ذوب کردن موم

سوالات در مورد ادوات و تجهيزات زنبورداري

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: کاشمر
تشکر کرده: 21 دفعه
تماس:

ذوب کردن موم

پست توسط mreza »

با عرض سلام خدمت دوستان گرامی
چند تا سوال دارم:
1-شما چه مومهایی رو از رده خارج می کنید و اقدام به ذوب کردن آنها می کنید؟
2-مومها رو چطوری از قاب جدا می کنید به عنوان مثال با چاقو و یا انداختن قاب با موم داخل آب جوش؟
3-آیا کسی وسیله ای دست ساز درست کرده که بشه با اون به راحتی موم رو از ضایعاتش جدا کرد؟
ممنون از راهنماییهاتونتصویر

گفتار، پندار و کردار نیک
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: ذوب کردن موم

پست توسط jamshid »

سلام
برای جدا کردن موم از قابها بیشتر از کارد یا چاقو استفاده میشه البته اگه ظرف بزرگ داشته باشید میتوانید قاب را کامل در آن قرار داده تا کاملا جدا شود
بیشتر موم قدیمی که کاملا سیاه شده یا دچار کرم خوردگی شده یا در معرض نور خورشید بوده و حالت موم عوض شده یا مدتی در فضای آزاد بوده و شکننده شده و پولک که از قاب عسل جدا میشه در هنگام جوشاندن موم اگه مقداری بره موم هم دارید میتوانید به آن اضافه کنید
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

سلام هنگام ذوب كردن موم ها گاها براي هم زدن از چوب استفاده مي كنم كه كلا موم و ضايعات به دور چوب مي چسبه به همين خاطر فكر كنم اگر با قاب داخل ظرف بندازيم
نشه موم زيادي تصفيه كرد.
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: یزد
تشکر کرده: 16 دفعه
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

با سلام خدمت دوستان
من روشهای زیادی را برای ذوب کردن موم انجام دادم که از همه این روش ها این راه را برای ذوب کردن موم انجام میدهم
من از یک یخجال بزرگ برای نگهداری قابهای پوکه استفاده میکنم
در این روش ابتدا قابهای که باید ذوب شوند را از یخچال بیرون اورده (قاب باید سرد و حالت شکنندگی داشته باشد)و با یک کارد تیز تمام سلول های روی قاب را می تراشیم تا به ورق موم برسیم بعد ورق موم را جدا کرده و ذوب میکنیم
چون بیشترین زمانی که برای تصفیه موم باید گذاشت جدا کردن موم از تفاله هست که در اخر هم به طور کامل موم از تفاله جدا نمیشود
مزایای این روش این هست که در این روش تفاله موم از موم جدا شده و دیگر نیاز نیست مراحل تصفیه موم را انجام داد و هم در وقت و هزینه صرفه جویی میشود تصویر تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
اگه پوکه مدتی در هوای آزاد باشد شکننده میشه اگه بخواهیم بقول شما آنرا بتراشیم تا به ورق برسیم کار مشکلی میباشد و هم به ضرر زنبوزدار چون اولا همه موم ها سالم نیستند تا بشود آنرا تراشید در ثانی یکسری موم شکسته شده و ضایعات داریم در ضمن مگه فقط ورق موم محسوب میشه و سلولها هم موم هستند البته مقداری تفاله حتی از پولک که هنگام استراکتور برداشت میشه بهترین موم بدست میاد پس فقط ورق جزء موم نمیباشد شما اگه این کار را میکنید به ضرر تان میباشد
نمایه کاربر
mreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mreza »

من برا ذوب کردن موم و پرس تفاله ها از یک مخزن آبگرمکن ضایعاتی استفاده کردم به اینصورت که از وسط برشش دادم و ته صافه و یک ورق سوراخدار به اندازه قطر مخزن به صورت پیستون با یک پیچ از بالا سفت میشه مثل زودپذای قدیم تفاله ها که بن این دو ورقه قرار میگیرند کامل مومشون درمیاد وروی آب داغ داخل ظرف میمونه و بعد سردشدن استحصال میشه میخام ارتقاش بدم نظراتون رو از صمیم قلب پذیرایم ممنونتصویر
گفتار، پندار و کردار نیک
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

mreza نوشته شده:من برا ذوب کردن موم و پرس تفاله ها از یک مخزن آبگرمکن ضایعاتی استفاده کردم به اینصورت که از وسط برشش دادم و ته صافه و یک ورق سوراخدار به اندازه قطر مخزن به صورت پیستون با یک پیچ از بالا سفت میشه مثل زودپذای قدیم تفاله ها که بن این دو ورقه قرار میگیرند کامل مومشون درمیاد وروی آب داغ داخل ظرف میمونه و بعد سردشدن استحصال میشه میخام ارتقاش بدم نظراتون رو از صمیم قلب پذیرایم ممنونتصویر

با سپاس اگه براتون امکان داره یک عکس هم بگذارید .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mreza »

رو چشم در اسرع وقت
در ضمن بگید که چطوری میشه عکسو فرستادتصویر
گفتار، پندار و کردار نیک
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

پست توسط mansure »

mreza نوشته شده:من برا ذوب کردن موم و پرس تفاله ها از یک مخزن آبگرمکن ضایعاتی استفاده کردم به اینصورت که از وسط برشش دادم و ته صافه و یک ورق سوراخدار به اندازه قطر مخزن به صورت پیستون با یک پیچ از بالا سفت میشه مثل زودپذای قدیم تفاله ها که بن این دو ورقه قرار میگیرند کامل مومشون درمیاد وروی آب داغ داخل ظرف میمونه و بعد سردشدن استحصال میشه میخام ارتقاش بدم نظراتون رو از صمیم قلب پذیرایم ممنونتصویر

محمد جان سلام

طرح شما پوکا پرس میباشد که ایران کندو 25 سال قبل ساخته و بنده 2 عدد از انرا دارم
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

mreza نوشته شده:رو چشم در اسرع وقت
در ضمن بگید که چطوری میشه عکسو فرستادتصویر

بعد از این که وارد صفحه ارسال پاسخ شدید پایین سمت چپ روی دکمه ی اضافه کردن فایل پیوست کلیک کنید و ادرس فایلی که می خواهید پیوست کنید را بدهید .
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mreza »

سلام منصورعزیز
میدونم این جور دستگاهی وجود داره ولی من تا حالا شخصاندیدم و در ضمن هزینه پایین این دستگاه دست ساز شاید بتواند جایگزین مناسبی باشد برای افرادی که دسترسی به دستگاه اصلی رو ندارن. راستی شما گفتید دو دستگاه رو در اختیار دارید چرا؟
اگه میشه شما هم یک عکس بذارید.ممنون از شما.تصویر
گفتار، پندار و کردار نیک
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

mreza نوشته شده:سلام منصورعزیز
میدونم این جور دستگاهی وجود داره ولی من تا حالا شخصاندیدم و در ضمن هزینه پایین این دستگاه دست ساز شاید بتواند جایگزین مناسبی باشد برای افرادی که دسترسی به دستگاه اصلی رو ندارن. راستی شما گفتید دو دستگاه رو در اختیار دارید چرا؟
اگه میشه شما هم یک عکس بذارید.ممنون از شما.تصویر

محمد جان سلام

من اکستراکتور و پوکا پرس و چادرصحرایی و پشه بند مخصوص عسل گیری 2 عدد دارم به عنوان زاپاس

فعلا وسایل را در انبار گذاشتم و جلوی ان کلی طبقه کوچک و بزرگ و کندو میباشد و عکس مقدور نیست

دوستان لطف کنندعکس ارسال کنند

موفق باشییییییییییییییییییییییییییییید تصویر تصویر تصویر
و
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام تصوير پوكا پرس
پیوست ها
پوكا پرس
پوكا پرس
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط mansure »

امین جان ممنونم از ارسال عکس پوکاپرس
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
میشه دقیقا لطف کنید بگین کار این پوکابپرس چیه ؟
نمایه کاربر
gomnam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گناباد_کاخک
تشکر کرده: 119 دفعه
تماس:

پست توسط gomnam »

با سلام
من برام جالبه کار این یوکاپرس چیه اجزا داخلیش چیه؟ جه جوری کار می کنه؟
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط turkmansahra »

اگر امكان داره عكس وسيله اي رو كه گفتين تو سايت بذارين . خيلي ممنون مي شيمتصویرتصویر
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

ببخشید این پوکا پرس رو کجا میتوان تهیه کرد یا شبیه اونرو کسی اطلاعاتی داره بنویسه
نمایه کاربر
froutan1
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: كرمانشاه
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

پست توسط froutan1 »

yasna نوشته شده:ببخشید این پوکا پرس رو کجا میتوان تهیه کرد یا شبیه اونرو کسی اطلاعاتی داره بنویسه
دوست عزیز ایران کندو دارند با آنها تماس بگیر
من گرفتم 2 ساله پیش 250 هزار
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
اگه از دوستان کسی یه روش ساده برای جداکردن موم از ضایعاتش بلده توضیح بده چون دستگاش الان کمتر از 500تومن نیستش و برای کسی که 40 تا 50تا کندو داره خرید دستگاه بصرفه نیست
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

برای ذوب کردن مومهای سیاه، این مومها را پس از جدا کردن از قابها داخل یک ظرف بزرگ از جنس روی ریخته و به همراه کمی آب (در حدود یک چهارم تا یک سوم حجم ظرف مذکور) روی آتش می گذارم تا ذوب شود. پس از هم زدن مخلوط مذکور روی آتش و حل شدن کامل موم در آب، مخلوط را با عبور دادن از یک الک یا توری با مش حدود 3 میلیمتر در یک یا چند ظرف رویی دیگر می ریزم. پس از خنک شدن، مومها به هم چسبیده و از تفاله (ضایعات موم) و آب جدا می شوند.
می توان به جای الک، مخلوط داغ موم و آب را با عبور از گونی کنفی یا یک تور سیمی با مش حدود 1 میلیمتر (فلزس با مش به سایز توری کلاه زنبورداری) تصفیه کرد. البته به گونی بیشتر میچسبه ولی موم زیاد به توری سیمی نمیچسبه.
هرچقدر مش توری کوچکتر باشه موم به سختی رد میشه و بیشتر به توری میچسبه. اگه مش توری زیاد بزرگ باشه بخشی از ضایعات نیز به همراه موم خالص از توری رد میشه.
بهتره وقتی مخلوط داغ شده موم و آب را در داخل ظرفهای رویی می ریزیم این ظروف دهانه گشاد بوده و کمی آب در داخل این ظروف ریخته شود تا پس از سرد شدن موم به ته ظرف نچسبد. بهتر است مومهای قالب زده شده یک شب در محیط بیرون قرار بگیرند تا به خوبی سرد شده و به آسانی از ظروف نامبرده جدا شوند.
پس از سرد شدن مومهای قالب زده شده چنانچه از مش درشت تری استفاده شود، ضایعات مومی از توری عبور کرده و به ته مومهای قالب شده می چسبند که بهتره آن را با یک چاقوی مناسب جدا کنید.
دمای ذوب موم 63 درجه است. به هیچ وجه نباید اجازه داد که مخلوط به جوش بیاید.
چنانچه در بین مومهای سیاه، بره موم نیز وجود داشته باشد رنگ موم تصفیه شده سیاه تر خواهد بود.
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
reza313
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تشکر کرده: 3 دفعه
تماس:

پست توسط reza313 »

saman نوشته شده:سلام
اگه از دوستان کسی یه روش ساده برای جداکردن موم از ضایعاتش بلده توضیح بده چون دستگاش الان کمتر از 500تومن نیستش و برای کسی که 40 تا 50تا کندو داره خرید دستگاه بصرفه نیست
با سلام من یکی دو سالی هست که از یه دستگاه موم ذوب کن آفتابی که از یه جعبه فلزی و یک شیشه دو جداره ساختمش استفاده میکنم تو منطقه ما که آفتاب تابستونش داغه خیلی خوب جواب میده
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

reza313 نوشته شده:
saman نوشته شده:سلام
با سلام من یکی دو سالی هست که از یه دستگاه موم ذوب کن آفتابی که از یه جعبه فلزی و یک شیشه دو جداره ساختمش استفاده میکنم تو منطقه ما که آفتاب تابستونش داغه خیلی خوب جواب میده

ممنون ميشيم يه تصوير از دستگاهي كه ساختين رو تو سايت قرار بدين.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

با سلام میخواستم بدانم اگه شانها را در داخل آب جوش بندازیم و بعد از گرم شدن آب و حل شدن موم به همان حالت بگذاریم تا خنک شود آیا باز هم موم روی سطح آب می ماندکه بشه در آخر زیرش را تراشید و موم خالص را برداشت کرد.

راستش من دیروز حدود 10 شان را در داخل باک خالی پنیر که توش آب را گرم کرده بودم ریختم و بعد ار حل شدن با یه الک آشپزخانه (سوراخ هاش ریز بود و برای الک کردن آرد استفاده میشه) تقاله ها را از روی سطح آب جمع کردم و دور ریختم ولی دست آخر از آن همه شان باور کنید به اندازه یک برگه هم موم برداشت نکردم. به نظرم سوراخ الکم چون ریز بود تمام موم به تفاله ها چسبیده بود و به همراه آنها دور ریخته شد.

میخواستم تجربیات شما را در این مورد بدانم آیا اینکه تفاله ها را از روی سطح آب بیرون بکشیم درسته یا اینکه آنها را (مخلوط آب و موم را )از الک رد کنیم و در داخل ظرف دیگری بریزیم
نمایه کاربر
makhdoomzadeh
محل اقامت: یزد
تشکر کرده: 16 دفعه
تماس:

پست توسط makhdoomzadeh »

با سلام دوست عزیز
اگه شما میخواهید از این روش استفاده کنید بهتره از یه الک با سوراخ متوسط استفاده کنید و مخلوط موم و اب را از الک در ظرف دیگری بریزید(در اخر کار هم یه کتری اب جوش روی تمام تفاله داخل الک بریزید تا تمام موم ها از تفاله جدا شود) که بعداز سرد شدن تفاله ته موم را بتراشید .این روش برای تعداد قابهای زیاد خیلی وقت گیر هست
شما میتوانید از این روش هم استفاده کنید که تمام مومهای خود را داخل یه گونی برنجی بزرگ ریخته و فشرده میکنید بعدبا استفاده از یه دیگ بزرگ گونی را داخل دیگ گذاشته و روی ان اب بریزید تا روی ان را اب بپوشاند وبا استفاده ازیه شیی سنگین روی گونی قرار داده که گونی روی اب نیاید و بعد صبر کنید تا اب کاملا بجوشد در این روش تفاله داخل گونی و موم خالص هم روی اب جمع میشه.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

ممنونم از جواب شما. منظور شما از گونی برنجی آیا گونی کنفی است؟
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط turkmansahra »

سلام . موم تصفیه شده فاسد میشه یا نه ؟ قیمتش چنده؟ اگر با برگه تعویض کنین چند مابه التفاوت میگیرن ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

turkmansahra نوشته شده:سلام . موم تصفیه شده فاسد میشه یا نه ؟ قیمتش چنده؟ اگر با برگه تعویض کنین چند مابه التفاوت میگیرن ؟

نه چه فاسد شدني.فاسد نميشه .قيمت الانش رو دقدق نميدونم.اما بله مابه التفاوت 500 600 تومن ميگيرن.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان