به خوشه رفتن زنبورا

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
jas
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: کاشمر
تماس:

به خوشه رفتن زنبورا

پست توسط jas »

با سلام خدمت همه ی دوستان عزیزم, به نظر شما زنبورا بیشتر کجای کندو به خوشه میرن تا قابهای پر عسل بیشتر همون قسمتی بذاریم که زنبورا به خوشه میرن؟

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

Re: به خوشه رفتن زنبورا

پست توسط saman »

سلام
جابجا کردن قاب هاي عسل در کندو براي زمستان گذراني به خيال خودمان نوعي خدمت به زنبورها محسوب ميشه اما در واقع بهم ريختن ترکيب قابهاي عسل که خودشون جاشو انتخاب کردن کار درستي نيست در زمستان خوشه به مشکل برخورد کنه.
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

ظاهرا زنبورا این حس رو دارند میداند که کدام قسمت برای زمستان گزرانی بهتر است انها مقدار گرده .رطوبط .حرارت .شعاع خورشید در زمستان نحوه بهتر مصرف کردن کدام قسمت از عسل شان که در بهار بهترین محل برای پرورش نوزادان خالی باشدرا محاسبه میکنند.پس بهترین کار این است که بعد از اخرین برداشت انها را خوب تغذیه کنیم مابقی کار را به عهده خودشان بذاریم تا نظم طبیعی کندو به هم نخورد تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام خدمت همه دوستان به خصوص اقا سامان
چیدن و مرتب کردن قابها قبل از شروع زمستان به خصوص در مناطق سردسیر بسیار مهم است . بارها پیش امده که کندوهایی با تغذیه کافی در طول زمستان به علت گرسنگی از بین رفتن در حالی که تو کندوشون چندین کیلو عسل وجود داشته .
برای زمستان گذرانی قابهای سفید رنگ رو که ملکه در اونها تخمریزی نداشته حتما باید خارج کرد . چیدن قابها به اینصورته که قابهای سیاه و قهوه ای پر از عسل رو وسط و قابهای روشن و سفید پر از عسل رو کناره ها میچینیم .
قاب خالی تو کندو نزارین بمونه . اما اگه مجبور به اینکار شدین قاب خالی باید حتما اخرین قاب باشه .
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

اقا احسان عزیز بعضی ها میگن اصلا ترتیب قابها رو بسپریم به خود زنبورا خیلی بهتره . میگن نظقابها رو به هم بزنیم در حقیقت به جای کمک کردن به زنبورا ضرر هم داتشیم براشون .
لطفا راهنمایی کنید . در ضمن چرا شان های سفید باید برداشت مشکلش چیه ؟
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام اقا احسان
من در همه بازديدهام از کندوهام زنبورها جايي خودشونو براي خوشه آماده کردن که بيشترين قاب هاي عسل اونجا بودن و به نظر من خودشون قسمتي رو که انتخاب ميکنن اکثر عسل داخل قاب ها رو به اونجا و قابهاي اطرافش جابجا کنن و يا شربتو اونجا ذخيره کنن.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
شانهای سفید در زمستان و زمانی که زنبورها خوشه رفتن اگه وسط کندو بمونن زنبور اونا رو به عنوان سدی تلقی میکنه و اونطرف شان نمیره . این مطلب رو میتونین از کتاب اقای شهرستانی بطور کامل مطالعه کنین .

دوستان نیازی به بهم ریختن نظم کندو نیست . فقط زنبور با قابهای تیره راحت تر کنار میاد . قابهای سفید رو باید از وسط جمعیت برداشت . چون زنبور اونو به عنوان قاب اخر فرض میکنه و احتمال اینکه به عسل قابهای بعد از اون توجهی نکنه وجود داره .
البته اگه زنبورها مثل زنبورهای اقا سامان خودشون بدونن که کجا باید خوشه کنن که خیلی خوبه . در هر حال این چیزیه که تو کتابهای زنبورداری اومده و مختص مناطق سرد هست . من با اینکه منطقه گرمسیر هستم این کار رو انجام میدم و ضرری هم نداشته .
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

تصویرتصویربا سلام قاب هايي كه در أون ها شفيره وجود داره و قسمه زياديش خاليه رو بأيد كجا كذاشت أيا قاب هايي كه عسل نارس دارن بأيد كوشه كذاشت؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

mohammad0571 نوشته شده:تصویرتصویربا سلام قاب هايي كه در أون ها شفيره وجود داره و قسمه زياديش خاليه رو بأيد كجا كذاشت أيا قاب هايي كه عسل نارس دارن بأيد كوشه كذاشت؟

سلام
این سایت واسه تبادل اطلاعات هست . اینکه تجربیاتمون به همدیگه منطقل کنیم و از همدیگه یاد بگیریم . اقا محمد عزیز اون شکلکهایی که قرار دادین مناسب مبحث نیست .
در جواب شما باید بگم کندویی که عسل نارس داره یعنی هنوز داره شهد واره کندو میشه و وقتی شهد وارد میشه هنوز زمستان شروع نشده . عسل نارس رو همون جا بزار باشه زنبورها اونو تبدیل به عسل رسیده میکنن
شفیره ها هم به مرور تو کندو کم میشن و جاشون با خوراک پر میشه . اگه هم خالی بمونه جاشون مشکلی نیست . بحث رو قابهای سفیدی هست که ملکه اصلا روشون تخمریزی نکرده .
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام.
نمیدونم مشکل از سیستم من بود یا سایت که نمی شد از مطلب تشکر کنم . ممنون از اطلاعاتتون . آقا احسان عزیز من تو کتاب دکتر عبادی اینو خونده بودم ولی می خواستم از نظر تجربی با شما که تجربه کردین مشورت کنم . ایشالله هوا گرم بشه و امکان بازدید باشه اینکارو انجام میدم . فقط اگه آقا فرامرز هم که تو منطقه ما هستن نظر بدن خیلی عالی می شه .
نمایه کاربر
fara
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

manoto_mr نوشته شده:با سلام.
نمیدونم مشکل از سیستم من بود یا سایت که نمی شد از مطلب تشکر کنم . ممنون از اطلاعاتتون . آقا احسان عزیز من تو کتاب دکتر عبادی اینو خونده بودم ولی می خواستم از نظر تجربی با شما که تجربه کردین مشورت کنم . ایشالله هوا گرم بشه و امکان بازدید باشه اینکارو انجام میدم . فقط اگه آقا فرامرز هم که تو منطقه ما هستن نظر بدن خیلی عالی می شه .

سلام

من خودم بعد از این که کندو ها رو برای زمستان گذرانی اماده کردم و ار تغذیه هم مطمئن باشم اصلا به قاب ها دست نمی زنم چنانچه در کندو را هم گاهی اوقات بردارم واسه گذاشتن خمیر شیرین در صورت نیاز است
چرا که معتقدم برداشتن قاب ها در این فصل ضرورتی ندارد در صورتی هم که کندو مشکلی داشته باشد (غیر از کمبود تغذیه ) فکر نکنم تا شروع فصل زنبور داری کاری از دست ما ساخته باشد .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mohammad0571
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 49 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad0571 »

يعني شما كندو ها رو تنك نمي كني؟
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط manoto_mr »

محمد جان فکر میکنم منظور آقا فرامرز از این که دست به قابها نمیزنه یعنی شانهای عسل رو جابه جا نمی کنه . وگرنه تنگ کردن کندو که الزامیه .
نمایه کاربر
fara
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

mohammad0571 نوشته شده:يعني شما كندو ها رو تنك نمي كني؟

سلام گفتم بعد از این که کندو ها را برای زمستان گذرانی اماده کردم .
و مسلما یکی از کار های که در اماده کردن کندو برای زمستان گذرانی است تنگ کردن فضای اضافی کندو هست و بیرون کشیدن قابهایی که زنبور ها رو ان ها کار نکرده اند (ذخیره عسل - گرده و یا تخم گزاری)
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 14 مهمان