط majid64 »

دوست عزیز من تازه کارم و منظورم از کلا در این موضوعی که نوشته بودن بود و تو کتاب دکتر شهرستانی نوشته نشده که در عرض 2 ماه میشه کندو رو به 10 قاب رسوند و خدای نکرده قصد بی ادبی نداشتم. به هر حال ممنونم از تذکرتون. یه سوال دیگه که داشتم این بود که من 4 تا کندو دارم و پوکه ندارم آیا میشه روش دیگه ای اجرا کرد و آیا میشه پوکه خالی رو خرید یا نه؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید تصویر
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

majid64 نوشته شده:دوست عزیز من تازه کارم و منظورم از کلا در این موضوعی که نوشته بودن بود و تو کتاب دکتر شهرستانی نوشته نشده که در عرض 2 ماه میشه کندو رو به 10 قاب رسوند و خدای نکرده قصد بی ادبی نداشتم. به هر حال ممنونم از تذکرتون. یه سوال دیگه که داشتم این بود که من 4 تا کندو دارم و پوکه ندارم آیا میشه روش دیگه ای اجرا کرد و آیا میشه پوکه خالی رو خرید یا نه؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید تصویر

بی ادبی چیه..شرمندم اگه تند حرف زدم...پوکه رو میشه از کسایی که لوازم زنبور داری میفروشن تهیه کرد.هر پوکه 2500 یا 3000 تومن.اما موقع خرید بهتره به چند نکته توجه داشته باشی...ائل اینکه هر چه پوکه روشن تر باشه بهتره....نمیدونم تاحالا کرم موم خوار توی پوکه دیدی یا نه ؟ اکثر این افرادی که پوکه می فروشن عامل اصلی انتقال کرم پروانه موم خوار به کندو های شما هستند.تو این موقع کرو موم خوار اگه داخل پوکه باشه آثارش توی پوکه کاملا مشخصه....توی سلول هارو اگه ببینی متوجه میشی یه جاهایی تو یه خط راست داخل سلول ها انگار یه چیزاسس هست...طوری که تو نگاه اول کاملا مشخصه....مثل نخ هایی که توی یک خط مستقیم به هم وصل شده باشن . این اثر کرم موم خوار روی پوکه هست.این جور پوکه هارو دیدی باید از اونجا فرار کنی چه برسه که ازش پوکه بخری.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
کندوی 3 قاب رو نمیشه الان تو 2 ماه به 10 قاب رسوند . البته تحت شرایط خاصی میشه . اونم اینه که جای کوهستانی خیلی مرتفع باشین که الان تازه بهار رو شروع کرده . اما در حالت کلی نمیتونه برسه .
شما اگه روزانه شربت (1به1 ) به کندو بدین علاوه بر اون از نظر گرده هم اونا رو تامین کنین . اونوقت اگه گرمسیر باشین با کمی شانس تا 2 3 ماه دیگه میتونن به 6 قاب جمعیت برسن .
البته اگه منطقه سردسیر باشین قضیه کاملا متفاوت هست .
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
به نظر من یکی از بهترین راه ها برای افزایش جمعیت کندو که خودم امتحان کردم اینه : تو یه کندوی 10 قاب شانی که ملکه روش هستو میزاریم وسط بقیه شانهارو همرو با بالا انتقال میدیم و طبقه پایین و همشو پوکه خالی میچینیم و بین دو تا طبقه هم شبکه ملکه میزاریم . من این کارو خودم دوبار امتحان کردم واقعا جواب داده .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
راه و روش زیادی وجود داره اما اگه ما تمتم قابها را در طبق و پوکه را در کندو بگذاریم روش خوبی برای ازدیاد جمعیت میباشد اما برای برداشت عسل مشکل میشه و عسل کمی میشه تولید کرد در ضمن نرهای تولید شده در طبق حبس شده و عسل زیادی مصرف میکنند اما میشه طبق را سوراخ کرده تا نرها خارج شوند اما برای رساندن زنبور سه قاب به ده قاب میشه اقدام کرد البته نیاز به چند کلنی قوی میباشد مثلا هر چند روز از کندو قوی شفیره در حال تولد را به کندو سه قابی داده در مدت یکماه میشه زنبور قوی داشت
نمایه کاربر
xnimax
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: استان مرکزی-شهراراک
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط xnimax »

باسلام کندوی من 3 قاب بود بهش پوکه دادم شد 4 قاب بعد جمعیت زیاد شد پنجمین قاب رو که بهش دادم ملکه توش تخم نمیزاره اما توش شهد هست وجمعیت کمی روشه همشون رو این 4 قاب هستن طوری که زیر شانها بصورت شاخون وایمیستن پوکه نبافته براش گذاشتم اما نمیبافنش.تخم ریزی ملکه عالیه.اینم بگم من پوکه ها رو اخر پوکه قبلی گذاشتم.ممنون میشم راهنماییم کنیدتصویر
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
اگه منطقه شما هوا ثبات داره و گرم شده پوکه رو بزار وسط قاب ها تا ملکه توش تخم بزاره
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام باتغذیه مصنوعی وانتقال دادن قاب حاوی لارو سربسته از کلنی های خیلی قوی به کندوهای ضعیف می توان روند رشد جمعیت در کندوهای ضعیف راافزایش داد.
نمایه کاربر
YONES_Z
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z »

در صورت گرم بودن هوا با جابجایی پوکه ها و تخم های نزدیک به تولد (تخم پخته) از کندوی قوی به ضعیف براحتی امکان پذیر است

البته اول بهار خیلی راحت تره
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 69 دفعه
تماس:

پست توسط tanha »

سلام خدمت دوستان
برای تقویت کلنی به هیچ وجه از آبلیمو (همراه با شربت ) غافل نشید . ویتامین c موجود در آبلیمو تاثیر بسیار زیادی در تقویت ملکه و زنبورهای کارگر داره .
وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

اقا علی اصغر باید ب چه مقدار در شربت ریخته شود؟ تصویر
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

سلام
من معمولا شربتی که درست میکنم مثل شربت آبلیمویی که برای خودم درست میکنم ( حدودا نصف استکان در هر لیتر )
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

tanha نوشته شده:سلام
من معمولا شربتی که درست میکنم مثل شربت آبلیمویی که برای خودم درست میکنم ( حدودا نصف استکان در هر لیتر )

سلام
ریختن دو قاشق غذا خوری تو 20 لیتر شربت رو شنیده بودم ولی اینقدر زیاد شما فرمودین احتمال داره زنبورها رو به اسهال مبتلا کنه و خطرناکه.میشه بفرمایید چند بار همچی شربتی رو به زنبورهات دادی و آیا مشکلی براشون پیش نیامده؟
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

ابلیمو در زنبور جایگاه قدیمی ولی نا شناخته شده ای داره.

چند کاربرد مختلف داره که قدیمیا اونو بیشتر در زمان جفت خوردن ملکه تو شربت میریزن تا ملکه زودتر جفت بخوره.(تجربی)

وجود ویتامین c هم خیلی به کمک زنبورا میاد بخصوص ابتدای بهار که فعالیت بالایی دارن

ضمنا ابلیمو ضد عفونی ککنده خوبی برا شربت هست و ترش شدنش رو دیر تر میکنه و برا کسایی که زیاد شربت میدن تا مدتی به کلنی سر نزنن میتونه خوب باشه
مقدارشم در هر لیتر دو تا 4 قاشق غذاخوری.نباید ترشی ابلیمو به شربت غلبه داشته باشه.

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

saman نوشته شده:
tanha نوشته شده:سلام

سلام
ریختن دو قاشق غذا خوری تو 20 لیتر شربت رو شنیده بودم ولی اینقدر زیاد شما فرمودین احتمال داره زنبورها رو به اسهال مبتلا کنه و خطرناکه.میشه بفرمایید چند بار همچی شربتی رو به زنبورهات دادی و آیا مشکلی براشون پیش نیامده؟

سلام
من کلا سال پیش همین شربت رو به کلنی ها دادم و هیچ نشانی از اسهال وجود نداشت و باعث تقویت کلنی ها شد . من در مورد مقدار مصرفش تا بحال مطلبی نشنیدم و مقدارش تجربه خودم بود ولی 2 قاشق برای 20 لیتر خیلی کم است آبلیمو اگه تازه و طبیعی باشه هیچ ضرری برای زنبور نداره .
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

البته من سرکه انگور یک لیوان در 20لیتر وشاید زیاد تر ریختم تاحالا مشکلی پیش نیامده
نمایه کاربر
hany
محل اقامت: كاشان
تشکر کرده: 21 دفعه
تماس:

پست توسط hany »

با سلام راه استفاده از آبلیمو در شربت را به طور دقیق ذکر کنید لطفا؟
[RIGHT][FONT=arial, sans-serif][SIZE=150][HIGHLIGHT=#ffffff] یا عباس نحن بحماک [/HIGHLIGHT][/SIZE][/FONT][/RIGHT]
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط tanha »

سلام
راه خاصی نداره فقط بعد از درست کردن شربت مقداری آبلیمو و اگه خواستید گلاب به شربت اضافه کنید و هم بزنید
نمایه کاربر
farzad68
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: ملاير
تماس:

پست توسط farzad68 »

با سلام.دوستان من دوتا كندوي ضعيف دارم.يكيشون4 قاب ويكيشون 5 قابه تخم ريزي يكيشونم خيلي كمه ميخام براي زمستون گذروني ادغامشون كنم اما من در اين زمينه تجربه اي ندارم.لطفا راهنماييم كنيد ممنون ميشم.متشكر از همهتصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

farzad68 نوشته شده:با سلام.دوستان من دوتا كندوي ضعيف دارم.يكيشون4 قاب ويكيشون 5 قابه تخم ريزي يكيشونم خيلي كمه ميخام براي زمستون گذروني ادغامشون كنم اما من در اين زمينه تجربه اي ندارم.لطفا راهنماييم كنيد ممنون ميشم.متشكر از همهتصویر

با سلام این ادرس رو مطالعه نمایید:

https://www.google.com/search?q=%D8%B1% ... gws_rd=ssl
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 6 مهمان