بيماري در كندو

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

بيماري در كندو

پست توسط hosseinkhan »

سلام دوستان عزیز...

بعد از 1 ماه دیروز به کندوهام سر زدم. جمعیت همه کندوهام کم شده بود. ( از اسفند تا الان کندوهامو کوچ ندادم ) و الان خیلی وقته که گل آنچنان تو طبیعت نیست. زنبورهام ذخیره عسل خوبی دارن و آروم هستن.دیروز توی کف یکی از کندوهام 2 تا کرم بزرگ دیدم . و در یکی از قاب های گندوی دیگر متوجه شدم زنبورهای جوان برای بیرون اومدن از تخم خیلی تلاش میکنن و انگار گیر کردن و نمیتونن بیرون بیان. حتی 3 4 زونبور سرشون از سوراخ بیرون بود و خرطومشون از دهانشون بیرون زده بود. متوجه شدم که اینا زنده نیستن. به نظرت علتش چیه ؟ فکر نمیکنم لوک باشه چون کندوهام اصلا بوی ترشک نمیدن. از طرفی یکی دیگه از کندوهام که میدونم کنه داره و به چشم کنه رو دیدم یکی از قاب هاش که اندازه کف دست توش تخم گذاشته بود اصلا سر سلول تخم بسته نشده و شفیره داخل سلول معلوم بود. که اینا هم ظاهرا مرده بودن. کندوی اول که کرم داشت . کندوی دوم زنبور مرده در حال بیرون اومدن از سلول و کندوی سوم سلول شفیره باز داشت. بخ نظرت چیکار میتونم بکنم ؟با تشکر

نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: بيماري در كندو

پست توسط fara »

hosseinkhan نوشته شده:سلام دوستان عزیز...

بعد از 1 ماه دیروز به کندوهام سر زدم. جمعیت همه کندوهام کم شده بود. ( از اسفند تا الان کندوهامو کوچ ندادم ) و الان خیلی وقته که گل آنچنان تو طبیعت نیست. زنبورهام ذخیره عسل خوبی دارن و آروم هستن.دیروز توی کف یکی از کندوهام 2 تا کرم بزرگ دیدم . و در یکی از قاب های گندوی دیگر متوجه شدم زنبورهای جوان برای بیرون اومدن از تخم خیلی تلاش میکنن و انگار گیر کردن و نمیتونن بیرون بیان. حتی 3 4 زونبور سرشون از سوراخ بیرون بود و خرطومشون از دهانشون بیرون زده بود. متوجه شدم که اینا زنده نیستن. به نظرت علتش چیه ؟ فکر نمیکنم لوک باشه چون کندوهام اصلا بوی ترشک نمیدن. از طرفی یکی دیگه از کندوهام که میدونم کنه داره و به چشم کنه رو دیدم یکی از قاب هاش که اندازه کف دست توش تخم گذاشته بود اصلا سر سلول تخم بسته نشده و شفیره داخل سلول معلوم بود. که اینا هم ظاهرا مرده بودن. کندوی اول که کرم داشت . کندوی دوم زنبور مرده در حال بیرون اومدن از سلول و کندوی سوم سلول شفیره باز داشت. بخ نظرت چیکار میتونم بکنم ؟با تشکر

احتمالا کندویی که کرم داشته دچار حمله پروانه موم خوار شده .
در لوک امریکایی بوی ترشک به مشام نمی رسد بیشتر در لوک اروپایی هست که این بو به مشام می خورد البته در لوک امریکایی شفیره ها سربسته می شوند که گفتید سر تخم ها بسته نشده است .
ایا زنبوراتون ناقص الخلقه به دنیا نیومدند مثلا پر نداشته باشند و بیرون کندو روی زمین راه بروند اگه این چنین است مشکل از کنه است بهتر است عسل هاتون رو برداشت کنید و بلافاصله به فکر درمان کندو باشید .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

hosseinkhan نوشته شده:سلام دوستان عزیز...

ايا روي شانهايي كه كارگرا تلف شده بودن زنبور پرستار وجودداشته يا نه؟ جمعيت ميتوانسته با نوزادا رسيدگي كنه يا نه. اين موارد زماني اطفاق ميوفته كه كارگر پرستار در كندوكم باشه و سلولهاي مومي سفت ومحكم شده باشن وزنبورا نتونن بج.ن سلول مومي رو.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

زنبور ناقص رو به چشم ندیدم.روی قاب زنبور ها هم رفت و آمد میکردن.اون قابی که گفتم سر سلول هاش باز موند فقط 1 قاب بود و اونم به اندازه کف دست. احتمالا عسل هارو نمیتونم برداشت کنم.برای درمان جه چیری پیشنهاد میکنین ؟ وارواستاپ و اسید فرمیک 60% به نظرتون خوبه ؟ تصویر
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

hosseinkhan نوشته شده:زنبور ناقص رو به چشم ندیدم.روی قاب زنبور ها هم رفت و آمد میکردن.اون قابی که گفتم سر سلول هاش باز موند فقط 1 قاب بود و اونم به اندازه کف دست. احتمالا عسل هارو نمیتونم برداشت کنم.برای درمان جه چیری پیشنهاد میکنین ؟ وارواستاپ و اسید فرمیک 60% به نظرتون خوبه ؟ تصویر

کندوهاتون چند قاب جمعیت دارد؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

hosseinkhan نوشته شده:زنبور ناقص رو به چشم ندیدم.روی قاب زنبور ها هم رفت و آمد میکردن.اون قابی که گفتم سر سلول هاش باز موند فقط 1 قاب بود و اونم به اندازه کف دست. احتمالا عسل هارو نمیتونم برداشت کنم.برای درمان جه چیری پیشنهاد میکنین ؟ وارواستاپ و اسید فرمیک 60% به نظرتون خوبه ؟ تصویر

الان كه زوده واسه درمان كنه.يكم صبر كنين احسان عزيز بعد از برداشت عسلمن كه از اپيستان استفاده ميكنم احسان عزيز.
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

شما گفتی که از اسفند کندوهات رو کوچ ندادی.
جا و اقلیم کندوهات رو نگفتی . ممکنه تمام دلایلی که گفتی به خاطر گرمای شدید باشه . چون دقیقا این مشکل رو من قبلا تجربه کردم . البته نظرات دوستان هم متینه مخصوصا عدم وجود جمعیت کافی برای پرستاری که در مورد لاروها صادقه و در مورد شفیره ها هم برمیگرده به تنظیم نبودن دمای کندو به دلیل جمعیت کم که به صورت نارس سعی در خروج از حجره ها دارند. البته اگر زنبور شما جمعیت کافی داشت لارو و شفیره های مرده رو از حجره ها تخلیه و نظافت میکردند و اگر جمعیت خوبه و این کارو نکردند به بحث شیرین بیماریهای جورواجور میرسیم. تصویر
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

ebraahimiyan نوشته شده:شما گفتی که از اسفند کندوهات رو کوچ ندادی.
جا و اقلیم کندوهات رو نگفتی . ممکنه تمام دلایلی که گفتی به خاطر گرمای شدید باشه . چون دقیقا این مشکل رو من قبلا تجربه کردم . البته نظرات دوستان هم متینه مخصوصا عدم وجود جمعیت کافی برای پرستاری که در مورد لاروها صادقه و در مورد شفیره ها هم برمیگرده به تنظیم نبودن دمای کندو به دلیل جمعیت کم که به صورت نارس سعی در خروج از حجره ها دارند. البته اگر زنبور شما جمعیت کافی داشت لارو و شفیره های مرده رو از حجره ها تخلیه و نظافت میکردند و اگر جمعیت خوبه و این کارو نکردند به بحث شیرین بیماریهای جورواجور میرسیم. تصویر

با تشکر از شما....من در مورد زنبورداری کم تجربه نیستم . زنبور های بنده دقیقا در 200 متری دریای خزر هست و زنببورستان من در سایه قرار داره . دلیل این اتفاق نه کمبود زنبور های پرستاره و نه گرما...اگه دقت کرده باشی گفتم روی یکی از شان ها و اونم نه به تعداد زیاد. در هر صورت من قصد برداشت عسل رو ندارم و میخوام همینجوری با این ذخیره نگهشون دارم. و اسفند سال بعد زنبورامو بفروشم. مرسی از راهنمایی هاتون. برای کرم موم خوار هم باید بگم هیچ کدوم از قاب های اون کندویی که توش 2 تا کرم دیدم مورد حمله قرار نگرفته بود.... و کندو رو هم 2 3 ماه پیش عوض کرده بودم و کندوی ضد عفونی شده با شعله افکن گذاشتم. تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on hosseinkhan, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
امروز ساعت12من به کندوهام سر زدم خیلی برام عجیب بود هیچکدام از کندوها فعالیت نداشتن و خیلی بندرت یه زنبور از یه کندو بیرون میامدشک کردم شاید مشکلی براشون پیش اومده سرچندتا از کندوها رو بالا زدم دیدم همه تو کندو قبراق و سرحال هستن.میخاستم ببینم از دوستان کسی هست بدونه که علت تحصن دسته جمعی همه کندوها چی بوده؟(گرما هم خیلی زیاد نبود)
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

saman نوشته شده:سلام
امروز ساعت12من به کندوهام سر زدم خیلی برام عجیب بود هیچکدام از کندوها فعالیت نداشتن و خیلی بندرت یه زنبور از یه کندو بیرون میامدشک کردم شاید مشکلی براشون پیش اومده سرچندتا از کندوها رو بالا زدم دیدم همه تو کندو قبراق و سرحال هستن.میخاستم ببینم از دوستان کسی هست بدونه که علت تحصن دسته جمعی همه کندوها چی بوده؟(گرما هم خیلی زیاد نبود)
سلام دوست عزیز،گفتی که گرما هم زیاد نبوده پس خیلی به آب نیاز نداشتن که نتیجه کم شدن رفت وشد است در ضمن این موقع سال معمولا شهد وگرده در ساعت مورد نظر نیست که باز هم نتیجه کم شدن حرکت زنبور است البته به نظر من.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
منظورم از زیاد نبودن گرما این بود که نسبت به روز قبل که40درجه بود امروز37درجه بود والا انچنان خنک هم نبود.پس چرا روزهای قبلش که هوا گرمتر هم بود تو همین ساعت شدیدا فعالیت میکردن؟فقط خدا کنه بیماری نباشه بقیش مهم نیست.
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

پست توسط mansure »

سلام تصویر تصویر تصویر
احتمالا شهد در ان ساعت از روز تمام شده تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
Ali1212
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط Ali1212 »

با سلام

اصلآ نگران نباش . به احتمال خيلي زياد شما بعدازظهر با اين مورد مواجه شدي . زنبورا در اون ساعت و در اين فصل در داخل كندو مشعول به كار هستن .
هيچ مشكلي نبايد باشه .
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

saman نوشته شده:سلام
منظورم از زیاد نبودن گرما این بود که نسبت به روز قبل که40درجه بود امروز37درجه بود والا انچنان خنک هم نبود.پس چرا روزهای قبلش که هوا گرمتر هم بود تو همین ساعت شدیدا فعالیت میکردن؟فقط خدا کنه بیماری نباشه بقیش مهم نیست.

سلام
وضعیت عسل کندوها به چه صورتیه ؟ اگه کندو پر از عسل باشه زنبورها خیلی کم از کندو خارج میشن . اگه عسل ذخیره زیادی دارن بهتره قابها رو خالی کنین تا هم ملکه تخمریزی رو شروع کنه و هم زنبورا به فعالیت مجدد رو بیارن
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

Ali1212 نوشته شده:با سلام

اصلآ نگران نباش . به احتمال خيلي زياد شما بعدازظهر با اين مورد مواجه شدي . زنبورا در اون ساعت و در اين فصل در داخل كندو مشعول به كار هستن .
هيچ مشكلي نبايد باشه .

باسلام .
آقا سامان گفته بودند ساعت 12 از کندو بازدید کردند . بعدازظهر نبوده که زنبورا بخوان تو کندو مشغول باشن .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
امروزهم سر زدم احتمالا سر ساعت 12 شهد وجود نداره چون عصری داشتن شدیدا کار میکردن.فکرنکنم مشکل خاصی باشه.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

بعضی از گیاهان در ساعات به خصوصی گل هایشان باز می باشد و بعضی از گیاهان هم در بعضی ساعت به خصوص بیشترین شهد را ترشح می کنند و زنبور ها با حس وقت شناسی که دارند در ان ساعات به خصوص به سراغ آن گل ها می روند احتمالا در ساعت 12 در منطقه ی شما یا گلی که زنبور ها روش کار می کنند باز نمی باشد و یا ساعات اوج ترشح شهد را ندارد.
اگر در بقیه ساعات به خوبی زنبور هایتان کار می کنند و کندو ها قوی می باشند نگران نباشید.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان