دو ملکه در یک کندو

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
hamed
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهریار-تهران
تماس:

دو ملکه در یک کندو

پست توسط hamed »

همه میدونیم که اگر ملکه ای برای پرواز جفت گیری به بیرون از کندو بره ممکنه دیگه بر نگرده و شکار بشه میخواستم بدونم تو اینجور مواقع میشه ملکه قدیمی رو تو قفس و تو همون کندو نگه داشت تا اگر همچین اتفاقی افتاد دوباره ملکه رو آزاد کنیم؟اگر میشه تا چه مدت؟تو کندوهای دیگه چطور؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: دو ملکه در یک کندو

پست توسط mellifera »

فکر کنم نشه.میدونی چرا حامد عزیز.بخاطر اینکه ملکه جوانی که از شاخون خارج میشه زود میره سر وقت ملکه های دیگه.در ضمن ملکه باکره تا 10 روز در کندوهستش تا بالغ بشه واسه همین نگهداری ملکه در داخل قفس ممکنه به ملکه قدیمی به تخمدانهاش اسیب بزنه.
به نظرت بهتر نیست ملکه قدیمی را در یه کندوچه های کوچیک نگهداری کنی واسه یه مدتی تا اگه خدای نکرده لکه ای برنگشت بتونی فوری به کندو برگردونی.ایننظر منه.نظر دیگران شرطه ومیتونه بهتر از نظر من هم باشه.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام به نظر من بهترين کار اينه که ملکه قديمي رو با حدود 50 زنبور رو يه کادري جداکنيم و تو يه کندو بزاريم تا اگه ملکه باکره از پرواز جفت گيري برنگشت يا نتوانست جفت بره يا هردليل ديگه کندومون عقب نيفته چون من خودم حدود دو ماهه يک ملکه جفت خورده رو با همين حدود زنبور رويه کادر نگه داشتم و تا اوايل ديماه هم که مخام با ملکه سه ساله تعويضش کنم مطمنم زنده ميمونه(در ضمن زمان تعويض با ملکه سه ساله هم همين کار رو براي ملکه سه ساله انجام ميدم که اگه جمعيت ملکه جديد رونپذيرفت دوباره از سه ساله استفاده کنم که مجبوربه ادغام نشم
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام خدمت همه دوستان بله روشهای ذکر شده خوبه ولی چرا تخصصی تر کار نکنیم چرا ریسک کنیم ملکه قدیمی خلاصه باید عوض شود پس دوستان علاقمند به زنبورداری بهتر است چند کندوجه ملکه داشته باشند اگه کندوی خوب و مناسبی از همه جهات دارند پیشنهاد میشه یه کندو را بی ملکه کرده و تمام تخم روزش را گرفته از همان کندو خوب قابی که تخم روز داره گرفته در کندو بی ملکه قرار داده بعد از اینکه کندو بی ملکه شاخون زده و سر شاخونها بسته شده مثلا هشت روز بعد بعد از آن شاخونها را جدا کرده و در کندوچه ای که سه روز بی ملکه بوده گذاشته بعد از اینکه ملکه های جدید متولد و جفت خوردند و یک مرحله تخم ریزی کرده آنرا با ملکه های پیر جایگزین کرده تا زنبور شما عقب نیفتند این بهترین روش هست دیگه نگرانی از برگشت ملکه نداریم البته این روش طبیعی است ولی در مقیاس بالا ما از روش پیوند زدن برای تولید ملکه استفاده میکنیم.
نمایه کاربر
yazdaniy
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پست توسط yazdaniy »

با سلام و عرض خسته نباشید. آیا می توان یک کندو را را بی ملکه کرد و پس از اینکه تعدادی شاخون زدند بدون جابجا کردن شاخون ها به کندوی دیگر ، ملکه ها در همین کندو به جفت بروند و پس از بازگشت و کمی تخمریزی انتقال داده شوند. مثلاً اگر هفت شاخون داریم آنها را توسط فنر مخصوص یا قفسه مخصوص حصار کنیم تا به دنیا بیایند و یکی یکی برای جفت خوردن و تخم ریزی آزاد کنیم.و سپس ملکه بارور را بگیریم و انتقال بدهیم و ملکه بعدی را آزاد کنیم.
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

yazdaniy نوشته شده:با سلام و عرض خسته نباشید. آیا می توان یک کندو را را بی ملکه کرد و پس از اینکه تعدادی شاخون زدند بدون جابجا کردن شاخون ها به کندوی دیگر ، ملکه ها در همین کندو به جفت بروند و پس از بازگشت و کمی تخمریزی انتقال داده شوند. مثلاً اگر هفت شاخون داریم آنها را توسط فنر مخصوص یا قفسه مخصوص حصار کنیم تا به دنیا بیایند و یکی یکی برای جفت خوردن و تخم ریزی آزاد کنیم.و سپس ملکه بارور را بگیریم و انتقال بدهیم و ملکه بعدی را آزاد کنیم.
سلام دوست خوب یتیم کردن کندو به این علت یعنی کاهش تخمریزی برای حدود 25روزوبعد اینکه در یک کندو فقط یک ملکه می تواند باشدجفتگیری وتخم ریزی کند نه چند ملکه وفقط در صورت وجود چند شاخون در یک کندو آنهم از نوع بچه طبیعی دادن می توان 2-3تا از شاخونها را استفاده کرد.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

دوست خوب آقای یزدانی روشی که شما پیشنهاد کردید امکان پذیر نیست برای تولید و جفت خوردن تعداد بیش از ده ملکه همان یتیم کردن یه کندو بعد شاخون زدن و سایر مراحل که گفتم ارزش داره یه کندو یتیم شود در عوض چند ملکه جفت خورده جوان داشته باشیم در نهایت یه ملکه جفت خورده را به کندو یتیم شده می دهیم در ضمن کل کندوچه ها را تغذیه با شربت گرده کرده و همه را ادغام میکنیم و یه ملکه در قفس به آنه میدیم.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت اقا جمشيد راستش من منظورتون از ريسکي که در نحوه تعويض ملکه ام هست نفهميدم چون من در اين روش نه تنها ريسک نکردم بلکه براي اطمينان هم ملکه قبلي رو نگه داشتم و به نظرمن نگه داشتن ملکه قديمي بهتر از يتيم کردن يک کندو هستش. چون در روش شما به نظرمن هم ريسک هست هم کندو افت تخم ريزي پيدا ميکنه و عقب ميفته(در روش پيشنهادي شما کل تفاوت با تعويض عادي اون هشت روزيه که شما شاخون دادي تازه احتمال خراب کردن شاخون ها هم هست)ولي روشي که من گفتم حدااکثر سه روز کندو رو يتيم ميکني و ملکه جفت خورده به جمعيت ميدي بنظر من بين اين دو روش حدود 20 روز تفاوت فاصله زماني هستش حالا خودتون قضاوت کنيد.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

من هم روش جمشید خان رو میپسندم.
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

hosseinkhan نوشته شده:من هم روش جمشید خان رو میپسندم.
سلام دوستان عزیز ،روش استاد جمشید خوب است منتها کلا کندوی که یتیم شود وتولید سلول ملکه کند ملکه های خوبی تولید نمی کند چراکه این ملکه ها در حالت اضطراری تولید می شوند وکیفیت مرغوبی ندارندولی در شرایط اجباری می توان از 2-3 سلول اولی که معمولا کشیده تر هستنداستفاده کردوکلا در کار حرفه ای این کارهارایج نیست.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام خدمت دوستان
اگه کندویی یتیم شود و از آن برای تولید ملکه استفاده نکنیم پس چگونه باید ملکه تولید کرد باید توضیح مجدد بدم من یه کندو هشت قاب را یتیم میکنم برای پرورش ملکه و از این کندو حدود چهل ملکه تولید میشود البته با روش پیوند زدن ولی برای تولید چند ملکه همان روش یتیم کردن تنها راه تولید ملکه هست البته دوستان توجه داشته باشند حتما کندو بی ملکه را با شربت گرده تغذیه کنند تا ملکه های بیشتر و درشتر تولید شود.
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

jamshid نوشته شده:سلام خدمت دوستان
اگه کندویی یتیم شود و از آن برای تولید ملکه استفاده نکنیم پس چگونه باید ملکه تولید کرد باید توضیح مجدد بدم من یه کندو هشت قاب را یتیم میکنم برای پرورش ملکه و از این کندو حدود چهل ملکه تولید میشود البته با روش پیوند زدن ولی برای تولید چند ملکه همان روش یتیم کردن تنها راه تولید ملکه هست البته دوستان توجه داشته باشند حتما کندو بی ملکه را با شربت گرده تغذیه کنند تا ملکه های بیشتر و درشتر تولید شود.
سلام آقاجمشید گل، دقت بفرمایید که بین یتیم شدن ویتیم کردن تفاوت است اگر کندویی یتیم شد می توان تولید ملکه کرد (منتها غیر مرغوب )ولی کندویی را یتیم می کنیم که برای تولید ملکه به روش پیوندسازماندهی کنیم نه تولید سلول عادی.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام خدمت دوستان عزیز جمع بندی این بحث به این صورت میشه منتها با اجازه دوستان عزیز.پرورش ملکه در اینبحث دو حالت داره که یکی یتیم کردن کندو برای تولید ملکه های بیشتره یعنی همون پیوند زدن و دیگری یتیم کردن برای تولید ملکه های کمتر که به عهده خود زنبورا میزاریم انتخاب لاروها را.

در هر صورت بستگی به سلیقه زنبوردار و شرایطش داره که کدوم حالت رو برای خودش مقدم بدونه.

اما در کل هر دو روش برای خودشون مزایایی و معایبی داره اما در کل بایدبه هر دو کندو از نظر جمعیت و تغذیه رسیدگی بشه تا هم جمعیت خوبی برای تغذیه و رسیدگی به ملکه وجود داشته باشه.یعنی چون دست خودمونه میتونیم چند روز قبل از یتیم کردن کندو تغذیه را شروع و با دادن شان شفیره کارگر های پرستار خوبی برای مواظبت از ملکه داشته باشیم.

گزینه یتیم شدن کندوبه صورت تصادفی هم خارج از این دو تا هستش. تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقای جهانی منظور من کندویی هست که از قبل برای تولید ملکه یتیم کردیم بحث من در خصوص ملکه یتیم شده بطور اتفاقی نیست هدف من تولید صنعتی و تیراژ بالا میباشد کندو یتیم شده اتفاقی خودش اقدام به تولید ملکه میکنه من در این مورد کاری ندارم البته اگه در کندوچه از قبل ملکه جفت خورده داشته باشیم میتوانبم به کندو بی ملکه که بطور اتفاقی بی ملکه شده بدیم امیدوارم منظورم را رسانده باشم از آقای koohi هم تشکر میکنم امیدوارم متوجه منظورم شده باشه اگه نکته مبهمی هم باشه باز هم در خدمتم.
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

jamshid نوشته شده:سلام آقای جهانی منظور من کندویی هست که از قبل برای تولید ملکه یتیم کردیم بحث من در خصوص ملکه یتیم شده بطور اتفاقی نیست هدف من تولید صنعتی و تیراژ بالا میباشد کندو یتیم شده اتفاقی خودش اقدام به تولید ملکه میکنه من در این مورد کاری ندارم البته اگه در کندوچه از قبل ملکه جفت خورده داشته باشیم میتوانبم به کندو بی ملکه که بطور اتفاقی بی ملکه شده بدیم امیدوارم منظورم را رسانده باشم از آقای koohi هم تشکر میکنم امیدوارم متوجه منظورم شده باشه اگه نکته مبهمی هم باشه باز هم در خدمتم.
باسلام خدمت آقای جهانی واقای جمشید،وتشکر فراوان از ایشان،من متوجه منظور جنابعالی شدم.تصویرتصویرتصویرتصویر
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من امروز صبح داشتم میزان عسل یکی از کندوهامو بررسی میکردم کادر یکی مانده به آخر رو از سمت راست نگا کردم یه ملکه که شک کردم جفت نرفته باشه دیدم ولی بی خیال شدم گفتم اشتبا میکنم اما وقتی دو کادر مانده به آخر رو ازسمت چپ نگا کردم دیدم ملکه کندو داره تخم ریزی میکنه وقتی با انگشت به پشتش زدم دیدم توانایی پرواز رو رو کادر داره ترسیدم بچ نده با 5 تا زنبور تو قفس گذاشتمش و آوردمش خانه حالا به نظر دوستان قصد کندو تعویض ملکه بوده یا بچ دادن؟ و آیا کار درستی کردم ملکه اصلی رو برداشتم؟اگه قصد کندو تعویض ملکه بوده ملکه قدیمی داشت شدیدا تخم ریزی می کرد و ظاهرا مشکلی نداشت؟آيآ احتمالش هست بوی شاخون تو زنبورستان پیچیده باشه و بقیه کندوهامم شاخون زده باشن؟(تو اوسط مرداد شاخون برام خیلی عجیبه)
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط koohi »

saman نوشته شده:سلام
من امروز صبح داشتم میزان عسل یکی از کندوهامو بررسی میکردم کادر یکی مانده به آخر رو از سمت راست نگا کردم یه ملکه که شک کردم جفت نرفته باشه دیدم ولی بی خیال شدم گفتم اشتبا میکنم اما وقتی دو کادر مانده به آخر رو ازسمت چپ نگا کردم دیدم ملکه کندو داره تخم ریزی میکنه وقتی با انگشت به پشتش زدم دیدم توانایی پرواز رو رو کادر داره ترسیدم بچ نده با 5 تا زنبور تو قفس گذاشتمش و آوردمش خانه حالا به نظر دوستان قصد کندو تعویض ملکه بوده یا بچ دادن؟ و آیا کار درستی کردم ملکه اصلی رو برداشتم؟اگه قصد کندو تعویض ملکه بوده ملکه قدیمی داشت شدیدا تخم ریزی می کرد و ظاهرا مشکلی نداشت؟آيآ احتمالش هست بوی شاخون تو زنبورستان پیچیده باشه و بقیه کندوهامم شاخون زده باشن؟(تو اوسط مرداد شاخون برام خیلی عجیبه)
سلام دوست خوب ،وقتی کندو بچ میده ملکه مادر معمولا قبل از تولد ملکه جدید وتا حداکثر بعداز تولد توی کندو می مونه (بجز شرایط جوی در هم )، شما می گید که ملکه قبلی داشته خوب تخم ریزی می کرده در حالیکه در بچ دادن قبلیه تخم ریزی را خیلی کم می کنه وضمنا جثه ملکه قبلی در بچ دادن خیلی کوچیک میشه ،تشخیص پیری یا ضعیف بودن را زنبورها خیلی زودتراز ما می فهمن بهر حال به نظر من کندوی شما داره تعویض می کنه واگه می خواس بچ بده مطمئنا بیش از 6-7 تا سلول تو کندو بود.در مورد احتمال اینکه بوی شاخون بپیچه نه اصلا این طور چیزی نیست.
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
اگه اشتباه نکنم تو یکی از مباحث قبلی اقا فرامرز همین موضوعو مطرح کردند که اونجا دوستان به این نتیجه رسیدند که قصد کندو تعویض ملکه بوده .
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

manoto_mr نوشته شده:با سلام .
اگه اشتباه نکنم تو یکی از مباحث قبلی اقا فرامرز همین موضوعو مطرح کردند که اونجا دوستان به این نتیجه رسیدند که قصد کندو تعویض ملکه بوده .

همون جور که آقا مرتضی گفتند این مساله برای من پیش اومد من چون ملکه اصلی تخم ریزی خوبی داشت ملکه باکره رو برداشتم ولی مدتی که گذشت تخم ریزی ملکه اصلی خیلی کم شد به گونه ای که دیروز کندو رو یتیم کردم تا ملکه ی جدیدی بهش معرفی کنم
اینم محل اصلی مبحث که دوستان نظرشان تعویض ملکه بود.
post6502.html#p6502
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
3357
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام معمولا کندو از یک هفته قبل از شاخون زدن ملکه تخمریزی را کم کرده و از 3روز به بازشدن تا بازشدن شاخون بچه میده در بعضی نژادها همزمان با بازشدن شاخون و حتی بعد از تولد ملکه بچه میده و حتی در استثنائات در گیر میشن بعد بچه میده در درصد بسیار کم امکان همزیستی بمدت چندروزی تا جفت گیری ملکه جدید و تخم ریزی بمدت یکی دوهفته هم وجوددارد . اینکه برادرمون فرمودن در اینموقع سال بله هوا مناسب شبها خنک شهد خوب هر کی باشه بچه میده من در همین ماه رمضان تا الان چند شاخون و بچه گرفتم که ملکه هم جفت رفته خیلی خوب تخم ریزی هم داره .در هیچی شک نکنین در این دور زمونه
mojtaba besharati
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

با سلام به دوستان عزيز : من يك كندو دارم كه دو تا ملكه داره الان حدود دو هفته است كه دو سه بار هم بازديد كردم و همچنان دو ملكه در كندو باقي است و تخم ريزي نامنظم هم دارند بايد با اين كندو چكار كنم ؟؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
گاهی اوقات مشاهده میشه کلنی دو ملکه داره این در خصوص ملکه های اصلاح شده بیشتر مشاهده میشه البته یکی ملکه قدیمی و دومی ملکه جدید میباشد ملکه قدیمی به تخم ایزی ادامه میده تا ملکه جدید جفت بخوره آنوقت زنبورها ملکه قدیمی و پیر را میکشند اما توجه داشته باشید که ملکه جدید جفت خورده باشد زنبور نر باشه وگرنه ملکه جدید قادر به جفت خوردن نمیباشد لذا در اینگونه موارد اگه ملکه جدید بعلت نبود نر نمیتونه جفت بخوره باید ملکه جفت نخورده را گرفت تا اینکه آغاز فصل جدید کاری مجدد زنبورها اقدام به تولید ملکه نمایند هر چند احتمال داره زنبورها باز هم اقدام به شاخون زدن نمایند.
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

من کندویی دارم که اتفاق جالبی از همین نوع براش افتاد.
حدود یک ماه و نیم پیش یکی از کندوهای پارسالم تخم ریزی رو تقریبا به صفر رسوند و 3 تا شاخون زد.منتظر بچه طبیعی بودم که خبری نشد.بعد یه هفته بازدید دیدم دو ملکه در کندو هست و یه ملکه جفت نخورده با ملکه قدیمی

طبق روال عادی یا ملکه پیر باید کشته میشد یا بچه میداد که بعد یک ماهو نیم بازدیدی که داشتم دیدم دو ملکه در کمال خونسردی هر دو مشغول تخم ریزی هستن.یعنی ملکه دوم هم جفت رفته بود . جالب بود در دو قاب کنار هم داشتن تخم ریزی میکردن.

به نظر دوستان این روند پایدار میمونه؟این بگم 3 هفته از جفت خوردن میگذره

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

نه پایدار نمی مونه بعد از مدتی یکی دیگری را حذف می کند من هم داشتم که تا دو ماه با هم ساختن.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام به محضردوستان محترم واحترام به نظرات در سال قبل نیز همچین موردی برای بنده پیش آمد در یکی ازکندوها دوتا ملکه وجود داشت یکی جفت رفته بود ودر حال تخم گذاری بود ودیگری باکره بود ولی بعداز چند هفته ملکه باکره حذف شدشاید دلیل این پدیده می تواند نقصان در غده ی ترشح کننده فرمون ایجاد نظم در کندو باشد.
نمایه کاربر
amin_893
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دماوند
تشکر کرده: 42 دفعه
تماس:

پست توسط amin_893 »

yazdaniy نوشته شده:با سلام و عرض خسته نباشید. آیا می توان یک کندو را را بی ملکه کرد و پس از اینکه تعدادی شاخون زدند بدون جابجا کردن شاخون ها به کندوی دیگر ، ملکه ها در همین کندو به جفت بروند و پس از بازگشت و کمی تخمریزی انتقال داده شوند. مثلاً اگر هفت شاخون داریم آنها را توسط فنر مخصوص یا قفسه مخصوص حصار کنیم تا به دنیا بیایند و یکی یکی برای جفت خوردن و تخم ریزی آزاد کنیم.و سپس ملکه بارور را بگیریم و انتقال بدهیم و ملکه بعدی را آزاد کنیم.

با سلام خدمت دوستان عزیز
در این روش به محض آزاد سازی ملکه باکره اول در کندو زنبورهای کارگر دیگر ملکه های باکره در قفس ملکه را تغذیه نکرده و تمامی آنها میمیرند مگر اینکه تمام ملکه های باکره در قفس را در کندویی که از قبل یتیم کرده ایم برای مدت محدودی نگهداری کنیم.
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

باسلام به محضردوستان محترم واحترام به نظرات درکندویی که چند حجره ملکه وجود دارد به محض بیرون آمدن اولین ملکه زنبوران کارگر اقدام به ازبین بردن حجره هایی که ملکه آنها در حال تولد هستند میکنند واگر از محافظ شاخون استفاده شود وملکه ای متولد شود به محض جفتگیری ملکه اولیه سایر ملکه های بعد از آن حذف می شوند میتوان برای استفاده از این ملکه ها وجلوگیری از تلف شدن آنها قبل از تولد هر دو حجره از آنها را با دو تا سه قاب حاوی جمعیت ولارو سربسته وذخیره عسل از کندو برداشته ودر جعبه جداگانه ای قراردهیم تا ملکه آن بتواند جفتگیری کند وتشکیل کلنی جدیدی رابدهد ولی از چنین کندویی وکندوی مادری درآن سال نمیتوان انتظار محصول زیادی را داشت ولی در عوض تشکیل چند کلنی می دهد که در سال بعد خیلی مثمر ثمر خواهد بود وبه ازدیاد نسل زنبور عسل کمک خواهد شد.
نمایه کاربر
ouniheris
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: هريس
تماس:

پست توسط ouniheris »

Hassannozarpour نوشته شده:باسلام به محضردوستان محترم واحترام به نظرات درکندویی که چند حجره ملکه وجود دارد به محض بیرون آمدن اولین ملکه زنبوران کارگر اقدام به ازبین بردن حجره هایی که ملکه آنها در حال تولد هستند میکنند واگر از محافظ شاخون استفاده شود وملکه ای متولد شود به محض جفتگیری ملکه اولیه سایر ملکه های بعد از آن حذف می شوند میتوان برای استفاده از این ملکه ها وجلوگیری از تلف شدن آنها قبل از تولد هر دو حجره از آنها را با دو تا سه قاب حاوی جمعیت ولارو سربسته وذخیره عسل از کندو برداشته ودر جعبه جداگانه ای قراردهیم تا ملکه آن بتواند جفتگیری کند وتشکیل کلنی جدیدی رابدهد ولی از چنین کندویی وکندوی مادری درآن سال نمیتوان انتظار محصول زیادی را داشت ولی در عوض تشکیل چند کلنی می دهد که در سال بعد خیلی مثمر ثمر خواهد بود وبه ازدیاد نسل زنبور عسل کمک خواهد شد.

باسلام.آقای حسن پور بنده هم پاسخ شما رو قبول دارم اما من خودم پارسال همین موقع این کارو بر روی دوتا کندوهام انجام دادم اما به نظر خودم چون منطقه ما زودتر هوا سرد میشه هرچه قدر هم با انواع شربتها تحریک به تخمگذاری میکنیم بازهم جمعیت برای زمستان گذرانی کم میشه .
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

ouniheris نوشته شده:
Hassannozarpour نوشته شده:باسلام به محضردوستان محترم واحترام به نظرات درکندویی که چند حجره ملکه وجود دارد به محض بیرون آمدن اولین ملکه زنبوران کارگر اقدام به ازبین بردن حجره هایی که ملکه آنها در حال تولد هستند میکنند واگر از محافظ شاخون استفاده شود وملکه ای متولد شود به محض جفتگیری ملکه اولیه سایر ملکه های بعد از آن حذف می شوند میتوان برای استفاده از این ملکه ها وجلوگیری از تلف شدن آنها قبل از تولد هر دو حجره از آنها را با دو تا سه قاب حاوی جمعیت ولارو سربسته وذخیره عسل از کندو برداشته ودر جعبه جداگانه ای قراردهیم تا ملکه آن بتواند جفتگیری کند وتشکیل کلنی جدیدی رابدهد ولی از چنین کندویی وکندوی مادری درآن سال نمیتوان انتظار محصول زیادی را داشت ولی در عوض تشکیل چند کلنی می دهد که در سال بعد خیلی مثمر ثمر خواهد بود وبه ازدیاد نسل زنبور عسل کمک خواهد شد.

باسلام.آقای حسن پور بنده هم پاسخ شما رو قبول دارم اما من خودم پارسال همین موقع این کارو بر روی دوتا کندوهام انجام دادم اما به نظر خودم چون منطقه ما زودتر هوا سرد میشه هرچه قدر هم با انواع شربتها تحریک به تخمگذاری میکنیم بازهم جمعیت برای زمستان گذرانی کم میشه .

پارسال این موقع زنبور نر وجود داشت؟اگه وجود داشته باشه به تعداد اندکه وبعیده ملکه بتونه خوب جفتگیری کنه.
نمایه کاربر
ouniheris
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: هريس
تماس:

پست توسط ouniheris »

yones1986 نوشته شده:
ouniheris نوشته شده:

پارسال این موقع زنبور نر وجود داشت؟اگه وجود داشته باشه به تعداد اندکه وبعیده ملکه بتونه خوب جفتگیری کنه.
بله زنبور نر وجود داشت ولی تعدادشون کم بود وهمچنین کم توجهی خودم بود.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 9 مهمان